agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-11-2016, 11:34   #1
yuk
Yeni Üye

yuk's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2016
su kuyusu yapacağım

merhaba arkadaşlar..
kurmayı düşündüğüm 12 dönüm ceviz bahçesinin su ihtiyacını karşılamak için kepçe ile arazi içinde derinliği 4.20 cm olan bir kuyu kazdırdım..yaklaşık 70 cm lik kısım su ile doldu.kuyu içinde takriben 2 tonluk su birikintisi oluştu..
bu çukuru su kuyusu yapmak ve güneş paneli vasıtası ile max 10 amper akım çekecek 12 volt dalgıç ya da vakumlu pompa kullanarak suyu havuza toplamak istiyorum..
netleşmesi için resimler ekliyorum..ve ölçüleri yazıyorum..
derinlik 4.20 cm
biriken su yuksekliği 0,70 cm(en kurak dönem olmasına rağmen)
su yuzeyi -tarla zemini mesafesi 3,5 m
kuyu yeri (tarla zemininden) havuz yeri yükseklik farkı max 3 m.
kuyu-havuz mesafasi max 60 metre

1-kuyuyu oluşturabilmek için tecrübeli arkadaşlarımızın tavsiyeleri nelerdir.
2-12 volt güneş enerji paneliyle dalgıç mı yoksa vakumlu pompa mı randımanlı olur..

pompa ile ilgili benim edindiğim bilgiler ışığında ;
Su ve Mazot Pompası 12V- 12lt Böhler - Ölçü Kontrol
bu dalgıç pompa benim işimi görüyor.firmadan teknik bilgi ve destekte aldım.fiyat kdv ile 95 tl..ancak aynı mahiyetteki yerli ürünler 30 tl civarı..eğer performansları aynı olacaksa adı böhler ve alman malı diye kandirilmayalım..birde bu dalgıç pompaların 15 dk çalıştıktan sonra mutlaka soğuması için 15-20 dk dinlendirilmesi gerektiği ifade edildi..bu işi de sonsuz döngülü zaman rolesi ile hallederim..ancak pompanın toplam ömrünün 500 saat olduğu belirtildi bazı firmaiar tarafından...bu da kafamı karıştırdı..

diğer firmanın tavsiyesi ise vakumlu pompa oldu..
Kemos Pompa , Kemos Pompa Dnyasna Ho Geldiniz , Kemos Group stanbul
kuyu yuzeyine 1,5 m mesafede olması gerektiği belirtildi..ısınma problemi yok denildi..ve pompa ömrünün 10.000 saat oldugu söylendi..pazarlama stratejisi mi yoksa gerçekler mi.tecrübe sahibi arkadaşlardan destek bekliyorum..

selamlar..

Eklenen Resimler

yuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 11:55   #2
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2016
Yüzey suyuna benziyor, şu an Tehlikeli ve Kullanışsız. Yanlardan göçe göçe içi toprakla dolar!. Ayrıca orada 12 dönümlük yetişkin Ceviz bahçesini besleyecek bir kaynak varmı? yazın ne iş yapar ? Eger 12 dönüm ceviz dikecekseniz Planlı yapın ve Daha orjinal birşey olsun. Mesela Sondaj gibi
illa böyle bir kuyu istiyorsanızda bence resim böyle olmalı.

Eklenen Resimler

Kumdereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 12:20   #3
yuk
Yeni Üye

yuk's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kumdereli Mesajı Göster
Yüzey suyuna benziyor, şu an Tehlikeli ve Kullanışsız. Yanlardan göçe göçe içi toprakla dolar!. Ayrıca orada 12 dönümlük yetişkin Ceviz bahçesini besleyecek bir kaynak varmı? yazın ne iş yapar ? Eger 12 dönüm ceviz dikecekseniz Planlı yapın ve Daha orjinal birşey olsun. Mesela Sondaj gibi
illa böyle bir kuyu istiyorsanızda bence resim böyle olmalı.
öncelikle ilginiz için teşekkürler.. amacım kepçe ile açılan çukuru kuyu sekline çevirmek.su yuzey suyu ancak kurak ve yağışsız bir dönem olmasına ragmen böyle bir birikinti oluşturuyor.bu çukuru kuyuya dönüştürmek için pratik yöntemler var.onlar üzerinde duyorum mesela drenaj boruları kullanmak gibi...projeli derin sondaj maliyetimi oldukça artırdığı için şimdilik böyle bir pratik yöntem düşünüyorum..
selamlar..

yuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024