agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni81Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-08-2015, 15:56   #1
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Yumurta kabuğunu işleyip kalsiyum olarak muhafaza etmek

Merhaba ramazan ayında baya bir yumurta kabuğu biriktirdim fırıncılardan.Amaç önümüzdeki yıl balkonumda sağlıklı domates,biber,salatalıklar yetiştirmek.

Yumurta kabuklarını fırında 200 derecede iyice pişirdim sonra robotta ezdim daha sonra bolca elma sirkesiyle yıkadım,iyice kurutup kavonozuma doldurdum.

Esas sıkıntım bundan sonrası şimdiden malzemeleri topluyorum.Epsom salt,yumurta kabuğu,aspirin,gübreler vs.

Aldığım her gübre,ilaç,tarımla ilgili ürünler çoğu plastik kapta oluyor,benimde kafama takıldı bu yumurta kabuğunu cam kavanozda saklamamın bir zararı olurmu?Oda sıcaklığında güneş görmeyen yerde saklasam olurmu veya dolabamı koymak gerek?
Birde youtube de videoda domates çukuruna epsom salt,yumurta kabuğu(dövülmüş)ve aspirin(dövülmüş)koyuyordu.Başka bir sitede okuduğum yazıda ise aspirinin sulandırılıp fıs fıslanabileceğini ama topraktan verilirse bitkiyi felç edeceğini yazıyor şimdi kaldık ortada.

Yumurta kabuğunu muhafaza ve aspirin kullanımı hakkında yardım edebileceklere şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2015, 18:29   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu yazıdaki tarifi ölçüleriyle uygularsanız sirkedeki asetik asit ve yumurta kabuğundaki kalsiyum karbonatın reaksiyona girmesiyle kalsiyum asetat elde edersiniz. Bunu yine yazıdaki oranda sulandırarak kalsiyum isteyen bitkilerinize yapraktan veya kökten verebilirsiniz.

Aspirin salisilik asit içerir ve salisilik asit birkilerin doğal savunma mekanizmalarını tetikleyerek (SAR) hastalıklara karşı bitkinin kendini önceden uyarılmış bir şekilde gafil avlanmasını zorlaştırır. Uygulama için en iyi yöntem, 1-2 aspirin tabletini 1 lt suda iyice erittikten sonra yeni çimlenmiş ve gerçek yapraklarından 1-2 tane çıkarmış fidelerinizi bir defaya mahsus bu su ile sulamak.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2015, 18:41   #3
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Aspirini topraktan vermemin zararı olacakmıdır videoda domates çukuru hazırlarken o şekilde uygulanıyordu.

Yumurta kabuğumuda esas katı kısmını toprakla karıştırıp kullanıyordu.

Yumurta kabuğu bu haliyle cam kavanozda kalsınmı (dışarıda mı dolapta mı )

Eski 23-08-2015, 18:42   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Azot, fosfor, Potasyum, Kalsiyum, magnezyum, bakır, çinko, bor, fosfor vb. mineralleri içeren malzemeleri bitkilere karar pazar vermek çoğu zaman mineral dengesini sağlamak yerine bozulmasına sebep olur. Bu gibi içerikleri toprağınızın mineral dengesi bozuk ise hesaplayarak vermek gerekir.

Organik maddesi yüksek kompost, doğal gübre ile güçlendirilmiş bir toprak normalde belirli bir mineralce zengin başka hiç bir katkı istemez.

Ola ki böyle bir toprağı güçlendirme ihtiyacı ortaya çıktı, bu durumda tüm mineralleri, uygun formlarda ve dengeli bir şekilde vermek gerekir, aksi halde fazla bir mineral bitkinin diğer mineralleri almasını da engelleyebilir.

Söz gelimi, ideal bir mineral kompozisyonunda kalsiyum:magnezyum oranı 7:1, çinko bakır oranı 2:1 olmalı.

Çamtepe beğendi.
Eski 23-08-2015, 18:47   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Aspirini topraktan vermemin zararı olacakmıdır videoda domates çukuru hazırlarken o şekilde uygulanıyordu.

Yumurta kabuğumuda esas katı kısmını toprakla karıştırıp kullanıyordu.

Yumurta kabuğu bu haliyle cam kavanozda kalsınmı (dışarıda mı dolapta mı )
Mesajımda bahsettiğim şekilde vermelisiniz. Toprağa aspirin serpiştirmenin ne gibi bir mantığı var bilmiyorum.

Cam kaplar her türlü malzemenin saklanması için idealdir.

Yumurta kabuğunu toprağa karıştırmanın da bir mantığı yok. Bu şekilde verilmiş yumurta kabuğu kalsiyum karbonattır ve suda çözünemez, dolayısı ile bitkiler tarafından alınamaz. Topraktaki yumurta kabuğu bakteriler marifetiyle ancak 5-6 ay sonra alınabilir forma gelir.

Emine Akman ve erkanbey beğendi.
Eski 23-08-2015, 18:55   #6
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Teşekkür ederim açıklamalarınız için.

Eski 25-08-2015, 21:24   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Eğer toprağınızda kalsiyum eksikliğini yoksa, üstüne bunu teyit etmeden yapacağınız kalsiyumlu gübreleme, düşündüğünüz şekilde fayda değil, aksine zarar verir.

Kalsiyum, magnezyum ve kükürt ile birlikte bitkilerin en ihtiyaç çok ihtiyaç duyduğu 6 makro besin elementinden biridir. Özellikle hücre yapısı içersinde ve vejetatif aksamın oluşmasında önemli görevleri mevcuttur lakin toprakta fazla bulunması, ph'ı arttırması, azot için sinerjik olması ve (fosfor gibi) bazı besin elementlerinin alımını engellemsi **** yarayışsız forma dönüştürmesi açısından oldukça risklidir. İşin antagonistik etkileri de hesaba katıldığında, kontrolsüz kalsiyum kullanımını tekrar düşünmemiş öneririm.

Not: kullanmanız gereken kalsiyum kaynağı kalsiyum bikarbonat değil, "kalsiyum oksit"tir. Herhangi bir nalburdan "sönmemiş kireç" diyerek yemin edebilirsiniz.

Emine Akman ve erkanbey beğendi.
sebazios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 21:37   #8
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Aynı şeyi MeyveliTepe'de söyledi bu yumurta kabuğunu kullanmayı yotube de yabancılarda izliyoruz.Bir türk videosundada domates çukuru hazırlamada bir kaşık epsom salt,1 kaşık yumurta kabuğu,1 kaşık solucan gübresi karıştırıp katıyor.Bu oranlarda ne zararı olabilir diye düşünüyorum ayrıca kalsiyum,magnezyum vs eksikliği evdeki teraziyle ölçülebilen bişey deilki ihtiyaç olduğunda kullanayım.Misal olarak domates 100 kalsiyum istiyor düşmüş 80 e ama bitkide anormallik yok ama çaktırmadan meyveler daha küçük oluyor.Biz bu esnada 1 kaşık yumurta koysak sebzeyi yakacak deil ya.

Yumurta kabuğu olayını dediğim şahıs orcan öbekci idi sanırım adıda, youtubede formüllerle anlatmış banada mantıklı geldi kimyacı deilim ama.Sirkeye karışan pişmiş yumurta kabuğundan geri kalan kalsiyum burada bir yanlışlık mı var yoksa?
Yanlış bişeyler varsa düzeltin lütfen amacım evde organik ürünler kullanarak organik sebzeler yetiştirmek mesela muz kabuğunuda fırında kurutup robotta ezip potasyum olarak kullanmayı düşünüyorum.

Eski 25-08-2015, 22:01   #9
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Ben konuya iyice takıldım bir kimyacı varsa el atsın olaya lütfen.Yumurta kabuğunun formülü kalsiyum karbonat(CACO3), sirkenin formülü asit olduğundan 2h+ olduğu söyleniyor.İkisinin birleşiminden sirke su oluyor geriye kalan karbondioksitte kabarcıklarla uçuyor geriye kalan saf kalsiyum bu açıklama yanlışmı diyorsunuz?

Eski 25-08-2015, 22:36   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

CaCO3 + 2CH3COOH → Ca(CH3COO)2 + H2O + CO2

Ca(CH3COO)2 - Kalsiyum asetat

erkanbey beğendi.
Eski 25-08-2015, 22:38   #11
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Epsom saltın ne olduğunu merak edince ingiliz tuzu, mağnezyum sülfat olduğunu gördüm. Bazı gübre firmalarının da sattığını gördüm. Çok fazla fiyata alınmaması için yazma ihtiyacı duydum. Benim bildiğim bir miktar kullanıldığı zaman müshil etkisi olduğu. Tabi başka amaçlarla da kullanılabiliyor.

erkanbey beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 22:52   #12
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Şimdi sonuç olarak elimizdeki sirkeyle yıkanmış yumurta kabuğu kalsiyum olarak kullanılamıyor mu?

Epsom salt'a gelince safra kesesi taşı düşürmede kesin çözüm olarak da kullanılıyor.İnsan tedavisinde kullanılan ve kullanılmayan çeşitleride var.

Eski 25-08-2015, 23:51   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Elinizdeki yumurta kabuğundan bir çay kaşığı dolusunu bir çay bardağına koyun, üstüne de su doldurup karıştırın. Tamamen eriyip yok olduğunu, biraz bekleyince de bardağın dibine çökmediğini görebiliyor musunuz?

erkanbey beğendi.
Eski 25-08-2015, 23:59   #14
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Hayır erimiyor ve dibe çöküyor.

Eski 26-08-2015, 00:11   #15
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu durumda elinizdeki malzeme kalsiyum karbonat. Bitkiler suda çözünemeyen durumdaki mineralleri alamazlar.

Eski 26-08-2015, 00:37   #16
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Niye anlaşamıyoruz anlamadım.Bitki suda erimeyen besini alamaz mı?Ben bir gün içinde aldırmaya çalışmıyorum ki sonuçta adındanda belli domates çukuru hazırlama.Fideyi dikerken ekleyeceğiz yumurtayı artık iki ayda alır üç ayda alır.Ayrıca enzim yaparken kalsiyum içersin diye onada katacağım.

Sonuçta yumurta kalsiyum zengini,muz potasyum zengini,ısırgan azot zengini.Bunları bitkiye aldırmak için illa sıvı haldemi olacak bunu kabullenemiyorum.Katarım enzime sıvı olarak veririm.Kuruturum direk katarım toprağa katı olarak alır.Koyarım çaya,çay olarak veririm.Sonuçta bunların içerdikleri belli deil mi?

Benim çözmeye çalıştığım yumurta kabuğundaki kalsiyumu bitki 2 günde alırmı çabası deil.Yumurta kabuğu 2 aydada olsa çözünerek bitkinin kalsiyum ihtiyacını karşılar mı?İşlenmemiş halde erimiyor toprakta onu biliyoruz,o yüzden pişirip sirkeyle yıkıyoruz.

Eski 26-08-2015, 00:42   #17
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tamam, istediğiniz gibi yapın.

Eski 26-08-2015, 00:46   #18
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Yanlış anlamayın sizin bilgilerinize güvenim sonsuz benim demek istediğim bu şekilde katı olarak kalsiyum olarak faydalanamazmıyım?Yoksa o kadar kabuğu dolapta yalandan saklamanın manası yok.

Eski 26-08-2015, 01:04   #19
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yukarıda ne şekilde kullanılacağının tarifini bulacağınız bilgiyi verdim (#2 nolu mesaj). Böylece toprağa serpiştirirseniz bakteri dekompozisyonu ile (şayet yeterli ve doğru bakteriler varsa) 5-6 ayda yarayışlı hale gelebileceğini yazdım. Topraktaki mineral kompozisyonunun kalsiyum lehine bozulmasının beklediğiniz sonuçları vermeyeceğini de yazdım. Kendi adıma başkaca söyleyebileceğim bir şey bulunmuyor.

Emine Akman ve Gökhans beğendi.
Eski 26-08-2015, 12:10   #20
Yeni Üye

Erkanbey sorunun kaynağı kimya, terminoloji **** oranlar değil. Size en basit hali ile anlatayım, aklınızdaki tüm soru işaretleri de böylece ortada kalksın.

Bir bitki sadece 2 şekilde beslenebilir.

1-) kök vasıtası ile
2-) yaprak yüzeyindeki spomalar aracılığı ile.

Kök, bildiğiniz gibi çeşitli formlarda (kılcal, saçak, depo vs) olabilen çeşitli formlardadır. Lakin hangi form olduğu farketmeksizin, tüm kökler besinleri sadece "su ile beraber" alabilir. Yani bir bitkinin, bir besini alabilmesi için gereken ilk şart, "suyun içerisine karışabilir" olmasıdır. Yalnızca "süt" ile beslenen bir bebek gibi düşünün. Bu nedenle bir bitki için, besin maddesinde aranan ilk şart "suda eriyebilirlik"tir. Çünkü hem hücre, hem de dokular arasındaki besin transferi sadece "su" ile gerçekleşebiliyor.

Bu nedenle bitki kökleri, tutundukları toprağa sürekli bir basınç uygulayarak bünyesindeki suyu çekerler. Örnek vermek gerekirse bir kızıl çam kökü, cm2'ye 80kg basınç uygulayarak ne kadar su varsa (içerisindeki besin maddelerini ile birlikte) bünyesine çeker.

2. Yol ise, (sınırlı şekilde de olsa) yapraktan alınan besin elementleridir. Benzer bir yöntemdir. Spoma denen gözekler, yapı olarak aynı insan dudağına benzerler. Bazı durumlarda açılır, bazı durumlarda kapanırlar lakin değişmeyen şey spomaların da suyu emerek bünyesine almasıdır.

Bu spomalar sayesinde, suyun içerinde hangi madde var ise, bitki onu alır. Bu "g grubu total herbisit" de olabilir, şelatlanmış çinko oksit'te.

Şimdi Aristo uslulü ile gidelim ve aynı soruyu şöyle soralım:

"Suda erimeden bir maddeyi bitki alabilir mi?"

Cevabı siz verin.

Şu vereceğim örnek aklınızdaki her şeyi netleştirir:

Sedece serum ile beslenen bir insan düşünün. Suda erimeden bir maddeyi bu insana verebilmek mümkün müdür?

Hepsinde öte, verimli bir toprağa erişmek için izlediğiniz yol biraz hatalı. Şöyle ki, verimli bir toprakta, bitkinin ihtiyacı olan 16 tane besin elementinin hepsinin dengeli bir şekilde bulunması gerekir. (Bkz. Minimum yasası) Bitkinin hem sağlıklı, hem de lezzetli ürünler verebilmesi için bu besin elementleri şarttır. (En azından 10 tanesi için bu durum istisna kabul etmez)

Gayretiniz, bu besin elementlerini organik kökenli materyallerden elde etmek ise, sonuç bakımından çok büyük farklar alamayacağınız bilmenizi isterim. Çünkü bitki toprakta "potasyum oksit" arıyor ise, bunun muz kabuğundan mı, yakılmış ayçiçeği saplarının küllerinden mi, ya da potasyum nitrat gübresinden mi geldiği çok da umrunda değildir.

"Potasyum oksit var mı? Var. Eyvallah. Buyrun o zaman size lezzetli meyveler" der bitki.

Ikinci nokta ise, bunların miktarlarının ayarlanmasındaki güçlük. Düşük miktarlardaki topraklarda bu oranları dengeli tutturabilmek için, laboratuvarda çalışan bir tekniker hassasiyetine ihtiyacınız var.

Bu kadar zor ve karmaşık yollara girmektense, içerisinde (fosfor dışında) bitki için zaruri tüm elementleri hazır halde bulunduran mucizesi bir madde var: "yanmış (fermante olmuş) koyun gübresi"

Not: illa koyun gübresi olması da şart değildir lakin içerisinde bulundurduğu yüksek kalsiyu ve potasyum ile birlikte, bahçe tarımı için hem ideal, hem bulunması kolay olan seçenektir.

Elinizdeki toprağa %10 civarında karıştırdığınızda, minimum %10 organik maddeye sahip oldukça verimli ve dengeli bir toprağa sahip olursunuz.

Yani aslında amacınıza ulaşmanız bu kadar basit. "MeyveliTepe" isimli arkadaşımızın anlatmaya çalıştığı da bu. Boşuna kendinizi hırpalıyorsunuz.

Eski 26-08-2015, 16:16   #21
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Öncelikle şunu belirtmek isterim özellikle sayın MeyveliTepe,bu konuşmaları idda ediyorum olarak algılamayın ama verilen cevaplara içeriğini anlamadan tamam deyip bir şey anlamadıktan sonra ne anlamı var?Hatalı bir şey yapıyorsak bunu sebep ve sonuçlarıyla birlikte anlayıp o hatadan dönmeliyiz.

Ayrıca unutmayın ki burada yazılanlar sadece benim sorunumun çözümü olmayacaktır,bu konudaki bilgilerden bundan sonraki zamanda çok kişi faydalanacaktır.
Zaten öyle olmuyormu ben ne öğrendiysem önceki konuları okuyarak öğrendim,uygulama aşamasına gelince işler biraz karıştı ayrı mesele.

Konuya katılım sağlayan herkese teşekkürler özellikle sayın Meyvelitepe sizin engin bilgilerinize saygım sonsuz.Bir şeyi uzatıyorsam anlayamadığım içindir yoksa sizin bilgilerinizi sorgulamak veya işi idda boyutuna taşımak haddime değil.

Aslında bu konuya sadece yumurta kabuğu olarak bakılmaması gerek konu baya geniş kapsamlı bir konu.Çünkü yumurtadan kalsiyum muzdan potasyum vs vs çabalarım bu şekil bir beslemeye doğru kaymakta idi,tabi şu anda duraklama evresine girdik ve bunu konuyu beraberce çözeceğiz inşallah.

Belki bana kızacaksınız uzatıyo diye ama bu olayı kafamda tam anlamıyla çözmem gerek o yüzden devam edeceğim.Belkide kısa zamanda çok şey okuduk denedik ondan karıştı her şey.

azorka ve Zemheri42 beğendi.
Eski 26-08-2015, 16:53   #22
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Kaldığım yerden devam edeyim.Bitkinin ihtiyacı olan besinleri bu şekilde karşılamak doğru bir yöntem olmadığını kabul ediyorum çünkü oranları ayarlamak benim açımdan imkansız gibi.Ama zaten ben bunları yaparken kafama göre yapmıyorum ki öğrenme aşamasında olduğumuz için kim ne anlatırsa inanıyoruz.

Normalde bende hayvan gübresinin yeterli olacağını düşünüyordum.Ama bu konuda tereddütlerim oluştu.Sayın MeyveliTepe yaptığı solucan gübresi çayında azot az olduğunu ve irfan çayında bu miktarların hepsinin tamam olduğunu yazmış.
Solucan gübresi hayvan gübreleri içinde en kalitelisi değilmi?Her ne kadar yediğiyle dışkısı doğru orantılı dersenizde aynı şey hayvanlar içinde geçerli

Hal böyle iken sayın Sebazios'un dediği sadece koyun gübresi size yeter cümlesi solucan gübresi ile kıyaslamama neden oldu.Normalde koyun gübresi yetiyorsa,solucan gübresi her türlü yetmeli diye düşünüyorum.Bu seferde Meyvelitepe'nin söylediği azot miktarı az oldu cümlesine takılıyorum.

Zaten ben toprağımı geçen seneden itibaren bahçe toprağı,torf,cocopeeat,pomza,leonardit,ayriyeten humik asit,solucan gübresi şeklinde hazırladım.Amacım organik içeriği fazla olsun kimyasal kullanmayayım idi.Yaz boyunca aslında bitkilerimde ve çiçeklerimde pek bir eksiklikte hissetmedim.Fakat domates lerden verim alamadım ,hıyarlar hiç vermedi buda beni neden acaba diye düşünmeye sevk etti.

İnternetten araştırırken domates ve biberin kalsiyumu,magnezyumu çok sevdiğini öğrendim.BUnlarıda yumurta kabuğunundan epsom salttan gidermeye çalıştım gerçi öyle bir eksikliğimiz varmıydı esas mesele orda.
Ama anlatılan videolar o kadar ikna etti ki beni verimi yükseltmenin çözümlerini bu şekilde aramaya başladım.

Şİmdi sebazios'un yazdığının bir kısmı altta.
Çünkü bitki toprakta "potasyum oksit" arıyor ise, bunun muz kabuğundan mı, yakılmış ayçiçeği saplarının küllerinden mi, ya da potasyum nitrat gübresinden mi geldiği çok da umrunda değildir.

"Potasyum oksit var mı? Var. Eyvallah. Buyrun o zaman size lezzetli meyveler" der bitki.

BUrada kimyasal gübrede kullansan organikte kullansan aynı şey denmek istenmiş gibi anladım ve buna katılmıyorum.Sorularıma devam edeceğim.

Eski 26-08-2015, 19:05   #23
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sorularımı maddeler halinde yazıyorum ki kaynamasın.

1-deniz yosunu,balık unu,karides unu,muz kabuğu,yumurta kabuğu bunlar aynı tarz doğal organik ürünler değil mi?Balık unu,karides ve deniz yosunu suda eriyormu ki gübre olarak kullanılıyorda yumurta kabuğu kullanılamıyor bu kısımda takıldım mesela.

2-Eğer bu maddeleri organikte olsa ayarsız kullanma sıkıntı yaratıyor ise bu malzemeleri enzime katarsak enzimin içerdiği değerlerde kattığımız maddelerle orantılı olmayacak mı ki çoğu kişi enzime ne ağırlıklı olmasını istiyorsa ona göre malzeme koyuyor.O zaman enzimdede kullanmak zararlı mı?(miktarları ev ortamında ayarlıyamayacağımızı varsıyorum)

3-Bir mineralin olması gerekenden fazla olması diğerinin alınımını kısıtlar cümlesinden yola çıkarak,Kompost yapımında yumurta kabuğunu bol miktarda kullanmamızda veyahut kullandığımız yeşil malzemenin azotununda fazla kaçtığını düşünürsek ve sonucunda bitki mineralleri dengeli alamayacaksa o zaman yumurta kabuğu,yosun vs bunları kompostlardada mı kullanmamalıyız?

4-toprağa dengeleyici görevi yapsın diye alınamayan mineralleri alınır yapsın diye ph dengelesin diye leonardit koyuyoruz.O halde toprağa fazladan katmış olabileceğimiz bir muz(potasyum),yumurta kabuğu(kalsiyum) vs ne zararı olabilir zaten leonardit bu dengeyi sağlamayacakmıdır?Biz eksik olduğunu düşündüğümüz minerali ekleriz bitki ihtiyacı kadar alır.

5-Ek besin uygulama isteğimizin sebebi bazı sebzelerin ihtiyaçlarının toprakta bulunandan fazlaca olması değilmidir?Ev ortamında bu değerleri ölçemiyoruz o sebepten bir örnek verecek olursam domates, 50 kalsiyum 20 potasyun istiyor ise toprağımızda kalsiyum standartlarda 30 potasyum 10 olarak bulunuyorsa bizim domates dikerken toprağına yumurta kabuğu ve muz kabuğu eklememizin faydası mı daha çoğunluklu zararımı daha çoğunluklu olacaktır?Ne ihtiyacı olduğunu bildiğimiz bir bitkiye istediğini ölçüm yapamıyoruz diye vermemek daha mı doğru?

6-yapacağım organik malzemeleri ben zaten kafama göre miktarlarda koymayacağım toprağa.Türkiyede yeteri kadar kaynak yoktur belki ama yabancı dilde çekilmiş bir sürü video var organik malzemelerle yapılan gübrelemeyi oradan çeviride bulunup miktarları o oranlarda kullanmak dediğinizin aksine zarar değil fayda sağlamaz mı?Onlarda alet edavat bizdekinden daha fazla ve ulaşılabilir olduğu için oranları olması gerektiği gibi dengeliyor olamazlar mı?

7-Bir firmanın karidesten yaptığı gübre yarayışlı,deniz yosunundan yaptığı yarayışlı,kendimizin karidesten yaptığı,deniz yosunundan yaptığı organik gübre değerini bilmediğimiz için yarayış hale mi geliyor?

8-O halde yaptığımız enzimlerde toprağımızdaki mineral dengesini bozuyormu?Veya zaten bozuk mu veya değilmi bunu nasıl bilebiliriz?Zaten yapmaya çalıştığımız şey bozmaya çalışmak değil yapmaya çalışmak.

9-Bitkilere torpil geçmek yanlış mı domates kalsiyumu çok seviyor diye kalsiyum koymak,başka bir sebze örnek olarak fosforu fazla istiyorsa onu fazla vermek,ilkbaharda azota yüklenip tüm bitkilerde,meyve bağlama döneminde azotu azaltıp potasyuma ağırlık vermek (tabi doğal olarak bunların değerlerini bilemeyeceğiz) o zaman bu işlemleri yapmamalı mıyız?

10-Hem kimyasal kullanmayıp hem kendimiz organik malzemeyi dengesiz kullanacağımızdan dolayı kullanmadan organik gübre ihtiyacımızı nasıl karşılayacağız?Organik hazır satılan gübrelerden mi?Fiyatları uçuk olanlardan hani.

11-Sebazios'un bahsettiği potasyum nitrat kimyasal gübre oluyor sanırım.Bitki mineralin kaynağına bakmaz gerekli minerali alırsa lezzetli meyve verir mantığı doğrumudur?Eğer doğru ise bizim kimyasal kullanmayalım çabamız boşa mıdır?

12-Çekmecemde 4 şişe geçen sene ucuz diye aldığım kimyasal sıvı gübre varken benim bu denli araştırıp yırtınmam gereksizmidir?Öyle ya sonuçta dengeli olarak çoğu minerali içeriyor.

13-Son olarak her yıl bahar ayında toprağıma %10-%20 oranında karıştıracağım solucan gübresi tek başına yıl sonuna kadar başka bübre katkısı yapmadan sebzelerimin hasadını bol ürünlü olarak almam için yeterli olur mu?Toprağım içeriğini 22 nolu mesajda yazmıştım.

14- Toprağım bu durumda iken ben bir yandan irfan çayı(çok nadir yapabilirim),solucan gübresi çayı(sürekli yapabilirim),enzim(sürekli yapabilirim) bunları uygulamalıyım.Yoksa baharda uyguladığım solucan gübresi her anlamda yeterlimidir?

15-Toprağımızı hazırladık domates biber,hıyar fidelerimizide dikeceğiz.Ek besin kullanmayalım mı bol ürün almak için yapabileceğimiz birşey yok mu?

16-Enzim yaparken 5 lt lik bir kapta 1 kg katı malzeme katacağız 500 gr muz 500 gryumurta kabuğundan enzim yapsak bu enzimin içeriği ful potasyum ve kalsiyum olmayacak mı?Hal böyle iken bunu bitkiye vermek bitkinin mineral dengesini bozmayacak mı?

17-İrfan çayı ve solucan gübresi çayı haricindeki tüm yapacağımız karışımlarda(enzim,kompost,muz kabuğu kullanarak veya yumurta kabuğu kullanarak yapılan çay,direk kafamıza göre ekleyeceğimiz mineral)hepsinde bitkinin mineral dengesini bozma ihtimalimiz yüksek doğrumu çünkü hepsinde malzemeler dengesiz kaçacak illaki kimyasal ortamda ölçemeyeceğimiz için.
İrfan çayı ve solucan çayını ise direk topraktan alıp oksijenle bakterileri çoğaltıp başka mineral eklemeden toprağa geri sunuyoruz.

18-İllede organik ürün yetiştirecem diyorsan ana malzemesi önemli değil organik ama dengeli hazırlanmış gübrelerden satınal keyfine bak mı diyorsunuz?Potasyum zengini ayrı, azot zengini ayrı,kalsiyum zengini ayrı.
Mesela balık unu,deniz yosunu,karides gübresi ayrı gibi.

19-Tüm dünya toprağına yumurta kabuğunu bütün veya pişirip ezerek bir şekilde veriyor anladığım kadarıyla tüm dünya büyük bir yanlışın içinde yer alıyor.Çünkü yumurta kabuğundan kalsiyum katı halde alınamıyor sizlerin anlattığından anladığım kadarıyla.

20-Yumurta kabuğundan kalsiyumu toprak alamıyor ya bu özellik sadece yumurta kabuğunda mı var yoksa çoğu organik maddede mi öyle mesela kuruttuğumuz veya yaş muz kabuğunu toprağa koysak bitki potasyum alamaz mı illaki sulandırmak mı gerekli veya bir asit ile birleştirmek.

21-Benim yumurta kabuğu mevzusundan başlayıp organik malzemelerle besleme merağım internette izlemeye başladığım orcan öbekçi adlı şahısın videolarından esinlenmekten ileri geliyor.Öyleki şahıs anlattığı videolarda hep başka yabancı videolardaki yapılan işlemleri yaptığını kendi icadı olmadığı dile getiriyor ama anlattıklarıda gayet mantıklı ondan dolayı yumurta kabuğundaki anlaşmazlığımız.

Aynen şu şekilde anlatıyor yumurta kabuğundan kalsiyum elde etmeyi.200 derecede pişmiş yumurta kabuğu ezilir sirkede bekletilir.Yumurta kabuğunun formülü CACO3(kalsiyum karbonat.Sirkeyide asit olarak kabul edip formülü 2H+ olarak kabul ediyor.Asit kalsiyum karbonattaki 1 oksijeni yanına alır 2h yi oksijenle birleştirince sirkenin su haline geldiğini yazmış(doğru ben sirkenin ph ölçtüm 2-3 geliyordu,yumurta kabuğuyla karışımından sonra ölçtüm 7 gibi geldi ph kağıdı ile)Diğer tarafta CACO2 kaldı diyor Co2 de karbondioksit formülü oda kabarcık olarak uçtu gitti geriye kalan Ca yani kalsiyum.

Bu şekilde anlatmış gayetde anlaşılır inandırıcı bende bunu benimsedim.Siz ısrarla sıvı kısımı kullanacaksınız deyince ondan kabullenemedim birde sulandırıyoruz sıvıyı neden ki?zaten ph 7 .Katı kısım saf kalsiyum ise neden bitkiler bunu topraktan alamıyor o kısımı çözmekte zorlandım.İllede eriyebilen ürünlerimi alabilir bitkiler ki zamanla hepsi erir zaten toprakta.

Baya bir uzun oldu ama bütün kafama takılanları yazdım ohhhhh.

Cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

Eski 26-08-2015, 19:26   #24
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Öncelikle şunu belirtmek isterim özellikle sayın MeyveliTepe,bu konuşmaları idda ediyorum olarak algılamayın ama verilen cevaplara içeriğini anlamadan tamam deyip bir şey anlamadıktan sonra ne anlamı var?Hatalı bir şey yapıyorsak bunu sebep ve sonuçlarıyla birlikte anlayıp o hatadan dönmeliyiz.
Sizin için muteber bilgi nedir bilmiyorum, forumda bir çok başlıkta bu konularda epey bir bilgi var. Aslında bu başlıkta bile az da olsa bilgi var.

Forumu taramak, dağınık bilgiyi toparlamak zahmetli olacak ise başka kaynaklara başvurulabilir. Şimdilik özet mahiyetinde bir kaç Türkçe bilginin linkini vereyim. İngilizce takip edebiliyorsanız bilgi derya deniz, zamanınız yetecekse ve ilgi duyuyorsanız ve isterseniz bildirin.

Toprak Bilgisi ve Bitki Besleme

Bitki besleme Notları

Organik Tarımda Bitki Besleme

Bitki Besleme - sunum

Eski 26-08-2015, 19:44   #25
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey
Sirkeyide asit olarak kabul edip formülü 2H+ olarak kabul ediyor.
Sirkenin asitliğini veren asetik asittir. Bunda mutabıksanız formülü de "2H+" değildir. Bu, şahısların kabullerine kalmış bir şey değil maalesef. Birisi çıkıp iki hidrojen atomu sirke demek oluyor, ben böyle kabul ettim derse bundan ancak karikatür olur.

Asetik asitin formülü CH3COOH şekindedir (farklı yazımlarla CH3CO2H veya C2H4O2
şeklinde de ifade edilebilir). Bunda mutabık iseniz saf kalsiyum elde ettiğiniz reaksiyonu bir daha düşünmenizde yarar var.

erkanbey beğendi.
Eski 26-08-2015, 19:55   #26
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Gönderdiğiniz belgeler tam benlik çok teşekkür ederim.Zaten dediğim gibi bilgi eksikliğinden her duyduğumuza inanıyoruz inanılan şeyden de vazgeçmek zor oluyor.Fakat sirkeyle yumurta kabuğunun karışımından su mu oluşuyor bilmem ama yanlış hatırlamıyorsam ph 7 gibi çıktı ben ölçmüştüm videodan sonra.Siz hiç ölçtünüzmü karışımdan sonra çıkan sıvının ph ını?

Emine Akman beğendi.
Eski 26-08-2015, 20:10   #27
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın MeyveliTepe benim elimdeki 1 kavanoz yumurta kabuğu şu anda ne vasfında?Klasiyum kaynağı mı Yoksa sirkeyle etkileşimden sonra elimde kalan çöp mü?Çünkü işe yarıyacaksa saklayayım enzime felan katılır veya kompost ta işe yaramıyorsa çöpe atayım siz ne tavsiye ediyorsunuz?Yumurta kabuğu hiç bir şekilde toprakta kalsiyum faydası sağlamıyor yani doğru mudur?

Eski 26-08-2015, 20:19   #28
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Fakat sirkeyle yumurta kabuğunun karışımından su mu oluşuyor bilmem ama yanlış hatırlamıyorsam ph 7 gibi çıktı ben ölçmüştüm videodan sonra.Siz hiç ölçtünüzmü karışımdan sonra çıkan sıvının ph ını?
Tekrar olacak ama size #2 nolu mesajda verdiğim linkte yumurta kabuğunun sirkede çözündürülüp doğru oranda sulandırılarak bitkilere verilmesi anlatılıyordu zaten. Bu reaksiyonda ortaya çıkanın adı saf kalsiyum değil, kalsiyum asetattır ve çözünmüş durumda olduğu için bitkiler tarafından alınabilir.

Yazıda şöyle deniyordu;
"10 gram temiz ve kuru yumurta kabuğu havanda dövülerek veya blender’da çekilerek toz hale getirilir. Bir kaba 400 gr %5’lik sirke konur (marketlerde satılan sirkeler %5’liktir), toz haline getirilmiş yumurta kabukları sirkeye ilave edilir. 2-3 gün boyunca sık sık karıştırılarak bekletilir. Kabarcıklar çıkaran karışımda sürenin sonunda yumurta kabuklarının tamamen eridiği, dipte çökelti kalmadığı görülür. İçinde yumurta kabuğu eritilmiş sirke 20 litre suya karıştırılarak domateslerin yapraklarına püskürtülür, böylece herhangi bir kimyasal ürüne gerek kalmadan kalsiyum takviyesi yapılmış olunur."

Bu da bir sonraki yazıda yukarda yapılan işlemin kimya ile ifadesi.

"Bir önceki yazının başında, domateslerdeki kalsiyum elsikliğini yapraktan vererek gidermenin yöntemi olarak 38 gr kalsiyum asetatı (C4H6CaO4.H2O) 20 litre suda eritip yapraklara püskürtün deseydim bir çok kişi uzun kimyasal formülü görünce bu da ne diyecekti belki. Oysa yumurta kabuğu kalsiyum karbonat, sirkedeki %5 asetik asit ile reaksiyona girince geriye kalsiyum asetat, su ve karbon dioksit kalır (kabarcıklar). İster yumurta kabuğu ve sirke, ister saf kalsiyum karbonat ve asetik asit, ister hazır kalsiyum asetat kullanın bu uygulama yapraklara 120 ppm kalsiyum verilmesini sağlar.
[CaCO3 + 2CH3COOH → Ca(CH3COO)2 + H2O + CO2]"

Ayrıca yukarıda listelediğiniz 21 maddelik sorunun hepsinin gayet anlaşılır yanıtları var ama armut piş misali olmasın (olursa bir kıymeti de olmuyor galiba), hepsinin doğru yanıtlarını kendiniz bulabilirsiniz.

Eski 27-08-2015, 20:11   #29
Yeni Üye

Alıntı:
Sorularımı maddeler halinde yazıyorum ki kaynamasın.

1-deniz yosunu,balık unu,karides unu,muz kabuğu,yumurta kabuğu bunlar aynı tarz doğal organik ürünler değil mi?Balık unu,karides ve deniz yosunu suda eriyormu ki gübre olarak kullanılıyorda yumurta kabuğu kullanılamıyor bu kısımda takıldım mesela.

2-Eğer bu maddeleri organikte olsa ayarsız kullanma sıkıntı yaratıyor ise bu malzemeleri enzime katarsak enzimin içerdiği değerlerde kattığımız maddelerle orantılı olmayacak mı ki çoğu kişi enzime ne ağırlıklı olmasını istiyorsa ona göre malzeme koyuyor.O zaman enzimdede kullanmak zararlı mı?(miktarları ev ortamında ayarlıyamayacağımızı varsıyorum)

3-Bir mineralin olması gerekenden fazla olması diğerinin alınımını kısıtlar cümlesinden yola çıkarak,Kompost yapımında yumurta kabuğunu bol miktarda kullanmamızda veyahut kullandığımız yeşil malzemenin azotununda fazla kaçtığını düşünürsek ve sonucunda bitki mineralleri dengeli alamayacaksa o zaman yumurta kabuğu,yosun vs bunları kompostlardada mı kullanmamalıyız?

4-toprağa dengeleyici görevi yapsın diye alınamayan mineralleri alınır yapsın diye ph dengelesin diye leonardit koyuyoruz.O halde toprağa fazladan katmış olabileceğimiz bir muz(potasyum),yumurta kabuğu(kalsiyum) vs ne zararı olabilir zaten leonardit bu dengeyi sağlamayacakmıdır?Biz eksik olduğunu düşündüğümüz minerali ekleriz bitki ihtiyacı kadar alır.

5-Ek besin uygulama isteğimizin sebebi bazı sebzelerin ihtiyaçlarının toprakta bulunandan fazlaca olması değilmidir?Ev ortamında bu değerleri ölçemiyoruz o sebepten bir örnek verecek olursam domates, 50 kalsiyum 20 potasyun istiyor ise toprağımızda kalsiyum standartlarda 30 potasyum 10 olarak bulunuyorsa bizim domates dikerken toprağına yumurta kabuğu ve muz kabuğu eklememizin faydası mı daha çoğunluklu zararımı daha çoğunluklu olacaktır?Ne ihtiyacı olduğunu bildiğimiz bir bitkiye istediğini ölçüm yapamıyoruz diye vermemek daha mı doğru?

6-yapacağım organik malzemeleri ben zaten kafama göre miktarlarda koymayacağım toprağa.Türkiyede yeteri kadar kaynak yoktur belki ama yabancı dilde çekilmiş bir sürü video var organik malzemelerle yapılan gübrelemeyi oradan çeviride bulunup miktarları o oranlarda kullanmak dediğinizin aksine zarar değil fayda sağlamaz mı?Onlarda alet edavat bizdekinden daha fazla ve ulaşılabilir olduğu için oranları olması gerektiği gibi dengeliyor olamazlar mı?

7-Bir firmanın karidesten yaptığı gübre yarayışlı,deniz yosunundan yaptığı yarayışlı,kendimizin karidesten yaptığı,deniz yosunundan yaptığı organik gübre değerini bilmediğimiz için yarayış hale mi geliyor?

8-O halde yaptığımız enzimlerde toprağımızdaki mineral dengesini bozuyormu?Veya zaten bozuk mu veya değilmi bunu nasıl bilebiliriz?Zaten yapmaya çalıştığımız şey bozmaya çalışmak değil yapmaya çalışmak.

9-Bitkilere torpil geçmek yanlış mı domates kalsiyumu çok seviyor diye kalsiyum koymak,başka bir sebze örnek olarak fosforu fazla istiyorsa onu fazla vermek,ilkbaharda azota yüklenip tüm bitkilerde,meyve bağlama döneminde azotu azaltıp potasyuma ağırlık vermek (tabi doğal olarak bunların değerlerini bilemeyeceğiz) o zaman bu işlemleri yapmamalı mıyız?

10-Hem kimyasal kullanmayıp hem kendimiz organik malzemeyi dengesiz kullanacağımızdan dolayı kullanmadan organik gübre ihtiyacımızı nasıl karşılayacağız?Organik hazır satılan gübrelerden mi?Fiyatları uçuk olanlardan hani.

11-Sebazios'un bahsettiği potasyum nitrat kimyasal gübre oluyor sanırım.Bitki mineralin kaynağına bakmaz gerekli minerali alırsa lezzetli meyve verir mantığı doğrumudur?Eğer doğru ise bizim kimyasal kullanmayalım çabamız boşa mıdır?

12-Çekmecemde 4 şişe geçen sene ucuz diye aldığım kimyasal sıvı gübre varken benim bu denli araştırıp yırtınmam gereksizmidir?Öyle ya sonuçta dengeli olarak çoğu minerali içeriyor.

13-Son olarak her yıl bahar ayında toprağıma %10-%20 oranında karıştıracağım solucan gübresi tek başına yıl sonuna kadar başka bübre katkısı yapmadan sebzelerimin hasadını bol ürünlü olarak almam için yeterli olur mu?Toprağım içeriğini 22 nolu mesajda yazmıştım.

14- Toprağım bu durumda iken ben bir yandan irfan çayı(çok nadir yapabilirim),solucan gübresi çayı(sürekli yapabilirim),enzim(sürekli yapabilirim) bunları uygulamalıyım.Yoksa baharda uyguladığım solucan gübresi her anlamda yeterlimidir?

15-Toprağımızı hazırladık domates biber,hıyar fidelerimizide dikeceğiz.Ek besin kullanmayalım mı bol ürün almak için yapabileceğimiz birşey yok mu?

16-Enzim yaparken 5 lt lik bir kapta 1 kg katı malzeme katacağız 500 gr muz 500 gryumurta kabuğundan enzim yapsak bu enzimin içeriği ful potasyum ve kalsiyum olmayacak mı?Hal böyle iken bunu bitkiye vermek bitkinin mineral dengesini bozmayacak mı?

17-İrfan çayı ve solucan gübresi çayı haricindeki tüm yapacağımız karışımlarda(enzim,kompost,muz kabuğu kullanarak veya yumurta kabuğu kullanarak yapılan çay,direk kafamıza göre ekleyeceğimiz mineral)hepsinde bitkinin mineral dengesini bozma ihtimalimiz yüksek doğrumu çünkü hepsinde malzemeler dengesiz kaçacak illaki kimyasal ortamda ölçemeyeceğimiz için.

İrfan çayı ve solucan çayını ise direk topraktan alıp oksijenle bakterileri çoğaltıp başka mineral eklemeden toprağa geri sunuyoruz.

18-İllede organik ürün yetiştirecem diyorsan ana malzemesi önemli değil organik ama dengeli hazırlanmış gübrelerden satınal keyfine bak mı diyorsunuz?Potasyum zengini ayrı, azot zengini ayrı,kalsiyum zengini ayrı.

Mesela balık unu,deniz yosunu,karides gübresi ayrı gibi.

19-Tüm dünya toprağına yumurta kabuğunu bütün veya pişirip ezerek bir şekilde veriyor anladığım kadarıyla tüm dünya büyük bir yanlışın içinde yer alıyor.Çünkü yumurta kabuğundan kalsiyum katı halde alınamıyor sizlerin anlattığından anladığım kadarıyla.

20-Yumurta kabuğundan kalsiyumu toprak alamıyor ya bu özellik sadece yumurta kabuğunda mı var yoksa çoğu organik maddede mi öyle mesela kuruttuğumuz veya yaş muz kabuğunu toprağa koysak bitki potasyum alamaz mı illaki sulandırmak mı gerekli veya bir asit ile birleştirmek.

21-Benim yumurta kabuğu mevzusundan başlayıp organik malzemelerle besleme merağım internette izlemeye başladığım orcan öbekçi adlı şahısın videolarından esinlenmekten ileri geliyor.Öyleki şahıs anlattığı videolarda hep başka yabancı videolardaki yapılan işlemleri yaptığını kendi icadı olmadığı dile getiriyor ama anlattıklarıda gayet mantıklı ondan dolayı yumurta kabuğundaki anlaşmazlığımız.

Aynen şu şekilde anlatıyor yumurta kabuğundan kalsiyum elde etmeyi.200 derecede pişmiş yumurta kabuğu ezilir sirkede bekletilir.Yumurta kabuğunun formülü CACO3(kalsiyum karbonat.Sirkeyide asit olarak kabul edip formülü 2H+ olarak kabul ediyor.Asit kalsiyum karbonattaki 1 oksijeni yanına alır 2h yi oksijenle birleştirince sirkenin su haline geldiğini yazmış(doğru ben sirkenin ph ölçtüm 2-3 geliyordu,yumurta kabuğuyla karışımından sonra ölçtüm 7 gibi geldi ph kağıdı ile)Diğer tarafta CACO2 kaldı diyor Co2 de karbondioksit formülü oda kabarcık olarak uçtu gitti geriye kalan Ca yani kalsiyum.

Bu şekilde anlatmış gayetde anlaşılır inandırıcı bende bunu benimsedim.Siz ısrarla sıvı kısımı kullanacaksınız deyince ondan kabullenemedim birde sulandırıyoruz sıvıyı neden ki?zaten ph 7 .Katı kısım saf kalsiyum ise neden bitkiler bunu topraktan alamıyor o kısımı çözmekte zorlandım.İllede eriyebilen ürünlerimi alabilir bitkiler ki zamanla hepsi erir zaten toprakta.

Baya bir uzun oldu ama bütün kafama takılanları yazdım ohhhhh.

Cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

Haklısınız, çok soru var Daha kötüsü, çoğu üzerine sayfalarca yazı yazılabilecek konular.

Sırası ile değinelim, kaldığımız yerde bırakır, zaman buldukça devam ederiz.

1-) Bahsettiğiniz tüm maddeler organik madde. Bir organik maddenin gübre haline gelebilmesi, yani bitki tarafından kullanılabilmesi için topraktaki küçük dostlarımız (bakteriler, organik canlılar) tarafından parçalanması getekir. Bu da bir süre ister. Misal plastik poşet için bu süre 150 yıl, yumurta kabuğu için 4-10 ay, talaş için 3 yıl.... Gibi

Yumurta kabuğunun uygun bakteriler tarafından parçalanması, çok uzun bir süre alacağından sizin işinize (en azından şu anlık) yaramaz. Oysa deniz yosunında bu süre çok kısadır.

2-) Toprağın içerisindeki maddelerin orantıları her zaman denk olamayabilir. Bunun dengede meydana gelen bozukluk, bitki ve toprak tarafından bir noktaya kadar tolere edilebiliyor.

Lakin bu toleransın da bazı sonuçları oluyor. Örneğin azot çok ise, bitki su da bulursa, boyu, yehlikeli şekilde uzuyor. Azot çok olur, su olmazsa, şiddetli su stresi nedeni ile yanıyor. Fosfor çoksa, bakamayacağı kadar çok meyve tutuyor, azsa kök sistemi iyi gelişmiyor, potasyum çoksa meyveleri lezzetli oluyor.... (Liste uzun)

Özetle toprakta bulunun besin elementleri dengesizliği bir yere kadar tolere edilebilir lakin muhakkak istenen **** istenmeyen bazı sonucları olur.

3-) Bahsettiğiniz şeyin adı "antagonizm"dir (geçimsizlik). Tersi ise sinerjikliktir. (Iki elementin birbirlerini kudurtması). Bu konu çok detaylı ve ince bir konu. Birbiri ile kanlı bıçaklı elementler (Bkz. Fosfor - Kalsiyum) olduğu gibi, birbirlerini kibarca uyaran, seviyeli bir berabirliğe sahip (Bkz. Azot - Potasyum gibi) elementler de vardır.

Burda asıl önemli nokta, hangi elementlerin birbirleri ile karıştırılacağının belirlenmesi konusudur. Uzmanlık gerektirir.

Kalan sorulara baktım da gözüm korktu açıkçası

Siz en iyisini mi biraz araştırma yapıp soruları azaltmayı çalışın

Emine Akman beğendi.
Eski 27-08-2015, 20:55   #30
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın sebazios başlamanız bile yeterli aslında hepsi birbirine bağlı sorular.Bu konunun bu kadar derine gitmesinin sebebi benim izlediğim videodaki formüllerin yanlış olup doğru gibi anlatılmasından vede yumurta kabuğunun suda erimediği suda erimeyen maddeninde bitki tarafından alınamayacağının vurgulanmasıydı.

Doğrudur suda erimeyen organik maddeler 3-5 gün içinde faydalı olamayacaklardır belki zaten bende böyle birşey olacağını dile getirmedim.Ben ısrarla yumurta kabuğunun benim elimdeki haliyle (yani pişmiş sirkeli sudan geçmiş)toprağa koyulduğunda bakteriler tarafından parçalanıp bitkiye kalsiyum vereceğini savunurken sizlerin suda erimeyen maddeden bitki besin alamaz açıklamalrı kafamı karmakarışık içinden çıkılmaz hale getirdi.

Sonuç olarak şöyle diyebiliriz ve bende bunu kabulleniyorum zaten.Yumurta ve diğer organik maddeler,suda çözünebilenler hemen yarayışlı olur çözünemeyenler cinsine göre farklılık gösterek değişik sürelerde toprakta yarayışlı hale gelir.Sonuçta her organik madde çözünme süreleri farklılık göstererek toprakta erir ve bitki bunu alır.Yumurta kabuğundan başlattık devam edelim kabuğun hemen toprakta eriyemeyeceğinden sirke içinde eritilerek(kısa sürede etkisini görmek için sıvıda eritilmesi gerekli)bitkiye uygulandığında kalsiyum ihtiyacı giderilebilir.

Kafamda toparladığım bilgiler bu halde şekillendi.Konuyla tam ilişkili değil belki ama örneklemek gerekirse toprakta hemen etkisini göstermesini istiyorsak sıvı hümik asit,ama acelemiz yoksa ve bunu toprağa yıllarca yararlı olsun istiyorsak leonardit kullanıyoruz.Yumurta kabuğu ve sirkede çözünmüş yumurta kabuğu gibi bilmem doğru bir benzetme oldumu?

Ben bu olayda bu kadar takılmazdım aslında bana yumurta kabuğu kalsiyum sağlar ama toprakta uzun sürede erir,kısa sürede faydalanmak istersen sirkeyle eritip kullanabilirsin şeklinde söylenseydi.Gerçi sayın MeyveliTepe 4-5 ay diye bir çıtlatmıştı ama sonra olayın boyutu değişti sizde bu konuda uzunca suda erimeyen maddeyi bitki alamaz diye anlatınca kafa tam bulandı.

Hakbuki şöylede denebilirdi domateste kullanacaksan şimdiden toprağa karıştır ki bahara anca çözünür yarayışlı hale gelir.Sonuçta 1,5 kg yumurta kabuğum var atimi diye defalarca ondan sordum.

Her şeye rağmen sorunu kafada çözebilmiş olmam beni rahatlattı bu sizlerin sayesinde oldu.Emek harcayıp buraya yazan herkese çok teşekkür ederim bilgi paylaşıldıkça güzel.

Emine Akman beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024