agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2015, 19:37   #1
Yeni Üye

Kuzey Yıldızı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2015
Çok renkli çiçekler ve tekrar ekildiklerinde oluşacak renkleri

Merhaba,

Sizden şu konuda bilgi almak istiyorum.
Kendi yetiştirdiğimiz **** fidanlıklardan aldığımız çiçeklerin tohumlarını sezon sonunda toplayabiliyoruz.
Acaba topladığımız bu tohumları tekrar ektiğimizde tohumu aldığımız çiçeğin aynı renginde mi çıkacak ? Tüm çiçek türleri için aynı kural mı geçerlidir ?

Örneğin; bende, mine çiçeğinin 6-7 ayrı rengi bulunuyor. Ya da Zinnia (kirli Hanım). Ve bunları toplarken aldığım çiçeğin rengini belirterek muhafaza ediyorum.

Şimdi, ortası beyaz kenarları kırmızı olan mine çiçeğinin tohumunu ektiğimde, tekrar ortası beyaz kenarları kırmızı olan bir çiçek mi açacak ? **** herhangi bir renkte çiçek mi olacak ?

Şimdiden cevaplara teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Kuzey Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2015, 21:01   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Fotoğrafınızda cevabınız gizli zaten. Arı veya başka böcekler kırmızı ve beyaz mine çiçeklerini ziyaret ederken bunları birbirleri ile dölleyebilirler. Bunun sonucunda aradaki pembemsi çiçek tohumu oluşabilir. Pembemsinin arkasındaki gibi çok hafif pembe olabildiği gibi kırmızıya yakın da olabilir. Aynı şey zinnia çiçekleri için de geçerli. Ben birbirlerine benzese de aynı olan zinnia çiçeği genelde birkaç nesil sonra görmedim. Mutlaka melezleşme olabiliyor. Bunun tek çaresi oldukça fazla tek renk olması. Çevreden de aynı çiçekten yoksa ilk halini muhafaza ederler. Bendeki aynı sefa tohumlarından çıkan çiçekler zaman içerisinde değişerek çok değişik çiçek meydana gelmişti.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2015, 10:15   #3
Yeni Üye

Kuzey Yıldızı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2015
Eğer, terasımda 5 renk mine çiçeği varsa, kırmızıdan aldığım tohumu ayrıca saklamışsam, beyazdan aldığım tohumu da ayrıca saklamışsam, sonraki sezon bunları ayrı saksılara eksem bile arılar ve diğer tozlayıcı etmenlere göre, beyazın tohumundan beyaz ya da kırmızının tohumundan kırmızı çıkmayabilir mi ?

Görsel bir uygulama yapmak amacıyla ,terasımda yan yana saksılarda, farklı farklı renkler istiyorum. Kırmızılar bir saksıda, beyazlar bir saksıda, morlar bir saksıda gibi. Bunu çiçek açmadan öngörmek ve düzenlemeyi buna göre yapmak mümkün müdür ?

Kuzey Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çiçeklenme, mine çiçeği, renk, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024