agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2018, 08:25   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-07-2017
Kışın yaprak döken ağaç forfor alımı yapar mı?

Kışın yaprak döken meyve ağaçları kök faaliyetleri nelerdir bu dönemde ağaç forfor alımı yapar mı ?

kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2018, 14:18   #2
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartezyenx Mesajı Göster
Kışın yaprak döken meyve ağaçları kök faaliyetleri nelerdir bu dönemde ağaç forfor alımı yapar mı ?
Yapraklarını döken ağaçlar haliyle fotosentez yapmazlar yazın yapraklardan gövdeye çektiği besinlerden ve depoladığı besinlerden solunumla enerji oluşturarak yaşamlarını sürdürürler.Bitkiler solunum yapmak için yapraklara ihtiyaç duymazlar bitkideki bütün hücreler solunum yapar.
oksijenle nişastayı yakarak enerji elde ederler.Creps çemberinde atp'nin yapısına katılan fosfor muhtemelen bitkide depo edilen fosfordan gelmektedir.Bu yüzden fosfor alımı yaparlar ama bu iş için enerji kullanılacağı için bu minimum düzeyde olur.
Köklerde nişasta depo edilir enerjiye çevrilir,kökler uzar büyür, tabi ama yapraklı zamanına göre minumum seviyede olur çünkü ilk iş depo edilen besinle hayatta kalmak yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek ve kışı atlatmaktır.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2018, 19:01   #3
Ağaçsever

Sorudaki amacım şu, son baharda yapraktan fosfor atmayı bi deneyecektim ama kaçırdım yaprakların yüzde 80 - 90 ı sarardı ağaçlar uykuya girdi sayılır bu yüzden depo etsin diye yapraktan fosfor atamıyorum acaba dedim topraktakini alır mı yani bir ön hazırlık yapmak istedim vaktim olmadı

Eski 14-11-2018, 21:01   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Son baharda yapraktan fosfor atmayı neden düşündünüz?
Ağaçların fosfor ihtiyaçları ençok erken ilkbaharda yeni köklerin oluşumu ve çiçek döneminde olur. Sonbahar bitimine doğru fosfor DAP veya 20.20.0 olarak tabandan verilir.
Fosfor toprakta bitkiler tarafından alınmadığı müddetçe stabildir. Özellikle bu dönemde yapılacak taban gübrelemesi hem kışı iyi geçirmesini hamde baharda güçlü bir uyanışı sağlar.
Yaprak uygulamaları şu dönemde stomaların alımının azalması ile zaten bi fayda sağlayamayacağı gibi zaten kısa süreli ihtiyaçları karşılaması bakımından da mantıklı değildir.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 09:42   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Son baharda yapraktan fosfor atmayı neden düşündünüz?
Ağaçların fosfor ihtiyaçları ençok erken ilkbaharda yeni köklerin oluşumu ve çiçek döneminde olur. Sonbahar bitimine doğru fosfor DAP veya 20.20.0 olarak tabandan verilir.
Fosfor toprakta bitkiler tarafından alınmadığı müddetçe stabildir. Özellikle bu dönemde yapılacak taban gübrelemesi hem kışı iyi geçirmesini hamde baharda güçlü bir uyanışı sağlar.
Yaprak uygulamaları şu dönemde stomaların alımının azalması ile zaten bi fayda sağlayamayacağı gibi zaten kısa süreli ihtiyaçları karşılaması bakımından da mantıklı değildir.
BAHARDA DALLARDA bir miktar FOSFOR VS hazır olsun diye , zaten yağıştan fırsat bulursam taban gübre gömeceğim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024