agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni192Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2015, 09:22   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2014
Rekorgelişim hakkında

Merhaba ağaç sever arkadaşlar ben mersin erdemliden yazıyorum, cevize merak sarmış durumdayım. İnternette rekorgelişim adında bir gübre var. Youtube videolarında tanıdım bu gübreyi. Acaba forumda kullanan arkadaşlar oldu mu? Söylendiği gibi ağacın gelişimine katkısı var mı? Ben 5 kg aldım. 2 yaşını doldurmuş chandler cevizlerim var. Bu yıl 10 adet ağaçta deneyeceğim. Ve burada sonuçlarını paylaşacağım.

heveslı ve Delete beğendi.

Düzenleyen mustafaekiz83 : 20-02-2015 saat 06:00
mustafaekiz83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 01:25   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Kafadan ismi çok üçkağıt. Hayırlısı ile ben yanılıyorumdur inşallah

Delete beğendi.
Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 08:55   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafaekiz83 Mesajı Göster
Merhaba ağaç sever arkadaşlar ben mersin erdemliden yazıyorum, cevize merak sarmış durumdayım. İnternette rekorgelişim adında bir gübre var. Youtube videolarında tanıdım bu gübreyi. Acaba forumda kullanan arkadaşlar oldu mu? Söylendiği gibi ağacın gelişimine katkısı var mı? Ben 5 kg aldım. 2 yaşını doldurmuş chandler cevizlerim var. Bu yıl 10 adet ağaçta deneyeceğim. Ve burada sonuçlarını paylaşacağım.
syn mustafaekiz83 deneme sonuçlarını burda paylaşırsanız sevınırız. ben de merak ettim dedıgınız gıbı yotube da baya bı vıdeo var abartılı abartılı gercekler neymiş görmüş oluruz.

Delete beğendi.
sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 21:38   #4
Yeni Üye

Hafta sonu tatilinde ceviz fidanlarının bir kısmının toprağının 10 cm derinliğine 250 gr kadar gömdüm. limon yetiştiriciliğiyle uğraşıyoruz. Yapraklarının çoğunluğunu dökmüş seneye kuruması muhtemel olan 10-15 yaşlarında bir limon ağacına da bu rekorgelişimden uyguladım. Bakalım sonuçları yaza doğru buradan paylaşırım.

Delete beğendi.
Eski 23-02-2015, 22:11   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ürünün sitesinde, broşüründe, hatta tescil belgesi ve analiz raporunda iler tutar bir şey yok.

Ağaçlarda dekara 12kg serpiştirilecekmiş. 12KG'lık kova 130 TL.

İçeriğinde %5 organik madde, %2 humik ve fulvik asit varmış. Beyan edilen ve analizde de gösterilen tek içerik bunlar. Yol kenarından içinde biraz kurumuş ot olan bir avuç toprak alıp analiz edin, onda da bu sonuçlar çıkar.

Uzun uzun yazılan ağaçlara "rekor" yaptıran, toprağı pamuk gibi yapan şeyler bu içerikler değil de gizli tutulan başka bir şeyler ise zaten dürüst olmayan bir durum söz konusu demektir. Başka bir Türk işi uyanıklık örneği daha.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 23:03   #6
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Hafta sonu tatilinde ceviz fidanlarının bir kısmının toprağının 10 cm derinliğine 250 gr kadar gömdüm. limon yetiştiriciliğiyle uğraşıyoruz. Yapraklarının çoğunluğunu dökmüş seneye kuruması muhtemel olan 10-15 yaşlarında bir limon ağacına da bu rekorgelişimden uyguladım. Bakalım sonuçları yaza doğru buradan paylaşırım.
Sayın mustafaekiz83,

Bu tarz uygulamalarda toprakla ilgili bütün analiz verilerinin elinizde olması denemenizde daha kesin bilgiler edinmenize yardımcı olur. Bu arada mart ayı toprak analizi için idealdir.

Bahsettiğiniz organik toprak düzenleyicisinin organik madde değerleri için tescillenmiş rakamın kuru yakma metodu ile çıkarılan sonucu dahi % 5-7'lerde. Bu değerler bir analizci olarak kuru yakma işleminde beni hep rahatsız etmiştir. Ayrıca pH sınır değerleri 6,3-8,3. Bu aralık ceviz için iyi bir aralık değil ve çok muğlak değerlerdir. pH 7,5 geçtiğinde mangan, fosfor, demir, çinko yarayışsız hale geçer. Aslında burada iş gören etmen humik+fulvik asit bileşenleridir.

Ancak ürünle ilgili denemenizi hayata geçirmenizi, yaz sonunda da toprak ve yaprak tahlili yaptırmanızı ve değerleri karşılaştırmanızı bizleri de bilgilendirmenizi çok isterim.

Esen kalın.

Delete beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 19:45   #7
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
Ürünün sitesinde, broşüründe, hatta tescil belgesi ve analiz raporunda iler tutar bir şey yok.
ve tabii ki bircok yerli urunde oldugu gibi, urun tanitim sayfasinda tek bir icerik bilgisi yok (kendine ait bir sayfa halinde, cok kolay ulasilabilir halde, laf kalabaligindan arinmis bir icerik bilgisini kastediyorum). Organik madde ama kaynagi ne, bilgi verilmis de ben mi goremiyorum?

Delete beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 20:52   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Ceviz ve elma bahçemde deneme amaçlı rekor gelişimi aldım ve uyguladım - deneme ve kontrol parselleri üzerine.
Video görüntüleri çok etkileyici. Internet sayfaları, içeriği, mail adresleri çok ciddi görünmüyor. Kullanan 2 çiftçiden olumlu referans aldığım ve firma yetkilisiyle uzun görüşmelerimde tam tatmin olmamama rağmen ( içeriğini gizliyorlar - ağırlıklı bir nevi mineral olduğu söyleniyor. 2 sene toprağı yumuşatıyor, hava almasını sağlıyor ama sonra etkisin bir türlü kaybediyor) denemeye karar verdim. Umarım olumlu etkisi olur. olumlu veya olumsuz etkilerini sizlerle paylaşırım.

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 21:14   #9
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Analizde, tescilde, etikette, pazarlamada gizlenmiş bir içerik olsa olsa dolandırıcılık ürünüdür. Gizli içerikle tarımsal ilaç gübre satmaya izin veren bir mevzuat yok. Aksine, böyle bir ürünün içeriğinin tescil ile kayıt altına alınmış olması gerekir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 00:11   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Arkadaşlar tamamen uydurmaca, sakın kanmayın böyle şeylere. İzmir tarım fuarında stand açmışlar orda tanıtıyorlardı. Hiçbir bilimselliği olmayan güya sırrını sakladıkları bir formülü, bence uydurma video ve fotolarla showa dönüştürerek tanıtıyorlar ve bolca da satıyorlardı

Malesef ülkemizde doğru düzgün bir denetleme mekanizması olmayınca bu işler çok kolay.
Standaki kıza soruyorum içeriği sadece bu mu? -Evet diyor, bunla ne olur diyorum -gizli tuttuğumuz mineraller var diyor. Inanın bunlar ne bilimsellikle, ne etik ile nede yasalar ile uyusmayan ve sadece bizde görülen şeyler!!
Sorgulayınca biraz daha, sizinle sırrımızı paylaşacağımızı düşünmüyorsunuz herhalde dedi ziraat mühendisi olduğunu söyleyen kız! Biz de kör cahildik, yedik ve uzaklaştık.

Bu şekilde inanın çok stand vardı. Hele bitanesinde Çinli bir adam ve çince yazıların olduğu bir stand ve tanıttıkları bir ürünleri vardı. Meyve seyretmesinde mucizeymiş. İçinde %0.01 bor ve buna yakın bi değerde çinko varmış. O Çinli de öğrenmiş ülkemizdeki durumu ve koşa koşa gelmiş)

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 00:31   #11
Ağaçsever

İbrahim Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Sevgili kardeşim böylesi durumlarda fikir yürütürken şöyle bir yol izleyebilirsin Yani rekorgelişim dediğin gübre, gelişmeyi hızlandırıcı olası bir durum ise bile pek organik olacağını düşünmüyorum. Ceviz konusunda tecrübeli sayılmam, bahçemde var ama öyle pek bilgim yok. Tek bildiğim uygun mevsim ve koşullarda gerekli zaman periyotlarında ağaçlarının budama ve diğer mevsimsel bakımlarını yaptığın sürece ağaçların sana bunun karşılığını olumlu bir şekilde verecektir. Ceviz için bakteri ve mantarlara karşı GÖZTAŞI ve toprağı için de taç gölgesi hizasında hayvansal gübre kullanılıyor.

Tabi bu konuda daha tecrübeli, bahçe sahipleri size daha doğru bilgileri verecektir.

oldgandalf ve Delete beğendi.
İbrahim Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 01:17   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İbrahim Yavuz Mesajı Göster
Sevgili kardeşim böylesi durumlarda fikir yürütürken şöyle bir yol izleyebilirsin Yani rekorgelişim dediğin gübre, gelişmeyi hızlandırıcı olası bir durum ise bile pek organik olacağını düşünmüyorum.
Ne güzel söylemişsiniz. Bakıyorum baya baya bu işle uğraşıyoruz. Arkadaşlar bir kere ismi faul. İkincisi gizli içerik. Ben size söyleyeyim bu içerik o kadar gizliki kendilerinin bile bulması imkansız.
İnsanın adam gibi malı olsa ne olduğunu yazar. Kimden saklıyor. Kullanacak olanlardanmı. Çiftçi onun içeriğini okuyup aynısını mı yapacak. Yoksa üretici rakip firmalarmı? Onlar için içeriğini öğrenmek. Yarım saatlik iş zaten. Bugün 400 den fazla maddenin analizini yapan cıhazlar var.
Bu insanlar uzayın başka bir yerinden. Dünyada olmayan bir madde mi getirdiki. Analizlerde çıkmayacak.
Bu konu üstünde çok konuşulacak bir konu bile değil. Biraz aklımızı kullanalım yeter.

Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 16:46   #13
Ağaçsever

İbrahim Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2013
Galeri: 1
İşleri Güçleri Para

Kazanç olsun da nereden ve nasıl olursa olsun; kimse kalite ve doğallığın peşinde değil.

Delete beğendi.
İbrahim Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 16:54   #14
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Buraya yazmak yerine tarım müdürlüğüne yazsak daha iyi olmaz mı?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 14:51   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-02-2014
Mustafa bey ...bende ankaradaki evimde teras taki agac ve butkikerim icin kullandim yaklaşık iki hafta önce. ..simdilik en azindan 8 civari olan ph degerini 6.5 a dusurdugunu ölçümledim ayrica toprak baya bir yumuşadı. ..şimdilik sadece bu gozlemlerim ...yazın bende tam olarak neyin ne oldugunu paylaşıp bilgilendirmek isterim....

Jakin ve Delete beğendi.
tanerege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2015, 14:58   #16
Yeni Üye

Çeşitli meyve ağaçlarında denedim. İlk gözlemim çileklerde oldu. 2. haftada çilekler bir anda yapraklandı ve çiçek açmaya başladı. Daha önceki yıla göre meyveler daha iri. Limon ağacında ise 1 ay sonra iyi sürgünler oluşmaya başladı.

Jakin ve Delete beğendi.
Eski 02-04-2015, 15:18   #17
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Denemeleri değişik yıllara göre yaparsanız yanılırsınız. Sıcaklıklar her sene aynı olmuyor.

Denemeleri aynı sezon içinde aynı bölgede yapmanız gereklidir.

Jakin ve Delete beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2015, 23:24   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2015
Sevgili dostlar ;
Yorumları okudum ve malesef içim cız etti firmayı uzaktan yakından tanımam ürün hakkında görüşlerinizden sonra web sitelerinden incele gereksimini duydum ve inceledim kendimce görüşlerim şunlardır;

Ürün Leonardit hammaddeli bir ürün,
en düşük değerlerden tescil alınmış sebebi leonardit kaynaklarında stabil sonuç çıkmaz riske girmemek için yapılmıştır **** içerik saklamak içindir,
Bahsi geçen mineral zeolittir diye tahmin ediyorum,
Formül saklama meselesine gelince dostlar ben ziraat mühendisiyim ve üretim yapıyorum kendime ait formüllerim var ,
bir ürünüm var %1 mangan %1 çinkodan ruhsatlıdır, içeriginde %1 %1 oranlar vardır ve dahası da vardır uygulama yapılan strese girmiş tek yıllık bitkilerde 48 saat içerisinde bitkiyi tekrar aktif eder ve 48 saat içerisinde yeşil aksamda uç sürümü gerçekleşir,
Ürün denen çinko mangandan ruhsatlıdır , bizim ülkemizde sizim emeğinizi çalmak için bekleyen onlarca insan mevcuttur, siz arge yapar emek harcar ürün çıkarttır içeriği oldugu gibi yazarsınız, el oğlu kopyasını yapar size rakip olur birde bu açıdan düşünün eleştiri yaparken,
Dersenizki analiz yaptırırlar ve sonucu çözerler , neye göre analiz yaptıracaklar diyelimki tüm formasyonlarda analiz yapıldı ürün şelatlandığı için dogru içerige asla ulaşamazlar bugun coca cola formulu bulundumu onca teknoloji varken
saygılarımla dostlar

mstfztp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 11:22   #19
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
sonuçlar ne alemde

Delete beğendi.
gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 11:28   #20
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

yavaş gelişim gösteren 10kadar ceviz ağacım var.bugun sipariş ettim.denemekten birsey ķaybetmeyiz.sonuçları
ilerleyen zamanlarda paylaşırımmm

Delete beğendi.
Eski 10-07-2015, 09:34   #21
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

rekor gelişim denemesi

rekor gelişim i firma ile görüşerek alıp 2 adet fernette fidan haziran sonu uyguladım.sonucunu bekleyip hep beraber göreceğiz

Delete beğendi.
Eski 10-07-2015, 10:19   #22
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
reklamları çok abartılı geldi.

Delete beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 08:24   #23
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Uyguladiginiza gore, icerigini biliyor olmalisiniz. Ne var icinde?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gecekorsanı Mesajı Göster
rekor gelişim i firma ile görüşerek alıp 2 adet fernette fidan haziran sonu uyguladım.sonucunu bekleyip hep beraber göreceğiz

Delete beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2015, 20:29   #24
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Uyguladiginiza gore, icerigini biliyor olmalisiniz. Ne var icinde?
içeriği gizliymiş.denemeketen birşey kaybetmeyiz

Delete beğendi.
Eski 14-07-2015, 21:17   #25
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

resmi yükleyemiyorum

Delete beğendi.
Eski 14-11-2015, 16:57   #26
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
bilgi paylaşabilirmisiniz son durum nedir arkadaslar deneyimleriniz nedir ürün hakkında?

Delete beğendi.
deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2015, 19:43   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2012
Rekor gelişim kullanan arkadaşlar sonuç nedir paylaşabilirmisiniz teşekkürler

Delete beğendi.
okarab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2015, 09:12   #28
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
bende iki adet iki yıllık ayva var, bir tanesi ilk yıl 5 adet meyve verdi ama çok iri değildi, bu yıl her iki fidana iki defa rekor gelişim ve güvercin gübresini birlikte uyguladım, güvercin gübresinden midir, rekor gelişimden midir, meyveler çok düzgün ve iri oldu, ama fiyatı da çok pahalı bir ürün, hobi amaçlı kullanılabilir ama ticari olarak büyük bahçeler için çok büyük maliyet gerektirir. 5 kg kova 65 TL ye almıştım, yukarıda arkadaşımızın belirttiği gibi galiba leonardit ve zeolit katkılı bir ürün.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 10:13   #29
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
bende iki adet iki yıllık ayva var, bir tanesi ilk yıl 5 adet meyve verdi ama çok iri değildi, bu yıl her iki fidana iki defa rekor gelişim ve güvercin gübresini birlikte uyguladım, güvercin gübresinden midir, rekor gelişimden midir, meyveler çok düzgün ve iri oldu, ama fiyatı da çok pahalı bir ürün, hobi amaçlı kullanılabilir ama ticari olarak büyük bahçeler için çok büyük maliyet gerektirir. 5 kg kova 65 TL ye almıştım, yukarıda arkadaşımızın belirttiği gibi galiba leonardit ve zeolit katkılı bir ürün.

Aynen katılıyorum.

Delete beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2017, 18:12   #30
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
videoları ve reklamları gerçekten abartılı görünüyor. bunları izleyen insanların bir miktar güvensizlik duymaları da normal. ama az miktarda alıp denenebilir. 2015 de deneyenlerin hiçbiri geri bildirim yapmamış fayda görüp görmedikleri hakkında. insanın içinde şüphe olunca mecbur forumlara tecrübe sahiplerine sorma ihtiyacı hissediyor.

Delete beğendi.
Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024