agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2010, 20:31   #1
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Soğuk havada sıcak su ile sulamak

Arkadaşlar,
Bu gece İstanbulda sıcaklık -9 olduğu için bahçemde dikili yaseminler ve begonvilleri içeri alma şansım olmadığından üzerlerinde ağırlaşmış kar kitlesini ılıktan biraz daha sıcak su ile yıkamak suretiyle temizledim hortumla ve köklerine ılıktan biraz daha sıcak su ile suladım.Şimdi bu çok sıcak olmayan su bitkilerime zarar verir mi?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 21:59   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Keşke yapmasaydınız. Havalar soğuduğunda ilk işim bitkileri sulamayı kesmektir. Hele saksıdalarsa bu onlar için hayat kurtarıcıdır. Toprak nemli olmayınca donmayacaktır, böylece bitki de donmayacaktır. Ilık suyla yıkadınız, suladınız ama o bölgeler devamlı ılık kalamayacağına göre? Bakalım nasıl olacaklar?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 22:46   #3
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Sevgili Kubat !
Yapmaman gereken birsey yapmışsın. Yapraklar üzerindeki buzu kaldırman yetmiyor tekrar buz olusumunun onune gecebiliyo musun? Aksine Kurulasanda havadaki nem gelip yapraklara yapışacak ve yapışan nem tanecikleri tekrar donacak bu arada canlı doku içindeki bitki özsuyu donma çözünme ile bozulacaktır.

Yine topraga döktüğün su bir müddet sonra donacak ve köklerin daha çok donmasına sebep olacak . Oysa yağan kar toprağın üstünde bir örtü vazifesi gorecek ve bitkinin kökleri donmaktan kurtulacaktı. Neyse Umarım hasar fazla olmaz. Yine de söz konunun uzmanlarının derim.
saygılarımla;

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 16:39   #4
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sayın Kubat.,
Yasemininizin son durumu nedir ?

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 21:32   #5
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sayın Vildan Sönmez,

Yaseminlerimin yaprakları kararıp,kurudu sadece pervane çiçekli yaseminlerimin yaprakları kurumadı onlar sapasağlam duruyor.Ancak büyük çiçek açan normal yasemin ve pandora yaseminin yaprakları kararıp kurudu ve yapraksız kaldı,gerçi gövdeleri sağlam ama umarım kurumamışlardır.Hemen b5A uyguladım sizce kurumuşlar mıdır yoksa sadece yaprakları mı yanmıştır dondan?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 22:27   #6
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Sevgili Kubat. Kuruyan çiçeklerin için üzülmemek mümkün değil geçmiş olsun. Umarım diğerleri yeniden yeşerirler.
Bol yeşilli bir Hayat ve Dünya diliyorum.

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 18:25   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Ben iç mekan ve dış mekan tüm saksılarımda yaz-kış vereceğim suyun çeşmeden doğrudan değil de oda ısısında beklemiş su olmasına dikkat ediyorum. Çeşme suyunu vermek köklerde üşüme yapıyormuş sanırım. Hatta bazı bahçe uygulamalarında da doğrudan kuyu veya kanal suyu yerine beton havuzlarda dinlendirilmiş ılık suyun verildiğini görmüştüm.

Benim yazdığım konu biraz farklı oldu sanırım ama sulama suyuyla ilgili başlık görünce buraya yazmak istedim.

Kışın az su vermeliyiz biliyorum ama su vereceğimiz zaman, iç mekan bitkilerde özellikle, oda ısısından daha sıcak su vermenin bir zararı ya da faydası var mıdır peki?

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2016, 17:59   #8
Yeni Üye

sametcan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2014
Begonvilimi lavabonun önüne koydum , suyu açıp gittim kombi açıkmış , çok korkuyorum dumanlar cıkıyordu sizce haşlandı mı begonvil kökleri? Hemen soğuk suyu açtım ama bilemiyorum ...

sametcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024