agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen Orhank
  • 1 Gönderen 26esk

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2015, 09:12   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Huwasan ile toprağı tezenfektan

2 yıl önce bahçeme toprak getirttirdim toprak güzel ama temel güneş görmemiş ham toprak bu yüzden domatesler hastalanıyor salatalıklar da aynı gibi bir seracı huwasanla tezenfekte etmemi önerdi 5 litrelik huwasan getirttirdim tecrübeli olan arkadaşlardan öneri ve yardım bekliyorum uygulama konusunda.

26esk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 09:23   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Huwasanı çim alanı dezenfekte ederken çok kullandım. Çim sorunları başlığına bir göz atın çok faydalanabilirsiniz.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 09:39   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın 26esk, yukarıdaki mesajımda size okumanız için başlık önerdim ama sonra da utandım " arkadaşımızın ihtiyacı var, yardımcı olmalıyız" diye düşündüm. Kusura bakmayın, ama siz yine vakit bulduğunuzda okuyun çok işinize yarayacaktır.

Benim de işlerim yoğun, bahçeye çıkmak zorundayım. Yine de size huwasanı nasıl kullandığımı kısaca anlatayım.

Benim 1000 metrekare çim alanım var. Çimimde bozulma başlayınca hocamız Mine Hanım önce toprağını islah et, dezenfektan kullan diye önerdi.
Bunun için Huwasan veya Peras kullanmalıymışım.
Huwasanı da Perası da aldım.

HuwasanTr.50 iyi bir dezenfektan. 10 litre suya 20 cc huwasan ilave ediyorsunuz. İçine yapıştırıcı filan koymayın ve ilaçlamayı akşama doğru yapın.

Eski 16-04-2015, 09:53   #4
Ağaçsever

Güler hanım teşekkür ederim 80 metre kare falan bahçem sizin dediğiniz gibi olursa 200 lt ye 500 ml falan katmam lazım ortalama küçük havuz gibi toprağı çevirip içerisine akıtıp doldurup toprağın emmesiini sağlasam yeterli olurmu..dediğiniz sayfaları okudum daha önce huwasanı oradan öğrendim teşekkür ederim.

Eski 16-04-2015, 19:33   #5
Moderatör

Güler's Avatar

Bahçeniz şu an bellenmiş durumda mı?
Ben çim alanda 10 litre suya 20cc huwasanı karıştırıp bununla 10 metre kare alanı ilaçlamıştım.
Siz de bunu sırt pompası ile yapın, toprağı çevirmeye gerek yok, bu ölçüye göre hesaplayın.
Şişe üzerinde kullanma dozajı vardır, mutlaka okuyun.

Eski 16-04-2015, 20:13   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Huwa-san %25'lik hidrojen peroksit, Peras ise litrede 90gr asetik asit ve 260 gr hidrojen peroksit (kaçlık olduğunu yazmamışlar, %100 hidrojen peroksit olduğunu sanmam) içeriyormuş. Peras'ın sitesinde faydalı bakteri ve mantarları öldürmez diye bir şey yazmışlar ama pek mümkün değil, hepsini öldürür.

Neticede alet, edevat, çizme, sera vb. dezenfeksiyonunda doğru içerikler. Toprakta ve bitkide çok dikkatli olmak lazım. Patojen işgalindeki toprağın her türlü mikroorganizmadan arındırılmasında işe yarar ama sonradan faydalıların takviye edilmesi gerektiğini unutmamalı.

Bu ürünlerin piyasa fiyatlarını bilen var mıdır?

Not: Bu ürünlerin konsantresi şiddetli korozyona sebep olur, elinize, gözlerinize, vücudunuza, üstünüze sıçratmamak için azami tedbirin alınmasında fayda var.

Güler beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2015, 09:32   #7
Ağaçsever

Huwasan 5 lt 180 tl verdim istanbuldan kargo ile geldi. Meyveli Tepenin dedigi gibi zararlı organizmaları öldürüp yararlılara dokunmuyor olayına bende inanmıyorum..toprağın ısını artırıp öldürdügünü okumuştum bir yerde

Eski 17-04-2015, 10:33   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Huwa-san %25'lik hidrojen peroksit, Peras ise litrede 90gr asetik asit ve 260 gr hidrojen peroksit (kaçlık olduğunu yazmamışlar, %100 hidrojen peroksit olduğunu sanmam) içeriyormuş. Peras'ın sitesinde faydalı bakteri ve mantarları öldürmez diye bir şey yazmışlar ama pek mümkün değil, hepsini öldürür.

Neticede alet, edevat, çizme, sera vb. dezenfeksiyonunda doğru içerikler. Toprakta ve bitkide çok dikkatli olmak lazım. Patojen işgalindeki toprağın her türlü mikroorganizmadan arındırılmasında işe yarar ama sonradan faydalıların takviye edilmesi gerektiğini unutmamalı.

Bu ürünlerin piyasa fiyatlarını bilen var mıdır?

Not: Bu ürünlerin konsantresi şiddetli korozyona sebep olur, elinize, gözlerinize, vücudunuza, üstünüze sıçratmamak için azami tedbirin alınmasında fayda var.
Veteriner hekim olarak çalıştığım işyerinde bu ürünün muadili ve diğer dezenfektanları bolca kullandım.
Sonuç olarak sizinle aynı fikirdeyim.
Dezenfektanların bakteri ve mantar virus türlerini seçmek gibi mekanizması yok.
Sadece mikro organizmaların direnç mekanizmaları var etkileyen tek şey bu olabilir

26esk beğendi.
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2015, 12:05   #9
Ağaçsever

Bu hafta sonu 200 lt ye 500 ml katarak komple bahçe sular gibi bol miktarda sulayarak tamamladım bu yıl tekrar ekip bakıcam bakalım mantar yine zarar vercekmi..

Güler beğendi.
Eski 13-05-2015, 22:47   #10
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Sera içerisindeki toprakta bulunan zararlı mikroorganizmaları ve istenmeyen otlari toprak hazırlığı esnasinda doğal yollarla yok etmek .. Izlemis olduğum bir tarım kanalinda toprağın üzerine siyah naylon poşetle kaplanarak direkt güneş ışığına maruz bırakıp içeri deki sıcaklığın 60 70 Derece olması ile zararlilarin bir nevi önüne gectiklerini gördüm. Isinize yarayabilir. Kolay gelsin ..

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 21:22   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015
evet

yumatu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024