agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen viktornavorski
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 2 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2018, 20:29   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2017
Doğadan alınan toprağın zararlı organizmalardan arıtılması

Merhabalar ben çok verimli olduğunu bildiğim bir araziden bonsailerim için toprak almayı düşünüyorum. Bu toprağa nasıl işlemler uygulamalıyım ki bir sorun yaşamayayım eve hastalık getirmeyeyim.

Burikmn beğendi.
viktornavorski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2018, 17:11   #2
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Solarizasyon yani yüksek ısı ile yapabilirsiniz veya daha basit olarak toz ve sıvı dezenfektanlar kullanabilirsiniz. Bunlar bazıları, klordioksit, hidrojen peroksit.

Tam doğrumu bilmiyorum ozonlu su ile dezenfekte görmüştüm, mantarhane için pamukları yıkıyorlardı.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2018, 18:08   #3
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viktornavorski Mesajı Göster
Merhabalar ben çok verimli olduğunu bildiğim bir araziden bonsailerim için toprak almayı düşünüyorum. Bu toprağa nasıl işlemler uygulamalıyım ki bir sorun yaşamayayım eve hastalık getirmeyeyim.
Tohumdan fide yetiştirme konusunda bir anlatım var. "Torfu satınaldıktan sonra doğrudan kullanmamalı" deniyordu. "80 derece sıcaklıktaki fırında bir saat bekleterek zararlıları yok edip, soğuma sonrası nemlendirin" deniyordu.
O bölümlere bir göz atsanız yanıt bulursunuz.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2018, 18:13   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Solarizasyon yani yüksek ısı ile yapabilirsiniz veya daha basit olarak toz ve sıvı dezenfektanlar kullanabilirsiniz. Bunlar bazıları, klordioksit, hidrojen peroksit.

Tam doğrumu bilmiyorum ozonlu su ile dezenfekte görmüştüm, mantarhane için pamukları yıkıyorlardı.
Teşekkürler söylediğiniz yöntemlere bakıcam mutlaka.

Eski 21-12-2018, 18:14   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Tohumdan fide yetiştirme konusunda bir anlatım var. "Torfu satınaldıktan sonra doğrudan kullanmamalı" deniyordu. "80 derece sıcaklıktaki fırında bir saat bekleterek zararlıları yok edip, soğuma sonrası nemlendirin" deniyordu.
O bölümlere bir göz atsanız yanıt bulursunuz.
Çok teşekkür ederim 80 derecelik fırın çok mantıklı. Söylediğiniz bölüme bakıcam.

Eski 21-12-2018, 19:50   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Sanırım Sn. Zeki yaglı idi. Mikrodalga kullanıyordu...

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2018, 21:21   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vural-can Mesajı Göster
Sanırım Sn. Zeki yaglı idi. Mikrodalga kullanıyordu...
80 derecenin üzerinde birleşim değişebilir reaksiyon başlatıp toprağın birleşimini değiştirmek istemiyorum açıkçası mikrodalga o yüzden korkuttu beni.

Üniversite yıllarında kullandığımız etüv fırını ile yapmayı düşünüyorum açıkçası.

Eski 22-12-2018, 07:13   #8
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viktornavorski Mesajı Göster
80 derecenin üzerinde birleşim değişebilir reaksiyon başlatıp toprağın birleşimini değiştirmek istemiyorum açıkçası mikrodalga o yüzden korkuttu beni.

Üniversite yıllarında kullandığımız etüv fırını ile yapmayı düşünüyorum açıkçası.
Bitki üretim bölümünde, Zeki Yağlı ya ait tohumdan fide yetiştirme anlatılıyor. Fırını öneren kişidir ve kendisinin mikrodalga kullanarak yaptığını anlatıyordu.
Sayın vural-can doğru anımsıyor.

vural-can beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 22-12-2018 saat 07:14 Neden: yazım düzeltme
Eski 22-12-2018, 07:25   #9
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Tohumdan üretme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Bitki üretim bölümünde, Zeki Yağlı ya ait tohumdan fide yetiştirme anlatılıyor. Fırını öneren kişidir ve kendisinin mikrodalga kullanarak yaptığını anlatıyordu.
Sayın vural-can doğru anımsıyor.
Linki altta .
Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler

Eski 22-12-2018, 17:18   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Toprağı bir polipropilen (piyasada jelatin torba diye satılır) torba içerisine koyup üzerine bir bardak su ilave dip düdüklü tencere içerisine yerleştirin (su ilavesi ısının işleyebilmesi için gereklidir). Toprağı düdüklü tencere içerisine yerleştirmeden önce, tencereye 2 parmak yükseklikte su doldurun, üzerine de metal kavanoz kapaklarında yerleştirin (bu tencere tabanından alınan ısının tüm tencere içerisine yayılması için gereklidir). Kapağı kapatıp ocağın üzerine yerleştirin. Düdüğün mandalını indirin. Fışlama sesi gelince 25-30 dakika kadar toprağı pişirin. Soğuyunca, toprak içerisine bir su bardağı dolusu zeolit ilave edip karıştırın. Zeolit ilavesinin sebebi, sıcak su ile yapılan dezenfeksiyon işleminin sonunda toprak kil minerallerince tutulan mikroelementler toprak çözeltisine geçer ve bitkiyi zehirler. Zeolit bu maddeleri tutar ve bitkiniz bir zarar görmez. Zeoliti karıştırdıktan sonra, toprağı 2-3gün oda sıcaklığında bekletin ondan sonra kullanın.

Muda beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2018, 15:41   #11
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Toprağın en verimli olduğu tabaka 20-25 cm civarındaki içinde milyarlarca canlının, mikrobun bulunduğu tabaka değil mi? Topraktaki organik madde oranı arttıkça bu canlıların sayısı da artmakta. Biz toprağı dezenfekte edeceğiz derken yararlı yararsız tüm mikoorganizmaları yok ediyoruz. Bu topraktan nasıl verim elde edeceğiz. Yanmış gübre koyup yeniden mikroorganizmaları oluşturacağız. Isınma nedeni ile bozulan değişen toprağı kullanıp ne yapabiliriz.

Karar sizin. Toprağı öldürmek dikeceğimiz bitkiye de çok büyük zarar verecektir bana göre.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024