agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2015, 07:32   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2015
Balkonda otomatik sulama sistemi yapıyorum

Merhabalar,

Balkonum için ekteki çizimdeki gibi bir şey hazırlamak istiyorum. Her bölme için farklı bir sebze/baharat düşündüm. Şimdilik aklımda olanlar biberiye, kekik, maydanoz, dere otu, reyhan, fesleğen, frenk soğanı, taze soğan, kişniş, parmak havuç ve bebek turp.

Balkonumda musluk mevcut değil. Ben de akvaryum pompalarıyla denemeler yapmaya başladım. Burada bulabildiğim konularda anlatılanları denedim. 1000l/s döndürebilen bir akvaryum motoru ve akvaryum hortumları ile verim almak mümkün değil gibi görünüyor. Veya ben biryerlerde yanlış yapıyorum

Ekteki resimde görebileceğiniz üzere toplamda 9 bölme mevcut. Her bölmeye denk oranda su aktarabileceğim, musluk gerektirmeyen, çok köklü sulama için uygun (domates, biber gibi değil de maydanoz, dere otu gibi) sistem önerilerinizi bekliyorum. Özetle ihtiyacım belirli günlerde ve saatlerde bitkilerimin otomatik olarak sulanmasını sağlamak. Kiminize saçma gelebilir ama musluk olmadığı için sulama gerçekten büyük problem oluyor. http://www.damlamaborusu.com/hazir-s...lama-seti.html adresindeki gibi ürünler buldum, çok hoşuma gitti ancak bunları musluksuz çalıştırmak mümkün olur mu bilemiyorum.

Bu arada ekeceklerim ve ahşaptan hazırlayacağım bölmeler için de fikirleriniz benim için çok önemli.

Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

Düzenleyen edemi : 02-04-2015 saat 08:43
edemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2015, 09:41   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2015
Bir de damla sulama sistemleri maydonoz gibi toprağın her yerine yayılmış sebzeler için kullanılabilir mi? Örneğin 30x40 cm lik bölmede maydonoz olduğunu düşünelim. Burada yapılacak en etkili sulama nasıldır?

edemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024