agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen sayen21

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2016, 09:56   #1
Yeni Üye

sayen21's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2015
Smile Su Deposunun Konumu Ve Damlama Sistemi

Merhaba agaclar.net sakinleri. Konu başlığında da belirtmiş olduğum gibi bahçemize su deposu aldık. Bahçenin kaba taslak bir planını buraya ekliyorum. Bahçede meyve ağaçları başta olmak üzere çeşitli boy ve yaşlarda ağaçlar var. Ağaçların arasında sadece iki bölümde sebze yetiştirmeyi düşünüyoruz. Sizden su deposunun konumu ve damlama sulama sistemi hakkında görüş,öneri ve eleştirilerinizi almak istiyorum. Su deposunu ne kadar yükseğe ve nereye koyarsam en uygun, en verimli sistemi elde etmiş olurum. Bahçede eğim bulunmuyor ve uzun kenarının yanından sulama kanalı geçiyor. Kanaldan suyu benzinli su motoru ile çekebiliyorum. İlginizi esirgemezseniz çok müteşekkir olurum. Herkes mutlu ve bereketli yarınlar diliyorum.

Eklenen Resimler

sayen21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 03:44   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Sulama kanalından suyu çektiğiniz gibi damlamaya verseniz olmuyor mu? 2 tonluk su deposuna neden ihtiyaç duydunuz?
Eğimli olmayan arazide birde su deposunu suyu iyi bassın diye yükseğe kaldırmanız gerekecek.
İlla böyle yapacam derseniz kanal tarafı uzun kenarın ortasına koyun, karşı kenera ortadan bi ana hat çekin, ana hattan da sağa sola damlamaları serin olsun bitsin.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 14:47   #3
Yeni Üye

sayen21's Avatar

Volkan Bey ilginiz için teşekkürler. Vermeyi unuttuğum bir kaç bilgi oldu şöyle ki; kanala su haziran sonuna doğru veriliyor. O zamana kadar sebzeleri ve ağaçları sulamak için kanalın alt tarafındaki komşumdan su temin edeceğim hemde kanala su geldiğinde bile sulamayı depo üzerinden damlama olarak yapmayı düşünüyorum. Depoyu uzun kenarın ortasına koymak mı yoksa köşeye koymak mı daha avantajlı olur onu tespit etmem gerek. Depoyu her durumda yerden bir iki metre yükseğe koyacağım.

Eski 22-04-2016, 15:07   #4
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Sayın "sayen21",

damla sulama hakkında uygulamalı bilgim yok ancak bir fikir vermesi amacıyla aşağıdaki linkte yer alan konu başlığımda, forumdaki arkadaşların önerileri ile üst kısıma 750 lt.lik. depo koydum. Yağmur suyu birikiyor ve 15 metrelik hortum ile en alt kısımdaki bitkilerimi (az su birikmişti) çok yetersiz akış ile sulayabildim. İşimi görüyor gerçi .

Sayun "estikey"in belirttiği gibi; deponuzu hem büyük kapasitede hem de oldukça yüksekte konumlandırsanız bile damla sulama sisteminde yer alacak onca hortuma özellikle ileri metrelerde yeterli basınç sağlanmayabilir.

Depoya ayrı bir pompa eklenmesi de uygun olur mu? Deneyimli üyelerimiz yardımcı olacaklardır.

Saygılarımla

Bahçemde drenaj sorunu

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 23:44   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Depoyu uzun kenarın ortasına koymak bence en doğrusu. Çünkü bu şekilde yetersiz basınçla bahçenin herköşesine olan mesafe daha eşit olacağı için gönderilecek su da eşit olur. Yoksa bir köşeye koyarsanız ordan diğer köşeye olan mesafe artacak ve depodaki su seviyesi düştükçe basınçta azalacağı için suyun ulaşması da zora girecektir.
36 metrelik kenarın ortasına depoyu koyup ordan direkt karşıya 24 metrelik 2 parmak çapında ana hat çekin ve bu ana hatta damatıcısız boruları ağaç sıralarına göre serip monte edin. Sonrada her ağacın izdüşümüne göre damlatıcılı boru ile halka yapıp damatıcısız boruya monte edin. Böylece aralara boşuna su vermemiş ve sadece ağaçları sulamış olursunuz. Bu da size hem suyu tasarruflu kullanmayı sağlayacak hemde basınçın yetmesine sebep olacak... Aşağıdaki resimde taslak olarak çizdim. Umarım faydası olur...

Name:  image.jpg
Views: 6572
Size:  47.6 KB

cockpit beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2016, 09:32   #6
Yeni Üye

sayen21's Avatar

Arkadaşlar cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim, hafta sonu depo için iskele yaptık ve depoyu bahçenin tam ortasına konumlandırdık. Volkan Bey sizin önerinize yakın oldu, aklın yolu bir Ana hattı bahçenin enine çektik, çıkışlara birer vana koyduk. Basınç az olursa bahçenin bir yarısını sonra diğer yarısını sulama imkanım oldu böylece.

Kahraman43 beğendi.

Etiketler
damlama sulama, su deposu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024