agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni463Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2010, 17:19   #511
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
teşekkürler

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 18:21   #512
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sn Memet'e teşekkürler.
Evet EM ilaç değildir ve ilaç olarak algılanmamalıdır. Bir bitki besleme ürünüdür. Ancak, yararlı ve etkin mikroorganizmaların bitkilerin, ağaçların ve kısaca canlıların üzerindeki olumlu etkileri de çok iyi bilinmektedir. Çünkü EM organik madde (topraktaki mesela) ile temas ettiğinde, doğal hormonlar, doğal antibiyotikler ve yararlı doğal bileşikler oluşmaktadır ki, işte bu dolaylı olarak oluşan bileşiklerden ötürü, birçok canlı iyileşebilmekte, ve genelde bağışıklık sistemini sağlam ve yüksek tutabilmektedir. O yüzden Sn Uğur'un limon ağaçlarında kullanmasını kuvvetle tavsiye ederim. Saygılar.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 13:54   #513
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
EM1 den kompost yapımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Sn Memet'e teşekkürler.
Evet EM ilaç değildir ve ilaç olarak algılanmamalıdır. Bir bitki besleme ürünüdür. . Saygılar.
Elimde 1 lt. EM1 yani Em var.

Dormant halde yani uyuyor. Ph 3.5 olmalı. 4 ve üzeri bozuktur. Kullanılmaz.

Bakalım neler yapabilirim?

1) AKTİFLEŞTİRME AŞAMASI

50 ml. EM1 (yani yarım çay bardağı_ince bellisi tecihimdir_) + 50 ml. melas (ben pekmez kulanacağım) = 900 ml _(klorsuz su_) ile karıştıracağım.

(Ha unutmadan; pekmezi ılık suda 35. 40 C gibi sulandıracağım. Öyle em1 ile karıştıracağım.)

Şimdi elimde EMAktif var. 50 ml den 1lt EMA yani. aktive ettim.

Bunu bir plastik kaba koyacağım, ağzını sıkıca kapayacağım, ara sıra hafifce gazını alacağım;

Ve 7 ile 10 gün bekleteceğim.

Bunu 6 ay kullanabilirim. Oda sıcaklığında ve gölgede...

2) SEYRELTME AŞAMASI

Şimdi elimde 1 lt. Ema var.

Bununla;

1/20 ile klorsuz su ile seyreltip, Bukuşi yapabilirim.

1/400 ile seyreltip, toprağı spreyleyebilirim.

1/500 ile seyreltip ağaçları_zeytin_ spreyleyebilirim.

1/1000 ile seyrettip sulama suyuna katabilir ya da sebzelerimin üzerini spreyleyebilirim.

Ben 1/10 0ranı ile KOMPOST yapacağım;

3) KOMPOST AŞAMASI

Şimdi elimde 1 lt EMA vardı. Bunu 10 lt. su ile seyreltmiştim ya...!

Yani elimde aslında 10 litre EMA var.

Bunun 2 litresi ile kompost yapacağım.

100kg. yanmış hayvan gübresi.
100kg. çürümek üzere bahardan kalma çeşitli tarla otu(elimde 1 ton var.
5 kg. organik gübre (organasen)

Bu karışımı harmanlayacağım ve 2 lt. EMA spreyleyeceğim.

Yani sırt tulumbasıyla. Karıştıracağım.

VE....

Üzerini siyah naylon ile kapatacağım_ biraz altından hava alsın_ 15 gün sonra bir defa karıştırıp, 1 ay bekleteceğim.

Yani kompostlaşma gerçekleşmeli. Beyazlaşma yani küflenme olmuşşa tamamdır.

Şimdi elimde 205 kg kompost oldu. Yani gübre. Şu gübrecilerden aldığımıza eş değer de, değil mi? 205kg tam tutmayabilir.

(acaba içine 5kg. leonardit de mi katsaydım.)

4 KULLANMA

Elimde 205 kg. Kompost vardı ve ;

1/3 oranında toprak ile karıştıracağım. 1 ölçeye 3 ölçek gibi.

Yani,

1 kürek kompostu, 3 kürek toprak ile karıştıracağım.

Yine siyah naylon ile kapatacağım. 15 gün de bunu bekleteceğim. Bu defa toprağı aşılamış olacağım.

Şimdi elimde 615 kg aşılanmış bir ürünüm oldu.

Yani o da gübre değil mi?

Bununla fidanlarımı dikebilirim, ağaçlarımın taç izinden gübreleyebilim, hatta tarlaya serip sığ bir şekilde sürebilirim.

(şu em' i sevdim, yoksa hayatta bu kadar uğraşmazdım)

Bir dahaya Bukaşi yapacağım. 2 tane küçük Bukaşi kavası aldım. Evdeki mutfak atıkları için kullanmaya başladım. Ancak Bukaşiyi kendim yaparsam hem tarlada da kullanacağım.

Hatta Bukaşi topu yapmayı öğreneceğim. Köylerdeki çeşme havuzlarına, ava gittiğimde dağlardaki göllere, Güzel Hisar çayına( koca çay) ve hatta Gediz' in suyu yazın düştüğünde su göletlerinne atacağım.

El bombası atar gibi.... Yandan gecerken...

Bu arada tanıştığım, Yeşil Adım sitesi (enternet) sahibi Özlem hanıma teşekkür ederim.

Özlem hanımın özlemlerinin etkisinde mi kaldım ne?

Bir mühendis kızın para kazanacak çok şeyi varken kendisini sevdiği bu istekli uğraşa adaması _nereye kadar giderim kaygısına rağmen_ çok hoşumuza gitti.

Hayali çevreciler gibi adamını bulup bir dernek kurup, AB nin çevre örgütlerinden aldığı (para) yardımlarla ev, araba da alabilirdi.

Halbuki kendisi için doğru bildiği yolu izleyen, yüreğinin peşinden giden ve çevresinde farklılık yaratmak isteyen bir doğasever, hayvansever bir insanın kirlenmekte olan toprağı ve suyu kurtarma, değiştirme, çabasını kutluyorum.

Değişimi en iyi başkalarıyla birlikte değiştiğimizde yaşarız.

Saygılar

Yani

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 14:12   #514
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Halil bey, çok hoş bir yazı olmuş. EM'nin kullanım şekilleriyle ilgili de net ve ölçülebilir bilgi vermişsiniz.

Küçük bir düzeltme;
Alıntı:
Şimdi elimde 1 lt EMA vardı. Bunu 10 lt. su ile seyreltmiştim ya...!

Yani elimde aslında 10 litre EMA var.
Elinizde 1 litre aktifleştirilmemiş EM1 varsa, buna 1 litre melas ve 18 litre su ilavesiyle 20 litre EMA'nız olur

Aspire07 ve Gaziefe beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 15:29   #515
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
El bombası atar gibi.... Yandan gecerken...
Nette el bombası yapımı...

Gerçekten sürükleyici bir anlatım olmuş, okudukça okunası geliyor.

Aspire07 beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 15:35   #516
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Halil bey selamlar

Dersinize iyi calısmışsınız,son gunlerdeki suskunlugunuz bundandı demek,cok guzel özetlemişsiniz ,tesekkurler

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 15:53   #517
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sürükleyici anlatım tarzınız için çok teşekkürler Halil Bey. Bana eposta adresinizi yollayacaktınız. Hatırlatayım dedim. Saygılar.

Eski 17-01-2010, 19:25   #518
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Halil Bey

Hem espirili hemde akıcı bir yazı olmuş.Heykel işinden vazgeçtiğinizden beri en keyifli yazıyı yazmışsınız.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 22:15   #519
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Halil bey yazınız çok iyi ve öğretici olmuş.Akılda kalıcı.İnsan istedimi doğa dostu çok güzel şeyler üretebiliyor.Sizleri seviyorum. öğrettiğiniz her şey için teşekkürler. saygılarımla.

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 10:32   #520
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Ben bu başlığı yeni farkettim ve bir solukta macera romanı okur gibi, bir sonraki sayfada ne olacak merakıyla okudum.Ama bitiremedim.Hepsini inceleyeceğim....

livadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 12:03   #521
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2009
Sayin Halil Bey
Akici anlatiminiz ve guzel dilekleriniz icin cok cok tesekkurler..
EMA hazirlanisi ve dogaya faydasi bu kadar net ve guzel anlatilmisken gunluk yasantida kullaniminin onemini kisaca hatirlatmak isterim.

Zahmetsiz ve kucuk ayarlamalarla (Ev, isyeri )
• Atik sularin evlerimizden aritma tesisine ya da dereye/ gole kadarki yolculugunda kendini temizlemesine
• Yasam alanlarimizda hijyen saglamak adina bircok kimyasalla yararli / zararli herseyi yok etmek yerine yasamin temel tasi iyilerle saglikli bir ortam ve guclu bagisiklilik sistemi olusmasina yardimci olabiliriz.
Mesela; yarim kova (5 lt ) su + yarim cay bardagi EMA + uc dort damla lavanta yagi vb ile yerler silinebilir, sprey sisesine 1 lt su + 3-5 yemek kasigi EMA + bir iki damla hosunuza giden bir koku ile tum camlar, dolaplar, arabaniz temizlenebilir. Camasir, bulasik makinasina yarim cay bardagi EMA ilave edilebilir,

Sn Dogasever in kitabindaki konu ile ilgili listesini kendisinin izni ile kucuk bir hatirlatma olarak paylasmak istedim. (Yazidaki EM lerin tumu EMA ifade ediyor)

Alinti ; Japonya’dan Yükselen 21 yy’ın Teknolojisi:

EVLERDE EM KULLANIMI

Evlerde EM genelde aşağıdaki amaçlarla kullanılmaktadır:
(Suyla seyreltme oranları her kullanım amacının yanında parantez içinde verilmektedir.) Seyreltme işleminde klorsuz su kullanılmalıdır. Eğer çeşme suyu kullanılacak ise, mutlaka ağzı açık bir kapta bir gece bekletilerek klorun uçması sağlanmalıdır.

- Evin tüm odalarında kötü kokuların yok edilmesi (1:100)
- Banyo, tuvalet ve lavabolarda hijyenliğin sağlanması (1:1 ile 1:10)
- Drenaj tıkanmalarının önlenmesi (1:10 ılık suyla)
- Çamaşır makinelerinde (yıkama başına deterjanla birlikte yarım bardak EMa seyreltmeden) Makinenin ve giysilerin ömrünü uzatır, deterjanın neden olduğu alerjileri önler, atıksu kendi kendini arıtır.
- Bulaşık makinalarında (yıkama başına bulaşık deterjanıyla birlikte yarım bardak seyreltmeden)
- Temiz iç çamaşırları ve çoraplar üzerine spreyleme (1:50 seyreltilmiş) ter kokularını önler.
- Fırın temizliğinde, fırının içine (1:10 seyreltilmiş)
- Perdeler, halı ve yataklar üzerine (1:100 seyreltilmiş). Halı ve yataklar üzerinde küçük parazitlerin yaşamasını ve üremelerini önler.
- Dolaplar, çekmeceler ve havasız merdiven altları, kilerler. Buralardaki küf kokularını önler. Nötr bir atmosfer yaratır. Nemli olan yerlerin nemini alır. (1:50).
- Mutfak çöplerinden organik gübre elde edilir. (Aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır)
- Bahçenizde güzel çiçekler ve sebzeler yetiştirmede kullanım (aşağıda anlatılmaktadır)

Saygilarimla

Yesiladim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 14:56   #522
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Bukaşi Topları

Bukaşi Toplarını (Halil Bey'in el bombaları!) kirlenmiş dere ve gölleri ve havuzları temizlemek için kullanabilirsiniz.

Yapımı:

Name:  Picture1.png
Views: 1254
Size:  60.2 KB

Bukaşi toprakla karıştırılır. Killi toprak daha iyidir. Yoksa %1 veya 2 civarında kil ilave ediniz. Toprak yerine derenin çamuru da kullanılabilir

Name:  Picture2.png
Views: 1184
Size:  64.7 KB

Bu karışıma EM Seramik (seçime bağlı) ilave edilir.

Name:  Picture3.png
Views: 1185
Size:  62.3 KB

EMa ve melası karıştırın ve karışıma ilave edin. İyice yoğurun.

Name:  Picture4.png
Views: 1176
Size:  52.2 KB

Kuru ve güneş almayan bir yerde topları 30-35 C derecede 7-10 gün kurumaya bırakın.

Name:  Picture5.png
Views: 1181
Size:  63.6 KB

Topların yüzeyi beyaz renkli bir mantarla kaplandığında, toplar kullanıma hazırdır.

Eski 18-01-2010, 15:00   #523
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Name:  Picture6.png
Views: 1166
Size:  54.9 KB

Toplar göl ya da akarsuya atılır. Her bir top sürekli EM üretir.

Eski 18-01-2010, 15:10   #524
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Malezya Pinang Nehri

Name:  resim4_malezya.GIF
Views: 1289
Size:  58.3 KB
Toplar yapılıyor!
Name:  resim 1_malezya.GIF
Views: 1257
Size:  51.3 KB
EM Uygulanmadan önce
Name:  resim2_malezya.GIF
Views: 1253
Size:  62.9 KB
EM Uygulandıktan 3 ay sonra
Name:  resim3_malezya.GIF
Views: 1249
Size:  42.8 KB
EM Uygulandıktan 3 ay sonra

Eski 18-01-2010, 23:01   #525
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Hem doğal, hem ekonomik, hem pratik

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2010, 08:31   #526
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Doğasever,

Resimlerin hepsi birbirinden güzel, yapılan imece çalışması ve dayanışma daha da güzel. Bence 21. yy' ın mucizesi Bukaşi topları.

Bence bu resimlerden afişler yaptırıp Ergene nehrinin içinden geçtiği bütün il, ilçe, nahiye, belde belediye başkanlıklarına ve özellikle ilköğretim okullarının panolarına asmak lazım. Çünki her okulun Çevre ile ilgili sosyal faaliyet klüpleri var. Bu kıvılcımı çakmak lazım.

Bu resimleri Ergene nehri başlığına da link verin bence. 58.000 üyeli forumun toplumsal baskı gücünü de ihmal etmemek lazım. Trakya' da forumu takip eden her kullanıcı forumu takip etmeyen tanıdıklarına bu resimleri elektronik posta olarak gönderse yeter.

Saygılar.

Düzenleyen Sarıcan : 19-01-2010 saat 13:18
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2010, 09:22   #527
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
agaçlar.net buluşmalarından birinde de bu tür bir etkinlik yapabiliriz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2010, 10:47   #528
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Sarıcan, K0900 ve Sn Kiraz

Dileklerinize yürekten katılıyorum. Yorumlarınız için teşekkür ederim. İnşallah güzel şeyler olmasını ben de umuyorum. Sivil toplum gücünün karşısında hiçbir yetkilinin durabileceğine inanmıyorum. Türkiye'de artık ok yaydan çıkmıştır. Batılılar, Türkiye için "Yeni Türkiye" adıyla birçok makale ve kitap yazıyorlar. Bu yazılarda birçok siyasi konuya işaret ediliyor ama bence tüm siyasi konuların üzerinde olan en önemli nokta, sivil toplum hareketinin ve en önemlisi vatandaş ve birey olma bilincinin Türkiye'de yükselmesidir. Ağa, köle veya daha kaba tabirle, koyun toplumu kabuğunu yırtmış, vatandaşlık bilincine dayalı gerçek bir bilgi ve demokrasi toplumunun ilk ışıkları görülmeye başlanmıştır. Ben bu ışığın hızla yayılacağını ve toplumun çevresindeki tüm sorunlara sahip çıkacağına yürekten inanıyorum. Bunun son zamanlarda ortaya atılan "açılımla" hiçbir ilgisi olmadığını belirtmeliyim. Saygılar.

Eski 21-01-2010, 00:10   #529
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Halil bey,

sanki bir mutfakta hassas oranlarla eşsiz bir kek yapar gibi anlatmışsınız EM uygulamalarını. Tebrikler ve teşekkürler. Bu arada, Bukaşi kovalarındaki uygulamayı da bir tarif edebilir misiniz?
Saygılarımla.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 02:05   #530
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Savaş Mesajı Göster
Halil bey,

sanki bir mutfakta hassas oranlarla eşsiz bir kek yapar gibi anlatmışsınız EM uygulamalarını. Tebrikler ve teşekkürler. Bu arada, Bukaşi kovalarındaki uygulamayı da bir tarif edebilir misiniz?
Saygılarımla.
Anladım.

Yok, EM uygulamalarını tarlada yapacağım ve başladım.

Ancak gerçekten mutfak hassas bir yer. Hem de kadınların en hasas oldukları iki mevziden biri. Ve elbette onların onayı gerekli. Zira bu işin içinde çümle alem de var. Rezil olmamak gerek.

Yani başarısız olursam bütün proje çöker.

Deneme başladı. Fotoğraflıyorum. Şimdilik iyi gidiyor. Mutfakta hatta apartmanda sirke kokusu yok. Kovalar iyi görünüyor.

Gübre yapımı için apartmanın çöp ihalesini bile alabilirim. Şimdiden ortaklık teklif edenler bile var.

Yani açıkcası mutfak işi tarla işine benzemiyor. Bir deneyeyim, olumsuzluklar varsa göreyim, hatalarımı bileyim sonra fotoğrafla anlatacağım.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 10:40   #531
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Halil Bey yine ince mizah anlayışınız devreye girmiş. Tarladaki mevzinizden gelecek haberlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz. İyi çalışmalar.

Eski 21-01-2010, 12:28   #532
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Cok heyecanlandim simdi...

Ankara agaclar.net etkinligi olarak piknige gidelim, bukasi toplarini yapalim, her turlu nehire gole atalim istiyorum

Ama olmaz zira toplarin kurumasi gerek.

O zaman iki bulusma yapalim, birinde toplari yapalim, ben arabayla gelirim evde, terasta kuruturum elimden geldigince. Sonra piknige gideriz, hertarafi bombalariz

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 13:49   #533
Ağaç Dostu

Sn.Tuba
yurt dışı çalışmanız bitti mi?

Eski 21-01-2010, 15:48   #534
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Bitti geldim Ekim 2009 tarihi itibariyla Ankaradayim...

Eski 21-01-2010, 16:20   #535
Ağaç Dostu

Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun,
gezdiğiniz gördüğünüz yerleri-bitkileri anlatın derim

Eski 21-01-2010, 17:06   #536
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Guzel yerler gorduk elhamdulillah. Bitkilerin kendisinden ziyade meyveleriyle muserref olduk, zevkle...

Tek tek anlatmasi zor. Genel olarak soyleyeyim:

Londra'da ve Berlin'de kupeliler ve haseki kupesi sokaklarda agac oluyor. Butun yaz cicekliler. Ben evde bi saksi bi dunya zahmete bakamamistim.

Londra cok nemli bir sehir. Binalari cok eski. Evladiyelik yapiyorlar hakikaetn, oyle yik binayi yenisini koy disinada fayans dose banyo gibi olsun.. yok oyle seyler. Dolayisiyla binalar hep sarmasikla kaplanmis ustu yesil yesil yosunla kaplanmis. Sehir kuf kokuyor... Ogrendigim kadariyla, Londra'da toprak derinligi fazla degilmis. Dolayisiyla bahceler, ozellikle mustakil ev bahceleri genelde dokme toprakmis. Ama o kadarcik topraktan bile hertur agaz fiskiriyor. Sehrin ortasi bogurtlen agaclariyla kaplanmis. Insanlar yemiyorlar Tuba bolll boll nasiplendi tabii... Kesi yoktu memlekette, fare de cok :S Birde ben 3 Ingiliz aileyle kaldim, bircok aile evine gittim, evlerinde bizim pencere onu bostanlarina benzer sifali otlari var. Saksilar pislik dolu ama bitkilerin masallahlari var

Berlin ve Frankfurtu sevmedim. Sanki tas toprak les kokuyordu... Sehir ozellikle cop kokuyor. Alismasi cok zaman aldi, hatta alismadim, kactim geldim. Cok buyuk parklari var her mahallede. Iclerinde mini golleri, ordekleri. Berlinde sokaklarda tavsanlar kosuyordu benim oturdugum semtte. Bizde olsa coktan yahni olmuslardi ama orada tavan etini yemiyorlar nedense. Neyse, sehrin orta duzey, hatta hali vakti yerinde insanlarinin oturdugu evlerin-binalarin bahcelerinde sebze ekili Bizim gibi balkonda sebze gormedim ama ay cicegini sus olarak baklonlairna ekiyorlar. Ben de yanimda goturdugum red robinlerimi kaldigim evde mutfak camindaki saksiya ekmistim. ben gelirken yeni yesil domates vermisti, yiyemedim icimde kaldi :S 1,5-2 metre 30 cm capinda dev aycicekleri baklonlardan sarkiyor. Markette yesil sogan, nane, feslegen, maydanoz ve adini bilmedigim-tadindan hoslanmadigim bir bitki de saksida satiliyor. Demette maydanoz almiyor yabancilar. Demet demet maydanozlar sadece Turk marketlerinde var. Bir de bol-ucuz zendefile mest olmuslugum var ki anlatamam. Burada kilosu 14 TL orada 4€ en pahalisi :S Degisik tur pek gormedim. Sadece organik gida marketleri cok yaygin ve buradaki kadar pahali degiller.

Senelerdir hakiki dogal baldan baskasi evimize girmez ama Almanya'da "bio" adli bir firmanin adi gibi bio-organik bali gibisini hic yemedim. Bir daha yolum duserse kesinlikle heybe doldurup donerim heralde.

Sao Paulo-Brezilya'da tropik meyve sebze cennetinde gibi hissettim kendimi Cok genis topraklari var ve ulkede tarim cok ciddi gelir kaynagi. Avrupaya yas meyve sebze, kirmizi-beyaz et ve kahve ihracatina ait rakamlar akil durduruyor. MArkete gittiginizde domateslerin kokusundan bas donuyor o kadar lezzetli ve kokulular. Memleketleri cok bereketli. Meyve suyunu sadece meyveden yapiyorlar ki bu benim en sevdigim kismiydi

Seul - Guney Kore ise binalardan kalan alanlari dogal olarak yesille kapli ama tarim ve hayvanciliga uygun arazilari yok. Yuzyillarca aclik sefaler cektikleri soyleniyor. Simdi ise buyun gida maddeleri ithal. Yemek kulturleri cok zayif o nedenle de. Domatesi meyve olarak tuketiyorlar. Ekmek kavramlari yok zira bugdayi bilmiyorlar. Simdilerde ekmek kek gibi algilaniyor. Dunyanin en cok domuz eti tuketen ulkesi. Cok ciddi bir aclik ve sefalet cektikleri icin etsiz yemegi yemekten saymiyorlar. Dana ve koyun eti cok cok cok pahali. Ulkeleri cok temiz ama kimsenin bitkilerle ilgili oldugunu gormedim. Tabii Kore cok kisa sureliydi, gozlem yapamadim genisce ama bunlar izlenimlerim oldu.

Sehirlerde bulundum hep, dolayisiyla cok ilginc seyler gordugumu soyleyemem. Bana en ilginc gelen Almanya'da insanlar evlerinin dibinde ciftlik olsa da sutu marketten aliyorlar, kutu sut onayli oldugundan daha guvenilir kabul ediliyor. Taze sut icmeyen enteresan bi milletler.

Koyler hem Ingiltere'de hem Almanya'da oldukca gelismiz, bizim buyuk sehirlerin bircok ilcesinden iyi durumdalar. Hatta Ankara Mamak - Gulveren - Altindag - Diskapi civari icinizi acitiyor :S

Boyle... Bu basligi da isgal etmis mi oldum ki -- atmasinlar beni siteden.

Eski 21-01-2010, 17:48   #537
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Tuba
Buraya yazdığınız için yazınıza istemeden göz misafiri oldum. Keşke İngiltrerenin kırsal bölgelerini da ziyaret edebilseydiniz. Köylerde, hemen hemen herkesin sebze bahçesi vardır. Hatta, bir çok kişi allotment denilen komün bahçelerde de yer kiralayarak ekip biçiyor. 2. Dünya Savaşı sırasında bu komün bahçelerin tüm nüfusu beslediğini hep övünerek anlatır köylü komşularım. İngilterede tarım çok önemlidir. Herşey bittiğinde, paranın hükmü kalmadığında, sadece tarımın karın doyuracağını çok iyi bilir İngilizler. O yüzden, bir ara hükümet bu komün bahçeleri kaldırmaya kalktı da yer yerinden oynadı. Ben herhalde, Marksist devrim olacak diye beklemeye başlamıştım. Ayrıca, bizim köyde bir de komün işlettiğimiz bir dükkanımız var. Köyün tek dükkanı ve postanesi. 10 yıl önce özel işletmedeydi, fakat özel işletme kar edemeyince, kapatıp gitmeye kalktı. Biz köylüler aramızda para toplayıp dükkanı aldık ve imeceyle işletmeye başladık. O günden beri yaklaşık 100 gönüllü çalışanı var ve herkes kendince katkıda bulunmaya çalışıyor ya da katkıda bulunamazsa da alışveriş yaparak para harcamaya çalışıyor. Köylülerin çoğu ya kendi bahçelerinde ya da komün bahçelerde yetiştirdikleri ürünlerinin fazlasını dükkana bağışlar ve dükkanda yine halka parasıyla ucuza satar. Biz de böylelikle ucuza taze sebze meyve yiyebiliyruz. Hem de organik. Ancak maalesef sütü çiftlikten içemiyoruz! Bu istemediğimizden değil AB'de yasak olduğundan. Sütün mutlaka pastörize edilmesi ve ambalajlanması gerekiyor. Aksi takdirde satışı yasak. O yüzden çiftlikler açıkta süt satamıyorlar. Geçenlerde çok kar yağdı ve köyde mahsur kaldık. Ayrıca şişe sütü getiren sütçümüzde gelemedi. O yüzden, köyümüzdeki çiftçilerden biri bidonla süt getirip dükkana bıraktı. Bizler kap getirerek "açıkta" verilen bu sütü alabildik. Yalnız bir şartla: Çiftçiye dükkan aracılığıyla bağışta bulunarak! Çiftçinin hiç o günkü kadar pahalı süt "satabildiğini" zannetmiyorum. İşte İngiltere böyle bir memleket. İstemedem göz misafiri oldum. Bir de yorum yaptım. Dediğiniz gibi bizi buradan kovacaklar!

Eski 21-01-2010, 19:07   #538
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Atış Serbest!

Toplar Mevzilere Sıralanmış Herşey Hazır. Emir Bekleniyor!

Name:  toplarbekliyor.JPG
Views: 1031
Size:  35.7 KB

Ve Atış Serbest!

Name:  veaksiyon.JPG
Views: 1040
Size:  58.2 KB

Eski 21-01-2010, 20:22   #539
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Doğasever,

Kim örgütlemiş bu insanları? Kim bu doğa savaşcıları? Bu savaşın stratejisti kim? Cephanelik kasalarının tahmini maliyeti nedir? Bizi biraz daha aydınlatırsanız seviniriz.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 21:04   #540
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Sarıcan
Bu bir "Kurtuluş Savaşı." Bu tür Kurtuluş Savaşları'nın stratejisi, kuralı, maliyeti olmaz. Ne gerekiyorsa o yapılır! Nasıl toplar taşındıysa cepheye kağnılar üzerinde, nasıl yemekler pişirildiyse kazanlarda ordunun uğradığı yerlerdeki köylerde Türk kadınları tarafından, bu da öyledir. (Bu işin edebiyatıydı!)

Birkaç gün içinde topların öyküsünü de yazarım. Bu defa resimler önden geldi. Şimdilik şu kadarını söyleyeyim: Resimdeki uygulamada toplam 1 milyon top atıldı! Selamlar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024