agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni463Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2010, 21:32   #541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Ergene kollarına denesek mi ?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Sn Sarıcan
Bu bir "Kurtuluş Savaşı." Bu tür Kurtuluş Savaşları'nın stratejisi, kuralı, maliyeti olmaz. Ne gerekiyorsa o yapılır! Nasıl toplar taşındıysa cepheye kağnılar üzerinde, nasıl yemekler pişirildiyse kazanlarda ordunun uğradığı yerlerdeki köylerde Türk kadınları tarafından, bu da öyledir. (Bu işin edebiyatıydı!)

Birkaç gün içinde topların öyküsünü de yazarım. Bu defa resimler önden geldi. Şimdilik şu kadarını söyleyeyim: Resimdeki uygulamada toplam 1 milyon top atıldı! Selamlar.
Sevgili Doğasever,

Trakya ve Ergene ile ilgili, başlık altında toplumsal bilinçlenmeden bahsederken kirliliğin had safhalara ulaşmadığı bir Ergene kolunda mesela SÜTLÜCE deresinde bahar ayında böyle bir bombalama bu tür aktivitelerin başlaması için iyi olmaz mı ?

sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 21:34   #542
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Alıntı:
Sn Sarıcan
Bu bir "Kurtuluş Savaşı." Bu tür Kurtuluş Savaşları'nın stratejisi, kuralı, maliyeti olmaz. Ne gerekiyorsa o yapılır! Nasıl toplar taşındıysa cepheye kağnılar üzerinde, nasıl yemekler pişirildiyse kazanlarda ordunun uğradığı yerlerdeki köylerde Türk kadınları tarafından, bu da öyledir. (Bu işin edebiyatıydı!)
Sn. Doğasever,

Maliyeti, stratejisi ve stratejisti olmayan hiç bir savaş kazanılamaz. Bu üçünün olmadığını düşünmek kurtuluş savaşını yapanlara haksızlık olur ki, burada bahsettiğimiz bir kurtuluş savaşı değil zaten.

Gerçekten böyle bir halk katılımı ile örneğin Ergene Nehri için böyle bir proje gerçekleştirilebilir mi? Bu işin stratejisti olarak bir Trakyalı olarak o yörede yaşayan forum üyelerini örgütleyip böyle bir savaşı başlatamaz mısınız? Çünki EM bilginizden dolayı sizin bir adım önde durmanız gerekiyor diye düşünüyorum.

Bu işin mutlaka bir maliyeti elbette olacaktır, onuda dediğiniz gibi Ergene nehri ile organik bağlantısı olan herkesin gönüllü katılımlarıyla (Sanayi atıklarını salan fabrikaların zorunlu katılımının sağlanması ile) bu iş olabilir gibi geliyor bana. Saygılar.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 21:59   #543
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Ergene Bizim!

Sn Sarican
Savaş kazanma, topların askeri benzetmesini izleyen sadece başka bir benzetmeydi. Tabii ki, strateji vb. konularında haklısınız. Ergene konusundaki düşüncelerinize de yürekten katılıyorum. Ve epey bir süredir de, bu konuda çaba sarfediyorum. İlk defa sizlere bu mesajımda açıklıyorum: Ergene Nehrinin çocukluğumda yüzdüğüm elimle balık yakaladığım düzeyde temizlenmesi için elimden geldiğince çalışıyorum. Bu çalışma son derece planlı bir biçimde devam etmektedir. Size bu sitede ancak bu kadarını söyleyebilirim. Bazı şeyleri benim burada açıklamam doğru olmaz. Ama yaptıklarımızı zamanı gelince öğreneceksiniz. Biraz daha sabır rica ediyorum. Mutlaka el birliğiyle uğraşacağız çünkü Ergene bizim. Biz sahip çıkacağız kimsenin kuşkusu olmasın. Saygılar.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 08:09   #544
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Atmasinlar bizi forumdan :S

Okuyun yorum yapin istedim zaten

Gittigim yerlerde sehrin disina cikamamis olmak beni uzdu aslinda. Bir tek Frankfurta yakin bir koye gittik ama koy oldugunu anlamam vakit aldi diyebilirim.

Londraya birdaha gelirsem Oxfors, Cambridge, Manchester gorememis olmamin acisini cikaricam insallah. Misafiriniz olabilirim yani (kendimi davet ettim galiba)

Bu bukasi toplari hakikaten cok istahimi acti.

Aklima ne geldi soyleyim; bu toplari kucuk kucuk yapip toraga atsak yagmurla beraber hertarafi EM ler basmaz mi? ne guzel olur boylece gidip gelemegimiz guzel topraklara bi hayrimiz dokunur...

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 10:48   #545
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuba Mesajı Göster
Atmasinlar bizi forumdan :S

Okuyun yorum yapin istedim zaten

Gittigim yerlerde sehrin disina cikamamis olmak beni uzdu aslinda. Bir tek Frankfurta yakin bir koye gittik ama koy oldugunu anlamam vakit aldi diyebilirim.

Londraya birdaha gelirsem Oxfors, Cambridge, Manchester gorememis olmamin acisini cikaricam insallah. Misafiriniz olabilirim yani (kendimi davet ettim galiba)

Bu bukasi toplari hakikaten cok istahimi acti.

Aklima ne geldi soyleyim; bu toplari kucuk kucuk yapip toraga atsak yagmurla beraber hertarafi EM ler basmaz mi? ne guzel olur boylece gidip gelemegimiz guzel topraklara bi hayrimiz dokunur...
Topların yapımında kullandığımız Bukaşiyi zaten toprağa atıyoruz. Kil ve diğer mineraller de toprakta var; EMA'yı da sulama suyuyla veriyoruz. Aslında sizin dediğiniz gibi topları toprağa atıyoruz zaten ama bir farkla: azar azar! İşin bu yanını hiç düşünmemiştim. Farklı bir açıdan bakmama sebep olduğunuz için teşekkürler!

Eski 22-01-2010, 10:55   #546
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bu EM bölümü dikkatimi çekti. Burayı incelemem lazım. Konular güzel. Mesaj sahiplerine teşekkürler.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 15:22   #547
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Balık çiftliklerinin sahiplerine EM teknolojisini öğretmeli ve balık havuzlarının çevresine de uygulatmalı,ama önce İzmir'de şehrin içinden geçen ve pis kokan dereyi bu yolla temizlemeli...

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 15:32   #548
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Çok haklısınız Sn Yasarugur,

Bizler öğretmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Ama sizlerde bu forum sayesinde EM Teknolojisini öğreniyorsunuz. Dileğim, bu teknolojiyi öğrenen herkesin ve özellikle bu sitedeki arkadaşların, bunu ellerinden geldiğince yaymaya çalışmalarıdır. Ancak böyle bir elbirliğiyle, çevre sorunlarımızın büyük bir kısmını el akılcı, en pratik ve en ucuz yoldan çözebiliriz.

Örneğin, bugün Türkiye'de yaygın olarak yapılan uygulama, kirlenmiş akarsuların yataklarında biriken çamurların mekanik olarak büyük kepçelerle çıkartılması ve başka bir yere yığılmasıdır. Bu uygulamanın, 1 km'sinin maliyeti, 1 ila 1,5 milyon USD civarındadır. Halbuki EM Teknolojisi böyle bir rakamın sadece belirli bir oranıyla, orta büyüklükte bir akarsunun tamamını temizleyebilmektedir.

Bir diğer unsur da mekanik olarak çıkartılan çamurların işlenmesidir ki bu da ayrıca maliyet getirecektir.

Diğer çevre konularında EM Teknolojisi kullanmanın avantajlarını buradan anlatmaya devam edeceğim.

Eski 22-01-2010, 17:46   #549
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Sn Doğasever

Bu sıralar televizyondaki bir reklam hayli dikkatimi çekiyor.Eminim bir çevre gönüllüsü olarak sizinde dikkatinizi çekmiştir.Sanırım Coco cola nın sponsorluk yaptığı Hayata Artı Vakfının reklamı.Reklamdaki ana tema dikkatimi çekti.Her iyilik hareketinin bir destekci vardır diye biten reklam.Acaba bazı göl ve akarsuların EM teknolajsiyle temizlenmesi konusunda bu vakıfla veya benzeri vakıf ve derneklerle görüşülse ortaya daha büyük bir hareket çıkartamayız mı?.Birimimizin bu hareketi başlatması lazım.
En azından Ağaçlar.net olarak.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 18:07   #550
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Akcan
Söylediklerinizde yerden göğe haklısınız. Evet, her güzel şeyi mutlaka maddi manevi destekleyenler vardır. Bizler, hem madde hem de manevi olarak böyle güzel projeleri desteklemek için çaba sarfediyoruz. Yukardaki bir mesajımda bundan bahsetmiştim. Ama ben ağaçlar.net'in sadece bir üyesiyim. O yüzden, bu konuda konuşmaya yetkili değilim. Ancak yetkili olanlar bu konularda söz söyleyebilir diye düşünüyorum. Ama iyi niyet dileklerinizi ve bu yöndeki çabalarınızı takdirle karşıladığımı ve desteklediğimi de mutlaka belirtmeliyim. Kısaca, bu konuda bir şey söyleyemem.

Eski 22-01-2010, 18:50   #551
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Yıllar önce çevreyle ilgili konularda, Cumhuriyet Gazetesi'nde yazan Rahmetli Raif Ertem ustamıza gönderdiğim yazıları yayınlardı.Ben orada şuna da işaret etmiştim.(O zamanlar Eber gölü kurumamıştı).Gölde saz ,kamış ve kargı kendiliğinden yetişir köylü de bunları keser arabaya yükler yakındaki kağıt fabrikasına götürürdü.Fabrikanın atık suları da bildiğiniz gibi Eber Gölü'ne dökülür ve çevre cinayeti işlenirdi.Oraya bizler de zaman zaman kaz ve ördek avına gittik allahın kulu bize orada kullandığımız fişeklerin içindeki saçmaların kurşundan yapıldığını ,kurşunun yumuşak ve radyoaktif bir madde olduğunu,sertleştirmek için de eritildiğinde içne arsenik katıldığını ,arseniğin de zehirli bir madde olduğunu söylemedi.Biz bunları av dergilerini okurken rastlantıyla öğrendik.Konuyla ilgili sorumluların bile bu konularda bilgileri şu anda yavaş yavaş oluşmağa başlamıştır artık.Diyeceğim o ki temiz akan dereler ,çaylar ve temiz suyla dolu göller ,kimyasal atıklarla kirletilmemiş deniz ve çevre birgün herkese çok gerekli olacak , şimdiden her yaştan herkesin bilgi sahibi edilmeğe başlanması lazım.Kimse kamuya ait bu değerleri kirletmemeli ve hor görmemeli dilediğince ve menfaati ne kadar gerekiyorsa kullanamamalı,yaşadığı yeri ve çevreyi temiz tutmalı,çocuklarına temiz bir dünya armağan etmek için gerekeni yapmalıdır.Bu yüzden EM kullanımını ben de öğreneceğim ,bu sitedeki konuyla ilgili yazıları arkadaşlarıma gösteriyorum,onların da konu hakkında fikir sahibi olmalarını istiyorum.

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 19:53   #552
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Resimlerde hep suya atılmış ya ondan dedim toprağa atsak nasıl olur diye... Mesela pikniğe gittiğimizde sağa sola attırıversek topcukları

Eski 22-01-2010, 21:00   #553
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Bu dusunceleriniz icin tesekkurler Yasar Bey!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Yıllar önce çevreyle ilgili konularda, Cumhuriyet Gazetesi'nde yazan Rahmetli Raif Ertem ustamıza gönderdiğim yazıları yayınlardı.Ben orada şuna da işaret etmiştim.(O zamanlar Eber gölü kurumamıştı).Gölde saz ,kamış ve kargı kendiliğinden yetişir köylü de bunları keser arabaya yükler yakındaki kağıt fabrikasına götürürdü.Fabrikanın atık suları da bildiğiniz gibi Eber Gölü'ne dökülür ve çevre cinayeti işlenirdi.Oraya bizler de zaman zaman kaz ve ördek avına gittik allahın kulu bize orada kullandığımız fişeklerin içindeki saçmaların kurşundan yapıldığını ,kurşunun yumuşak ve radyoaktif bir madde olduğunu,sertleştirmek için de eritildiğinde içne arsenik katıldığını ,arseniğin de zehirli bir madde olduğunu söylemedi.Biz bunları av dergilerini okurken rastlantıyla öğrendik.Konuyla ilgili sorumluların bile bu konularda bilgileri şu anda yavaş yavaş oluşmağa başlamıştır artık.Diyeceğim o ki temiz akan dereler ,çaylar ve temiz suyla dolu göller ,kimyasal atıklarla kirletilmemiş deniz ve çevre birgün herkese çok gerekli olacak , şimdiden her yaştan herkesin bilgi sahibi edilmeğe başlanması lazım.Kimse kamuya ait bu değerleri kirletmemeli ve hor görmemeli dilediğince ve menfaati ne kadar gerekiyorsa kullanamamalı,yaşadığı yeri ve çevreyi temiz tutmalı,çocuklarına temiz bir dünya armağan etmek için gerekeni yapmalıdır.Bu yüzden EM kullanımını ben de öğreneceğim ,bu sitedeki konuyla ilgili yazıları arkadaşlarıma gösteriyorum,onların da konu hakkında fikir sahibi olmalarını istiyorum.

Eski 25-01-2010, 10:59   #554
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
sn doğasever
rosellina kök çürüklüğünde em kullanılabilirmi ? nasıl bir uygulama yapabiliriz ?

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 19:42   #555
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Dogasever,

Kompost yaparken, koyun gübresi, yeşil ot, talaş, saman ve toprağı uygun oranlarda karıştırıp, EMA ile spreyledikten sonra büyük siyah torbalara doldurarak, hava almayacak şekilde ağızlarını kapatarak, fermentasyona bırakmak (daha önce şu EM (Etkin Mikroorganizmalar) mesajınızda söz ettiğiniz gibi), yığın halinde yaparak üzerini siyah naylon örtmekten daha iyi bir sonuç vermez mi?
Sizin yaptığınız gibi poşeti bastırarak havasını aldığımız için sonuçta hiç hava almadan kompost tamamlanmış olacak.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 00:04   #556
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Acemi Caylak

Torbalara koyarak da yapabilirsiniz. Ama topraga uygulamadan once yine de bir defa karistirarak havalandirmakta fayda var.

Eski 27-01-2010, 00:15   #557
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ihsankaya45 Mesajı Göster
sn doğasever
rosellina kök çürüklüğünde em kullanılabilirmi ? nasıl bir uygulama yapabiliriz ?
Sn Ihsan Bey
Rosellina kok curuklugu icin daha once herhangi bir deneme yapmadik. Ancak, isterseniz ilk denemeyi sizinle yapabiliriz. Uygulama ayni zeytin solgunlugundaki gibi yapilmalidir. EMA Ayni oranlarda sulama suyuna kullanilmalidir. EM FPE + EM5 Yapraktan kullanilmalidir. Ayrica, kok cevresine (agacin kokunden itibaren 30 cm bosluk birakarak Bukasi uygulanmalidir. SAniyorum bugun Yesiladim'dan Ozlem Hanimla gorusmussunuz. Ozlem Hanim urun temini sorununu halledecektir sanirim. Umarim basarili olur da EM'nin yararlarina bir yarar daha eklemis oluruz. Derecesini bilemem ama zeytin agaclarinizin mutlaka EM'den yarar saglayacagini dusunuyorum. Saygilarimla.

Eski 27-01-2010, 08:27   #558
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Ergene kollarına denesek mi ?

Alıntı:
Sn Sarican
Savaş kazanma, topların askeri benzetmesini izleyen sadece başka bir benzetmeydi. Tabii ki, strateji vb. konularında haklısınız. Ergene konusundaki düşüncelerinize de yürekten katılıyorum. Ve epey bir süredir de, bu konuda çaba sarfediyorum. İlk defa sizlere bu mesajımda açıklıyorum: Ergene Nehrinin çocukluğumda yüzdüğüm elimle balık yakaladığım düzeyde temizlenmesi için elimden geldiğince çalışıyorum. Bu çalışma son derece planlı bir biçimde devam etmektedir. Size bu sitede ancak bu kadarını söyleyebilirim. Bazı şeyleri benim burada açıklamam doğru olmaz. Ama yaptıklarımızı zamanı gelince öğreneceksiniz. Biraz daha sabır rica ediyorum. Mutlaka el birliğiyle uğraşacağız çünkü Ergene bizim. Biz sahip çıkacağız kimsenin kuşkusu olmasın. Saygılar.
Sn Doğasever,

Ergene çok yakınında bulunmam ve de bu bölgede sanayi ilede uğrasmam nedeni ile benim ve bölgedeki dostlarımın çok özeli.

Ergene konusunda yapılabileceklere katkısı olabilecek vede istemesede katkı sağlaması gereken çok fazla kişi ve kurum tanıyorum. Nasıl yardımcı olabiliriz ?

Sevgiyle kalın

Düzenleyen ensar : 27-01-2010 saat 08:28 Neden: isteğe bağlı
ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 09:03   #559
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
sn dogasever
rosellina için em denemesi özlem hanımla görüşüp uygulayacağım. aldığım sonuçtan sizleri haberdar ederim. saygılarımla.

Düzenleyen ihsankaya45 : 27-01-2010 saat 14:16
ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 19:31   #560
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sn Doğasever,

Ergene çok yakınında bulunmam ve de bu bölgede sanayi ilede uğrasmam nedeni ile benim ve bölgedeki dostlarımın çok özeli.

Ergene konusunda yapılabileceklere katkısı olabilecek vede istemesede katkı sağlaması gereken çok fazla kişi ve kurum tanıyorum. Nasıl yardımcı olabiliriz ?

Sevgiyle kalın
Sn Ensar
Sizlerin böyle duyarlı olması beni çok sevindiriyor. Bu iş iyi bir organizasyon işi sadece beş on kişiyle yapılabilecek bir iş değil. En önemlisi de, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, devlet kurumlarının desteğini de arkamıza almamız gerekiyor. Bu el ele ve hep beraber yapılabilir. Kişisel bir olay değil. Ama duyarlılığınız için tekrar çok teşekkürler. Saygılar

Eski 31-01-2010, 22:12   #561
Yeni Üye

skays's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2010
EM ile Organik Gübre kullanimi

Sayin Doğasever

EM (Etkin Mikroorganizmalar) konubaşlığı altında yazdığınız tüm yazıları ilgi ile okudum.
Sizin verdiğiniz uğraşı, işin ticari yönünden çok gerçekten “Doğasever” likle alakalı.
Size bunun için teşekkür ediyorum.
Aynı zamanda güzel soru ve katkılarından dolayı diğer katılımcı arkadaşlara’da teşekkür ediyorum. agaclar.net`de çok şeyler öğrendim.

Ben 2009 sonbaharda Niğde´de 5 dekarlık bir bahçe aldım. Bir senedir bu konuda ne kadar teorik bilgi edinmiş olsamda pratikte ilk senem olması nedeni ile acemi sayılırım.
Sizlerin sayesinde yanlış bir şey yapmadan, yanlış ürünlere yönlendirilmeden doğru şeyler yapacagıma inanıyorum.
Bahçede daha önce ne gibi gübreler kullanıldığını açıklığa kavuşturmam imkansız.

- Bahçemde 100 kadar Kayısı ağacı, 5 Elma ağacı gibi meyva ağaçları dikili, dikili olan Kayısılar 6-7 yaşındaymış. Ağaç gövde kalınlıkları 40 ila 60 cm arası.
- Salma sulama ile sulama yapılıyor. Sulama yaz aylarında sıcaklığa göre her 21 günde bir yapılıyor.
- Bahçede yabancı ot salma sulama nedeni ile çok gelişiyor. Bu otları yeşil bitki örtüsü diye adlandırabilirmiyiz yani yeşil gübre olarak kullanabilirmiyiz.
- Aralık 2009 da Bahçe yüzeysel olarak sürüldü. Yabancı otlarda bu sayede toprağa karışmış oldu.
Aralık 2009 da %2 lik Bordo Bulamacı uyguladık. (Bordo Bulamacı’nın içeriği’de bir çesit Kimyasal ilaç. Yanılıyormuyum?
- Toprak analizinden sonra gereken Gübreyi kullanacağız.
- Ağaçların Azot, Fosfor Potasyum ve daha başka besin element ihtiyaçlarını karşılamak icin Organik Gübre kullanmak istiyorum.

Benim sizden bilmek istediğim bahçede EM teknolijisini “pratikte” nasıl kullanabilir olmam. EM ile Organik gübre'den başka bir şeye ihtiyacım varmi.

- Yabancı otlar büyüdüğünde tırpan ile kesip bahçede bırakıyoruz, Üzerine EM uygulaması gerekirmi ve nasıl.
- Daha önce icinde ilaç bulunmuş olan ilaçlama makinasının tank’ını temizledikten sonra tank EM mikroorganizmaları spreylemek icin kullanılırmı? Kullanilirsa ne ile temizlenmesi gerekiyor..
- Organik gübre ağaçlara nasil verilir ve EM ile nasil uygulanır.
- Hastalık ve zararlılara karsı EM’i nasıl ve ne zaman kullanabilirim.

Saygılarımla

skays Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 19:06   #562
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Skays
Övgü dolu sözleriniz için çok teşekkür ederim.
EM Teknolojisi uygulanması en kolay teknolojilerden biridir diyebiliriz. EM' ile birlikte toprakta mutlaka organik madde de bulunması gerekir. Herhangi bir organik gübreyi kullanabilirsiniz. Ya da organik gübrenizi EM'yi de kullanarak kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun yapımı için bakınız. Denemeler sonucu birçok arkadaş EM'nin Leonardit gübreyle birlikte çok iyi sonuçlar verdiğini tespit etmiştir. Ama diğer tüm organik gübreler de kullanılabilir. EM kullanıldığında, bitkiler organik gübreden daha etkin biçimde besin elementlerini alacağından, daha az organik gübre ile daha çok iş yapabileceğinizi de belirtmeliyim. Gelelim uygulama şekline:
* EMA (EM Aktif) 1/500 oranında klorsuz suyla seyreltilerek agaçlarınıza spreylenir.
* EMA 1/500 oranında sulama suyuna karıştırılır.
(Sizin için 1/500 oranını kullanıyorum çünkü 21 günde bir sulama yapıyorsunuz.)
Çiçeklenmeden hemen önce, çiçeklenmede, meyve tutumunda ve meyvelerin büyümesi sırasında olmak üzere bir sezonda 4 defa EM'yi spreyleyrerek uygulayınız. Bunun haricinde, yine aynı dönemlerde ama spreyleme yaptıktan 1 hafta veya 10 gün sonrasında veya öncesinde olmak üzere 3 defa da sulama suyuna EMA veriniz. Bahsettiğim dönemlerde yine 3 kez EM5+EM FPE karışımını (%50 EM5 +%50 EMFPE) yine 1/500 oranında suyla seyrelterek agaçlara spreyleyiniz. Sorunsuz bir yaz geçirecek ve meyvelerinizin çok daha sağlıklı ve bol ve lezzetli olduğunu farkedeceksiniz. Eğer biraz daha fazla harcama yapmak isterseniz, ağaçlarınıza il meyveler oluştuktan sonra kaolin kili de uygulayabilrisiniz. Kaolin kili ağacı aşırı güneşten korur ve EM'nin etkisini daha da artırır. Kaolin kilini uygularken su yerine yukardaki oranlarda seyreltilmiş EMA'lı su kullanmanız yeterli olacaktır.

Yabancı otları kestiğinizde üzerine EM spreyleyin ve tarlayı sürün. Ya da kesmeden önce otların üzerlerine 1/10 veya 1/20 oranında suyla seyreltilmiş EMA spreyleyin ve sürün (Sadece toprağın altüst edilmesi yeterlidir.). Bir diğer alternatif de otları kesin üzerlerine EM spreyleyin ve bir çuvala sıkıştırarak koyun ve üzerlerine bastırarak içindeki havayı alın ve çuvalın ağzını kapatıp gölgede ve ılık bir yere bırakın. 3 hafta sonra gübreniz hazır olacaktır. İöinden sızacak sıvıları da alacak bir düzen yapabilirseniz, o çıkan sıvıları da aynen EMA gibi sıvı gübre olarak kullanabilirsiniz. Bu amaçla yapılmış çok güzel büyük bahçe kovaları var. (Bakınız www.yesiladim.com Sanayi tipi kovalar!)

İlaçlama makinesinin tankını önce suyla sonra biraz sabun veya deterjanla temilzeyiniz. Ondan sonra da içine hiç seyreltilmemiş (veya çok az seyreltilmiş (1/5 veya 1/10) EMA koyunuz. Çalkalayınız ve birkaç saat içinde bırakınız. Onsdan sonra temizlikte kullandığınız EMA çözletisini atınız. Bu işlemden sonra ilaçlama makinesini EMA uygulamak için kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.

Eski 02-02-2010, 08:48   #563
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Merhaba,

Ben yesiladim.com dan EM Asilayici Metaryal aldim. Ama kullanimi konusunda emin degilim. Bana yardimci olurmusunuz?

1 paket EM asilayici metaryal 20 lt. organik madde icin yeterli. Organik maddeyi bu metaryalle karistirip bekletecekmiyim yoksa toprakla mi karistirmak lazim?

Evde yaklasik 150-170 litre toprak var (cuval hesabi yaptim aslinda net degil yani). Bu topragin tamami daha onceden kullanilmis yani beton gibi artik. Kum ve karsiyakada fidancidan aldigim organik gubre ile karistirip havalandirdim hafta sonu, sonrada cuvallara doldurdum (hepsi saksilarda kalmisti).

Buyukce bir cuvalda da kompost yapmak istiyorum; en alta kum ve toprak serdim, ustune ufalanmis gazete kagitlari onun da ustune 10 lt kadar mutfak artigi+yarim paket asilayici metaryal+3 lt kadar orgnaik gubre koyup karistirdim, serdigim malzemenin uzerine dokup ustunu toprak+kum+gubre karisimi ile kapattim. Cok kuru olmasin diye de humik asit sulandirip koydum birazcik (1 lt degil).

Dogru mu yaptim bilemedim. Bana yardimci olursaniz mart sonunda evdeki butun topraklarin organik madde eksiginin tamamlanmis omasini istiyorum.

Kalabalik bir aile oldugumuzdan evde 1 hafta meye yenmese de 30 lt kadar mutfak artigi olusuyor.

Eski 02-02-2010, 11:59   #564
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Tuba

EM Bukaşi kompost yapımında nem miktarı önemlidir. Lütfen aşağıdaki linke bakınız. (Mesaj: 398) Nem miktarını ona göre ayarlayınız.

EM (Etkin Mikroorganizmalar)

Kolay gelsin.

Eski 03-02-2010, 02:46   #565
Yeni Üye

skays's Avatar

Sn Dogasever,

salma sulama ile sulama yapıldığından, su bahçe başı kanalından bahçe parseline, parsel boyunca yayılmaya bırakılıyor.

Sizin önerdiğiniz gibi EMA'yı (1/500) sulama suyuna karıştaramam diye düşünüyorum, yani su akarken içine dökmem gerekecek. 5 dekarlık bir bahçede EMA istenilen miktarda yerine ulaşamıyacağını tahmin ediyorum.

- Alternatif olarak seyreltilmis EMA ile ağaç bölgesini bir teneke su ile sulayabilirmiyim veya ağaçları spreylerken toprağı'da spreyleyebilirmiyim.

- Toprağı salma sulamayı uygulamadan öncemi sonramı spreylememi önerirsiniz.

- EM5+EM FPE karışımını seyreltilmis EMA ile beraber karıştırıp spreyleyebilirmiyim yoksa ayrımı spreylemeliyim.

- Ilaclama makinesinin tankı 1 ton'luk kapasitede. Su ve deterjanla temizleyebilirim, ancak EMA ile 1 ton'luk tankı çalkalamak biraz zor olacak. Tankın içini el spreyi ile EMA spreyleyip bekletsem olurmu, seyreltme oranı sizin önerdiginiz gibi (1/5 veya 1/10) olarak kalabilirmi.

Saygılar

Eski 03-02-2010, 11:06   #566
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Yanıtlarım mavi renkle aşağıda yazılı. Kolay gelsin.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skays Mesajı Göster
Sn Dogasever,

salma sulama ile sulama yapıldığından, su bahçe başı kanalından bahçe parseline, parsel boyunca yayılmaya bırakılıyor.

Sizin önerdiğiniz gibi EMA'yı (1/500) sulama suyuna karıştaramam diye düşünüyorum, yani su akarken içine dökmem gerekecek. 5 dekarlık bir bahçede EMA istenilen miktarda yerine ulaşamıyacağını tahmin ediyorum.

- Alternatif olarak seyreltilmis EMA ile ağaç bölgesini bir teneke su ile sulayabilirmiyim veya ağaçları spreylerken toprağı'da spreyleyebilirmiyim.

Her ikisi de olur ama en iyisi teneke ile sulayın
- Toprağı salma sulamayı uygulamadan öncemi sonramı spreylememi önerirsiniz.
Önce salma sulama ile sulayın sonra EM uygulayın.
- EM5+EM FPE karışımını seyreltilmis EMA ile beraber karıştırıp spreyleyebilirmiyim yoksa ayrımı spreylemeliyim.

Ayrı spreyleyin.
- Ilaclama makinesinin tankı 1 ton'luk kapasitede. Su ve deterjanla temizleyebilirim, ancak EMA ile 1 ton'luk tankı çalkalamak biraz zor olacak. Tankın içini el spreyi ile EMA spreyleyip bekletsem olurmu, seyreltme oranı sizin önerdiginiz gibi (1/5 veya 1/10) olarak kalabilirmi.

El spreyi ile spreyleyebilirsiniz. Hatta birkaç defa spreyleyip içinde bekletin.

Saygılar

Eski 07-02-2010, 20:48   #567
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-11-2009
Sayın Doğasever

Zeytin ağaçlarına uygulamak üzere dün bir römork (tahminen 4 m3) sönmemiş keçi gübresi aldım ve daha da alacağım. Em ile fermantasyona sokup ağaçlara uygulamayı planlıyorum Daha önce hayvansal gübrelerin nasıl fermentasyona tabi tutulacağı ve uygulanacağı konusunda açıklamalarda bulunmuştunuz.

Benim fermantasyona sokacağım gübreler 4 m3 yığınlar halinde olacak. Bunları ema ile spreyleyip % 40 civarı nem ile fermantasyona bırakmada fazla bir sıkıntım olmayacak.
Fakat fermantasyonu biten gübrelerin 3:1 oranında toprak ile karıştırılıp tekrar aynı işlemi yapma aşaması benim için imkansız gibi bir şey.

Bu toprak ile karıştırma aşamasını atlayarak fermantasyonu biten keçi gübresini doğrudan ağaçlara uygulayabilir miyim? Uygulayabilme durumu var ise ağaç başına ne kadar ve nasıl uygulayabilirim. Ağaçlar 7 yaşında gövde kalınlığı 8-10 cm civarındadır.

Aralık ayındaki mesajlarınızda em ürünlerinin İzmir' de de satılacağını söylemiştiniz. Sanırım bir gelişme olmadı. Siparişleri yine Ankara' ya mı vereceğim?

Saygılarımı sunarım

Düzenleyen Reytabu : 07-02-2010 saat 20:50 Neden: imla hatası düzeltme
Reytabu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 22:46   #568
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Reytabu Mesajı Göster

Bu toprak ile karıştırma aşamasını atlayarak fermantasyonu biten keçi gübresini doğrudan ağaçlara uygulayabilir miyim? Uygulayabilme durumu var ise ağaç başına ne kadar ve nasıl uygulayabilirim. Ağaçlar 7 yaşında gövde kalınlığı 8-10 cm civarındadır.
Sayın Reytabu,Bu kunuda üstüme düşen cevap hakkını mesajınızdaki alıntıdaki kestiğim bölüm içinde açıklama gereği duydum, keçi gübresinin Em ile fermantasyonun devamı bakımından bü gübreyi ağaçların yaprak iz düşümüne uyguladıktan sonra öğüttüğünüz dallardan yapacağınız malçla kapatmalısınız.

Fermantasyon işleminizin devamınıda sağlamış olacaksınız, toprağınıza kattığınız bu organik mataryeller başta solucanların buralarda toplanmasını sağlıyarak, mikroorganizmaları ve solucanların bu gübreyi daha aktif ederek gübrenizin yarayışlılığı çok daha fazla özellik kazanmış olacaktır, fermantasyonun devamıylada ağaç altlarına düşen ot tohumlarınında çimlenme özelliklerini kaybederek gübrenize ekistra kazanım sağlıyacaktır.

Dal öğütme Makinasının burada önemine şahit olacaksın katkılar, çalışmaların kolay gelsin mahsulün bereketi seni mutlu etsin, sevgiyle kal.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 23:27   #569
Yeni Üye

skays's Avatar

Sn Dogasever,

sizin önerdiginiz gibi, bu sezonda EM'yi bahçemde uygulayacağım.
EM yazdığınızda EMA'yı tarif ettiğinizi düşünüyorum.

Ben şimdi EM5+EM FPE karışımını uyguladığımda bütün bu aşşağıdaki kaysı için tavsiye edilen kimyasalları kullanmama gerek kalmıyacak değilmi.
Çok uzun bir liste sanki meyve değilde kimyasal bir kokteyl içiyoruz.

Hastalık ve Zararlılarla Savaş

1. Dal yanıklığı kızılleke (Sonbaharda yapraklar dökülünce)

• Bordo bulamacı % 2'lik veya
• Bakırlı ilaç (%50 metalik)

2. Kabuklu Bit (İlkbaharda tomurcuklar kabarmadan önce)

• Susracide 40 EC
• Suprathion 40 EC

3. Dal yanıklığı kızılleke (İlkbaharda tomurcuklar kabardığında)

• Bordo bulamacı % 1'lik veya
• Bakırlı ilaç (% 50 metalik)

4. Kahverengi tomurcuk tırtılı (İlkbaharda tomurcuklar kabardığında)

• Decis 2*5 EC
• Lebaycid %50 EM
• Thiodon 35 EC
• Zolone 35 EC
• Gusathion %20 EM
• DDVP %50 EM
• Gusathion 525 WP

5. Monilya (Çiçekler % 1-2 açınca (Çiçeklenme 10-12 gün devam ederse ikinci ilaçlama yapılır.))

• Benomyil (Benlate)
• Thiophanate methyl
• Carbenzadin
• Vinlozolin

6. Kızılleke(Meyveler zeytin çekirdeği iriliğine gelince)

• Dodine 65 W
• Zineb % 65 WP
• Thiram % 80 WP

Saygılar

Eski 08-02-2010, 10:40   #570
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Skays
Evet, EM"den kastettigim hep EMA'dir. Çünkü tüm tarımsal uygulamalarda aktifleşmiş EMA'yı kullanıyoruz. VE EMA yakında Akira adı ile yeni şişesinde piyasaya çıkacak. Ruhsatların alınması süreci zaman alıyor.

EMA ile birlikte EM5+EMFPE kullandığınızda, bu kimyasalları bence kullanmanıza gerek yok. Herşeyden önce EM ürünlerinin bir ilaç olmadığını yine vurgulamalıyım. EM ürünleri, canlı mikroorganizma ve enzimlerden oluşmaktadır. Aslında bitki besleme ürünleridir. Ancak, bitkileri koruyucu etkilerini de göz ardı edemeyiz. Ağaçlarınızı yakından takip ediniz. Bu kimyasalları kullanmadığınızdan ötürü, herhangi bir zararlının belirtisini ilk gördüğünüzde, hemen ekstra EM5 + EM FPE uygulaması yapınız. Bu ekstra uygulamalara, zararlının etkisi veya kendisi yok olana kadar hergün veya iki günde bir devam ediniz. Benim genelde uygulama şeklim şöyledir: Herhangi bir zararlı gördüğümde 2 gün üst üste 2 uygulama yapıyorum. Sonra, 2 hafta süreyle haftada bir yapıyorum. Ondan sonra ayda bir kez uygulamaya geçiyorum. İyi çalışmalar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024