agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen sedat999
  • 1 Gönderen malbman
  • 1 Gönderen devrann

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2018, 06:08   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-02-2014
Terasta boydan boya dikim alanları

Arkadaşlar merhaba. Sormak istediğim bir şey var. 80 metrekare terasım var. bu terasın kenarlarına 60cm boşluk bırakarak ve aynı şekilde 60 cm yükseklik yaparak bir kanal misali duvar öreceğim. Öreceğim duvar terasın kenar duvarıyla aynı paralel yani 60x60 dolgu olacak. bu topraktan verim alabilirmiyim. Çünkü altı fayans. bu toprağın içerisindeki mineraller vs. zamanla gider mi? yani gelecek sene toprağı değiştirmem gerekir mi. eğer öyle ise oldukça zahmetli ve altından kalkması zor bir iş olur. bunun yerine farklı birşey önerebilecek kimse var mı. tecrübeli arkadaşların tavsiyesini bekliyorum. terasımın resmini paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Ziraatmhn. beğendi.
sedat999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2018, 07:37   #2
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sedat999 toprağı her sene değiştirmek zorunda değilsin fakat hersene toprağına bakım yapmak zorundasın. örneğin her sene sezon öncesi toprağını çiftçilerin işlediği gibi gübre-humus vb şeylerle zenginleştirmelisin. altı fayans olduğu için ve direnaj olmazsa zamanla çürümeler olacaktır. buna dikkat etmelisin. pek kişi balkonlarda saksılarla yetiştirme yapıyor. sizinki de drenajı güzel olursa farkı olmaz aksine derinlikten dolayı + sı olacaktır diye düşünüyorum.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2018, 22:34   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
sedat999 toprağı her sene değiştirmek zorunda değilsin fakat hersene toprağına bakım yapmak zorundasın. örneğin her sene sezon öncesi toprağını çiftçilerin işlediği gibi gübre-humus vb şeylerle zenginleştirmelisin. altı fayans olduğu için ve direnaj olmazsa zamanla çürümeler olacaktır. buna dikkat etmelisin. pek kişi balkonlarda saksılarla yetiştirme yapıyor. sizinki de drenajı güzel olursa farkı olmaz aksine derinlikten dolayı + sı olacaktır diye düşünüyorum.
yorumunuz için teşekkür ederim. En altta su birikmesin diye tahliye yeri var. sadece her ekim yapacağımda toprağı eşeleyip gübre koyarsam yeterli olur mu

Eski 20-06-2018, 08:13   #4
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedat999 Mesajı Göster
yorumunuz için teşekkür ederim. En altta su birikmesin diye tahliye yeri var. sadece her ekim yapacağımda toprağı eşeleyip gübre koyarsam yeterli olur mu
sorun olmaz yeterli olacaktır. en azından siz toprağı sürekli zenginleştirdikçe karşılığını alırsınız. drenajı iyi yapın yoksa meyve almanız zor olur ya da kalitesiz ürün alırsınız.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2018, 08:35   #5
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın sedat999, yanlış anlamadıysam terasınızın bütün kenarlarına 60 cm genişliğinde ve 60 cm yüksekliğinde, bir tür havuz yaparak içini toprak dolduracaksınız. Eğer doğru anladıysam, oraya dolduracağınız toprak binanızın statiğine epey bir yük bindirecektir. Bence konuyu öncelikle bu açıdan değerlendirip, toprak yükünün binaya zarar verip vermeyeceğini araştırın. Sonradan istenmeyen durumlar yaşanmasın.

Çalışmalarınızda başarılar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2018, 13:57   #6
Ağaçsever

teras

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın sedat999, yanlış anlamadıysam terasınızın bütün kenarlarına 60 cm genişliğinde ve 60 cm yüksekliğinde, bir tür havuz yaparak içini toprak dolduracaksınız. Eğer doğru anladıysam, oraya dolduracağınız toprak binanızın statiğine epey bir yük bindirecektir. Bence konuyu öncelikle bu açıdan değerlendirip, toprak yükünün binaya zarar verip vermeyeceğini araştırın. Sonradan istenmeyen durumlar yaşanmasın.

Çalışmalarınızda başarılar.
Evet. Doğru anladınız. ancak araştırma yaptım. ve sıkıntı olacağı için bende derin ve geniş saksılar kullanmaya karar verdim. yalnız saksıları kaç litre seçmeliyim. sadece domates değil. her türlü sebze için

Eski 28-06-2018, 21:02   #7
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedat999 Mesajı Göster
Evet. Doğru anladınız. ancak araştırma yaptım. ve sıkıntı olacağı için bende derin ve geniş saksılar kullanmaya karar verdim. yalnız saksıları kaç litre seçmeliyim. sadece domates değil. her türlü sebze için
Ben en büyük 150 litre olanlardan bulabildim diktörtgen,daha büyükleri satılmıyor züccaciyecilerde.

sedat999 beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024