agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2018, 18:41   #1
Yeni Üye

yasaryasaryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2015
Gül çiçeğinden domates fideleri dibine malç olur mu ?

Öğrenmeye çalışan amatör bir forum üyesi olarak, mikro (!) bahçemizde geçen sene gül çiçeğinin çiçek yapraklarını (bitkinin yeşil yapraklarını değil de, çiçeği oluşturan renkli yaprakları) toprağın üzerine serperek dağıtmıştım. Kısa sürede kolaylıkla çözülen ince yaprakların toprağın organik yapısına olumlu etki yaptığını düşünüyorum.

Bu sene tohumdan yetiştirdiğim domates fidelerini, 5-6 cm kadar derine dikmiştim. Yavaş yavaş çukuru doldurup 2-3 cm kadar da tümsek yapmaya çalışacağım. Dar bir alanda, fazlaca sıkışık dikim yaptığım için, bu şekilde köklenme yüzeyini bir miktar arttırmayı düşünüyorum.

Domates fidelerinin içinde olduğu 15-20 cm çapındaki çukurların içerisini, gül çiçeğinin yapraklarıyla şimdilik 1 cm kadar doldurdum. Aralıklı olarak toprak ve gül çiçeği yapraklarıyla doldurmaya devam edeceğim.
Amacım;

*Ankara'nın kurak yaz sıcaklarında malç etkisi oluşturarak fide diplerinde nemliliği korumak,

*Çok kolay ve çabuk çözünen ince yapraklar ve yapraklara doğru derinlerden hareketlenen solucanlar sayesinde, toprağın organik yapısını bir derece geliştirmek ve havalanmasını sağlamak.

Gül bitkisinin genel sorunu olan yeşil bitin yaygınlaşması riskini çok dert etmedim. Domates bu zararlının uzak durduğu bir bitki. Bahçemiz de mikro ölçülerde olduğu için, zararlılar istedikleri zaman çok kolay yayılabiliyorlar zaten.

Saman, ağaç kabuğu parçacıkları, siyah naylon vb. pek çok malç malzemesi olduğunu biliyorum. Çoğu benim içime pek sinmiyor. Gül çiçeğini daha önce hiç duymamıştım. Hemen oracıkta olduğu için de denemek istedim.
(Dut ağacı ve gül hatmi çiçeği yaprakları da aklımda)

Şimdilik görüntü oldukça romantik, 10 numara, 5 yıldız...

Amaçladığım faydayı görebilecek miyim sizce ?

Eklenen Resimler

yasaryasaryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2018, 18:51   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2018
Denemeniz nasıl oldu . Umarım başarılı olmuşsunuzdur.

mirzaramiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024