agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen bunyaminmd
  • 3 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 2 Gönderen vural-can

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2017, 17:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2016
Damla Sulama (40 m2 yer için)

Merhaba damla sulamayı deneyeceğim 40 m2 bir yerim var.

Öncelikle şu seti almayı düşünüyorum (16mm hatalı bir seçim mi? bilemedim)

Te, Le, Nipel, Kör Tapa, Vana, Delici, Musluk vb hepsini anladım ve zaten hepsi kendi içerisinde aynı ebatlarda olursa sorun yok. Daha önce hiç yapmadığım i,çin sormak istediklerim var.

1. Yerimdeki musluk bildiğimiz anam babam eski tip uzun musluk

Acaba bu musluğa 16mm? ya da 20 mm damlama borusunu direkt mi takacağım? Yoksa normal hortumu musluğa takıp bir atet TE veya LE vasıtası ile musluk-hortum-damlama borusu şeklinde mi gideceğim? İsteğim damlamayı direkt takmak ama musluğun ağzının kaç mm olacağını tutup tutmayacağını bilmiyorum yani standardı nedir?

2. Çok uğrayamadığım zamanlar oluyor bunun için musluk zamanlayıcısı almayı düşünüyorum mesela
. Bunu benim yerdeki "anam babam musluğa" nasıl bağlarız ? videoda göstermemişler standart bir şey mi ara aparatı var mıdır?

3. Bir de yukarıdaki sette eksik var mıdır tavsiyeniz sipariş vermişken eksik vermeyeyim. Aslında sorularım çok kısa uzattım kusura bakmayın acemilik. Deneysel yapa yapa öğrenmek istiyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

oldgandalf beğendi.
bunyaminmd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 12:39   #2
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Damlama hortumunu direk musluğa takar iseniz musluğun altı göl gibi olacaktır. Bunun yerine belirli bir miktar bahçe hortumu alıp hortumu damlama sistemine bağlamanın daha mantıklı olur.

Musluk satan yerlerde musluk hortum bağlantı aparatları var onlardan almanız gerekli. Bunu musluk hortum arasına bağlayın.

Bir tanede hortum birleştirme aparatı alıp hortum ile damlamayı birleştirin. Size 16 yeterli gelecektir, musluk bundan küçük olsada aparat sıkıstırmalı olduğu için sağlam olacaktır.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2017, 17:23   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
***...

Ben 10 karıklık bir yer icin basit bir cizim yaptim. O cizimle umraniyede sulama malzemeleri satan bir yere gittim. 10mt kalin boru ve 25 metre damlama delikleri olan boru ve aparatlari onlar secip verdi. Vanalar, körelticiler ve delme aparati. Toplam 105tl tuttu. Bu sistemi camasir makinesi musluguna bahce hortumuyla baglayacagimi soyledim. Hepsini onlar tamamladi. Ben kurdum. Bi zorluk cekmedim.

Surda hatam oldu. Domateslerle salataliklar yakin..salataligin istedigi kadar su, domatese cok geldi...yarıldılar çok sulamadan...

Kolay gelsin

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024