agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler
  • 3 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 2 Gönderen Douglas Fir
  • 3 Gönderen devrann
  • 1 Gönderen s.serdar
  • 1 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2017, 21:58   #1
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Mağnezyum sülfat (İngiliz tuzunun kullanımı )

Arkadaşlar mağnezyum sülfat (İngiliz tuzunun 1 çay kaşığı 4 bardak sıcak suda eritilip domates, biber gül gibi bitkilerin üzerine sprey ile verilmesi halinde 10 gün sonra daha çok meyve ürettiği yazılmakta. Bu şekilde deneme yapan oldu mu?

https://tr.pinterest.com/pin/208713763958411288/

https://tr.pinterest.com/pin/308496643198017991/

Biber büyümek olun - 1 çay kaşığı epsom tuzları 4 c sıcak su .... bitki üzerinde sprey ve daha sonra 10 gün sonra özellikle domates, biber ve gül için ... nedeniyle magnezyum artırmak için daha çok meyve üretir

Düzenleyen Muda : 04-02-2017 saat 22:34
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 22:36   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Mucize büyümek: 1 su galon, 1 yemek kaşığı epsom tuz, 1 çay kaşığı kabartma tozu, Ev amonyak 1/2 çay kaşığı. Tüm malzemeyi birlikte karıştırın ve bitkiler üzerinde ayda bir kez kullanın.

https://tr.pinterest.com/pin/106467978668346999/

Arkadaşlar bu tarifi isterseniz hiç kullanmayın. Arkadaşımız tarafından uyarılar yapılmış durumda. Ben sadece internetten gördüğüm için alıntıladım. Ticari olarak satılan gübreler bile biraz fazla olduğu zaman bizim bitkileri öldürebiliyor. Hayvan gübresi bile bir yıl bekletilip asit vs. durumu gitmedikçe büyük ağaçları dahi kurutabiliyor.

YeniBON ve happygarden beğendi.

Düzenleyen Muda : 05-02-2017 saat 11:50
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 22:57   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Mucize büyümek: 1 su galon, 1 yemek kaşığı epsom tuz, 1 çay kaşığı kabartma tozu, Ev amonyak 1/2 çay kaşığı. Tüm malzemeyi birlikte karıştırın ve bitkiler üzerinde ayda bir kez kullanın.

https://tr.pinterest.com/pin/106467978668346999/
Kabartma tozu (NaHCO3) sodyum içerir. Sodyum bitkiler için zararlı bir elementtir. Bence kullanmayın.

Emine Akman ve YeniBON beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2017, 06:29   #4
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Ben, domates ve biberleri gercek yerlerine dikerken koklerine kullaniyordum. Faydasini gordum. Saksilarda da arada bir sulama suyuna cok az koyup eritip kullandim.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2017, 10:26   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Ben, domates ve biberleri gercek yerlerine dikerken koklerine kullaniyordum. Faydasini gordum. Saksilarda da arada bir sulama suyuna cok az koyup eritip kullandim.
Sodyum bitkiler tarafından çok az kullanılır. Diğer mikro elementlerle (mesela sodyum molibdat) birlikte verilen sodyum yeterlidir. Sodyumun fazlası, bitkiyi osmotik strese sokar. Yapraklarda sararmaya, suyun az olması durumunda yapraklarda kurumaya neden olur. Domates üretimi yapılan hidroponik sistemlerde, kontrollü olarak sodyum ilavesi yapılır (sınırlı bir sararma görülse de bu domates meyvesinde kuru madde [şeker ve şeker benzeri maddeler] birikimi ve dolayısıyla ürün kalitesi üzerine olumlu etkisi bulunur). Ama, burada şu özelliği gözden kaçırmamanız gerekiyor: Hidroponik (topraksız tarım) yöntemi çok kontrollü bir tarım şeklidir ve burada uygulanan sodyum miktarı klasik topraklı tarımda uygulandığı zaman bitkiler için felaket olabilir.

YeniBON ve MaynaVira beğendi.
Eski 05-02-2017, 21:21   #6
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Sodyum bitkiler tarafından çok az kullanılır. Diğer mikro elementlerle (mesela sodyum molibdat) birlikte verilen sodyum yeterlidir. Sodyumun fazlası, bitkiyi osmotik strese sokar. Yapraklarda sararmaya, suyun az olması durumunda yapraklarda kurumaya neden olur. Domates üretimi yapılan hidroponik sistemlerde, kontrollü olarak sodyum ilavesi yapılır (sınırlı bir sararma görülse de bu domates meyvesinde kuru madde [şeker ve şeker benzeri maddeler] birikimi ve dolayısıyla ürün kalitesi üzerine olumlu etkisi bulunur). Ama, burada şu özelliği gözden kaçırmamanız gerekiyor: Hidroponik (topraksız tarım) yöntemi çok kontrollü bir tarım şeklidir ve burada uygulanan sodyum miktarı klasik topraklı tarımda uygulandığı zaman bitkiler için felaket olabilir.
Sodyum degil magnezyum tuzudur..
Ayrica klasik tarimda kullaniyorum. Yani toprakli...

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 20:42   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Sodyum degil magnezyum tuzudur..
Ayrica klasik tarimda kullaniyorum. Yani toprakli...
Sayın MUDA'nın gönderisinde Mağnezyum sülfat (İngiliz tuzunun kullanımı )
1 su galon, 1 yemek kaşığı epsom tuz, 1 çay kaşığı kabartma tozu, Ev amonyak 1/2 çay kaşığı olarak belirtilmiş. Kabartma tozu, sodyum bikarbonat, sodyum içerir.

YeniBON ve Muda beğendi.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 06-02-2017 saat 20:44 Neden: Ekleme
Eski 23-05-2017, 02:18   #8
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Magnezyum Sulfat'in (Epsom Salt) bahcecilikte kullanildigini yeni ogrendim. Okudugum kaynaklar ozellikle domates, biber ve gul yetistiriciliginde daha iyi ve bol urun icin kullanilmakta oldugunu soyluyor. Fazla bilimsel arastirma olmamasina ragmen ilk bilimsel deneylerden muthis sonuclar cikmamis.

Kullanmadan once toprakta magnezyum eksikligi olup olmadigini testlerle ogrenmek yerinde olur. Sulama suyuna karistirmak ya da dikim cukuruna koymak yerine, yapraklara spreyleme yapmak, bitkinin magnezyumu aldigindan emin olmak icin daha akillica bir yontem. Zira topraga koyunca ozellikle potasyum, bitkinin magnezyum alimini engelleyebiliyormus. 2 litre suya bir corba kasigi ya da 1 litre suya 1 tatli kasigi yeterli olacaktir. Cabuk eriyen bir tuz. Fis fis yardimiyla yapraklara uygulanabilir. Ben de deneyecegim bu sene.

tarku ve mustafa1453 beğendi.
Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2017, 20:33   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Magnezyum sülfatı mazılar için kullanıyorum ve çok yararını gördüm.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2017, 12:44   #10
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Magnezyum sülfatı mazılar için kullanıyorum ve çok yararını gördüm.
Sayın S. Serdar,
Mazılara ne oranda ve ne şekilde kullanıyorsunuz acaba?
Kökten sulama mı yapraktan gübreleme mi, veya her ikisi de mi?

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2017, 11:59   #11
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
mağnezyum sülfat,amonyum sülfat,potasyum sülfat asit baz tepkimesi sonucu oluşturulmuş doğal olmayan tuzlardır,adı üzerinde tuzdur ve ec'yi yükseltecektir.Kullanım zamanı ve kullanım yerine göre uygulanmasında bir sakınca yoktur özellikle domateste,salatalıkta eksikliği çok görülür ancak bu eksiklik nitratlı formlarıyla daha çabuk kapaltılır üstelik mg sülfat bazı tank karışımlarına girmez fosfor ve kalsiyumlu gübrelerle karışması sakıncalıdır,artı tuz içeriği bazı bitki besin elementlerinin alımını yavaşlatır bitkiyi sarartır.
Sülfatlı gübreler genelde olgunlaşmayı hızlandırmak için son dönemlerde uygulanır mangan sülfat,potasyum sülfat,magnezyum sülfat,demir sülfat karıştırılıp verilir.Tabi bu tarz bir gübrelemede toprağa yüksek miktarda tuz eklendiğini bilmekte fayda var yapılan uygulamanın amacı ec'yi arttırmak ve ph'ı düşürmektir.Bu sayede olgunlaşmış meyve son derece hızlı bir şekilde renk alır,hatta renkleri normale göre daha güzel olur.

Sülfatlı formların bazı topraklarda kullanılması makbuldür çorak topraklarda özellikle bunun dışında normal noksanlıklarda nitratlı formların uygulanması bitki sağlığı açısından daha uygundur.

musk, Emine Akman ve telato beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 03:54   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Sayın S. Serdar,
Mazılara ne oranda ve ne şekilde kullanıyorsunuz acaba?
Kökten sulama mı yapraktan gübreleme mi, veya her ikisi de mi?
Foruma son zamanlara pek sık girmediğim için uzunca bir aradan sonra yanıt verdiğimin farkındayım. Özür dilerim.

Ben Compo firmasının ürününü kullanıyorum. Yöntemim toprağa serpme şeklinde. Çit mazılarım yaklaşık 25 cm aralıkla ekilmiş olup her bir mazı kökü bögesine 1,5-2 yemek kaşığı kadar serpiyor küçük el tırmığı ile toprağa karışmasını sağlıyor ve arkasından bolca sulama yapıyorum.

musk beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2022, 12:55   #13
xul
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Foruma son zamanlara pek sık girmediğim için uzunca bir aradan sonra yanıt verdiğimin farkındayım. Özür dilerim.

Ben Compo firmasının ürününü kullanıyorum. Yöntemim toprağa serpme şeklinde. Çit mazılarım yaklaşık 25 cm aralıkla ekilmiş olup her bir mazı kökü bögesine 1,5-2 yemek kaşığı kadar serpiyor küçük el tırmığı ile toprağa karışmasını sağlıyor ve arkasından bolca sulama yapıyorum.

merhaba. ben de mazı ağaçlarıma epsom tuzu uyguladım ancak sanırım birşeyler ters gitti. bahçemde 18 tane sık dikilmiş 18 adet mazı ağacım var, boyları 3 metre kadar. yaklaşık iki-üç hafta önce 1kg epsom tuzunu kök kısımlarına pay edip suladım. çok sık sulama da yapmış sayılmam. sararma ve kuruma belirtilerine rastlıyorum ve çok mutsuzum. sanırım bir şeyler ters gitti öneriniz var mıdır? iyi günler.

xul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2022, 14:46   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xul Mesajı Göster
merhaba. ben de mazı ağaçlarıma epsom tuzu uyguladım ancak sanırım birşeyler ters gitti. bahçemde 18 tane sık dikilmiş 18 adet mazı ağacım var, boyları 3 metre kadar. yaklaşık iki-üç hafta önce 1kg epsom tuzunu kök kısımlarına pay edip suladım. çok sık sulama da yapmış sayılmam. sararma ve kuruma belirtilerine rastlıyorum ve çok mutsuzum. sanırım bir şeyler ters gitti öneriniz var mıdır? iyi günler.
Sulamayı ihmal etmeyin. Gübre verdiyseniz sulama yapmanız gerekiyor. Aksi durumda bitkinin kuruması sözkonusu.

Eski 31-07-2022, 15:49   #15
xul
Yeni Üye

Alıntı:
Sulamayı ihmal etmeyin. Gübre verdiyseniz sulama yapmanız gerekiyor. Aksi durumda bitkinin kuruması sözkonusu.

hangi sıklıkta ve günün hangi saatleriinde ve ne zamana kadar sulamam gerekiyor?

çok da bilmeden yaptım sonra pişman oldum. gübrelemeye ihtiyacı bile yoktu belkide. problem olur mu, sulamak dışında birşey yapmam gerekir mi acaba?

Eski 31-07-2022, 22:41   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
hangi sıklıkta ve günün hangi saatleriinde ve ne zamana kadar sulamam gerekiyor?

çok da bilmeden yaptım sonra pişman oldum. gübrelemeye ihtiyacı bile yoktu belkide. problem olur mu, sulamak dışında birşey yapmam gerekir mi acaba?
Hergün sulayın. Ağaç başına 7-8 litre su verin. Bunu iki hafta kadar devam ettirin. Sonrasında 2-3 günde bir sulayın. Sonbahar gelip yağmurlar başlayıncaya kadar devam edin.

Eski 01-08-2022, 21:55   #17
xul
Yeni Üye

Alıntı:
Hergün sulayın. Ağaç başına 7-8 litre su verin. Bunu iki hafta kadar devam ettirin. Sonrasında 2-3 günde bir sulayın. Sonbahar gelip yağmurlar başlayıncaya kadar devam edin.
ilginiz için ne kadar teşekkür etsem az. önerdiğiniz üzere her akşam sulayacağım.

sizce 1 kg epsom tuzu ağaçlarım için çok yüksek bir doz muydu? bu badireyi sorunsuz atlatırsam eğer bundan sonraki bakım meseleleri için bir öneriniz olur mu. ne bileyim sıvı besinler falan varmış, suya karıştırıp veriyormuşsun falan. çok cahilim bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim. mesela yılda bir şöyle yap, yazın şu sıklıkta kışın şu sıklıkta sula, yılda bir buda vs gibi.

şimdiden teşekkürler.

Eski 02-08-2022, 15:19   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
ilginiz için ne kadar teşekkür etsem az. önerdiğiniz üzere her akşam sulayacağım.

sizce 1 kg epsom tuzu ağaçlarım için çok yüksek bir doz muydu? bu badireyi sorunsuz atlatırsam eğer bundan sonraki bakım meseleleri için bir öneriniz olur mu. ne bileyim sıvı besinler falan varmış, suya karıştırıp veriyormuşsun falan. çok cahilim bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim. mesela yılda bir şöyle yap, yazın şu sıklıkta kışın şu sıklıkta sula, yılda bir buda vs gibi.

şimdiden teşekkürler.
Biraz yüksek ama magnezyum makro düzeyde kullanılan bir elemet olduğu için çok vurucu bir zehirlenme oluşturmaz.

Eski 02-08-2022, 22:05   #19
xul
Yeni Üye

Alıntı:
Biraz yüksek ama magnezyum makro düzeyde kullanılan bir elemet olduğu için çok vurucu bir zehirlenme oluşturmaz.
teşekkür ederim. peki bahsettiğim diğer konularda bir öneriniz olur mu acaba. yıllık -ortalama bir bakım- prosedürü tavsiyesi rica etsem.

şimdiden teşekkürler.

Eski 03-08-2022, 11:10   #20
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:

şimdiden teşekkürler.
Herhangi bir mineral, analiz ya da başka bir yöntem ile eksikliği ve eksiklik oranı tesbit edilmedikme tek başına bitkilere verilmemeli. Söz gelimi, aşırı fazla magnezyum, kalsiyum ve potasyumun kökler tarafından alımını engeller. Ağaçlarınız kurtulursa bir daha böyle bir şey yapmamakta fayda var.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2022, 11:16   #21
xul
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Herhangi bir mineral, analiz ya da başka bir yöntem ile eksikliği ve eksiklik oranı tesbit edilmedikme tek başına bitkilere verilmemeli. Söz gelimi, aşırı fazla magnezyum, kalsiyum ve potasyumun kökler tarafından alımını engeller. Ağaçlarınız kurtulursa bir daha böyle bir şey yapmamakta fayda var.
aslında çok bilmeyen birinin, "bunların bir ilacı mı neyim varmış" sözünü ciddiye alarak bu başlıktaki mesajlara ulaştım. üç beş mesaj önceki arkadaşın da uyguladığını öğrendim ve uygulamaya karar verdim. üzücü bir silsile :/

Eski 03-08-2022, 14:17   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2022
Sprey olarak hiç kullanmadım ancak toprağa karıştırıp kökten uyguladım ve faydasını gördüm

beatles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2022, 22:08   #23
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
aslında çok bilmeyen birinin, "bunların bir ilacı mı neyim varmış" sözünü ciddiye alarak bu başlıktaki mesajlara ulaştım. üç beş mesaj önceki arkadaşın da uyguladığını öğrendim ve uygulamaya karar verdim. üzücü bir silsile :/
Bazı bitkiler örneğin domates,biber,havuç mağnezyuma daha çok ihtiyaç duyarlar,sezon boyunca veya daha önceki sezonlarda herhangi bir mağnezyum uygulaması yapmadıysanız bu bitkiler noksanlık belirtileri gösterecektir.Bunun dışında direk topraktaki noksanlığıyla alakalı olmayan semtomlarda görülebilir örneğin biberde uç yanıklığı kalsiyum noksanığında görülür ancak bu toprakta kalsiyum olmadığı anlamına gelmeyebilir.Yani gübreyi uygulayıpta yine bir sonuç alamayabilirsiniz.
Serada yetiştiricilik yapmıyorsanız yoğun şekilde bunları kullanmanıza gerek yoktur.Sezonda bir iki uygulama epsom tuzunun herhangi bir problem yaratacağını düşünmüyorum.Ph'ı ec'yi hemen değiştirip diğer elementlerle bir problem oluşturmaz ancak sera gibi zaten yoğun şekilde gübre kullanılan topraklarda sorun oluştururlar, gerektiğinde noksanlığında uygulanmaları gerekir.Baştada dediğim gibi yetiştirilen bitkiye göre hareket edilmeli,bazı bitkiler mağnezyuma ,bazısı kalsiyuma,bazısı potasyuma açtır. 1kg mağnezyum sülfatı ne kadar ağaca uyguladınız bilmiyorum ancak burdaki esas sorun ne kadar su ile verdiğiniz.Ağaçlar yaşı büyükse bir miktar suyla uyduladıysanız bir sorun oluşturmaz.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2022, 21:37   #24
xul
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Bazı bitkiler örneğin domates,biber,havuç mağnezyuma daha çok ihtiyaç duyarlar,sezon boyunca veya daha önceki sezonlarda herhangi bir mağnezyum uygulaması yapmadıysanız bu bitkiler noksanlık belirtileri gösterecektir.Bunun dışında direk topraktaki noksanlığıyla alakalı olmayan semtomlarda görülebilir örneğin biberde uç yanıklığı kalsiyum noksanığında görülür ancak bu toprakta kalsiyum olmadığı anlamına gelmeyebilir.Yani gübreyi uygulayıpta yine bir sonuç alamayabilirsiniz.
Serada yetiştiricilik yapmıyorsanız yoğun şekilde bunları kullanmanıza gerek yoktur.Sezonda bir iki uygulama epsom tuzunun herhangi bir problem yaratacağını düşünmüyorum.Ph'ı ec'yi hemen değiştirip diğer elementlerle bir problem oluşturmaz ancak sera gibi zaten yoğun şekilde gübre kullanılan topraklarda sorun oluştururlar, gerektiğinde noksanlığında uygulanmaları gerekir.Baştada dediğim gibi yetiştirilen bitkiye göre hareket edilmeli,bazı bitkiler mağnezyuma ,bazısı kalsiyuma,bazısı potasyuma açtır. 1kg mağnezyum sülfatı ne kadar ağaca uyguladınız bilmiyorum ancak burdaki esas sorun ne kadar su ile verdiğiniz.Ağaçlar yaşı büyükse bir miktar suyla uyduladıysanız bir sorun oluşturmaz.
alaka gösterdiğin için teşekkür ederim. 18 adet sık sık dikilmiş mazılarım var. boyları 3 metreyi az geçkin. en az 10 yaşındalar. iki-üç hafta önce uyguladım ancak sık su vermedim ne yalan söyleyeyim. üç dört gündür her akşam suluyorum sanki bir tık iyi geldi ağaçlara. umarım problemsiz atlatırım. çok teşekkürler tekrar.

Düzenleyen xul : 05-08-2022 saat 07:52 Neden: ek bilgi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024