agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni463Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2012, 06:42   #1261
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
sayın halil önen ağaç başına bir kova ema lı su yeterlimidir birde 1 litre em1 den kaç litre ema aktifleştirebiliriz ayrıca keçiboynuzuyla da aktifleştirme yapılabilir mi

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 09:08   #1262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
sayın halil önen ağaç başına bir kova ema lı su yeterlimidir birde 1 litre em1 den kaç litre ema aktifleştirebiliriz ayrıca keçiboynuzuyla da aktifleştirme yapılabilir mi
İki üç yaşındaki fidanlar için bir kova _ 15-20 lt_ ema yeterli. Ardından yağmur yağarsa veya siz sulama yaparsanız daha çok alana etki eder.

Küçük fideler _ domates, biber, patlıcan vb. _ için bir çay bardağı yeterli...EM1 i melas (şeker pancarından), pekmez (üzümden) keçi boynuzu pekmezi ile seyreltebilirsiniz.

1 lt Em1 den _ yaklaşık_ 18 lt ema elde edersiniz..

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 18:13   #1263
Ağaç Dostu

Halil bey bilgi için teşekkür ederim bir ila dört yaş arası ceviz fidanlarıma bugün birer kova ema uyguladım yağmur da yağıyordu umarım iyi olur EM1 aktifleştirme işini biraz açarmısınız bir dahaki sefer EM1 almak istiyorum ve daha uzun süre bozulmadan kullanmak istiyorum... teşekkürler

Eski 15-04-2012, 20:36   #1264
Ağaç Dostu

Alıntı:
Halil bey bilgi için teşekkür ederim bir ila dört yaş arası ceviz fidanlarıma bugün birer kova ema uyguladım yağmur da yağıyordu umarım iyi olur EM1 aktifleştirme işini biraz açarmısınız bir dahaki sefer EM1 almak istiyorum ve daha uzun süre bozulmadan kullanmak istiyorum... teşekkürler
1 Lt lik plastik kaba;

.50 ml. EM1,
.50 ml. melas veya pekmez,

koyup 1 lt ye tamamlıyorsunuz. Plastik kabın içinde biraz hava kalacak şekilde havasını alıyorsunuz. Ara sıra çalkalıyorsunuz.

Serpil Pirmit beğendi.
Eski 15-04-2012, 22:56   #1265
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
1 Lt lik plastik kaba;

.50 ml. EM1,
.50 ml. melas veya pekmez,

koyup 1 lt ye tamamlıyorsunuz. Plastik kabın içinde biraz hava kalacak şekilde havasını alıyorsunuz. Ara sıra çalkalıyorsunuz.
Bu başlığı başından sonuna kadar okuyup kendime birçok ta not aldım. Geçen hafta 1 lt EM1 temin ettim. Ve 50 ml si ile 1 lt EMA elde etmek isterken şöyle bir hata yaptım.

50 ml EM1
50 ml pekmez
900 ml su (35-40 C) olması gerekirken,

ben bu mayalama işini oda sıcaklığı su ile yaptım. Yapar yapmaz da aklıma geldi. Ama iş işten geçmiş oldu. Ya olursa diye de kıyamadım dökmeye. 2 gün oldu yapalı ama hava falan da çıkmadı hiç. Benim yaptığım hatayı kimse yapmasın diye paylaşmak istedim sadece. Saygılarımla...

Düzenleyen bahcedenn : 16-04-2012 saat 00:30
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 09:03   #1266
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Bu başlığı başından sonuna kadar okuyup kendime birçok ta not aldım. Geçen hafta 1 lt EM1 temin ettim. Ve 50 ml si ile 1 lt EMA elde etmek isterken şöyle bir hata yaptım.

50 ml EM1
50 ml pekmez
900 ml su (35-40 C) olması gerekirken,

ben bu mayalama işini oda sıcaklığı su ile yaptım. Yapar yapmaz da aklıma geldi. Ama iş işten geçmiş oldu. Ya olursa diye de kıyamadım dökmeye. 2 gün oldu yapalı ama hava falan da çıkmadı hiç. Benim yaptığım hatayı kimse yapmasın diye paylaşmak istedim sadece. Saygılarımla...
Burada bir hata yok. Günde bir iki defa plastik kabı çalkalayın. Aktifleşme _ gaz oluşumu_başlayacaktır.

İstenizse, pekmezi ılık suda _ oda sıcaklığı_ seyretmek istenir ama zorunlu değildir. Bu aklınızda kalmış olabilir.

Eski 16-04-2012, 09:50   #1267
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Burada bir hata yok. Günde bir iki defa plastik kabı çalkalayın. Aktifleşme _ gaz oluşumu_başlayacaktır.

İstenizse, pekmezi ılık suda _ oda sıcaklığı_ seyretmek istenir ama zorunlu değildir. Bu aklınızda kalmış olabilir.
Aklımda dediğiniz kalmış olabilir Halil Abi. Karışımı yaptıktan sonra eyvah yanlış mı yaptım diye tereddüt etmiştim. Ama anladığım kadarı ile aktifleşme_gaz oluşumu_henüz başlamadı. Mayalama işini perşembe günü yapıp şişeyi siyah bir poşete koyup boş bir odada (camdan yansıyan ışık sıcaklığı arttırsın diye) camın önüne aldım. Fakat o günden bu yana hava sürekli kapalı ve yağışlı idi. Aktifleşme hava sürekli serin gittiği için de başlamamış olabilir mi? Ya da anca yavaş yavaş mı başlayacaktır?

Yalnız dikkatimi çeken bir farklılık var. Sıvının en üst kısmında beyazımsı bir oluşum başladı başlayacak gibi. Acaba bu aktifleşmenin bir habercisi mi yoksa şekerli pekmezin havasız ortamda kalmasından kaynaklanan bir oluşum mu bilemedim. Gelişmeleri sabırla beklemekteyim.

Bir şey daha sormak isterim. Ben aktifleştirme işleminde fabrikasyon bir ürün kullandım. Acaba bunun bir zararı olur mu? Saygılarımla...

Serpil Pirmit beğendi.
Eski 16-04-2012, 20:46   #1268
Ağaç Dostu

sayın bahcedenn nedir nedir acaba kullandığınız bu fabrikasyon ürün

Eski 16-04-2012, 21:16   #1269
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
sayın bahcedenn nedir nedir acaba kullandığınız bu fabrikasyon ürün
Sn. Çetiner fabrikasyondan kastım içerisi katkılı fabrika ürünü pekmez. Ev yapımı ya da ticari de olsa köylerde yapılan katkısız ürün kullansaydım acaba daha mı iyi olurdu diye düşünmekteyim...

Serpil Pirmit beğendi.
Eski 17-04-2012, 01:06   #1270
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. Çetiner fabrikasyondan kastım içerisi katkılı fabrika ürünü pekmez. Ev yapımı ya da ticari de olsa köylerde yapılan katkısız ürün kullansaydım acaba daha mı iyi olurdu diye düşünmekteyim...
Daha iyi olurdu ama pek farketmez, fermantasyon zamanında sona erer. Gün balı olsaydı biraz uzun sürerdi.

Serpil Pirmit beğendi.
Eski 17-04-2012, 20:22   #1271
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Mayalama işini Cuma günü yapmıştım. Cumartesi ve Pazar İstanbul'da hava kapalı ve serindi. Dün ve bugün ise hava güneşli ve sıcaktı. Havaların da ısınması ile herhalde fermantasyon işlemi başladı. Çalkaladıkça köpürme meydana geliyor, kapağı açtığımda ise hafif bir gaz çıkışı oluyor. Kokusu ise beklemiş turşu suyuna benziyor. Tatlı ekşimsi gibi. Umarım doğru yoldayımdır...

Yalnız dikkatimi çeken bir şey var. Bu ürünü alıp deneyen o kadar çok arkadaşımız var ki her biri de EM ile ürünlerinde yaşayacağı değişimi paylaşacaklarını söylemişler. Ama çok az kişinin bunu paylaştığını gördüm. Bu ve bu konu dışında yeni denenen ürünlerin ardından yaşanan değişimlerin paylaşımları ile aynı ürünleri kullanmak isteyen yeni arkadaşlarımıza yol gösterici olacağını düşünmekteyim. Saygılarımla...

Eklenen Resimler

Serpil Pirmit beğendi.
Eski 17-04-2012, 21:03   #1272
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Bu arada aktifleştirmeye çalıştığınız karışımı 30-32 derece gibi bir sıcaklıkta tutmaya çalışırsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Bir kovanın içine biraz su, içine bir akvaryum ısıtıcısı, suyun içine de şişenizi daldırırsanız düzenek tamam olur.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 21:18   #1273
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
ben bu mayalama işini oda sıcaklığı su ile yaptım. Yapar yapmaz da aklıma geldi. Ama iş işten geçmiş oldu. Ya olursa diye de kıyamadım dökmeye. 2 gün oldu yapalı ama hava falan da çıkmadı hiç.
Sn bahcedenn, sıcaklık mikro organizmaların faaliyetleri için önemli. Aktifleştirme işleminiz esnasında ılık bir ortamda muhafaza edebilirseniz süreç kısalacaktır. Doğru yoldasınız.

Alıntı:
Yalnız dikkatimi çeken bir farklılık var. Sıvının en üst kısmında beyazımsı bir oluşum başladı başlayacak gibi. Acaba bu aktifleşmenin bir habercisi mi yoksa şekerli pekmezin havasız ortamda kalmasından kaynaklanan bir oluşum mu bilemedim. Gelişmeleri sabırla beklemekteyim.
.
Sıvının üzerinde mayaların etkisiyle hafif bir beyazlık olabilir.

İleriki günlerde şişeyi çalkalamamanızı tavsiye ederim. Ilık ve karanlık bir ortam yeterli. Sıvının üzerinde bir, iki parmak boşluk kalması tavsiye edilir, sizin sıvıdaki boşluk fazla. Daha küçük bir plastik şişeye aktarabilirsiniz. Kolay gelsin.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 22:43   #1274
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Bu arada aktifleştirmeye çalıştığınız karışımı 30-32 derece gibi bir sıcaklıkta tutmaya çalışırsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Bir kovanın içine biraz su, içine bir akvaryum ısıtıcısı, suyun içine de şişenizi daldırırsanız düzenek tamam olur.
Teşekkür ederim Sayın Çamtepe. Kaloriferler yanıyor olsaydı işim daha kolay olacaktı. Ben de çözümü güneş ışınlarını çeksin diye şişeyi siyah bir poşedin içerisine koyup poşedi de sera görevi gören camın önüne koydum. Cam nerdeyse bütün gün boyunca güneş görüyor. Fakat hava kapalı olduğunda benim düzenek bozulacaktı. Açıkçası sizin söylediğiniz düzeneğin daha başarılı ve garanti olacağı kesin. Yarın ilk iş kuzenden akvaryum ısıtıcısını istiyorum. Tekrar teşekkürler...

Eski 17-04-2012, 22:58   #1275
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Sn bahcedenn, sıcaklık mikro organizmaların faaliyetleri için önemli. Aktifleştirme işleminiz esnasında ılık bir ortamda muhafaza edebilirseniz süreç kısalacaktır. Doğru yoldasınız.

Sıvının üzerinde mayaların etkisiyle hafif bir beyazlık olabilir.

İleriki günlerde şişeyi çalkalamamanızı tavsiye ederim. Ilık ve karanlık bir ortam yeterli. Sıvının üzerinde bir, iki parmak boşluk kalması tavsiye edilir, sizin sıvıdaki boşluk fazla. Daha küçük bir plastik şişeye aktarabilirsiniz. Kolay gelsin.
Teşekkür ederim Sayın Zeytinlibahçe. Dediğiniz gibi turşuların yüzeyindeki gibi hafif beyazlık oluşumu başladı. Sıvının üzerinde bir iki parmak boşluk kalması gerektiğini de bilmiyordum. Uyarınız için teşekkürler. Hemen şişeyi değiştiriyorum. Hatta ilk koyduğum şişe camdı. Halil Abi'nin ''Günde bir iki defa plastik kabı çalkalayın. Aktifleşme _ gaz oluşumu_başlayacaktır.'' yorumu ile hata yaptığımı farkedip şişeyi plastiğe çevirmiştim. Şimdi de hemen şişeyi ufaltıyorum. İlk aktifleştirmem biraz sancılı oluyor, belki de % 90 başarılı olamıycam ama kalan 950 ml de başarılı olabileceğim inşallah sayenizde. Tekrardan hepinize teşekkür ederim. Saygılarımla...

Eski 18-04-2012, 07:58   #1276
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
her sey yolunda merak etmeyın...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 21:59   #1277
Ağaç Dostu

1 lt EM1 fiyatı nedir bilen varmı acaba

Eski 18-04-2012, 22:17   #1278
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Sn. Çetiner ürünün fiyatı daha evvel bu mesajda paylaşılmıştı. Şu anda da fiyatı aynı. Eğer bilgi almak isterseniz EM Agriton Turkey firmasından Yusuf Bey (yusuf@emturkey.com.tr) size yardımcı olacaktır.

Eski 19-04-2012, 09:28   #1279
Ağaçsever

cihanarslan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2011
15-20 gün önce aldığımda 15 TL ödedim. (EMA için)

Alıntı:

cihanarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 10:34   #1280
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihanarslan Mesajı Göster
15-20 gün önce aldığımda 15 TL ödedim. (EMA için)
Kargo ücreti alıcıya ait. Muhtemelen ondandır.

Eski 19-04-2012, 11:13   #1281
Ağaçsever

cihanarslan's Avatar

EMA ücreti --------------15 TL
Hesaba EFT işlem ücreti-- 5 TL
Kargo ücreti------------- 5 Tl

Yani, bana toplamda 25TL'ye maloldu.

Pek bir şüpheci yaklaşıyorsunuz Sayın bahcedenn. İnanmayacaksınız belki ama yine de söyleyeyim. 4 işlem konusunda hiç sıkıntı yaşamadım. Durup dururken insanlara yalan yanlış bilgi verecek yapıda bir insan da değilim.

Aşağıda linkini verdiğim siteden aldım EMA'yı.

EM Agriton Turkey
Alıntı:
Kargo ücreti alıcıya ait. Muhtemelen ondandır.

Eski 19-04-2012, 11:56   #1282
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihanarslan Mesajı Göster
EMA ücreti --------------15 TL
Hesaba EFT işlem ücreti-- 5 TL
Kargo ücreti------------- 5 Tl

Yani, bana toplamda 25TL'ye maloldu.

Pek bir şüpheci yaklaşıyorsunuz Sayın bahcedenn. İnanmayacaksınız belki ama yine de söyleyeyim. 4 işlem konusunda hiç sıkıntı yaşamadım. Durup dururken insanlara yalan yanlış bilgi verecek yapıda bir insan da değilim.

Aşağıda linkini verdiğim siteden aldım EMA'yı.

EM Agriton Turkey
Kesinlikle beni yanlış anladınız ve yanlış bir düşünce içindesiniz. Neden şüpheci yaklaşayım ki olaya? Sn. Çetiner arkadaşımız fiyatını sormuş bilen var mı diye. Ben de Sn. Doğasever'in paylaştığı sayfayı işaret etmişim. 2 hafta önce EM1 aldığımda da fiyatı aynıydı. Dün de EMA aldım. 1 saat önce elime ulaştı. Gene fiyatı aynı. Size bana mal olan fiyatını söyleyeyim.

EMA ücreti 10 TL
EFT ücretinin ürünle alakası yok. Benden almadılar. O sizin banka ile çalışmanıza bağlı olan birşey. 5 TL yi ürünün fiyatıymış gibi yansıtmanıza da hiç gerek yok.
Kargo ücreti İstanbul'a 5 TL
Toplamda bana maliyeti 15 TL

Siz de 15 TL ye aldığınızı söylediğinizde ben sadece fiyatının kargodan farkedebileceğini söylemişim. Ondan da değilmiş. Ama size durup dururken insanlara yanlış bilgi veren bir insan yapısındaymış muamelesi de yapmamışım. Kendi kendinize o düşünceye girmişsiniz.

Ben de sizin gibi bir kullanıcıyım. Ürünü de ilk defa alıyorum. Sayın Üstadların paylaşımları ile ürünün methini duyarak denemek istedim.

Şunu da paylaşmak isterim. Ben safyayı ilk mesajından sonuncu mesajına kadar okudum. Mesajlarından birinde Sn. Doğasever, ürünü almak için EM Agriton Turkey firması ile iletişime geçtiğinizde Ağaçlar.Net vasıtası ile ürünü almak istediğinizi mutlaka belirtiniz diye bir paylaşımda bulunmuştu. Fiyat farkı belki ondandır diye fikrimi söyleceğim ama siz olaya yine şüpheci yaklaştığımı düşüneceksiniz. Saygılarımla...

Düzenleyen bahcedenn : 19-04-2012 saat 12:15 Neden: Harf Hatası
Eski 19-04-2012, 12:55   #1283
Ağaçsever

cihanarslan's Avatar

EFT ücretinin EMA ücretine dahil olmadığını biliyorum zaten. Siz benim, EMA ve kargo ücretinin ayrımına varamadığımı düşündüğünüz için, ayrıntılı bir şekilde bana maliyetini yazdım sadece. Herşeyin bilincinde olduğumu belirtmek için.

Kusura bakmayın da şunu belitmeden geçemeyeceğim:

Siz ne yazıyorsanız ben onu anlıyorum. Yanlış anlamam ya da kendi kendime farklı anlamlar çıkarmam söz konusu değil. Yanlış anlaşıldığınızı düşünüyorsanız, yazdıklarınızı gözden geçirip yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek bir şekilde yazmanızı tavsiye ederim.

Bu arada, sipariş verirken ağaçlar.net'ten olduğumu belirtmiştim. Dikkate almadılar demek ki. Kendi sitelerinde de EMA fiyatı 15TL olarak görünüyordu. Ancak, bugün baktığımda herhangi bir fiyat bilgisi göremedim. EM1'in fiyatı da 65TL idi.

Eski 19-04-2012, 13:04   #1284
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Hata bende demek ki. Özür diliyorum o zaman sizden...

mrduran beğendi.

Düzenleyen bahcedenn : 19-04-2012 saat 20:43
Eski 19-04-2012, 21:54   #1285
Ağaç Dostu

Tartışmaya sebep olduğum için özür dilerim Ben EM1 in fiyatını sormuştum Yaklaşık bir ay önce ema 15 tl, emFPE 35 tl ve em5 35 tl ye almıştım EM1 alıp daha uzun süre kullanmak istedim hala 65 tl mi

mrduran beğendi.
Eski 20-04-2012, 10:58   #1286
Ağaçsever

cihanarslan's Avatar

ben EMA'yı aldığım zaman EM1'in fiyatını da 65tl olarak gördüğümü hatırlıyorum.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Sayın bahcedenn; aramızda geçen tartışma için de sizden özür dilerim. Hassas olduğum bir konu olduğu için abartı tepki göstermiş bulundum. Kusura bakmayın tekrar.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
EMA'yı almaktaki amacım; önce bukashi yapıp, bu bukashiyle de mutfak artıklarından gübre yapmaktı. Ancak, kepek temin etmek için hiç vakit ayıramadım. Dolayısıyla henüz bukashi yapımına başlayamadım. Bu süre zarfında küçük bir poşet dolusu meyve kabuğu ve sebze artıkları biriktirmiştim. Bu artıklar henüz çürümeye başlamadan, yani zararlı mikroorganizmalar üremeye başlamadan müdahale etme gereksinimi duydum. Poşette beklettiğim sebze meyve artıklarına bukashi yerine yanmış koyun gübresi ile leonardit serpiştirdim ve seyreltilmiş (oranını hatırlamıyorum) EMA spreyleyip poşetin ağzını sıkıca kapattım. Zaman ayırabildiğimde, kova içinde fermantasyonla gübre yapmaya çalışacağım. Bu uygulamayı da; kova içinde fermantasyon uygulamasına başlayana kadar mutfak artıklarının besin değerlerini kaybetmelerinin önüne geçebilmek için yaptım.
-Bu yapmış olduğum uygulama eldeki imkanlar ölçüsünde doğru mudur?
-Kova içinde fermantasyonla gübre yapmak için de poşette yapmış olduğum uygulamayı (EMA,koyun gübresi,leonardit karışımı) yapabilir miyim?

Eski 21-04-2012, 11:54   #1287
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
az önce cuma günü yani dün verdiğim sipariş olan bir litre em1 elime ulaştı
65 tl havale karşılıgı hemen geldi..
kıvamı bıraz daha katı beklıyordum ancak ema gibi akışkan geldi bana....

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 12:32   #1288
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Aktifleyici

Arkadaşlar, çevremde organik pekmez temin edebileceğim bir yer yok. Market ürünlerini de _içlerine raf ömrünü arttırmak için konulan kimyasallardan dolayı_ bakterilere zarar verir kaygısıyla kullanmak istemiyorum. Şimdi yakınımdaki bir nişasta fabrikasından melas temin etmeye çalışacağım, bulursam ne ala _ki verdikleri şeyin melas olduğunu da anlayabilecek bilgiye sahip değilim_ bulamazsam market ürünü pekmezi mi denemeliyim sizce?

Saygılar,

mehmetckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 12:41   #1289
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetckc Mesajı Göster
Arkadaşlar, çevremde organik pekmez temin edebileceğim bir yer yok. Market ürünlerini de _içlerine raf ömrünü arttırmak için konulan kimyasallardan dolayı_ bakterilere zarar verir kaygısıyla kullanmak istemiyorum. Şimdi yakınımdaki bir nişasta fabrikasından melas temin etmeye çalışacağım, bulursam ne ala _ki verdikleri şeyin melas olduğunu da anlayabilecek bilgiye sahip değilim_ bulamazsam market ürünü pekmezi mi denemeliyim sizce?

Saygılar,
Ben denedim, sizde kullanabilirsiniz Sn. metmetckc...

Eski 24-04-2012, 14:04   #1290
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Alıntı:
Ben denedim, sizde kullanabilirsiniz Sn. metmetckc...
Teşekkür ederim Sn. Önen.
Bu ara kompost sayfasına uğradınız mı bilmiyorum
Saygılar,

mehmetckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024