agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 2 Gönderen telato
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen birnefestoprak
  • 1 Gönderen birnefestoprak
  • 4 Gönderen birnefestoprak

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2015, 23:24   #1
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Bakırlı ürünlerin gübre olarak pazarlanması

Baslik tam oldu mu emin degilim. Dun gece tesadufen agaclar.net'in Facebook sayfasinda Bakir Nitrat'in gubre niyetine kullanildigina dair (uretici firmanin, soz konusu mesajda bahsi gecen urunu gubre cozeltisi olarak pazarladigi anlasiliyor) asagidaki mesaji gordum (mesaj, bitki resimleriyle birlikte paylasilmis):

Alıntı:
Bakır nitrat uygulamasının sonuçları. Fungisitlere gerek kalmadan bitkiyi hastalıklara karşı dirençli hale getirme..
Bu, Turkiye'de yaygin gorulen bir uygulama mi? Icinde Nitrat var diye bu tip urunler gubreleme icin mi kullaniliyor yoksa hesapta "icinde Bakir var, hem gubreleme yapar hem de fungisit gorevi gorup hastaliklari onler" denilerek bir tasla iki kus vurulmaya mi calisiliyor?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 23:30   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ürünün sitesine link var mı? Kullanım oranı olarak ne önermişler merak ettim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 23:36   #3
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Candem Organik Gübre | Konya

%9luk bir ürün sebzeler için 25 litre suya 70 gr kullanılıyor. Bu 25 litre suda 1 dönümlük alanı kapsıyor.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 23:44   #4
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
"Iz elementli gubreler" kategorisinde tanimlanmis: Candem Organik Gübre | Konya. Ozellikle bu kategoride uretildigi icin, bende biraktigi izlenime gore, ciftciye "toprak tahlilinizi duzenli sekilde yaptirin, toprakta Bakir eksikse, iz element ihtiyacinizi da giderir bu urun" deniyor.

Uygulama dozundan bagimsiz olacak sekilde, burda organik urun tescillemesi (OMRI) kapsaminda Bakir Nitratli (veya diger Bakir icerikli) urunlerin mikro veya makro gubreleme (gubreleme tabiri de Turkcede kullanim yerine gore anlamsizlasabiliyor/kafa karisikligi yaratabiliyor) icin kullanimi yasak (bunun dogrudan toprak ve su yasamiyla ilgili bir nedeni var). Yani "organik uretim sinirlari icinde, dozasimi yapmadan gubrelemede kullanabilirsiniz" gibi bir durum soz konusu degil. Hastalik mucadelesi icin de Bakirli urunlere "kisitli kullanim" kosuluyla izin veriliyor. Burdaki mevzuattan karsilastirma imkani sunmasi icin bahsediyorum.

Eski 12-07-2015, 00:21   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu ürünün sitede yayınlanan tescili kimyasal, organik değil. Bir de organik sertifika yayınlamışlar ama neye istinaden bilemiyorum, süresi de 2012'de bitmiş.

Üründe %9 Cu (bakır) varmış. Dekarda 70 gr kullanılıyorsa 6,3 gr saf bakır eder. PPM cinsinden bu miktar fazla görünmüyor fakat sitelerinde dekara şu kadar demiyor, onun yerine sebzelerde yapraktan uygulama için 100lt suya 280gr demişler.

Göztaşı uygulamasının bu kadar yaygın olduğu bir yerde toprakta bakır eksikliği çok sık görülen bir durum olmasa gerek.

Kullanım miktarı sebebiyle nitratın gübre olarak çok önemi olmamakla beraber söyledikleri dozda yapraktan uygulandığında hızlı emilir.

Eski 12-07-2015, 00:30   #6
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Tescil konusunu yarın soracağım. Bilgiyi aldığım zaman paylaşırım. Bu gibi ürünler gübre sınıfına eklenmiş. Demek ki mevzuatta bir sorun yok.

Ziraatte genel kullanım ölçüsüdür. 25 lt su ile 1 dönüm alana yapraktan uygulama yapılıyor.

Göztaşını ağaçlar mavi olmadı deyip tekrar atan üreticilerimiz varken bu konuda hiç sıkıntımız olmaz gibime geliyor.

sinbas beğendi.
Eski 12-07-2015, 02:06   #7
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Bakır nitrat hakkında küçük araştırma yapayım dedim, karşıma candem'in bakır nitrat satışının yapıldığı bir kaç site çıktı.
Okuduklarım şaşırttı beni ne kadar güzel şeyler yazıyordu öyle..''* Bakteriyel hastalıklara karşı tam koruma, mantarlı hastalıklara karşı tam koruma
* Virüs hastalıklarına karşı maksimum direnç
'' her derde devaymış diyesim geldi, birde candemin resmi sitesine bakayım dedim orda hiiç böyle bir şeyler yazmıyor.
Peki candemin bakır nitratı her derde devaysa kendi resmi sitesinde kocaman, dev punto yazılarla mantar ve bakteriyel hastalıklara karşı tam koruma yazmaları
gerekmezmiydi. Gerekirdi... Neden sayfasında yazmaya çekiniyor, nedir bu aldatmaca...

telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 03:43   #8
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Sıkıntı sitenin güncel olmamasından kaynaklı, 2015 kataloğunda ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

Konu başlığı genel olarak yazılmış ama mesaj içeriği benim paylaştığım yazı ve fotoğraf üzerinden yapılmış. Sanki sadece bu ürünün kötülenmesi gibi. Neden tarafsız olup mesaj içeriğinde bilgiler paylaşılmadan bakırlı tüm ürünler denilmiyor?

Bunu da geçtim facebook sayfasından, foruma konu açıp yazayım takibi kolay olur ve bilgi almak isteyenler buradan ulaşsın yazıp tek ürün üzerinden gitmek ne kadar doğru?

Ürünlerin hepsini ekleyeyim (tohum kaplamadan başlasam, amino asit ile devam ederim seracı seti.. diye giderim.

Sayfamda kullandığım her bitkide olmasada candem ürünlerini kullanıyorum. Sonuçları zaten herkes görüyor.

Eski 12-07-2015, 05:47   #9
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
Bunu da geçtim facebook sayfasından, foruma konu açıp yazayım takibi kolay olur ve bilgi almak isteyenler buradan ulaşsın yazıp tek ürün üzerinden gitmek ne kadar doğru?
Konunun Facebook'taki mesajinizla yanlis yorumlandigini gordum ve bunun genel bir sorun olabilecegini dusunup burda genel bir baslik actim (sizin Facebook mesajinizin altinda da mesaj yazip urune ya da urun sayesinde elde edildigi soylenen sonuclara ilgi gosterenler vardi). Urune ozel baslik acmak isteseydim, basligi da urun adiyla acardim. "Bakir Nitratli urunler" de demedim; "Bakirli urunler" dedim.

Alıntı:
Sn MeyveliTepe yukardaki soruyu sorunca da urunle ilgili ayrinti verdim (hatta siz, benim cevap yazdigim sirada benden once cevap yazip urun adini benden once vermissiniz). Bu genel baslik altina sadece soz konusu urun degil, baska marka urunler de gelebilir.

Urunle ilgili soylenenlere bakinca uc ozellik one cikiyor:

- Icinde Bakir var; fungisit yerine gecer, baska fungisit kullanmaniza gerek yok
- Icinde Nitrat var; ayni zamanda bu urun bir gubre
- Icinde Bakir var; ayni zamanda topragin iz element ihtiyacini da giderir (Turkiye'de yanlis kullanilan tabirle "mikro-gubreleme" yapar)

Alıntı:
Bu gibi ürünler gübre sınıfına eklenmiş. Demek ki mevzuatta bir sorun yok.
Eger mevzuat, Bakir Nitratli bir urunu gubre cozeltisi grubu icinde tanimlama izni veriyorsa (oyle mi hakikaten?), mevzuatta sorun var demektir. Ayrica hep soyledigim birsey var: "Mevzuata uygun ya da yasal olan hersey etik degildir." Bu isler biraz da ureticinin bakis acisina bagli.

Alıntı:
Göztaşını ağaçlar mavi olmadı deyip tekrar atan üreticilerimiz varken bu konuda hiç sıkıntımız olmaz gibime geliyor.
Aslinda tam da bu yuzden sorunumuz var. "Goztasini agaclar mavi olmadi deyip tekrar atan ureticilerimiz" varsa, Bakir Nitrat'i "kesin yetmedi, bir daha basayim" diyerek "gubreleme" yapacak ureticilerimiz de olacaktir mutlaka. Ciftci, topraktaki Bakir eksikligini neye gore belirleyip uygulama yapmaya karar veriyor, onu da anlayamadim. Tadina mi bakiyor topragin bilmiyorum; cunku uygulama rutin bir uygulama gibi duruyor, belli bir formul listesi dahilinde yapildigi anlasiliyor ve eger mevsim ortasinda bir uygulama yapiliyorsa, ya mevsim basinda toprak olcumu yapilip eksiklik belirlenmistir ya da olcum yapilsin yapilmasin zaten fideler dikilmeden uygulama yapilmasi cok onceden planlanmistir.

Eski 12-07-2015, 05:55   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Türkiyede tarım yapılan yerlerde toprak, içinde kökleri barındıran bir medyaya dönüşmüş durumda dersem çok fazla abartmış olmam. Başka bir anlatım ile canlı yaşam olarak pek bir şey kalmamış. Kırk yılda bir kahveye gidersem sebze üreticileri göztaşını topraktan verdiklerini, çok da iyi olduğunu anlatıyor. Toprağa göztaşı döktüğünde ne kadar bakır verdiklerini düşünün artık.

Eski 12-07-2015, 06:28   #11
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Paylastıgım mesajdakı uygulamada hıcbır sorun yok. Hastalıga karsı dırenc sagladıgı gayet ortada. Hıcbır fungusıt ılacına gerek yok cunku bıtkı kuvvetını almıs. Ilerleyen donemlerde ne olur kımse bılemez. Bunu ne fırma bılır ne de ben. facebook mesajını fırma sahıbıde takıp edıyor, her hangı bır yanlıs anlamada mudahele edebılır.

Konunun başlığı bakırlı ürünler ama içeriği benim paylaştığım ürün ile ilgili bunu ikimizde çok iyi biliyoruz sn birnefestoprak. Lafı sağdan sola çevirip benden önce siz yazdınız yazmışsınız demek olmaz.

Benim konuya cevap yazacağımı adınız gibi emindiniz..

Eski 12-07-2015, 06:52   #12
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Konu nedir anlamadim? Siz cevap yazacaksiniz diye baslik mi acmayayim? Siz cevap yazmasaniz da ben basliga yazmaya devam edecegim. Bakir Nitratli urunu gubre cozeltisi diye tanitip "Fungisitlere gerek kalmadan bitkiyi hastaliklara direncli hale getirme" yazmissiniz, bunun ustunde durmayalim mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Konunun başlığı bakırlı ürünler ama içeriği benim paylaştığım ürün ile ilgili bunu ikimizde çok iyi biliyoruz sn birnefestoprak. Lafı sağdan sola çevirip benden önce siz yazdınız yazmışsınız demek olmaz.

Benim konuya cevap yazacağımı adınız gibi emindiniz..

cetine ve YeniBON beğendi.
Eski 12-07-2015, 06:56   #13
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Urun zaten bakır nıtratlı gubre cozeltısı dıye gecıyor. Bu sekılde patentıde var. Sız hala neden gubrede kaldınız anlamadım. Yukarıdakı mesajımda bılgıler yazdım..

Eski 12-07-2015, 07:19   #14
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Iyi ya iste "niye gubre cozeltisi olarak geciyor?" sorusunu sorup konusuyoruz. Mevzuat, boyle bir urune "gubre cozeltisi" olarak kullanma izni veriyorsa ortada bir sorun var demektir. Siz urunu gubreleme amacli mi fungisit olarak mi kullaniyorsunuz?

Alıntı:
Urun zaten bakır nıtratlı gubre cozeltısı dıye gecıyor. Bu sekılde patentıde var. Sız hala neden gubrede kaldınız anlamadım. Yukarıdakı mesajımda bılgıler yazdım..

Eski 12-07-2015, 08:03   #15
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Demek ıstedıgıme geldınız ıste. Nıye ılk konu mesajında boyle acıklama yapmayıp fotograf paylasılmıs bu urun kullanılmıs gıbı tek urune yuklendınız?

Yukarıdakı mesajı aynen facebooktakı konuya yazar mısınız, net cevabı fırma sahıbı verecektır.

Eski 12-07-2015, 09:01   #16
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ismail Bey, burasi birkac kisi biraraya gelip "chat" yaptigimiz bir oda degil. Burdan cikip Facebook'a niye gideyim. Orda konusulan seyin ufak gibi gozuken ama onemli oldugunu dusundugum bir soruna isaret ettigini dusundugum icin buraya tasidim; burdan devam ediyoruz.

Bu forumun fonksiyonu, nasil kullanilmasi gerektigi konusunda hala kafa karisikligi var. Burasi birbirimizle laflayip evlere dagilacagimiz bir yer degil. Bu basligi, disardan (veya uyelerden) Bakir Nitrat'la ilgili bilgi edinmek isteyen yetistiricilerin gelip bakacagi bir kaynak olusturulabilsin diye actim. Herhangi birimizin soyledigi hatali bir konu varsa, burda duzeltilir. Boylece konu hakkinda herseyin derli toplu olusturuldugu bir kaynak olusturulmus olur. Arkadasiniz konuyla ilgili bilgi vermek istiyorsa buraya gelebilir ama burda esas olan, sizin ve diger ureticilerin urunu nasil kullandigi. Facebook'ta urunun tanitimini yapan mesajlar yazmissiniz. Urunu acik sekilde hem fungisit yerine hem de gubreleme amacli kullandiginizi, urunun cok iyi sonuclar verdigini fotograflarla destekleyerek anlatmissiniz.

Bakir Nitrat, genis olcekli uygulamalarda ve ozellikle genis olcekte yuzeysuyu havzasinin yeraltisuyu havzasiyla cakistigi arazi sartlarinda gubreleme icin kullanilamaz, bu cok acik. "Ama biz yapraktan verilecek diyoruz, 'doz asimi yapmayin' diye de uyariyoruz" demek de tam bir piskinlik olur. Soz konusu uygulamayla "organik tarim" sinirlarinda kalinmasini beklemek, sinirlari zorlamak oluyor.

Alıntı:
Demek ıstedıgıme geldınız ıste. Nıye ılk konu mesajında boyle acıklama yapmayıp fotograf paylasılmıs bu urun kullanılmıs gıbı tek urune yuklendınız?

Yukarıdakı mesajı aynen facebooktakı konuya yazar mısınız, net cevabı fırma sahıbı verecektır.

YeniBON beğendi.
Eski 01-08-2015, 22:40   #17
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

ABD'nin organik tarimda kullanilabilecek urunlerle ilgili sertifikalandirmalari yapan onde gelen kurulusu OMRI (Organic Materials Review Institute-kar amaci gutmeyen bir kurulus)'nin sayfasindan Bakirla ilgili aciklamalarin bir kismi:

Generic Materials Search: coppers fixed | Organic Materials Review Institute

Bakir (icinde bitki tarafindan alinabilecek baska bilesenlerle birlikte suda cozunebilir Bakir'in bulundugu urunler)
Durumu: Kullanilmasi yasak
Tanimi: Bakir urunleri herbisit olarak kullanilamaz. Bakirli mikro-besin urunlerinin kullanilmasi yasaktir. ...Bakir Nitrat'in bitki besini olarak kullanilmasi yasaktir.

Konu, organik sebze uretimi yonetmeliginde de belirtilmis (205.601(j)(6)(ii)): https://www.law.cornell.edu/cfr/text/7/205.601

Ozellikle Bakir Nitratli urunler icin bir noktaya vurgu yapmak gerek: Bu tip urunler, oncelikli olarak Nitrat icerigi (bitkinin dogrudan alabilecegi Azot formu diye mi bilmiyorum) goz onunde bulundurularak ve "gubre cozeltisi/gubre" olarak degerlendirilerek uygulaniyor herhalde ("iz element besini" gozuyle bakilip oyle de uygulaniyor sanirim). Bakir, zararli mikroorganizmalara karsi oldurucu etkisiyle biliniyor; bu acidan da uygulayanlar acisindan hastaliklarla mucadelede bu bilesenin etkili oldugunun dusunuldugu anlasiliyor. Ayni mantigi kullanarak soralim: Zararli mikroorganizma olurken, yararlilar canli mi kaliyor?

"Bakir Nitrat'i gubre cozeltisi olarak kullaniyorum" diyen bir ciftci cok buyuk ihtimalle urunu kokten uyguluyordur. Ozellikle kokten uygulama;

1) Organik uretim kapsaminda degerlendirilemez; bir organik uretim uygulamasi olarak tavsiye edilemez.
2) Kokten verilecek miktarla birlikte dogrudan topraga suda cozunebilir Bakir aktarildigi icin zaman icinde Bakir kirliligine ve toprak yasaminin zehirlenmesine/toprak mikroorganizmalarinin yok olmasina neden olacaktir.

Zirai urunler ureten herhangi bir firmanin, Bakir Nitratli herhangi bir urununu Bakirli gubre cozeltisi olarak pazarlamasiysa, butun yonetmelikleri onumuze yigip urunun bu sekilde etiketlenmesinin uygun oldugunu kanitlasaniz bile, toprak/hidrolojik sistem acisindan dusunecek olursak kesinlikle etik degil. Yine ayni firmanin ayni Bakir Nitratli urunu organik gubre olarak pazarlamasi kabul edilemez olmaktan ote, kesinlikle organik tarim uygulamalarinin disinda yer alan bir tavirdir. Dunya standartlarinda boyle bir "organiklik" tanimi/kabulu/standardi yoktur.

Bir baska Bakir Nitratli gubre cozeltisi urunu: BESLER GÜBRE - BAKIR

Burdaki urunun icindeki suda cozunebilir Bakir yuzdesi cok daha dusuk olmasina karsin, sayfanin en ustunde verilen aciklamaya dikkat edin:

Bakır Nitrat içerikli; Bakır ihtiyacı olan yerlere topraktan ve bitkiden olan hastalıklara karşı ve dallara göztaşı olarak rahatlıkla verilebilir.

Inanilir gibi degil. Bakir ihtiyacinin nasil belirlenecegini de yazdiktan sonra devaminda sunlari soylemisler:

Yaprak gubrelemesi bakir gubrelerinin etkinligini artirdigi gibi toprakta bakir birikiminin ortaya cikaracagi zehirlilik etkilerini de ortadan kaldirir.

Bu aciklamayi yaptiktan sonra da tabandan (kokten) verilecek miktar konusunda tavsiyede bulunmuslar, saka gibi. "Kokten verirseniz toprak zehirlenebilir aslinda ama biz yine de kokten ne kadar vermeniz gerektigini yazalim" demisler

Düzenleyen birnefestoprak : 01-08-2015 saat 23:38 Neden: Yazim hatasi
Eski 07-07-2020, 04:09   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Labicuper Evo ve Labimethyl Ultraforte Evo adlı bakırlı ürünler de "bakırlı gübre çözeltisi" olarak tescilli.

http://www.reformziraat.com/images/t...gro/pdf704.pdf

cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2022, 12:07   #19
Yeni Üye

Anti Kapitalist's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sınama Mesajı Göster
Bitki mi sanırım bakır mahvetti:
Hocam,hobi olarak yetiştirdiğiniz bitkilere kimyasal bir müdahale yapmayın,bitkisel menşeili sıvı organik humik asit takviyeli yaprak gübreleri var.Kullanacaksanız ondan kullanın derim.

Anti Kapitalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024