agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen ekip2004

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2007, 17:49   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2007
Wink Bahçe Toprağı

merhabalar,

evin önünde küçük bir bahçe var. Yapımcı firma, peyzajıda yapma sorumluluğunu üstlenmiş ve geçen sonbahar peyzajı yapıp, sarmaşık güllleri ekmişler. Bu ilkbahar bahçenin durumu pek iç açıcı değil. 1. resimdeki halde.

Heralde gülleri tutturamadılar dedim ve yeni gül aldım dikmek için.

Fakat toprağı biraz kazınca, 10 cm lik bazı büyük taşlar ile 2-3 cm lik küçük taşlar çıkmaya başladı. Bunları temizledim.

Fakat bu arada toprağın içinde, curuf diye tabir edilen ve şap betonunda kullanılan inşaat malzemesi olduğunu düşündüğüm şeyler çıktı. (2. resim)

3. resimde ise toprağın üstünün genel görünümü var.

Acaba peyzaj yapılmış bir bahçenin toprağının bu şekilde olması normalmidir?

Konuyu iyi bilen arkadaşlar, buradaki yanlışlıklar ve olması gerekenler konusunda bilgi verebilirler mi? Yapımcı şirket ile görüşeceğim fakat konuyu çok iyi bilmediğim için yanlış birşeyler söylemek istemiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

web_tur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 12:31   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Webtur, siz firma ile anlaşırken , bahçenize baştan toprak getirilmesi konusunda anlaştınız mı, yoksa bu konuyu ona mı bıraktınız?
Önce bu konuya açıklık getirelim ki, birbirinize düşmeyin.

Yeni yapılacak bahçelerde inşaat işleri bittikten sonra toprak temizliği yapılır.
Toprak temizliği sırasında;
1- Gözle görülmeyen kireç, çimento, deniz kumu gibi inşaat malzemeleri varsa -ki bunlar çoğunlukla üst yüzeydedir- bunlar da yaklaşık 10 cm. derinlikte sıyırma yapılarak sahadan uzaklaştırılır.
2- Toprağın yaklaşık 25-30 cm derinliğinde kalan taş, moloz (gözle görülüp elle tutulan) ve her tür malzemeler mevcut toprağın bellenmesi sırasında toplanır, saha dışına çıkarılır.
3- Bundan sonra sahaya ne kadar toprak getirilmesi hesap edilir. Bahçeniz çukurda kalıyorsa toprak ihtiyacınız buna göre artar. En ekonomik çözümlerle yakın bir yerden katışıksız toprak getirmeniz ve buna doğal gübre eklemeniz yapılması gereken en basit uygulamadır.

Sizin bahçenizde
1-Toprak toz partiküllerden temizlenmemiş.
2-Toprak gözle görülür taş gibi parçalardan temizlenmemiş.
3-Sahaya yeni toprak getirilmemiş.

Ayrıca böyle bir sahada gül yetiştiremezsiniz. Gül;killi-ağır-bellenmiş toprağı sever. Bu ise taşlı çakıllı bir toprak.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 22:08   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2007
teşekkürler

merhaba,

vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Tahminimce bu bigiler yeterli olur konuşabilmem için.

saygılarımla

web_tur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 22:23   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
İstanbul'da bahçe toprağının metreküpü ne kadar sn sukranayalp?

Bursa'da dolgu toprağı olarak kullanılan bahçe toprağı metreküpü 10-12 YTL, kapak gübresi ise metreküpü 50-60 YTL arası değişiyor.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 17:44   #5
Ağaç Dostu

İstanbul'da
dolgu toprak da 10-12 YTL (maliyet)
normal bahçe toprağı :funda toprağı 18-25 YTL (maliyet)
kapak harcı 40 YTL (maliyet)

Eski 05-04-2007, 14:34   #6
Ağaç Dostu

Sn Selahattin Yılmaz ,
normal bahçe toprağı için Bursa fiyatı nedir?

Eski 09-05-2007, 10:55   #7
attoppittapmiiina

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Thumbs down Bahçe Islahı ve Düzenlemesi ?

3 yıl evvel yerleştiğim evimin bahçesi aşağı yukarı 50 m2 kadar.
Bu alanda 1 incir (3 metre kadar çok güzel meyve veriyor) 2 zeytin (2 Metre kadar) 2 Asma ve de 1 Erik ağacı (60 cm kadar) var.

Bahçemin yüzeyine zamanında ev sahipleri bahçe toprağı attırıp çim ekmeye çalışmışlar ama özel bir sebepten dolayı yarım kalmış dolayısı ile yüzeyin yarısı çim yarısı yabani ot ve kısmen kurak durumda ben burayı tekrar ıslah etmek istedim takdir edersiniz çimler çok uzamasada yabani otlar uzuyor ve her sene gelişerek çoğalıyorlar (daha fena haller olmadan müdahale etmek gerek).

Bahçemin bu durumunda,
1- Yüzeyini tamamen çapalayıp yeniden çimlendirmemi yoksa sadece çimin tutmadığı yabancı otların kapladığı ve kurak bölgelerde mi çalışma yapmalıyım?

2- Bahçenin bir kısmı ağaçlardan dolayı gölgeli diğer kısmı çok güneşli ayrı ayrı çim tohumları mı almalıyım?, eğer almam gerekirse bu farklılıklar sorun yaratır mı? (sulama, şekil ve kesme zamanı açısından,)

3- Kurak kesimler neredeyse taşlaşmış, yabani otlar oldukça sık köklenmesi çok zor oluyor e birini tutsam insanlara iş yaptırmak çok zor bu bakımdan pratik olarak bir şeyler önerebilir misiniz, (mesela toprağı ıslakken mi çapalamak daha kolay yoksa kuru iken mi, yabani otları köklemesem sadece toprağın üstünden kessem yeterli mi ? sanmıyorum ama!!!)

4- İlaç önerisi olmazsa sevinirim nitekim bahçeyi sadece çim alan olarak değil sebze yetiştirmede de kullanmak istiyorum dolayısı ile ilaçsız bir toprağım olsun istiyorum.

biber2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 09:53   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Bahçe Toprağı

Merhaba,
İstanbul'da bahçe toprağı bulabileceğim yer arıyorum. İlginizden dolayı şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,
İsmail Adanalı

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 23:55   #9
Ağaçsever

ekip2004's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Topraklarımızdaki kireç durumu

Ülkemizde çok hata yapılan kireç ve kalsiyum problemleri konusunda bazı noktaları aydınlatmak,bilgilendirmek istiyorum. Ülke topraklarımızın Trakya ve Marmara bölgesinin dışında kireç bakımından zengin olduğunu söyleriz,yanlış olarakda kireç açısından zengin olan buralarda bitkilerin kalsiyum eksikliği duymadığı çok kimse tarafından düşünülür (kireç CaCO3).

Oysa %80 CaCO3 içeren topraklarda bile birçok bitki Ca(kalsiyum)eksikliği çektiği birçok araştırmada tespit edilmiştir. Bunun nedeni CaCO3 ün bitkinin kolay alacağı formda olmamasıdır. Bu tür CaCO3 yüksek oranda içeren topraklarımızın Ph ları yüksektir. Birçok mikroelementin alımını engellemektedir. Ayrıca bu yapıdaki Ca eksikliği çeken topraklara Ca(NO3)2 (kalsiyum nitrat)%19 Ca uyguladığımızda Ph nın çok daha yukarılara çıkacağı sanılır, bu da yanlıştır. pH istatistiki açıdan değişmemekte hatta çok cüzzi oranda aşağıya düşmektedir.

Kalsiyum nitrat kolay alınabilir olması, %15,5 azot içermesi açısından yaygın kullanılmaktadır. Ancak aşırı yağış, kumlu toprak tekstürü nedeni ile Karadeniz ve Trakya bölgelerinde Ca yıkanmıştır pH asidik formundadır, istisna olarak bu bölgelerde ve benzeri lokal alanlarda CaCO3 ucuz olması, toprak tekstürünü düzeltmesi, direkt Ph yı yükseltmesi ve asidik ortamda da bu formdan bitkilerin Ca ihtiyacını karşılaması açısından gerekli bir uygulamadır.

Ancak çok zaman bu uygulama ph nın yüksek olduğu bölgelerde Ca ihtiyacını gidermek için de önerilerek büyük bir yanlış yapılmaktadır. Bu durumda bitki bu Ca dan faydalanamadığı gibi, pH da gereğinden çok yükseltilmektedir. Bu durumlarda kalsiyum nitrat formunda gübreleri önermeliyiz, ph nın yüksek olduğu yerlerde CaSO4 (kalsiyum sülfat=jips) uygulayarak hem ph yı aşağıya çekip hem de Ca ihtiyacını giderebiliriz.

Fazla kireç potasyum alımını da ciddi oranda engellemektedir, benzer durum fosforda da yaşanmaktadır. Toprakta Ca'un değişik fosfat ve hidroksit formunda bileşikleri de yoğun bulunabilmektedir. Netice olarak ph sı yüksek topraklarda ,kolay alınabilir ,pH yükseltmeyen Ca formlarını kullanmalıyız, Karadeniz, Marmara ve bunlara benzeyen lokal kısımlarda kireç tercih edilebilir...

gradal beğendi.
ekip2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 14:54   #10
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
çimler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biber2007 Mesajı Göster
3 yıl evvel yerleştiğim evimin bahçesi aşağı yukarı 50 m2 kadar.
Bu alanda 1 incir (3 metre kadar çok güzel meyve veriyor) 2 zeytin (2 Metre kadar) 2 Asma ve de 1 Erik ağacı (60 cm kadar) var.

Bahçemin yüzeyine zamanında ev sahipleri bahçe toprağı attırıp çim ekmeye çalışmışlar ama özel bir sebepten dolayı yarım kalmış dolayısı ile yüzeyin yarısı çim yarısı yabani ot ve kısmen kurak durumda ben burayı tekrar ıslah etmek istedim takdir edersiniz çimler çok uzamasada yabani otlar uzuyor ve her sene gelişerek çoğalıyorlar (daha fena haller olmadan müdahale etmek gerek).

Bahçemin bu durumunda,
1- Yüzeyini tamamen çapalayıp yeniden çimlendirmemi yoksa sadece çimin tutmadığı yabancı otların kapladığı ve kurak bölgelerde mi çalışma yapmalıyım?

2- Bahçenin bir kısmı ağaçlardan dolayı gölgeli diğer kısmı çok güneşli ayrı ayrı çim tohumları mı almalıyım?, eğer almam gerekirse bu farklılıklar sorun yaratır mı? (sulama, şekil ve kesme zamanı açısından,) çimlendirmek şart mı

3- Kurak kesimler neredeyse taşlaşmış, yabani otlar oldukça sık köklenmesi çok zor oluyor e birini tutsam insanlara iş yaptırmak çok zor bu bakımdan pratik olarak bir şeyler önerebilir misiniz, (mesela toprağı ıslakken mi çapalamak daha kolay yoksa kuru iken mi, yabani otları köklemesem sadece toprağın üstünden kessem yeterli mi ? sanmıyorum ama!!!) bence öyle yapın ve sulayın . bir süre sonra kesilen otlar ortama uyum sağlar ve tabii bir çim haline dönüşebilir . çimleşmazse de sizin için bir tecrübe olur belki bu malumatı bizle de paylaşırsınız. Çatalca'da biraz fazla su çıkan yerlerde ki buralar tahıl ve ayçiçeği için elverişli değil sık biçme ile ot alınıyor buralara keleme deniyor.

4- İlaç önerisi olmazsa sevinirim nitekim bahçeyi sadece çim alan olarak değil sebze yetiştirmede de kullanmak istiyorum dolayısı ile ilaçsız bir toprağım olsun istiyorum. İlaca ben de karşıyım. size bir tavsiyem olacak" Fukuoka'nın Ekin Sapı Devrimi adlı kitabını okuyun. Kaos yayınlarında çıktı.
.....

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 16:51   #11
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Arkadaşlar evimizin küçük bir bahçesi var.Bir kısmında güller & karışık çiçekler mevcut.Fakat yarısından fazla bir kısmı kupkuru.Çim ve öbekler halinde çiçekler yapmak istiyorum o kısma.Fakat çokta anlamıyorum açıkcası toprak olayından.Kimle konuştuysam toprak yok,çok az,birşey yapılmaz oraya,toprak lazım dediler.Şimdi diyorum ki bahçe toprağı getirtsek ve istediğimiz gibi ekip biçsek.Fakat bu konu da gerçekten bilgisizim.Toprak nasıl olmalı,İzmir için bahçe toprağı fiyatları nelerdir,kapıya kadar getirip mi dökecekler?Güzel bir bahçe çalışması yapmak için nasıl bir toprak istemeliyiz?Yoksa ilgili kişiler bilir ona göre mi getirirler?Çabuk yardımcı olursanız çok sevinirim.Çünkü dikilmek için sabırsızlanan iki kestane fidem var şuan saksıda

GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 23:21   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2015
bahçe veya orman toprağı

merhabalar..
istanbulda evimde balkon bahçeciliği yapıyorum hobi olarak..
parayla satın aldığım topraklar yetersiz besinsiz..
parklardan almayı denedim çok pis böcekli vs..

temiz orman veya bahçe besinli toprağını nereden bulabilirim..
yardımlarınız için teşekkürler..

ahmetyasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 08:57   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Kendiniz karışım yapabilirsiniz.
Ormandan toprak almanız kanunen yasak ve bence de hoş olmaz.
Site sakinleri genelde kendileri karışım yaparlar konularda arama yaparak okuyamayacağınız kadar çok paylaşım bulabilirsiniz.
Bahçe toprağı satılıyor aslında bu işi yapan çiçekci vs size yardımcı olabilir

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2015, 18:29   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2015
Merhabalar..bir cok kisinin sorunu haline geldi toprak bulmak
En.ucuz torflarin.paketi 3 litresi 2 liraya satiliyor
Bayadir olan bir yeri yeni kesfettim..

Istanbul alibeykoy agac ve peyzaj fidanligi otobus termilaninin az yukarisi..
Topragin.cuvali 2.25 tl. Saka gibi bir fiyata
1 cuval ortalama 25 kg geliyor
Toprak+torf+dere mili+gubre karisimi hemde.
Koyun gubresi 10 litresi 4.5 tl
Ben 5 cuval toprak.
3 torba gubre aldim..

Bahce adina her sey mevcut

ahmetyasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2015, 13:08   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2015
gübreli toprak nerde satılır

merhaba arkadaşlar 2 yaşında limon fidanı yolladılar adanadan 50 lt saksıya dıikmek istyorum ama istanbul avrupa yakasında gübreli bahçe topragı satan yerler varmı bilemiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim adres veya tavsiyede bulunursanız çok memnun olurum
saygıarımla

fantafinto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2015, 16:14   #16
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Doğalbahçe-Perlit, Cocopeat, Vermikülit, İthal Torf, Pomza, Toprak Düzenleyici Satışı

Gübre ve çeşitli malzemeler

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024