agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2007, 19:04   #1
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
yanmış tavuk gübresi yapımı

bir tavuk çiftliğinden yarım traktör tavuk gübresi için anlaştım.
1-yanmış gübre yapmak için hangi işlemi uygulayacağım (kış mevsiminde olduğumuzu gözönüne alarak)
2-tavuk çiftliğinden gübreye bulaşma riski olan hastalık var mıdır? biliyorsunuz fenni yem vs yiyerek büyüyorlar. doğal birşey verilmiyor pek. kuş gribi patlaması halinde gübreye de bulaşır mı hastalık? ocağın sonunda gel dedi satan kişi.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 21:40   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
1-Yarım traktör tavuk gübresi römorkun büyüklüğüne göre yaklaşık 1-3 metreküp alan kaplar. Muhetemelen cıvık olacaktır bununun için 2 m genişlik 40-60 cm derinlik ve 2,5-3 m uzunlukta tenha fakat kolay ulaşılabilir bir yerde bir çukur açın (Katı halde ise gübre çukur açmadan yığın halde döküp üstünü toprakla kapatabilirsiniz).

2-Çukura taze tavuk gübresini dökmeden evvel römorkta iken mümkünse gübrenin üzerine 5-10 kg sönmüş kireç* serpin hatta eğer yapabilirseniz bir balya veya bir çuval da saman* serpebilirsiniz.

3-Gübreyi çukura doldurun ve üzerine bir miktar daha kireç ve 5-10 kürek bahçe toprağı* serpin eğer toprağı ve kireci karıştırabilirseniz en ideali odur.

4-Gübrenin üzerine 5-10 cm kalınlığında toprak serpin, doldurun ve mümkünse iyice bastırın. Gübreniz soğuk fermantasyona başlayacak ve 2-3 ay içerisinde kullanıma hazır hale gelecektir. Yine de gübreniz çok kuvvetli olacağından bitkilerinize çok seyrek olarak vermelisiniz.

*Kireç vermenin nedeni: Gübredeki çürükçül bakteriler çürüme esansında ortamı asidik hale getiriler ve ve bu bir süre sonra bu çürükçül bakterilerin çalışamaması anlamına geleceğinden çürüme bir süre sonra durur, ortamda kireç bulunursa asidik oluşm gecikir ve daha iyi yanmış ya da çürümüş gübre elde edersiniz.

*Saman katmanın nedeni: Tavuk gübresi idrar da içerdiğinden oldukça yüksek oranda azot içerir bu azotu daha iyi kullanmak ve çürümüş humus elde etmek için saman en ideal organik çürüyücüdür.

*Toprak karıştırmanın nedeni: Topraktaki çürükçül bakterileri tavuk gübresine aşılamak.

Hastalıklar konusunu çok dert etmeyin. Zira toprak çok şeyin ilacıdır. Yine de ortamdaki oluşan ısı, asitlik ve ortama kattığımız kireç yeterince hastalıklar için koruyucu olacaktır. Kaldı ki eğer hastalık namına bir şey varsa yaksanız ancak kurtulursunuz. Yine de endişeniz olmasın kireç ve ilede oluşacak asidik ortam hstalıkalrın varlığını engeleyecektir.

Ergde beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 21:48   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hocam gübreyi plastik bir tüp içinde sulu halde bekletsek yanma daha çabuk gerçekleşir mi?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 21:55   #4
Ağaç Dostu

Kireç ve birazda bahçe toprağı karıştırırsanız tüpte belki mümkün ama ortam çok sulu olacaktır bu nedenle ortamdaki oksijen fermantasyon sırasında çabuk bitecektir ve sanırım bir miktarda metan gazı elde edersiniz. Bu da sıkıntı olabilir.

Eski 05-01-2007, 21:58   #5
Ağaç Dostu

**** şöyle de diyebiliriz fazla gazları uzaklaştırır asidik ortamıda nötralize ederseniz uygundur...

Aslına bakarsan sevgili Todor bir gübre kaynağı bulunsa ve bu sürekli olabilse sen biyogaz tesisini tarif ediyorsun hem bu şekilde biyogaz eldesinden sonra ortada kalan gübre direkt kullanılabilir 2-3 ay beklemeye gerek yok.

Eski 21-01-2007, 21:47   #6
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

şöyle bir plan yaptım:
tavuk gübresini 2-3 ay bu şekilde yandıktan sonra:
büyük mavi kapaklı bidonlardan 50 veya 100 litre alıp 1/5 oranında sulandırıp 15 gün bekleteceğim.
daha sonra çok ince bir süzgeç ile süzüp gübre tankına koyayım diyorum ve damlama ile birlikte fidanlara vereyim. bidon 100 litre olsa 80 litre gübre şerbeti yapar. bunu da 400 şeftali fidanına damlama yoluyla vereyim diyorum.
şerbet çok gelecekse 330 kadar da kiraz fidanı var onlara da veririm.
15 günlük şerbeti fidanlara daha sonraki 15 günlük şerbeti sebzelere yine 15 gün fidanlara olmak üzere ayda 1 kez versem fidanlar için iyi mi olur ferli mi gelir?
bir de bidonda gübre ile birlikte başka bir madde koymaya gerek var mı suyun yanına?

Eski 21-01-2007, 22:21   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Tavuk gübresinin çok değerli bir gübredir ancak tuzluluk sorunu yaratabileceği akıldan çıkmamalıdır.

http://papirus.ankara.edu.tr/tez/Fen...2003_3/DD2.pdf

adresindeki yüksek lisans tezini okursanız çok güzel bilgiler edineceksiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2007, 22:21   #8
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Tavuk gübresinin çok değerli bir gübredir ancak tuzluluk sorunu yaratabileceği akıldan çıkmamalıdır.

http://papirus.ankara.edu.tr/tez/Fen...2003_3/DD2.pdf

adresindeki yüksek lisans tezini okursanız çok güzel bilgiler edineceksiniz.
linkteki dosyayı indirdim yazdırdım ve okudum.
tuzluluk ile ilgili bir açıklayıcı bulamadım.
kaç yıl toprakta kalır kaç yıl sonra tekrar verilebilir.
sadece dekar başına şu kadar diyor.
bir de ilk yıl içindeki maddelerin %90 ını kullanır diyor.
---------------
tarifi yanıma almayı unutmuşum bugün olayı bitirdim.
yalnız 1,5 saat tavuk çiftliğinde gübre sarılmasını bekleyince öğle arası gübre kokusu üstüme sinmiş, halen daha da burnum sızlıyor çok pis kokuyorrrr.
uzatmayayım.
yaklaşık 2.5 m3 gübreye 25 kglık sönmüş toz kireç 1 balya saman
alta kirecin yarısını toprağa serptim alttan işlemesi kolay olsun diye.
üstüne gübre saman gübre saman gübre saman. hepsini yığın yaptım. kalan kireci de en üste serptim.
hava yağmazsa hafta sonu da üstüne toprak atacağım.
bu arada traktörün kasasında yanmaya başlamış bile. duman çıkıyordu.
bir de benim gübre tabanda salma yetiştirilen tavuk gübresi. diğerinden biraz daha az ferli oluyor galba.
burnumun sızlaması geçince biraz daha yazarım iyi akşamlar.
bu arada en erken ne zaman kullanabilirim?
azcık azcık domateslere falan versem bu yaz?

Eski 30-01-2007, 22:32   #9
Ağaç Dostu

Sebzeleriniz fide dönemini geçip te çiçeklenmeye geçtiğinde azar azar bitki kök çevresine gübrenizi verebilirsiniz. Eğer bahçe toprağınız tavuk gübresini iyi değerlendirebilirse çok iyi sonuç alırsınız.

Eski 31-01-2007, 09:31   #10
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

tam anlayamadım ama gübre yanmış gübre haline geçerken gübrenin içindeki tuzun bir kısmını saman alıyor mu?
tuz buharlaşmayacağına göre aynen toprakta kalacak.
bu halde kaç yıl sonra tekrar uygulanabilir?

Eski 07-09-2007, 16:05   #11
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,
Kuş gübresinin çok etkili olduğunu hem burada hem diğer başlıklarda yazanlar itibarıyla öğrenmiş bulunuyorum. Balkonda ve terasta kalan kurumuş güvercin pisliklerini gübre amaçlı kullanmak için ne yapabiliriz?

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 18:20   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2007
tavuk gübresi içeriği

hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim merak ettiğim husus tavuk gübresinin içinde ki kireç oranı nedir? Yani fazla tavuk gübresi kullanılırsa topraktaki kireç oranı artar mı? Saygılarımla iyi günler.

alfacengiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2007, 03:31   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2007
vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ediyor..
alfacengizin sorusuna bi kaç ekleme yapmak istiyorum..

* Kireç yanmamış olması ve Gübrenin en son toprakla örtülmesinden sonra üzerinin naylonla kapatılması durumunda yanmanın hızlı gerçekleşmesi ve kalitesi açısından daha etkili bi sonuç elde edilebilirmi? Kirecin YANMIŞ olması şartmı?
* Aynı yöntem büyük baş hayvan gübresindede uygulanabilirmi?
* Bu yöntem uygulanırken araziden çıkan yaprak kuru dal (ve özellikle yonca kökü) bitkileri kıyarak saman niyetine bol miktarda gübre içerisine atsak faydası veya sakıncası olurmu? Bu karışımdaki oran ne olmalıdır?

ykmzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 19:58   #14
Ağaç Dostu

1- Tavuk gübresine konulacak kireç oranı göz kararıdır hatta bir ölçü olsun diye söylüyorum 8-10 el arabası gübre için (tüm gübrelerde bu oran gayet yeterlidir) bir iki kürek kireç yeterli olacaktır. Aşırısı çürümeyi engeller.

*2- Kireç yanmamış olması ve Gübrenin en son toprakla örtülmesinden amaç oksijensiz ortamda çürümenin gerçekleşmesidir. Yani çürümeyi ortamdaki oksijeni bitirene kadar oksijenli ortam çürükçül bakterileri ve oksijen bittikten sonra oksijensiz ortamdaki çürükçül bakteriler yapar. Sıkıştırmayla yavaş bir çürüme fakat daha esaslı bir çürüme olur. Bu da iyi yanmış kaliteli bir gübre eldesi anlamına gelir.

*3- Bu yöntem çürüyebilen tüm atıklarda yapılabilir.

*4- Bu yöntem uygulanırken araziden çıkan yaprak kuru dal (ve özellikle yonca kökü) bitkileri kıyarak saman niyetine bol miktarda gübre içerisine atsanız faydası veya sakıncası olmaz atın atabildiğiniz kadar.

Eski 13-11-2007, 09:31   #15
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın hocam, ben iki senede bir bahçeye hayvan gübresi getirtiyorum 3-4 römork. Köylüler hernekadar yanık gübre de deseler ben onlara bolca kireç ve biraz da dere mili karıştırıp kalın bir naylon ile iyice kapatıyorum. Bütün kış bekliyor,baharda açtığımda hiç otlanmamış halde buluyorum.(evvelce bahçede açık olarak bekleyen gübrenin tamamen otlarla kaplı olduğunu görürdüm) Biraz açık olarak havalandırdıktan sonra eleterek, elenmiş kısmını kendimce hazırladığım depoya alıyor, elek üstünüde kalan kalın gübreleri de sonbaharda sebze ekeceğimiz ve sürülecek alana yaydırıyorum. Yayılan gübre yağmur ve kardan sonra İlkbaharda çok güzel toprak oluşturuyor. Depoda bulunan elenmişler de benim çiçeklerime ve ağaç altlarına 2 sene idare ediyor.
Tavuk gübresini Manyas'a giderken Bandırma-Susurluk yolu üzerinde sağa verdiği Manyas dönüşü Aksakaldan sonra bol miktarda var. Unakıtan firmasının AB tavuk ve pastorıze süt fabrikalarının bütün artıkları sağlı sollu bütün tarlalara açık açık yayılmış durumda. Uzun bir zaman arabanızı tek elle kullanırsınız zira tek elinizle burnunuzu kapatmanız gerekir.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 08:46   #16
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Köy Tavuk Gübresi

Tavuk ve kümes hayvanları gübresi kullanılabilir mi, kullanılması halinde, yöntem ve dozu ne olmalıdır.

Bu başlığın konusu tavuk gübresi ev kümeslerinde beslenen doğal köy tavuğu gübresi. Bir yıl, altı ay biriken gübreden söz ediyorum, çiftlik gübresi değil!

Düzenleyen nariçi : 16-11-2008 saat 19:59 Neden: açıklama eklendi
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 22:49   #17
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 11
Sevgili arkadaşlar,

Bahçem için zaman zaman organik gübre adı altında satılan işlenmiş hayvan gübresi alıyorum. Bu günde almak istedim ama mevsim geçtiği için getirmiyoruz cevabı aldım. İsterseniz tavuk gübresi verelim dediler. Aynı şekilde işlenmiş tavuk gübrsi verdiler. Keskinoğlu marka (malum yumurta markası) 25 kilo işlenmiş tavuk gübresini 10 ytl ye aldım.

Gübre depodan gelirken satıcı ile biraz konuştuk. Adam tavuk gübresinin potasyum açısından çok zengin olduğunu ve çiçekli bitkilerde kullanıldığı taktirde iyi sonuç vereceğini söyledi

Ben forumda tavuk gübresinin azotça çok zengin olduğunu okuduğumdan biraz şaşırdım. Sevgili Todor da aynı şeyi söyleyince buraya ambalaj içeriğini yazıp doğrusunu öğrenmek farz oldu.

Pakette ürünü "katı kümes hayvan gübresi" olarak tanımlıyor.

Garanti edilen içerik de şöyle;

organik madde 55
organik azot (N) 1
toplam azot (N) 2
toplam P2O5 3
toplam K2O 2,5
tuzluluk (ms/cm) 4-6
PH 6-8
nem 20
oranları verirken en üste % ve W/W yazmışlar.

Şimdi bilenler tarafından bu bilgilerin tefsir edilmesini bekliyelim.

Son birkaç not.

İşlenmişte olsa, tazesi kadar değilse bile çok kötü kokuyor.

Buharla sterilize edilmiş olduğu için zararlı mikroorganizma yok yazıyor.

Deri ile temasında bir sakınca olmadığına dair bir not var.

Ayrıca muhtelif bitkiler için de kullanım miktarlarıda tablo olarak verilmiş. İsteyenler olursa onuda buraya yazarım.

Sinan9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2008, 23:13   #18
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 11
Bu gün yediveren limonumun altını çapalıyıp hümik asitle birlikte tavuk gübresini koydum.

Kullanacakların bilgisine:

Limonun çevresi çok kötü kokuyor.

Sinan9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 23:09   #19
Ağaçsever

elnino's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2008
Galeri: 30
merhaba;

Yanmış tavuk gübresini Ekeceğim meyve fidanlarına nasıl ve hangi ölçüde vermeliyim ?

Ekilmiş olan fidanlara nasıl ve hangi ölçüde vermeliyim?

Bir arkadaşım bana "fidan ekeceğin araziye gübreyi taprağı sürmeden önce at ve toprağı işle (pullukla sürme) gübre bu şekilde tamamen toprağa karışır" dedi.

Bu konudada bilgi ve tecrübenizi bizimle paylaşır mısınız?

Not:Fidanlar 1-2 yaşında ve arzi kumlu toprak

Düzenleyen elnino : 05-11-2008 saat 12:42
elnino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 19:42   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Tavuk gübresine kurtlanmasın diye tuz uyguluyorlar aman dikkat...

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 18:33   #21
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

BU gün bahçede ki kuru yaprakları topladım. Açtığım çukura koydum, aralarına toprak karışımı tavuk gübresi döktüm. iki üç kat böyle depoladım işe yarar mı?

Eski 16-11-2008, 20:16   #22
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Nariçi. Tavuk gübreside çiftlik gübresi olarak adlandırılır. Zaten onlar kümeste biriken gübre ise sıkışmış ve yanmıştır. Yani kullanılmaya hazırdır. Eğer tam yanmamışsa kullandığınız yerleri yabani otlar sarabilir. Aman dikkat. Yorum 1.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 20:49   #23
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim Sayın Cumhur Tonba. Bu gübre içine meşe odunu talaşı katsam daha iyi olur mu?
Ben yaptığım stoklamayı baharda kullanacağım, yapraklarda çürür (hertürlü değişik yaprak karıştırdım.)

Eski 17-11-2008, 18:59   #24
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Her türlü bitki artığını yığarak onlrın çürütülmesi ile elde edilen gübre ye Tarım dilinde kompost Diyoruz. Tamamen orgnik bir gübre ve çok faydalı. Toprağın yapısını düzeltir, daha iyi havalanmasını sağlar, daha iyi su tutmasını sağlar, toprağı aynı zamanda inorganik maddelercede zenginleştirir. Aslında bahçe artıklarını yakmayıp bir yere yığarak çürütüp kullanmak çok faydalı bir işlemdir.
Saygılarla.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 15:00   #25
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Okuldan aklımda kalan bir not:
'Bir hayvanın sindirim sistemi ne kadar kısa ise gübresi o kadar verimli olur.'

Bu yüzden kümes hayvanlarının gübrelerini kullanırken daha dikkatli olmak ve dozajı düşürmek faydalı olur kanaatindeyim.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2008, 11:25   #26
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

topraklaşmış iki yıllık gübre

Sayın Sinan Bey, bitkilere uygulanacak miktarları da yazsanız iyi olur.
İki yıldır kümesin içine bakmıyordum! 95 kg kurumuş topraklaşmış gübre çıkardım. Şimdi bunu gerektikce toprağa karıştıracağım. Doğru mu olur.

Düzenleyen nariçi : 27-11-2008 saat 14:31 Neden: ilave yaptım.
Eski 16-01-2009, 18:46   #27
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
yanmış tavuk gübresi tobrak haline almış olmalı
yanmış gübreyi tohum ektiğinizde tohumlarınız çıkması lazım
yanmaşı için çukurun içine tavuk gübresini koyun üzerine kireç atın
bu gübreyi su ile göllendirin
üstü kuruyucunca tekrar su koyun arada kürek ile aktarma işlemi yapın
altı üste gelecek şekilde aktarın gübreniz toprak şekline aldıgında gübreniz yanmıştır

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 18:48   #28
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
tavuk gübresini yanmadan da damlama sulama ile verirsiniz daha faydalı olur
gübreyi havuz gibi bir yerde ıslayın ordaki suyu iyice süzme işleminden geçirin bu suyu damlama sulama ile suyun içine verin
ekonomik bir gübre

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 12:38   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2009
iyi günler bahçemde yaklaşık 90 tona yakın yanmamış çiftlik güberesi var bunu harman yapacağım zaman düzgün yanması için bana kaç kğ. sönmüş kireç gerkiyor bu konuda bilgisi olan bana yardımcı olursa memnun olurum teşekkürler

ibrahim halil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 23:45   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2009
Konuya verilen cevapları üzülerek okudum. Büyük çoğunluğu eksik ve yanlış bilgilerden oluşmaktadır. Konuyu yanıtlayan arkadaşların, konu hakkındaki bilgilerini gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum.

tkapan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024