agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler
  • 10 Gönderen Halil Önen
  • 11 Gönderen Halil Önen
  • 23 Gönderen Halil Önen
  • 2 Gönderen epsody
  • 1 Gönderen Didem
  • 3 Gönderen Dogasever
  • 5 Gönderen Dogasever
  • 1 Gönderen Dogasever
  • 2 Gönderen mrduran
  • 2 Gönderen KAPTANzst
  • 4 Gönderen tarla kuşu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2010, 01:03   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Bukaşi topu (Tohum topu) nasıl yapılır?

Bukaşi topu nasıl yapılır.?

Aslında Em ile pirinç kabuğunu karıştırıp top haline getirilerek yapılır. Bu bana göre pahalı bir yöntem.

Burada söz konusu olan bukaşi topunun yapıldıktan sonra üzerinin beyaz küf ile kaplanmasıdır. Bu topun olgunlaştığını ve kullanılabilir olduğunu gösterir.

Oran her zaman 1/3 dür.

Name:  IMAG0030 [640x480].jpg
Views: 8564
Size:  69.4 KB

Yani 3 kova toprak;
( 2 kova orman toprağı ve 1 kova orman ağaçlarının dibinde yıllarca birikmiş ve küflenmiş yapraklar.)

1 kova bukaşi
(bunu biliyorsunuz, 30 kg iri kepeğe 10 kg emaktif yedirmiştim. Bukaşi kovalarında kullanıyorum. Kurutursanız 1 yıl kullanırsınız.)

Ve 2 litre EMA (em ile pekmezi karıştırmıştım)

Sonra toprakları ve bukaşi (kepek) karıştırdım.

Name:  IMAG0032.jpg
Views: 6003
Size:  70.6 KB

Karışıma bukaşiyi (kepeği) ekledim. Ortakcılar çoğaldı, yardım ettiklerini sanmayın.)

Name:  IMAG0040 [640x480].jpg
Views: 5677
Size:  63.5 KB

klorsuz su ilave ettim.

Name:  IMAG0038 [640x480].jpg
Views: 5706
Size:  69.5 KB

(ondan önce )ema' yı karıştırmıştım.
Name:  IMAG0033.jpg
Views: 5635
Size:  55.9 KB

devam...

abk, KAPTANzst, selis ve 7 kişi beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 01:21   #2
Ağaç Dostu

Sonra tüm bu karışımı çamur kıvamına getirdim. Bu kıvamı emalı kepek kullanarak yaptım.

Name:  IMAG0039 [640x480].jpg
Views: 5544
Size:  71.7 KB

Çamuru karıp birkaç saat beklettim. Topların yapımı gecikti. Ertesi güne devrettim. Camur daha kıvamına gelmişti.

Burada değişik bir şey denedim.

Topların bir elin avucu kadar büyüklükte yaptım ve bu topları ema'lı kepek üzerinde yuvarladım. Yani topların üstü kepekle kaplanmış oldu. Bu küflenmeyi güçlendirir diye düşündüm.

Name:  IMAG0020 [640x480].jpg
Views: 7343
Size:  47.1 KB
(size el bombası yapacağımı söylemiştim, inanmamıştınız demi.)

Topları güneş görmeyen bir yere serdim. Üzerlerine bir siyah örtü ile örteceğim. İçerde ekşi bir toprak kokusu oldu 3. 5 gün hatırlatırım.

İşte beyaz küfler. Yeşil küf zararlı.

Name:  IMAG0026 [640x480].jpg
Views: 5670
Size:  59.1 KB

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2010, 02:09   #3
Ağaç Dostu

Name:  toplar [640x480].jpg
Views: 6096
Size:  45.3 KB

Bir ay gibi beyaz küfler hertarafı sardı.

Bu toplardan yüzlerce yaptım.

Dağlardaki göllerde kullanacağım. Temmuz ve Ağustos aylarında göllerin suları iyice düşüyor ve yeşillenerek içilmeyecek hale geliyor. Yemyeşil olan bu su belkide zehirli yaşıyor.

Bu göllerrin etrafında tilki, tavşan, keklik, yılan vb. yabani hayvanların yanında keçi koyun ve büyük baş hayvanlar oluyor.

Gölün suyu bozulunca bu canlıllar bu alanı terk ediyor.

İşte bu göllerde bukaşi toplarını kullanacağım.

Burası Menemen Belen Köyü, Sebze Yıkama Havuzları. Ve hayvanların su içtikleri, çeşme havuzlar. Dağlardan gelen kaynak suyu.

Name:  IMAG0001 [640x480].jpg
Views: 6169
Size:  48.4 KB

Name:  IMAG0002 [640x480].jpg
Views: 5751
Size:  48.2 KB

Bu havuzlarda hergün tonlarca sebze kasalarla ve çuvallarla gelir, yıkanır.

Burası Menemen Doğa Köy, sebze yıkama havuzları. Bunun gibi yan yana 3 havuz var. Ispanak yıkayan bir üretici.

Name:  IMAG0004 [640x480].jpg
Views: 7554
Size:  45.4 KB

Burası Menemen Yanık Köy, Sebze Yıkama Havuzları.

Name:  IMAG0006 [640x480].jpg
Views: 6034
Size:  50.6 KB

Her köyde bu havuzlardan var.

Ispanak, maydanoz, tere otu, roka, yeşil soğan, pırasa, vb. sebzeler bu havuzlarda bir gün önceden yıkanır.

Sonra Çevre ilçelerin pazarlarına ve Büyük Şehrin Semt pazarlarına gider, satışa sunulur.

Bu mahsüllerde kullanılan tarımsal ilaçlar bu havuzlarda birikir ve dipte çamur bir tabaka oluşur. Havuzların suları sık sık değiştirilsede bazen buna fırsat kalmayabiliyor.

Bukaşi topu böyle ortamları çok seviyor. Dipteki az tortu onun devemlı çoğalmasını sağlayacaktır.

Böylece suyun kimyasallardan temizlenmesi sağlanmış olacaktır. Ürün tüketiçiye ulaşmadan önce temizlenmiş olaçaktır.

Bu 3 köyün havuzlarında haftada bir bukaşi uygulaması başladı. Köy muhtarları, havuzları kullanan üretiçi ve bu köylerdaki tanıdık arkadaşlarla görüşüp bu işi düzenli hala getirmeyi, onlara öğretmeyi ve uygulamayı, diğer köyler de yaygınlaştırmayı düşünüyorum.

Dünyayı acımasızca kirleten teknololiye karşı EM teknolojisi diyorum.
Ve tüm bunları kendi mutluluğumun ustası olmak için yapıyorum.(bilgelik buralarda bi yerlerde saklı gibi.)

Khan, abk, tturt ve 20 kişi beğendi.
Eski 08-06-2010, 07:29   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2010
halil bey çok güzel takdir edilecek uygulama elininize sağlık sizinde dediğiniz gibi umarım her tarafa yayılır
yanlız bu sebze ve meyvelerdeki 'zehirler' suya karışacağı için ema canlıları için zararlı olmaz mı ?(gerçi hiç bir teknoloji doğaya karşı gelemez

komkarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 08:02   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bu hareket yaygınlaştılmalı.

Tebrikler Emekçi Halil Önen gösterdiğin temiz çevre anlayışındaki bu girişime şapka çıkarttınız sizi kutluyorum.

Kendi çevrenizde başlatttığınız bu çevrecilik hareketi umarım bütün çevrecileri harakete geçirerek kendi çevrelerindede böyle bir çalışma başlatarak kimyasalların kirlettiği doğayı tekrar temizlenerek daha yaşanılır çevrelerde insanların daha sağlıklı mutlu olmaları sağlanır.

Senin kırsalda başlattıın bu harekete bende kentsel atıkların çevreyi kirletmeden değerlendirilerek toprağa geri dönüşümünde çeştli çare ve yöntemlerin arıyışlarıyla temiz çevre hareketinde varım diyerek çalışmalar sürdürerek, atıkları değerlendirek bertarafını sağlamanın daha pratik çözümler üreterek paylaşımlarla toplumu bilinçlendirme çalışmalarıma hız vermiş durumdayım.

Seni çevre adına bir kere daha kutlar şükranlarımı sunarım, sevgiyle kal.

syuksek ve mrduran beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 09:46   #6
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Halil bey,

Siz gerçekten müthişsiniz....

selis beğendi.
Didem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 10:43   #7
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Halil Bey tebrikler,

Siz gerçek bir çevre savaşçısısınız!

Küçük bir not: Sularda görülen yeşillenme alg dediğimiz canlılardır. Algler suyun içinde çözünmüş azot ve fosfor gibi besin elementleri fazla olduğunda, güneş ışınlarının da etkisiyle oluşmaktadır. O yüzden, bu alglere karşı mücadele Mart ayının sonu gibi başlatılırsa, alglerin bütün yaz oluşumu önlenebilir. Eğer algler oluştuktan sonra başlatılırsa, alglerin yok olması 8 haftayı bulabilir. Burada işleyen mekanizma, Bukaşi toplarından suya geçen mikroorganizmaların besin elementlerini (Azot ve Fosfor elementlerini) tüketmesidir.

Tekrar kutluyor, başarılı çalışmalarınızı candan destekliyorum.

mrduran, hepgül ve looktr beğendi.
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 15:59   #8
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Halil bey,pointer ile seter de kalite kontrolü ihmal etmemişler :-)

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 19:43   #9
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bravo...emeklerinize sağlık.

Keşke herkes sizin kadar duyarlı olsa...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 19:48   #10
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Halil bey, tebrikler ellerinize ve emeğinize sağlık.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 21:49   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
İşte benim forumdan tanıyıp kendisine güvendiğim Halil bey. Ellerinize sağlık, çevrenizdeki herkesi eğitip birer çevre gönüllüsü ve sağlıklı gıda üreticisi yapacağınıza inancım tam. Size kolaylıklar diliyorum.

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 00:35   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Halil bey yaptığınız çalışmaları bizlerle paylaştığınız için sağolun. Bir büyüğüm olarak size saygım sonsuz. Bu forumda emeği geçen herkese teşekkürler.

kardelen3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 20:45   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Çok Değerli Halil Bey,

Sizi kutlarım. Burdur Gölü'nü bukaşi topuna tutsak nasıl olur diye düşünürken siz benden önce davranıp kendi yaşadığınız yerdeki göllere, derelere atılacak bombaları çoktan hazırlamışsınız bile.

Candan kutlarım.

Böyle 5 kişi daha olsak...

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 11:05   #14
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Burdur Gölü

Sn Seleste,

Özelden yolladığınız mesajınız için teşekkür ederim. Tabii ki Burdur Gölü'ne Bukaşi topu atabilirsiniz ancak Burdur Gölü oldukça büyük bir göl! Etkisini görmek için bir hayli Bukaşi topu atmanız gerekecek! Kabaca ifade etmek gerekirse, 10 veya 20 metrekareye en az 1 adet top atılmalı. 1 adet Bukaşi topunun çizgisel etkisi en fazla 80-100 metre olabilir. Tabii ki bu etki ortam koşullarına göre değişebilir. O yüzden, en iyisi metrekare başına minimum atılacak diye belirttiğim miktarı kullanmaktır. (Daha fazlasını kullanmak tabii ki daha iyidir!)

Ayrıca bir defa uygulamaktan ziyade belirli aralıklarla (örneğin 1 ay gibi) birkaç kez uygulamak daha iyidir.

Bu yüzden, bu tür uygulamalarda/projelerde Belediye veya Valiliklerin ön ayak olmaları gerekir. Ayrıca, öğrenciler ve yurttaşlar da gönüllü olarak Bukaşi Topu yapımında çalışabilirler. Eğer siz Burdur'da böyle bir girişimi başlatabilirseniz, biz de EM Organizasyonu olarak size temin edilebilecek en ucuz fiyattan EM aktif temin ederiz.

Kolay gelsin.

Eski 11-06-2010, 11:06   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu topları yapmak yerine EMA yı neden doğrudan dökmüyoruz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 12:33   #16
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Göllerde, Akarsularda Hem EMA Hem Bukaşi Topu Birlikte Kullanılırsa Daha İyi Olur!

Sn Denizakvaryumu

En ideal olanı her ikisini de birlikte belirli aralıklarla yapmaktır. Bukaşi Topları sürekli EM mikroorganizmaları üreten birer fabrika gibi çalışırlar ve gölün dibine gider. Ama EMA akıntıyla yol alır. Özellikle derin göllerde, Bukaşi Topu kullanmadan, sadece sıvı dozajlayarak dipte etkili olmak zordur çünkü belirli bir derinlikten sonra gölün üst bölümüyle karışmayan bir tabaka söz konusudur!

mrduran beğendi.
Eski 11-06-2010, 12:50   #17
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

EM Türkiye'nin yapımını öğrettiği ve maliyeti yok denecek kadar düşük olan Bukaşi Topları bakın yurtdışında kaça satılıyor

Eski 13-06-2010, 22:37   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Değerli Doğasever,

İlk etapta istediğim şey "Burdur Gölü Kirliliği üzerinden öğrencilerde çevre kirliliği farkındalığını yükseltmek. Bir çizgi halinde Belediye Plajında dizilerek, evde elleriyle yapmış oldukları bukaşi toplarını üçer beşer göle doğru sallasalar da yeter.

İkinci olarak hedefi büyüttüğümüzü düşünelim. Yukarda Halil Bey eşiyle oturmuş ve bir batında 250 adetten fazla bukaşi topu yapmış. - saydım-

200 Kilometre kare yüzölçümü ve oluk gibi ortasında bir hayli derin bir gölü temizlemek için kaç kez, kaç bukaşi topu atılması gerekir ?

-Oranların metrekare değil metreküp cinsinden verilmesi gerekmez mi ? -

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 11:44   #19
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seleste Mesajı Göster
Değerli Doğasever,

İlk etapta istediğim şey "Burdur Gölü Kirliliği üzerinden öğrencilerde çevre kirliliği farkındalığını yükseltmek. Bir çizgi halinde Belediye Plajında dizilerek, evde elleriyle yapmış oldukları bukaşi toplarını üçer beşer göle doğru sallasalar da yeter.

İkinci olarak hedefi büyüttüğümüzü düşünelim. Yukarda Halil Bey eşiyle oturmuş ve bir batında 250 adetten fazla bukaşi topu yapmış. - saydım-

200 Kilometre kare yüzölçümü ve oluk gibi ortasında bir hayli derin bir gölü temizlemek için kaç kez, kaç bukaşi topu atılması gerekir ?

-Oranların metrekare değil metreküp cinsinden verilmesi gerekmez mi ? -
Sn Seleste
10-20 metreküp suya 1 adet Bukaşi Topu gelecek şekilde uygulama yapılabilir.
Bu arada, ilkokul 1'den 3'e kadar Burdur Şeker İlkokulu'nda okudum. Burdur Gölü'nün kıyısında kamp yapardık. O zaman hiç kirlilik yoktu. Çok güzeldi. 2-3 ayda bir uygulamalar tekrarlanırsa daha iyi olur!

Eski 29-06-2010, 11:52   #20
Ağaç Dostu

omrfrk's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2010
Galeri: 8
Sizi çalışmalarınızdan dolayı kutluyorum.Herkes sizin kadar duyarlı olsa nekadar güzel olurdu.

omrfrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 18:05   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2011
evet keşke herkes Halil bey kadar çevresine duyarlı olsa...
ne kadar güzel olurdu.

evrenk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 19:07   #22
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Halil Önen;

İnsanlık için yaptıklarınız sonsuz değerde. HALÎK katında yeriniz sağlam olur inşallah.

Saygılarımla lütfen.

selis ve hepgül beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 07:42   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Sayın Halil bey sayfayı baştan sona tek tek okudum,yapılan işlemin ne olacağını merak ederek okudum.Sonunda kişisel bir iş için değil toplum yararına bu kadar emek vermenizi,tebrik ediyor saygılar sunuyorum....

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 08:50   #24
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Uygulamaları hayretle izledim. Tebrik ederim.
Halil bey kolay gelsin

Halil Önen ve selis beğendi.
KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 13:56   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2015
halil bey
tebrikler. sizin gibi doğa aşığı insanlar olduktan sonra geleceğe umutla bakabiliyoruz.ben bu bukashi toplarını çeltik göllerine atsam faydası olur mu?

mustafa1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 12:05   #26
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Halil bey, uygulamalarınız devam ediyor mu? Geri dönüşler nasıl oldu?

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2016, 17:29   #27
Ağaç Dostu

tarla kuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2012
...

Öncelikle pirinç yıkama suyunu 1 hafta beklettim. Bunu süt ile karıştırıp 1 hafta daha bekletip, bukaşi serumu elde ettim.
Bu serumu ve pekmezi yulaf kepeği ile harmanladım (ıslatabilmek için klorsuz su da koydum). Karışımı hava geçirmeyen kaba koydum ve 2 hafta güneş görmeyen yerde beklettim. Bugün açtığımda sonuç güzel görünüyordu, güzel kokuyordu. Üzerinde beyaz küf oluşmuştu.
Tepsiye yayıp, güneş görmeyen yerde kurumaya bırakıldı.
Sizce de başarılı olmuş mu???

Eklenen Resimler

tarla kuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2016, 10:36   #28
Yeni Üye

mirier's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2016
sayın doğasever.2009 tarihli tavuk gübresi başlıklı 7 nolu mesasajınızda tarif ettiğiniz sıvı tavuk gübresini 30 litre olarak hazırladım .3 haftalık süresi doldu.ancak bu gübreyi bir kaç seferde bitirmem mümkün değil.kullanım süresi nekadardır.belirtirseniz sevinirim.

mirier Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2017, 22:58   #29
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
Sn. Halil Bey; sizi saygıyla selamlıyorum. Hayretler içinde okudum, tabir i caizse bu site "kafamı yakacak."
Harikasınız gerçekten.

Bu topların etkinlik süresi nedir **** bir süresi var mıdır?
Sevgiler.

Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2017, 13:11   #30
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Halil Bey tebrikler,

Siz gerçek bir çevre savaşçısısınız!

Küçük bir not: Sularda görülen yeşillenme alg dediğimiz canlılardır. Algler suyun içinde çözünmüş azot ve fosfor gibi besin elementleri fazla olduğunda, güneş ışınlarının da etkisiyle oluşmaktadır. O yüzden, bu alglere karşı mücadele Mart ayının sonu gibi başlatılırsa, alglerin bütün yaz oluşumu önlenebilir. Eğer algler oluştuktan sonra başlatılırsa, alglerin yok olması 8 haftayı bulabilir. Burada işleyen mekanizma, Bukaşi toplarından suya geçen mikroorganizmaların besin elementlerini (Azot ve Fosfor elementlerini) tüketmesidir.
Tekrar kutluyor, başarılı çalışmalarınızı candan destekliyorum.
Sayın Dogasever,
Bu algler ile yosun arasındaki fark nedir?
Bir çeşmeden kullama amaçlı su alıyorum. Çeşme borusunda ve havuzda bolca yeşil yosunumsu maddeler var. Bunlar alg midir? İnsana ve hayvana zararlı mıdır?

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024