agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 2 Gönderen Eukalyptus
  • 2 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 3 Gönderen Eukalyptus
  • 2 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 1 Gönderen Formaldehit
  • 1 Gönderen Sırçalı Kuka
  • 1 Gönderen Еukalyρtus

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2018, 16:12   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2018
Deniz Tuz ve Sıcaklığının Karaya etkisi var mı, var ise ne kadar?

Akdeniz sahilinde; deniz tuzu ve sıcaklıklarının karaya etkisi var mıdır?

Eğer var ise;

1. Kaç metre mesafeye kadar tuzluluk etkisi vardır ve % kaç civarıdır?

2. Kaç metre mesafeye kadar sıcaklık etkisi vardır ve % kaç civardır?

Bu soru biraz saçma gibi gelebilir, herşeyi hallettik bir hindistan cevizi eksik kaldı şeklinde düşünenler olabilir.

Hindistan cevizi palmiyesi akdeniz ikliminde yetişmiyormuş, biraz araştırma yaptım, yetişmeme nedenlerini öğrendim.

Akdeniz iklimi kış mevsimleri yağışlı ve biraz serin geçiyor, buda hindistan cevizinin en hassas yeri olan kökleri için çok zararlı koşullar anlamına geliyormuş.

Kökler uzun dönem kış ve ıslak zemine maruz kaldığı için mantar hastalığına yakalanıp hindistan cevizi palmiyesini öldürüyormuş.

Dünyada, bizim güney sahillerimize benzer koşullarda olan ülkeler var, örneğin Kaliforniya gibi akdeniz koşulları bulunan ülkelerde küçük çapta hindistan cevizi yetiştirme deneyleri yapılmış. Köklere, kış aylarında sensörlü ısıtıcı kablolar yerleştirmişler, yahut kökleri kış mevsiminde yağmur suyundan korumuşlar, böylece başarılı sonuçlar alınmış.

Ancak, bir önemli unsur var ki, buna dikkat çekmek istiyorum, bitkilerin çoğu tuz ve tuz oranı yüksek topraklardan hoşlanmaz; ancak tam aksine hindistan cevizi palmiyesi tuzdan hoşlanır, tuz köklerini besler, ayrıca olumsuz etkenleri tolere etmesi için tuz, koruyucu bir kalkandır, yani kısacası tuz hindistan cevizi palmiyesinin dopingi gibi bir şey.

Bu bağlamda, sahillerimiz ve akdeniz suyu sıcaklıkları kayda değer bir yükseklikte, mikroiklim sahillerde, denize çok yakın alanları tespit edip adaptasyon çalışmaları başlatılması gerektiğine inanıyorum; tabi bu işlerle kimler uğraşıyor, ülkede kurumsal alanlarda yahut belediyelerde bu konu üzerine araştırma yapanlar var mı bunu bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eukalyptus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2018, 16:46   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eukalyptus Mesajı Göster
Akdeniz sahilinde; deniz tuzu ve sıcaklıklarının karaya etkisi var mıdır?

Eğer var ise;

1. Kaç metre mesafeye kadar tuzluluk etkisi vardır ve % kaç civarıdır?

2. Kaç metre mesafeye kadar sıcaklık etkisi vardır ve % kaç civardır?

Bu soru biraz saçma gibi gelebilir, herşeyi hallettik bir hindistan cevizi eksik kaldı şeklinde düşünenler olabilir.

Hindistan cevizi palmiyesi akdeniz ikliminde yetişmiyormuş, biraz araştırma yaptım, yetişmeme nedenlerini öğrendim.

Akdeniz iklimi kış mevsimleri yağışlı ve biraz serin geçiyor, buda hindistan cevizinin en hassas yeri olan kökleri için çok zararlı koşullar anlamına geliyormuş.

Kökler uzun dönem kış ve ıslak zemine maruz kaldığı için mantar hastalığına yakalanıp hindistan cevizi palmiyesini öldürüyormuş.

Dünyada, bizim güney sahillerimize benzer koşullarda olan ülkeler var, örneğin Kaliforniya gibi akdeniz koşulları bulunan ülkelerde küçük çapta hindistan cevizi yetiştirme deneyleri yapılmış. Köklere, kış aylarında sensörlü ısıtıcı kablolar yerleştirmişler, yahut kökleri kış mevsiminde yağmur suyundan korumuşlar, böylece başarılı sonuçlar alınmış.

Ancak, bir önemli unsur var ki, buna dikkat çekmek istiyorum, bitkilerin çoğu tuz ve tuz oranı yüksek topraklardan hoşlanmaz; ancak tam aksine hindistan cevizi palmiyesi tuzdan hoşlanır, tuz köklerini besler, ayrıca olumsuz etkenleri tolere etmesi için tuz, koruyucu bir kalkandır, yani kısacası tuz hindistan cevizi palmiyesinin dopingi gibi bir şey.

Bu bağlamda, sahillerimiz ve akdeniz suyu sıcaklıkları kayda değer bir yükseklikte, mikroiklim sahillerde, denize çok yakın alanları tespit edip adaptasyon çalışmaları başlatılması gerektiğine inanıyorum; tabi bu işlerle kimler uğraşıyor, ülkede kurumsal alanlarda yahut belediyelerde bu konu üzerine araştırma yapanlar var mı bunu bilmiyorum.
Tuz, bütün bitkiler için stres sebebidir. Tuz demek, ozmotik basıncın yüksek olması anlamına gelir. Bu ise bitkinin su alamaması demektir. Hindistan cevizi, deniz suyu içerisinde çimlenmez ama, denizde yüzer ve uygun bir kara parçasına çıktığında ve yağan yağmurdan gelen yağmur suyu sayesinde çimlenecek koşulları bulur.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2018, 19:08   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2018
Cevabınız için teşekkür ederim

Uzman değilim, ancak uzman olduğunu iddia edenler, yabancı forumlarda, tuz yahut deniz suyunun cocos nucifera palmiyesine fayda sağladığını savunuyorlar.

Ayrıca fotoğraflarda, deniz kenarında köklerin deniz suyuna temas etmesi dikkat çekici.

Çimlenme aşaması atlatıldıktan sonra, belkide zarar değil deniz suyu fayda sağlıyor olabilir.

Ayrıca yetişkin palmiyelerin soğuğu tolere edebildiğini duymuştum, palmiye ticareti yapan bir firmaya bunu sormuştum, yetişkin palmiye ithal edilebilirmi şeklinde; onlar palmiye hastalığı nedeni ile bunun mümkün olmayacağını, yasaklandığını belirttiler. Palmiye böceği şu bir kaç yıldır büyük sorun yaratıyormuş, dünya genelinde palmiyeler tehlike altındaymış.

En güzeli serada çimlendirip bir kaç yaşa eriştikten sonra sahile nakil edilebilir.

selam.

Eklenen Resimler

Eukalyptus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2018, 20:11   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Dr. Ragıp ESENER'in "Palmiyeler" kitabı var. http://www.palmiyemerkezi.com/index....miyeler-kitabi
Kitap tükenmiş ama e-pota gönderip soru sorabilirsiniz.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 17:54   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2019
Ocak ayında; şu bölgede, bu iki nokta arasındaki sıcaklık farkı kaç derecedir?

www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/42866.htm

Ülkemizde don olayı 'hiç görülmeyen' mikro iklim bölgeler mevcut mu?

http://www.agaclar.net/forum/palmiye...tm#post1555960

Düzenleyen coccoloba ağacı : 31-01-2019 saat 13:25 Neden: link ilave edilmiştir
coccoloba ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 13:06   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2019
https://tr.freemeteo.com/havadurumu/...-united-states
Sanırım yeni birşey buldum, burada sahil sıcaklıkları ile alakalı veriler var, sahilde de don riski varmış. Lakin hindistan cevizleri yinede orada ve hayatdalar: https://www.google.co.uk/maps/place/...!4d-80.3972626

Düzenleyen coccoloba ağаcı : 07-02-2019 saat 13:08 Neden: link ekledim
coccoloba ağаcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 14:15   #7
Yeni Üye

Yanılıyorsunuz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Tuz, bütün bitkiler için stres sebebidir. Tuz demek, ozmotik basıncın yüksek olması anlamına gelir. Bu ise bitkinin su alamaması demektir. Hindistan cevizi, deniz suyu içerisinde çimlenmez ama, denizde yüzer ve uygun bir kara parçasına çıktığında ve yağan yağmurdan gelen yağmur suyu sayesinde çimlenecek koşulları bulur.
Yanılıyorsunuz
Tuzlu zeminlerde yetişen bitkilerde (Halofit denilen), tuz salgılayan özel tuz hücreleri veya tuzlu suya doymalarını engelleyen jelatinli bir kaplama bulunur, evet bazı bitkiler tuz dostudur.

Düzenleyen coccoloba ağаcı : 07-02-2019 saat 14:17 Neden: eksik harf
coccoloba ağаcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 20:38   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coccoloba ağаcı Mesajı Göster
Yanılıyorsunuz
Tuzlu zeminlerde yetişen bitkilerde (Halofit denilen), tuz salgılayan özel tuz hücreleri veya tuzlu suya doymalarını engelleyen jelatinli bir kaplama bulunur, evet bazı bitkiler tuz dostudur.
Evet doğru bir tespit, hindistan cevizi sahil bölgelerinde fazladır ve buralardan tohumlar denize düşer, böylece yolculuk yaparak yayılım gösterme yeteneğine sahiptirler.

Hatta himalaya eteklerinde nepalde ve çoğu denize uzak iç yerleşim yerlerinde, ıslak ve çamurlu toprakların köklerde mantar oluşumuna izin vermemesi için, tuz yahut deniz suyu takviyesi yapılır.

Hindistan cevizi palmiyesi bakımı, çok zahmetlidir, sırf tuz değil, beraberinde bir çok takviye ile gübreleme işlemleri yapılmaktadır, aslında tuz takviyesi de, bu gübreleme işlemlerinden biridir.

Halophyte beğendi.

Düzenleyen Formaldehit : 07-02-2019 saat 20:39 Neden: link eklendi
Formaldehit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2019, 16:28   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Yok ya yanlışınız var, tuzlu toprak başa beladır, bu vidyo sahte olabilir, tuz değil o başka bir ilaç veriyor sanırım, aldatmaca olabilir, dikkat edin, youtube çöplüğe dönmüş durumda, her şeye körü körüne inanmamalısınız bence.

Sırçalı Kuka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2019, 12:31   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2019
Tuzlu toprak başa gerçekten beladır, fakat bazı bitkilere ise tuz, hayat vermektedir.

Halophyte beğendi.
Еukalyρtus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2019, 17:38   #11
Yeni Üye

halophyt's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2019
halophyte

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Еukalyρtus Mesajı Göster
Tuzlu toprak başa gerçekten beladır, fakat bazı bitkilere ise tuz, hayat vermektedir.
Lütfen kaynaksız bilgilerle insanları yanıltmayın, çam ağacı, hindistan cevizi, mangrovlar ve hatta hurma ağaçları bile halophyte hücre yapısına sahiptir. Tuzlu zemini seven bitkilerde vardır, hatta yarı halophyte ve tam halophyte olarak ikiye ayrılırlar.

Eklenen Resimler

halophyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024