agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-10-2016, 16:46   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2016
Toprak-Kum problemi

Merhaba Arkadaşlar,

Forumumuza yeni üye oldum. İlk iki mesajda kendimi tanıttıktan sonra üçüncü mesajımı çok acil bir şekilde görüşlerinize ihtiyacım olan konu hakkında yazmak ve size danışmak istiyorum.

İstanbul Şile'deyim. Tayinimiz yeni çıktı. Müstakil bir evde oturuyorum. Ön ve arka bölümde düzenlenirse güzel olabilecek bahçemiz var. Sorun şu ki zemin 10 cm. altından itibaren tamamen kumsal kumu. Hatta bazı bölümlerde toprak 2-3 parmak kalınlığında.

Bahçenin ortasında 35 metre yüksekliğinde kurumaya yüz tutmuş, kuvvetli rüzgarlar nedeniyle yatık durumda bir çam ağacı vardı. Tehlike arzettiği için komşuların şikayeti üzerine Orman İşletme Müdürlüğü'ne gittim. Gelip incelediler. Kesilmek zorunda olduğunu belirten bir rapor verdiler. Kesim için izin kağıdı çıktı. Zorunlu olarak belediyenin yardımları ile epey zahmetli bir işlem sonrası kesim gerçekleşti.

Şu an, zaten az olan toprağın üzeri çam iğneleri ile karışmış durumda. Ağaç kesiminden sonra bahçenin temizliğini yaptım. Ağacın kökünden gelen reçineler de toprağı kaplıyor. Öncelikle, bu toprağı tam olarak temizlemem ve hazırlamam gerekiyor. Sonradan fazla bilgim olmayan süs bitkileri, çimleme ve peyzaj konularını ayrıca danışacağım.

Toprağa iyice karışmış durumda olan çam iğnelerini toprakta bıraksam, üzerine gübreleme yapıp kendi içinde yakmaya çalışsam, kış boyu birkaç kez belleyerek toprağı ilkbahara hazırlasam, sizce doğru yapmış olur muyum? Kumla karışan toprağın su tutuculuğunu nasıl arttırabilirim? Toprağın kalitesini nasıl yükseltebilirim?

Görüş ve önerilerinizi merakla bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler...

Karader Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2016, 23:07   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Bol miktarda yanmış ahır gübresi ile işe başlayabilirsiniz. Bulabildiğiniz kadar bol. Ve toprağa iyice karıştırın.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2016, 00:04   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Bol miktarda yanmış ahır gübresi ile işe başlayabilirsiniz. Bulabildiğiniz kadar bol. Ve toprağa iyice karıştırın.
Cevabınız ve tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Karader Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024