agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni192Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2020, 17:34   #61
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
...
Bir diğer hususta bir toprak düzenleyici üreteceksiniz ve formulasyonunu herkesle paylaşacaksınız
Böyle bir şeyi bir firma neden yapsın ki
Bir benzerini başka firmalar da üretmeye başlar.
Firmalar bunu ticari olarak gizlerler (bence)
Tarım alanında, ilaç alanında da olduğu gibi böyle değil. Bir ürün tescil edilir, tescil sebebi olan içerik de resmen ilan edilir. İçerik bir icad ise, icad eden patent başvurusu yaparak koruma altına aldırır.

Böyle değilse geçiniz, kim demiş, neye istinaden demiş toprak düzenleyici diye?

örneğin siz mideniz ağrıdığında içeriği belirsiz bir ilaç alır mısınız, ya da doktor öyle bir ilacı reçete edebilir mi?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2020, 08:18   #62
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:

Ancak toprağınızın besin içeriği zayıf olursa,
"bitki iyi bir kök sistemine sahip olsa da"
gelişimi nispeten daha ağır seyreder. İstediğinizi size veremez.

Bitkiyi besleyebilmek için uygun gübre gereklidir. Tekrar hatırlatayım. Bu ürün gübre değil, toprak düzenleyicidir. Toprak düzenleyiciler, toprağı bitkilerin daha iyi bir kök sistemine sahip olacakları ölçüde gevşetirler.

Bir diğer hususta bir toprak düzenleyici üreteceksiniz ve formulasyonunu herkesle paylaşacaksınız
Böyle bir şeyi bir firma neden yapsın ki
Bir benzerini başka firmalar da üretmeye başlar.
Firmalar bunu ticari olarak gizlerler (bence)
Hangi çağı düşünerek yazdınız anlayamadım. Basit bir laboratuar, o sıvının içinde ne olduğunu, döküldüğü yerden örnek toplayarak elde eder. Ürünü satın almasına gerek yok. Teknolojik olarak saklanacak bir şey olamaz. Bu nedenle patent kurumu var.

Gübre vermeye gelirsek, bu ürün kullanılır iken gübre kullanılmayacak deniyor.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2020, 09:21   #63
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Tarım alanında, ilaç alanında da olduğu gibi böyle değil. Bir ürün tescil edilir, tescil sebebi olan içerik de resmen ilan edilir. İçerik bir icad ise, icad eden patent başvurusu yaparak koruma altına aldırır.

Böyle değilse geçiniz, kim demiş, neye istinaden demiş toprak düzenleyici diye?

örneğin siz mideniz ağrıdığında içeriği belirsiz bir ilaç alır mısınız, ya da doktor öyle bir ilacı reçete edebilir mi?

Burada belgeleri var zaten
https://www.rekorgelisim.com/belgeler
Analiz sonuçları kuru ağırlık üzerinden yapılmış

Eklenen Resimler

Delete ve Abscisic acid beğendi.

Düzenleyen bnymnblr : 22-02-2020 saat 09:52
bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2020, 09:49   #64
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Hangi çağı düşünerek yazdınız anlayamadım. Basit bir laboratuar, o sıvının içinde ne olduğunu, döküldüğü yerden örnek toplayarak elde eder. Ürünü satın almasına gerek yok. Teknolojik olarak saklanacak bir şey olamaz. Bu nedenle patent kurumu var.

Gübre vermeye gelirsek, bu ürün kullanılır iken gübre kullanılmayacak deniyor.
Toprak düzenleyici kullanmadan çok daha önce gübrenin toprağa verilmesi lazım ki toprak besin yönünden zenginleşmeli.
ondan sonra bu uygulama yapılmalı.
yoksa verdiğiniz herhangi bir gübre; rekor gelişim ile gevşetilmiş toprakta gübrenin daha aşağılara inmesine neden olur toprak üst yüzeyinde besin içeriği zayıf kalır.

O yüzden önce gübre uygulaması ile toprağa besin emdirilir. Sonra rekor gelişim verilir.

Bir de rekor gelişim sıvı değil, Ufak granül katı yapıdadır.

Eski 22-02-2020, 11:58   #65
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Burada belgeleri var zaten
https://www.rekorgelisim.com/belgeler
Analiz sonuçları kuru ağırlık üzerinden yapılmış
Peki, bu analize göre ne var içinde, aktif maddesi nedir görebiliyor musunuz? Bize izah eder misiniz?

Öte yandan bu rapor zaten tescil edilen içeriği göstermiyor. Herhangi birisi, herhangi bir şey gönderip bu veya benzeri bir rapor alabilir. Yani bu raporun içeriği muhteşem bile olsaydı satıcısını bağlamazdı.

Buna rağmen aktif madde %3 humik ve fulvik asit ise, çok daha yüksek oranı başka bir çok malzeme ile elde etmek mümkün.

Eski 22-02-2020, 12:16   #66
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Peki, bu analize göre ne var içinde, aktif maddesi nedir görebiliyor musunuz? Bize izah eder misiniz?

Öte yandan bu rapor zaten tescil edilen içeriği göstermiyor. Herhangi birisi, herhangi bir şey gönderip bu veya benzeri bir rapor alabilir. Yani bu raporun içeriği muhteşem bile olsaydı satıcısını bağlamazdı.

Buna rağmen aktif madde %3 humik ve fulvik asit ise, çok daha yüksek oranı başka bir çok malzeme ile elde etmek mümkün.
Ben bu ürünün üreticisi değil, deneme amaçlı herhangi bir kullanıcısıyım. Toprakta nasıl kullanılırsa, ne şekilde fayda sağladığını izah etmeye çalıştım.

Bu ürünün ne içerdiğini tam olarak öğrenmek isterseniz bir laboratura gönderir analiz ettirebilirsiniz.

Delete beğendi.
Eski 22-02-2020, 12:26   #67
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Ben ürünün üreticisi değil, deneme amaçlı herhangi bir kullanıcısıyım. Toprakta nasıl kullanılırsa, ne şekilde fayda sağladığını izah etmeye çalıştım.

Bu ürünün ne içerdiğini tam olarak öğrenmek isterseniz bir laboratura gönderir analiz ettirebilirsiniz.
Ürünün içeriğini öğrenmek gibi ne bir isteğim ne de ilgim var. Ürün gösterdiğiniz raporda belirtilen %3 humik asit ise, çok daha yüksek oranlı başka bir dolu ürün var. Yok öyle değil ise, beyan edilmeyen içerik söz konusudur. Bu durumda da içeriği gizlenerek satılan bir üründen şüphe duymak gerekir. Ki, bu zaten ilgili mevzuata aykırı bir durum.

Eski 04-11-2020, 18:32   #68
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Arkadaşlarında dediği gibi her yerde reklamı çıkınca araştırayım dedim ancak youtube üzerindeki tüm videoların altlarındaki yorumlar kapalı...buda bende güvensizlik yarattı

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2020, 05:20   #69
Yeni Üye

Baran ayfer's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2020
Rekor gelişim deneyenler dönüş yapabilir mi cetnır ceviz ve meyve ağacı olan hobi bahçemde kullanmak istiyorum ancak pahalı ama iyi gelirse verdiğiniz paraya değer her şeyde olduğu gibi

Baran ayfer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2021, 00:41   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Toprağa yapacağınız en büyük yatırım organik madde ve akabinde humik asittir. Bunun için de hayvansal veya bitkisel yeşil akşama dayalı organik gübreleme yapmanız ayrıca da humik asitçe zengin katı leonardit ya da direk sıvı humik asit uygulamanız yeterlidir.
İnorganik yönden besleme işi tamamen analize göre planlanmalı ve uygun gübreler zamanında ve dozunda yetiştirilecek bitkiye özel uygulanmalıdır.
Bütün bunların yanında bazı özel durumlarda bitki gelişim düzenleyiciler uygulanabilir. Ama bunlarda ismi cismi ve yaptığı işlevi bilinen ürünlerdir. Deniz yosunları, sitokinin, gibberelic asit, amino asit, Iba...vs gibi...
Bunların haricindeki uygulamalar ürünler aksini gerçek anlamda çalışmalarla ıspatlamadıkça benim için tozdur, sudur, çöptür...

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2021, 10:04   #71
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Thymus vulgaris Mesajı Göster
Toprak düzenleyici dedikleri bu ürünler; hümik asit, öğütülmüş volkanik bazalt tozu, giberellik asit gibi bu ana maddelerin karışımı olabilir...

Bazaltı akvaryum için almıştım, misal bu leonardit dedikleri şey bazaltın ta kendisi olmasın?

Benzer bir toprak düzenleyici ürün daha var, izleyin; https://www.youtube.com/watch?v=AqUYAGboSH8
Forumda bazalt ile ilgili başlıkta Sn Doku Kültürcü açıklamış. Bazalt pek uygun ürün değil. Her reklama kapılmamak gerekir.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2021, 13:38   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Kullan yok mu, neticesi ne oldu? Oncesi ve sonrasina ait toprak analizi olsa en iyisi.

Mercek beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2021, 00:27   #73
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Video ile olsaydı, nelerin videosu var.

Eski 08-04-2021, 23:31   #74
Ağaç Dostu

Uzun uğraşlar ve analizler sonucu içeriğini buldum. Meğerse içinde gergedan boynuzu tozu varmış. O yüzden kullanılan ürünleri hemen ayağa kaldırıyormuş, meyveyi bol ve iri döküyormuş. Bunu 8 profesör bir araya gelip keşfetmiş. İsimleri gizli tutuluyor gübre lobisinin suikastine uğramamak için. Gergedan tozunun kilosu altının kilosundan pahalı olduğu için( avlanma dönemine göre değişebiliyor) biraz maliyeti yüksek ama değer...

makovad beğendi.
Eski 09-04-2021, 10:04   #75
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Uzun uğraşlar ve analizler sonucu içeriğini buldum. Meğerse içinde gergedan boynuzu tozu varmış. O yüzden kullanılan ürünleri hemen ayağa kaldırıyormuş, meyveyi bol ve iri döküyormuş. Bunu 8 profesör bir araya gelip keşfetmiş. İsimleri gizli tutuluyor gübre lobisinin suikastine uğramamak için. Gergedan tozunun kilosu altının kilosundan pahalı olduğu için( avlanma dönemine göre değişebiliyor) biraz maliyeti yüksek ama değer...

Eski 21-04-2021, 13:29   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ulutaş Mesajı Göster
Sanmam Indol butirik asit çok pahalı, maliyeti artırır ve köklü bitkilere verilmez diye biliyorum. Toprak düzenleyici tozlar genelde toprağı gevşetiyor, sirkülasyon ve nem yapıyor, asıl rôl leonardit tozunda, evet içeriğinde leonardit var zannedersem çoğunlukta.
Haklısınız, İndolbutirik asit oldukça pahalı. Köklendirme hormonları, köklü bitkilerinde de kök geliştirmesine neden olur, bitki toprağa daha fazla kök salar ve bu nedenle daha iyi gelişir. İndolbutirik asitle benzer etkiye sahip olan diğer köklendirme hormonları çok pahalı değil. Mesela naftalen asetik asit (fiyat olarak indol butirik asitten 15 kat daha ucuz), hatta, bu hormonun diğer bazı kimyasallarla yapılmış karışımları piyasada oldukça hesaplı fiyata satılıyor.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2021, 14:20   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Denemek için alayım diyordum fiyatları çok yükselmiş bende vazgeçtim.

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2021, 16:18   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Dalga geçiyor olmalısınız. Gergedan, nesli tehlikede olan canlılar sözleşmesi CITES listesinde yer alan bir canlı (Türkiye'de bu sözleşmenin taraflarından). Eğer dediğiniz gibiyse, bu ürünü satanda kullanan da suç işliyor anlamına gelir. Çok ağır cezası var.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2021, 23:06   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Dalga geçiyor olmalısınız. Gergedan, nesli tehlikede olan canlılar sözleşmesi CITES listesinde yer alan bir canlı (Türkiye'de bu sözleşmenin taraflarından). Eğer dediğiniz gibiyse, bu ürünü satanda kullanan da suç işliyor anlamına gelir. Çok ağır cezası var.
Hey Allahım yarabbim...
.
.
.

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2021, 00:45   #80
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Böyle bir kuyruklu yalan sadece bizde olur herhalde.

Eski 24-04-2021, 17:08   #81
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Şakaya, şaka yapılıyor herhalde...

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2021, 19:58   #82
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guneydefne Mesajı Göster
Şakaya, şaka yapılıyor herhalde...
Neler gördük şimdiye kadar. Kahvehanelerde böyle propoganda yapıyor olmalarına hiç şaşırmam.

Eski 25-04-2021, 14:23   #83
/

Giriş Tarihi: 25-04-2021
Forum tuhaf hale gelmiş

Galifurniyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2021, 14:29   #84
/

Giriş Tarihi: 25-04-2021
Bence de, firma görse mahkemeye verir
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Galifurniyalı Mesajı Göster
Forum tuhaf hale gelmiş

Ganarya Adaları Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2021, 14:58   #85
/

Giriş Tarihi: 09-03-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ganarya Adaları Mesajı Göster
Ben de bu yaz ganeriya adalarına gideceeem. Ali Şen miydi Metin Akpınar mıydı bi filmde söylüyordu bunu

Uçucu yağlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2021, 14:59   #86
/

Giriş Tarihi: 09-03-2021
Alıntı:
Forum tuhaf hale gelmiş
Neyse şaka bi yanada, firma ile alakalı olumsuz bir durum mu var, iğneleyici şeyler yazılmış, bir de bu forumda bu tür lakayıt yazışmalara ilk kez tanık oluyorum, mahiyet nedir tam olarak?

Uçucu yağlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2021, 00:45   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Forum tuhaf hale gelmiş
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ganarya Adaları Mesajı Göster
Aynı gün kayıt olup giriş yapan Galifurniyalı ve Ganarya Adaları arkadaşların ya da “arkadaşın” forumdaki ilk mesajları ve onda da tuhaflaşmadan bahsetmeleri bence asıl tuhaflık...

Eski 27-04-2021, 00:59   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uçucu yağlar Mesajı Göster
Neyse şaka bi yanada, firma ile alakalı olumsuz bir durum mu var, iğneleyici şeyler yazılmış, bir de bu forumda bu tür lakayıt yazışmalara ilk kez tanık oluyorum, mahiyet nedir tam olarak?
Bir önceki mesajınızda ganarya adalarına gideceeem diyip bi sonrakinde lakaytlıktan şikayet etmek te tuhaf.
Firma ile ilgili durumu baştan mesajları okursanız anlayabilirsiniz.

Bazen yazışmalarımızda ironi yaparız bazen espiri bazen de sert tartışmalar olur. Sonuçta burası devlet dairesi değil. Bence aşırıya girmedikten sonra hepsi renk katıyor. 7-8 yıldır bu forumu takip ederim, çok şey öğrendim ve kendimce bildiklerimi ve tecrübelerimi de aktarmaya çalıştım. Doğru ile yanlışı ayırt etmek için herkes bildiğini tecrübesini paylaşır. Arada bazen ürünlerin reklam pazarlama mesajları da olur. Onlarda değerlendirilir, tartışılır ve artısı eksisi ortaya konur. Kimisi bilimsel çerçeveden kimisi safi gözlemlerden yola çıkar. Bence bu platform bitkisel üretimin uygulamadaki külliyatı gibi. Zaman içinde gelişmelere ve yeniliklere göre de evrilmesi gayet doğaldır.

Eski 27-04-2021, 02:51   #89
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Bir önceki mesajınızda ganarya adalarına gideceeem diyip bi sonrakinde lakaytlıktan şikayet etmek te tuhaf.
Firma ile ilgili durumu baştan mesajları okursanız anlayabilirsiniz.

Bazen yazışmalarımızda ironi yaparız bazen espiri bazen de sert tartışmalar olur. Sonuçta burası devlet dairesi değil. Bence aşırıya girmedikten sonra hepsi renk katıyor. 7-8 yıldır bu forumu takip ederim, çok şey öğrendim ve kendimce bildiklerimi ve tecrübelerimi de aktarmaya çalıştım. Doğru ile yanlışı ayırt etmek için herkes bildiğini tecrübesini paylaşır. Arada bazen ürünlerin reklam pazarlama mesajları da olur. Onlarda değerlendirilir, tartışılır ve artısı eksisi ortaya konur. Kimisi bilimsel çerçeveden kimisi safi gözlemlerden yola çıkar. Bence bu platform bitkisel üretimin uygulamadaki külliyatı gibi. Zaman içinde gelişmelere ve yeniliklere göre de evrilmesi gayet doğaldır.
Böyle, arada bir, bazen 10 dakika arayla yeniden üye olup, çoğunlukla tek bir mesaj yazıp, sonra yeniden üye olan bir trolümüz var

Eski 27-04-2021, 10:36   #90
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Bu kullanılan madde klinoptilolit olsa yine bu sonucu vermez ki 1,5-2 meq/g kdk ,%50 poroziteye sahip ve gr yüzey alanı 40-45 m2'dir bu maddenin aşağı yukarı.
Birde su tutuculuğuyla nam salmış vermiküllit var %300 seviyelerinde su tutuyor ancak bu maddenin kullanım miktarıyla sonuç örtüşmüyor ayrıca satılan madde daha yoğun ve daha ince videolarda daha çok leonarditi andırıyor.
Bunun dışında araziler farklı ve o tarafın sulanmadığı aşikar böyle bir sonuç alınabileceğine inanmıyorum.Bir reklam ve pazarlama taktiği uygulanıyor ayrıca o çiftçiler nasıl buna alet olabiliyor anlamış değilim.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024