agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 3 Gönderen devrann

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2019, 09:29   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Hayvansal Gübrelerin Verim Sıralaması

Merhabalar, toprağınız bol ve bereketli olsun.
Uzun zamandır yapmak istediğim bir çalışma var. Bi çok kaynağı araştırmama rağmen forumumuz dahil, bu konuda net bir şeyler elde edemedim.
Maksadım tüm hayvanlardan elde edilen gübrelerin ortalama azot ve bitkilere faydalı madde değerlerini bir liste haline getirebilmek. Örneğin; keçi, koyun, at, bufalo, sığır, tavuk, güvercin, solucan, yarasa, kaz, köpek, kedi, balık ve sayamadığım çeşitte kullanılan hayvan gübresi var. Bu kadar çok çeşit gübreden gerçek kullanıcı yorumları ve bilimsel verileri bir listede toplamayı ve herkesin bundan fayfalanmasını istiyorum. Kim hangi hayvansal gübre hakkında bilgi sahibi ise alta eklerse bu konuda elimizde çok güzel bir kaynak olur diye düşünüyorum. Sizlerden ricam; lütfen alta fikir sahibi olduğunuz hayvan gübresini, hem maddesel değer(azot vs) hemde kullanım sonucu tecrübelerinizi paylaşınız.

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 09:06   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2016
Verim olarak kanatlı hayvanların gübrelerinin daha verimli olduğuna dair birçok bilgi var.****** bu sizin sorunuza net bir cevap değil ama umarım ufak bir bilgi olarak aklınızda kalır.

gladi032 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 10:50   #3
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
mitos.tagem.gov.tr/browse/445/910.doc
Gübrelerin karşılaştırmalarını bu linkteki belgeyi indirip görebilirsiniz.Bunun dışında uygulanması gereken miktar önemli,ölçüm değerleri yüksek olan maddeden bitki daha çok faydalacak diye bir durum söz konusu değil, istenilen verim düzeyine ulaşılamayabilinir.

bnymnblr, g.c. ve mertan beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 11:24   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Sıralama nasıl olur bilmiyorum ama kanatlı hayvanların gübreleri fazla asit içerdiğinden sık kullanılması toprağın bir süre sonra verimsizleşmesine neden olabilir.

Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 12:51   #5
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
mitos.tagem.gov.tr/browse/445/910.doc
Gübrelerin karşılaştırmalarını bu linkteki belgeyi indirip görebilirsiniz.Bunun dışında uygulanması gereken miktar önemli,ölçüm değerleri yüksek olan maddeden bitki daha çok faydalacak diye bir durum söz konusu değil, istenilen verim düzeyine ulaşılamayabilinir.
Cins % N
Sığır 0.58
At 1.55
Koyun 1.95
Kanatlı 2

Sadece azota göre yapılan sıralama. Koyun ile sığır arasında ciddi bir fark söz konusuymuş. Kaynak için çok teşekkürler.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 14:51   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Sn devrann, çok güzel bir makale. Teşekkür ederim. Müsait olduğum bir zaman çözümleyip buraya liste halinde aktarıcam. Başka hayvanlar ile ilgili de bilgi varsa burada tam teşekküllü bir liste oluşturmak istiyorum.

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
güvercin gübresi, hayvan gübresi, kaz gübresi, koyun gübresi, solucan gübresi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024