agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2011, 22:28   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Tezek Gübre

Bugün köye gittim.Ağaçları budarken koşumuzun inek dışkısını arazisinde uzun bir süre (1-2+ ay) bekletip onları bir kalıp haline getiriyor.Bunada tezek deniyor.Bu tezekler kışın sobalara atılıyor.Yani 3-4 ay sonra.Bu süredede gübre yanıyor.Benim size sorum bu tezekleri bir yerde saklayıp ihtiycamız olduğunda bitkilere versek olmaz mı ? Yanmamış olması gibi bir durumda söz konusu değil.

smarty17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 23:12   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
bence olur ama o tezekler fermente olmadan tezek haline getiriliyor olması lazım.
yani gerçek anlamda yanmış gübre olamazlar , ayrıca ev içinde kullanılması durumunda tezeklerdeki böcek kalıntıları , larvaları evlerde sorunlara yol açabilir ( saksı bitkilerinin toprakları böceklenir ) ama bahçe bitkilerinde kullanılabilir diye düşünüyorum çünkü daha önce böyle durumlarla karşılaştım..

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 01:05   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
bence olur ama o tezekler fermente olmadan tezek haline getiriliyor olması lazım.
yani gerçek anlamda yanmış gübre olamazlar , ayrıca ev içinde kullanılması durumunda tezeklerdeki böcek kalıntıları , larvaları evlerde sorunlara yol açabilir ( saksı bitkilerinin toprakları böceklenir ) ama bahçe bitkilerinde kullanılabilir diye düşünüyorum çünkü daha önce böyle durumlarla karşılaştım..
Tezek haline gelmeden önce en aşağı 1 ay bekliyorlar.Fermantasyon iyi saçlanırsa bir sıkıntı olacağını düşünüyorum.

Eski 17-07-2011, 12:29   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Ahır gübrelerinin yakacak kullanımındaki hata.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smarty17 Mesajı Göster
Bugün köye gittim.Ağaçları budarken koşumuzun inek dışkısını arazisinde uzun bir süre (1-2+ ay) bekletip onları bir kalıp haline getiriyor.Bunada tezek deniyor.Bu tezekler kışın sobalara atılıyor.Yani 3-4 ay sonra.Bu süredede gübre yanıyor.Benim size sorum bu tezekleri bir yerde saklayıp ihtiycamız olduğunda bitkilere versek olmaz mı ? Yanmamış olması gibi bir durumda söz konusu değil.
Arkadaşlar memleket topraklarının organik yapısının genel görünüm olarak yürekler acısı olarak bir tarım ülkesine yakışmıyan bu manzaralara yetmiyormuşçasına yakacak olarak kullanımına nasıl göz yumuluyor veya kırsal insan barınma ihtiyaçları içinde birinci sırada ısınma sorununa kendi imkanları içinde çare aramasına nasıl ilgisiz kalınıyor bunu anlamak güç olsa gerek.

smarty17 organik madde ister fermente olsun isterse olmasın toprak için birinci derece önemli bir girdi durumundadır, bu tezeklerin toprakta kullanımına ilişkin bazı açıklamalar getireceğim, fermentasyonu tamamlanmamış organık maddeler malç gibi toprağa bırakılarakta toprak için yarayışlı hale gelecektir.

İşlenmesi bitmeyen organik malzemeler toprağa karıştırıldığında toprak yorgunluğu yaratmaktadır, başkada bir sakıncası olacağını sanmıyorum detayları buradan takip edebilirsiniz.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 15:43   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sayın epsody,
gübre veya tezek konusundaki görüşlerinize katılıyorum ancak diğer taraftan, sanırım o kişinin yakacak odunu ve kömürü yok. ve birileri onlara vermemişler. ne yapsın gariban çiftçi ve köylü. baktı inek gübresi para etmiyor o da tezekleştirip odun olarak kullanıyor.
geçenlerde köye gittiğimde ben de köylülerle görüştüm. inek gübresinin böcek ve solucan yaptığını ve bu nedenle hiç istenmediğini, bu nedenle açık araziye ve dereye döküldüğünü söylediler. ama koyun ve keçi gübresi şu anda revaçta.
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 01:27   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavikartal5 Mesajı Göster
sayın epsody,
gübre veya tezek konusundaki görüşlerinize katılıyorum ancak diğer taraftan, sanırım o kişinin yakacak odunu ve kömürü yok. ve birileri onlara vermemişler. ne yapsın gariban çiftçi ve köylü. baktı inek gübresi para etmiyor o da tezekleştirip odun olarak kullanıyor.
geçenlerde köye gittiğimde ben de köylülerle görüştüm. inek gübresinin böcek ve solucan yaptığını ve bu nedenle hiç istenmediğini, bu nedenle açık araziye ve dereye döküldüğünü söylediler. ama koyun ve keçi gübresi şu anda revaçta.
saygılar
Keşke sadece solucan yapsa;

solucan ile diğer böcek ve kurtların eş tutulması yanlış.

Yaş gübre özellikle inek gübresi toprakta kadı lokması denen halkalı kurt yapar. Hatta iyi yanmamış ya da fermente edilmemiş inek gübresi de halkalı kurt yapar.

Halkalı kurt ise bitkilerin kökleriyle beslenir.

Yakacak olarak kullanılan tezek _ inek gübresi_ kesinlikle tarımda ve hatta saksıda kullanılmamalı.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 08:18   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster

Yaş gübre özellikle inek gübresi toprakta kadı lokması denen halkalı kurt yapar. Hatta iyi yanmamış ya da fermente edilmemiş inek gübresi de halkalı kurt yapar.

Yakacak olarak kullanılan tezek _ inek gübresi_ kesinlikle tarımda ve hatta saksıda kullanılmamalı.
Anladım.Bereket TV'de bir tavuk çiftliği gübreleri bir odaya taşıyor bu odanın sıcaklığı 65-80 derece sıcaklığa ulaştırılarak bir süre gübre bekliyor.Ve fermente olarak pazarlanıyor.Ama bunu yapmamız imkansız.Yinede ilginiz için teşekkür ederim

Eski 18-07-2011, 10:51   #8
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
İnek gübresini veya tezeği, Bukaşi ve/veya EM ile karıştırdıktan (~%40 nem oranına getirdikten) sonra havalı veya havasız ortamda fermante edip, tarımda kullanabilirsiniz.

NOT: Bukaşi yapımı. 1/3 oranında Bukaşi, 2/3 oranında inek gübresini karıştırabilirsiniz. Nem oranına göre daha fazla Bukaşi, kepek, talaş veya EM ilave ediniz. (Nem oranı düşükse EM, fazlaysa kuru madde!)

EM VE/VEYA BUKAŞİ İLE YUKARDAKİ GİBİ FERMANTE EDİLİRSE BÖCEK YAPMAZ!

Düzenleyen Dogasever : 18-07-2011 saat 13:04 Neden: EKLEME
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 12:45   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster

Yaş gübre kadı lokmasını kendisine çekip, yaşam ortamı mı oluşturuyor?
Tezek tarımda kullanılmamalı ise tezeği ne yapmalı?

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 13:03   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Tezek ayrı inek gübresi aynı.Tezek kalıp haline getirilerek kış vakti sobaya kömür vakti atılır.İnek gübresi bekletilerek gübre haline gelir ve araziye atılır.Biz 6 ay bekleyen inek dışkısını dün attık.

Eski 18-07-2011, 13:09   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
İnek gübresini veya tezeği, Bukaşi ve/veya EM ile karıştırdıktan (~%40 nem oranına getirdikten) sonra havalı veya havasız ortamda fermante edip, tarımda kullanabilirsiniz.

NOT: Bukaşi yapımı. 1/3 oranında Bukaşi, 2/3 oranında inek gübresini karıştırabilirsiniz. Nem oranına göre daha fazla Bukaşi, kepek, talaş veya EM ilave ediniz. (Nem oranı düşükse EM, fazlaysa kuru madde!)

EM VE/VEYA BUKAŞİ İLE YUKARDAKİ GİBİ FERMANTE EDİLİRSE BÖCEK YAPMAZ!
Sayın dogasever'in sözünü EM Türkiye'nin sitesindeki hayvancılık broşüründen alıntı yaparak desteklemek istiyorum.

Alıntı:
Organik maddelerin bozunmasını (kokuşmasını
ya da oksidasyonunu) engelleyip, fermantasyona neden olurlar,bir başka deyişle çürümeyi (ya da kokuş-mayı) durdurup maddenin temel yapısına dönüşümünü sağlayabilmektedir. B

Eski 18-07-2011, 14:16   #12
Ağaç Dostu

köylü çiftçi bukaşi ile inek gübresinin fermantasyon işlemine pek yanaşmaz sanırım.
saygılar

Eski 18-07-2011, 14:24   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
...organik madde ister fermente olsun isterse olmasın toprak için birinci derece önemli bir girdi durumundadır, bu tezeklerin toprakta kullanımına ilişkin bazı açıklamalar getireceğim, fermentasyonu tamamlanmamış organık maddeler malç gibi toprağa bırakılarakta toprak için yarayışlı hale gelecektir.

İşlenmesi bitmeyen organik malzemeler toprağa karıştırıldığında toprak yorgunluğu yaratmaktadır, başkada bir sakıncası olacağını sanmıyorum detayları buradan takip edebilirsiniz.
Sayın Epsody'un mevcut açıklamaları doğrultusunda tezeği değerlendirmeli.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 15:58   #14
Ağaç Dostu

Sayın epsody'nin düşüncesi tarla veya belki bahçe gibi büyük alanlarda olabilir. Saksılarda tam fermante olmadan yapmak sıkıntı olacaktır.

Eski 19-07-2011, 22:21   #15
Ağaç Dostu

Tezek'ten faydalanmak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Arkadaşlar konumuz tezek haline gelmiş ahır gübrelerinden öncelikle gübre şerbeti çıkarılmalı daha sonra kalan posalarıda ağaç diblerinde malç olarak kullanılırsa hiç bir sorun yaşamadan tezeklerden yaralanabiliriz.

Eski 19-07-2011, 23:16   #16
Ağaç Dostu

peki sayın epsody
inek gübresindeki böceklenmenin önüne daha basit nasıl geçilebilir?
saygılar

Eski 19-07-2011, 23:30   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
peki sayın epsody
saygılar
Sayın epsody fikrini söyleyene kadar ben söylemek istiyorum. Epsody'nin dediği gibi gübre şerbeti yapılır. Veya sıcak komposta biraz parçalanarak katılarak. Kızışma olacağı için ne tohum oluşur nede böcek. Benim fikrim bu. Epsody'nin başka fikri varmı acaba ?

Eski 19-07-2011, 23:46   #18
Ağaç Dostu

Benim ne böcek nede yabani ot tohum endişem var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smarty17 Mesajı Göster
Sayın epsody fikrini söyleyene kadar ben söylemek istiyorum. Epsody'nin dediği gibi gübre şerbeti yapılır. Veya sıcak komposta biraz parçalanarak katılarak. Kızışma olacağı için ne tohum oluşur nede böcek. Benim fikrim bu. Epsody'nin başka fikri varmı acaba ?
Toprak içi canlılara bakışım tarafsızım. benim için zararlı faydalı kavramı yok, toprak canlılığını bir bütün olarak ele alır ve eko sistemi böye kabul ederim, ayrım yapmak evrime ters olur toprak bünyesinde hepsini barındırma gücünü vardır.

Onlar toprağın evlarlarıdır, biz< insanlar olaya daima kendi çıkarlarımız doğrultusunda bakarız.

Eski 19-07-2011, 23:51   #19
Ağaç Dostu

Böcek olayı oksidasyon sürecinde ortaya çıkar.

Alıntı:
peki sayın epsody
saygılar
Organik atıkları toprağın üzerine vahşi birşekilde bırakırsak oksidasyona imkan sağlarız, o zaman böcekde olur kokuda olur.

Sokaklardaki çöp koteynırları buna örnektir. konteynırın kapağı açık bırakılırsa oksidasyon başlar ve böceğin yaşama ortamı oluşur.

Eski 20-07-2011, 00:10   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Toprak içi canlılara bakışım tarafsızım. benim için zararlı faydalı kavramı yok, toprak canlılığını bir bütün olarak ele alır ve eko sistemi böye kabul ederim, ayrım yapmak evrime ters olur toprak bünyesinde hepsini barındırma gücünü vardır.

Onlar toprağın evlarlarıdır, biz< insanlar olaya daima kendi çıkarlarımız doğrultusunda bakarız.
BAkış açınız oldukça farklı. Zannedersem bahçenizde zararlı ot yok. Bizde istemeyiz zararlı otları söküp böcekleri atalım. Fakat bitkimizi güzel bir şekilde geliştirmek istiyorsak bununla mücadele şarttır ! Böcekler ise bitki köklerini yiyebilir,bitkinin can suyunu emebilir vs. Zarar vermese bile görüntüyü bozar. Benim kendi görüşüm budur. Sıcak komost ile kızışma yaratarak ot thumu ve böcekleri öldürülmelidir.

Eski 20-07-2011, 18:26   #21
Ağaç Dostu

bu engin bilgiler için çok teşekkürler ve saygılar

Eski 05-12-2011, 21:55   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Zeytincilik fakültesinden bir eğitim görevlisinin yanmış gübre hakkında bana söyledikleri şöyleydi;

Dev bir çukur açılacak. Ya da büyük kamyon kasaları olur. İçine 1 ton hayvan gübresi atılıp, 30 kilo kireç, 15 kilo dap gübre ilave edilecek. üzeri toprakla örtülecek, hiç hava, su, güneş görmeyecek. Fermente olması gerekiyormuş. Eğer hayvanın çişi de içine dahil olursa ballı kaymak olur, harika olur diyor...

Öyle çoğu çiftçinin yaptığı gibi, bahçede güneşin altında aylarca bekletmek ile yanmış gübre olmaz diyor...

İlgilenenler bu konuda araştırma yapabilirler. Bunun dışında, bir şey sorsanız da bilmiyorum. Not almıştım onun söylediklerini, aynen buraya yazdım.

efeler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 23:32   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2017
Selam Form'da gezinirken bu konuyu gördüm, bizim köydede dededen kalma tezekler var en az 15 yıllık bu tezekleri gübre olarak değerlendire bilirmiyim ve bunu nasıl yapmalıyım baya bi tezek kalmış senelerdir bekliyor.En azında Ağaçlar,toprak faydalansın.

Düzenleyen Tuna06 : 11-09-2017 saat 23:33 Neden: dağınık yazı
Tuna06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2017, 14:03   #24
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuna06 Mesajı Göster
Selam Form'da gezinirken bu konuyu gördüm, bizim köydede dededen kalma tezekler var en az 15 yıllık bu tezekleri gübre olarak değerlendire bilirmiyim ve bunu nasıl yapmalıyım baya bi tezek kalmış senelerdir bekliyor.En azında Ağaçlar,toprak faydalansın.

Çok eski tezeklerse mikroorganizmalar azot ve karbonu kullanmış olabilir,onun dışında içerisindeki pk ve iz elementler duruyor olsada miktar olarak pek işe yarayacak düzeyde değildir zaten hayvan gübresinin değeri organik karbon ve diğer şeylerle bir bütün olmasıdır,içerisinde fulvik asitler bulunabilir onların yarılanma süreside 10-50 arasında...
Yani işin özü kullanmanızda bir sakınca yok ancak normal fermente hayvan gübresinin değerlerini taşıması çok zor.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2017, 09:36   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2017
Verdiğiniz bilgiler için teşekürederim Devran,bu tezeklerin burada durmaktansa toprakta durması daha faydalı olacak sanırım.merak ettigim bir konuda bunları nasıl parçalıyacagım taş gibi olmuslar, su içerisine koysam çözüleceklerini düşünüyorum. suyu ile birlikte agaç diplerine dökmem uygunmudur acaba hastalık yaparmı veya yabancı ot çıkartırmı.

Tuna06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2017, 09:47   #26
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuna06 Mesajı Göster
Verdiğiniz bilgiler için teşekürederim Devran,bu tezeklerin burada durmaktansa toprakta durması daha faydalı olacak sanırım.merak ettigim bir konuda bunları nasıl parçalıyacagım taş gibi olmuslar, su içerisine koysam çözüleceklerini düşünüyorum. suyu ile birlikte agaç diplerine dökmem uygunmudur acaba hastalık yaparmı veya yabancı ot çıkartırmı.
Sn.Tuna06
İçerisinde herhangi bir hastalık ve zararlı etmeninin yaşayabileceğini düşünmüyorum, o kadar uzun sürede yaşayabilen yabancı ot tohumları belki olabilir ancak yinede bu asgari olacaktır.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024