agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 6 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2018, 12:16   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Humik asit ve Fulvik asit nerelerde kullanılır?

Yoksa aynı katkı maddesi içinde beraber kullanılabilir mi, böyle 2si 1 arada kaliteli ürünler var mı?

Düzenleyen junior : 29-08-2018 saat 10:48
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2018, 15:16   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2018
gerek yok aynı sayılır

ozantopaloglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2018, 19:17   #3
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
Yoksa aynı katkı maddesi içinde beraber kullanılabilir mi, böyle 2si 1 arada kaliteli ürünler var mı?
Humik asit içeren ürünlerde fulvik asitler vardır ancak daha azdır tersinde olmaz yani fulvik asit ruhsatlı ürünlerde humik asit bulunmaz bu şekilde oran olarak ruhsatlandırma yapılmadığı için humik asit ayrı fulvik asit ayrı olarak yazmaz etiketlerde humik asit ayrı fulvik asit ayrı olarak ürünler bulunur.
Sebebide şu,leonarditten bazik reaksiyonla humik asit elde edilir,fulvik asitlerse bütün ph koşullarında leonardit yapısından çözündüğü için bir miktarda fulvik asit bulunur humik asitli ürünlerde.
Leonardit kaynaklı humik asitli ürünlerde ayrı ayrı kullanmanıza gerek yoktur,mesela tki humas,blackjak bu tür ürünlerdendir.Saf fulvik asit içeren ürünlerde vardır sacaka ws %70 fulvik asit vardır içinde ama elde ediliş ve kullanılan kimyasallar bakımından farklı bir üründür.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2018, 13:45   #4
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Piyasada bulunan humik asit ürünlerinde kullanım ölçüleri belli fakat uygulama detayı yok.

İki farklı yerde sıvı humik asit kullanılmadan önce "çalkalanmamalı" şeklinde ifade gördüm.

İzlediğim bazı videolarda kullanılırken çalkalandığını gördüm.

Sıvı humik asit ambalajı sulandırmadan önce,
- Çalkalanmalı mı?
- Çalkalanmamalı mı?

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2018, 15:49   #5
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Piyasada bulunan humik asit ürünlerinde kullanım ölçüleri belli fakat uygulama detayı yok.

İki farklı yerde sıvı humik asit kullanılmadan önce "çalkalanmamalı" şeklinde ifade gördüm.

İzlediğim bazı videolarda kullanılırken çalkalandığını gördüm.

Sıvı humik asit ambalajı sulandırmadan önce,
- Çalkalanmalı mı?
- Çalkalanmamalı mı?
Ürünün yoğunluğuyla alakalı bir durum,bazı ürünler özellikle leonardit kökenli olanlar ambalajda beklerken dibe çökme yapabiliyor bu tip bir ürünü çalkalamadan kullanmak gerekir.Dipteki tortuyu ayrı olarak kullanmak daha iyi olur en son.Ama bitkisellerde çalkalamanızda bir sorun olmaz,ama bu birazda ürünle alakalı bir durum,bu ürün nasıl dibe çöker çok yoğun madde çözünmüştür belli bir sıcaklıkta,sıcaklık düşünce dibe çöker,karıştırarak çözülmüştür dinlenince dibe çöker.ama ambalajlanmış ürünün dibe çökmesi için pH’ın düşmesi gerekir ya da bu ürünü dinlendirmeden bidonlamışlar demektir.Benim aklıma bunlar geliyor,iyi kalitede ürünler dibe çökmez karıştırmanıza gerek yok ama keonardit gruplarında iyi ürünlerde bile çok azda olsa ambalajın duvarlarında ve dibinde tortu olur.Bazen çamur katmanı gibi dibe çökmüş oluyor bidonlarda özellikle.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2018, 21:38   #6
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Galiba bu çalkalama olayı tortu yaparak dibe çöken malzemenin sulandırıldığında pompayı tıkamaması için öneriliyor.

Bende çalkalarsak bir çeşit reaksiyon oluşup zararlı birşey açığa çıkıyor falan zannetmiştim

Örneğin sıvı solucan gübresinde iyice çalkalayın yazıyor.

Fakat Tki Humas humik asit ambalajında ise çalkalayın veya çalkalamayın şeklinde ifade göremedim. Demekki her iki türlüde kullanabiliyoruz.

Bu arada dipnot, humik asit sulandırılırken klorlu su kullanılmaması gerekiyormuş. Çünkü kanserojen maddeler açığa çıkarabilirmiş.

Dikkatli olup detayları öğrenmekte fayda var.

Zira Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmakta var.

Hormonsuz sağlıklı şeyler yetiştirelim derken kendi kendimizi zehirlemeyelim

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2018, 21:39   #7
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster

Kullanım amacınıza göre değişir.

Toprağı düzenlemek istiyorsanız humik asit (leonardit bazlı olanlar). Bitki köklerinin beslenmesine doğrudan yardımcı olmak istiyorsanız fulvik asit.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 00:57   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2020
arkadaşlar merhaba agrotime'ın humik asidini almayı düşünüyorum limon ağacım için 1 litreye ne kadar karıştırıyoruz bunu bilen var mı? miktarlar hep dekar üzerinden

flora_fauna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024