agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 2 Gönderen Selahattin Yılmaz
  • 1 Gönderen Lilium
  • 2 Gönderen alimallah

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2014, 19:16   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2014
Toprak altından su götürme

Selamlar, forumda arama yaptım ama benzer bir konu bulamadım. Ya da yanlış anahtar kelimeler kullanıyorum, kusura bakmayın daha önce bahsedilmişse benzer bir sorundan. Kangal boru ile 850 metre mesafeye toprak altından su götürmek istiyorum. 0-850 metre arası kod farkı yaklaşık 9-10 metre, suyun çıkış noktasına henüz hiçbir depo filan yapmadım. Bu suyu taşıyabilir miyim? Birkaç kez denedim, netice alamadım. Boru içinde hava kalıyor sanırım. Yani bir türlü beceremedim. Ama suyu taşımak istediğim yere yaklaştım. 200,300 metre filan kalmıştı. Bu işlerde çok acemiyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Anlatamadığım şeyler vardır mutlaka, sorarsanız yanıtlayabilirim. Mesela arazi engebeli. Bunun zararı oluyordur muhtemelen..

mxtr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 00:31   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Uygun çap ve kesitte boru ile uygun güçte pompa kullandığınız taktirde suyu her yere taşıyabilirsiniz.

Örneğin yerleşkemizde suyu dikeyde 100 metre aşağıdan çekip, yatayda 1000 metre mesafedeki depoya basıyoruz.

Sizin karşılaştığınız zorluk nedir?

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 08:43   #3
Yeni Üye

Birincisi elektrik yok, pompadan kastınız elektrikli bir aygıtsa onu çalıştırabilmem mümkün görünmüyor. Suyun kendi cazibesiyle gitmesini umuyorum. İkincisi uygun çaplı boru kullanıyor muyum onu da bilmiyorum. 63'luk kangal boruyla başladım, 50'lik kangal boruya düşürdüm ve devam ettirdim. Bu ebatlar uygun mu bilmiyorum. Bir de ince boruyla denesem olur mu aceba?

Eski 22-07-2014, 09:15   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili mxtr, eğer suyunuzun kaynağında bir pompa yoksa borunun son noktasının kotu kaynaktan yüksekse ne yaparsanız yapın o su akmaz. Ancak kaynağa göre aşağı durumda olması durumda akmaması için bir sebep yok. Bu durumda ya su kaynağının olduğu yere bir havuz yapıp suyu yükseltin, ya pompa koyun ya da son noktanın kotunu düşürmeye çalışın, havuzu kotun düşüklüğüne uygun yaparsanız buda bir çözüm olabilir. Borunun çapını değiştirmekle yanlış yapmışsınız imkan ölçüsünde boruyu aynı tutmaya bakın.

pria ve dag11 beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 10:35   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yeterli basınç olmadığı için uzun borunun ortalarındaki yüksek tepeciklerde kalan havayı itemediği geliyor akla. Boru yüzeyde ise havanın sıkışmış olabileceği yerledeki tepecikleri yok etmek yardımcı olabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 18:37   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Bulunduğunuz yerde herhangi bir enerji kaynağı yok ise, ben hiç kullanmadım ama su koçu pompası belki çözüm olabilir.

Su koçu pompası hakkında daha detaylı bilgileri Agaclar.net Bu Sayfadan veya internetten bulabilirsiniz.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 16:31   #7
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Belirli aralıklarla tepe üstlerine konulacak havalandırma,borunun içindeki havayı dışarı çıkaracağindan sorun çözülebilir.Boru bayileri ve sulama sistemlerini kuranlardan yardım alabilirsiniz.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 00:27   #8
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mxtr Mesajı Göster
Kangal boru ile 850 metre mesafeye toprak altından su götürmek istiyorum. 0-850 metre arası kod farkı yaklaşık 9-10 metre,
Kot farkını anlayamadım, kot farkı suyun akacak bölgesindeyse yani yükseklik olarak akacak yerde 9-10 metre yüksekse o suyu pompasız götürmeniz imkansız,

Su kaynağı 9-10 metre yukarıdaysa borunun akacak tarafını bir vanayla ya da gör tapayla kapayıp boruya suyu doldurun, aşağıdan vanayı açtığınızda su emişi sağlanaçaktır.
Şayet engebeli bir arazi ve su kaynağı yukarıdaysa engebe olan yerlere havadanlık koymanız gerekli boruyu suyla doldururken aşşağıdan yukarıya doğru havadanlıklardan havayı bir defa almanız halinde yine su akışı sağlanabilir.

Suyun akıp akmaması boru kalınlığıyla hiç bir ilgisi yok, sadece ince boruyla az kalın boruyla daha çok su alırsın. Basınç isteniyorsa bir kısmı ince bir kısmı kalın olması basınç yarattığı söylemi var ben denemedim.

pria beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 08:43   #9
Ağaç Dostu

alimallah's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Ben de 300 metre kadar mesafeden (ve hem de kuyudan) bahçeme su temin ediyorum.
Enerji kullanmıyorum. Hesabıma göre 15 m. civarı bir kod farkı avantajım var.
Kuyunun dibine 15 cm kadar yaklaşan boru sarkıttım. Kuyunun başından itibaren basınca dayanıklı 32.lik hortumlarla bahçeye kadar hat çekerek toprağa 15 cm kadar derine gömdüm.
Kuyudan 50 m. kadar uzaklığa gelen bir noktaya bir vana koydum. Bu vananın kuyu tarafına yarım parmaklık bir vana daha koydum.
Büyük marketlerde 20 tl'sına satılan ve şişme yatak şişirmede kullanılan, bir bağlantısında hava emen, diğer bağlantısında hava basan plastik bir pompa aldım.
Akışı sağlamak için sırası ile:
Bahçedeki hortum sonundaki vanayı açık tutuyorum.
Kuyudan 50 metre açıktaki ( kod itibari ile kuyu zemininden 3 metre aşağıya denk geliyor ) 32 lik vanayı kapatıyorum.
Bu vanadan bir önceki yarım parmaklık vanayı açıyorum.
Pompamın emici tarafını bu vanaya bağlantılayarak yaklaşık 10 defa pompalıyorum ve pompam su emiyor ve hava üflediği yerden su fışkırtıyor.
Bu durumda iken pompanın bağlantısını çıkarıyorum.
Yarım parmak vanadan etrafa su fışkırıyor.
Bu durumdayken yarım parmak vanamı sıkıca kapatıyorum.
32 lik vanamı sonuna kadar açıyorum.
Merakla bahçeme kadar koşup bakıyorum ve oradaki hortumun ucundan da suyun aktığını görüyorum
NOT: Su hattı uzunsa, yazdığım düzenek, birden fazla uygun yere kurulabilir.
Hava yaptığında aynı şekilde hareket edilerek akış yeniden sağlanabilir.
Selamlar

pria ve polemos beğendi.
alimallah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 12:44   #10
Yeni Üye

Öncelikle herkese cevapları için teşekkür ediyorum. Doktora başvuruları başladığı için bi o şehre bi bu şehre koşuyorum şimdilerde. O yüzden takip edemedim sürekli. Ayrıntılı bir şekilde okuycam mesajlarınızı şimdi. Çok sağ olun yardımlarınız için.

Eski 23-08-2014, 19:47   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2014
12 voltluk su pompaları var uygun fiyat güneş paneli ile enerji sağlayada bilirsiniz mesaj atarsanız yardımcı olurum

doğalhayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 12:51   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2018
merhaba

aynı soruna benzer bır konu bendede var cozum buldunuzmu acaba

ayay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2019, 10:04   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayay Mesajı Göster
aynı soruna benzer bır konu bendede var cozum buldunuzmu acaba
Suyun ilk çıktığı yere yakın bir hava tahliyesi koyarsanız sorununuz çözülebilir daha yeni Kastamonu da 1130 metreden kangal boru ile su getirdik suyun ilk çıktığı yerle son noktanın arası 10 metre gibi bir kot farkı vardıhat boyunca inişli çıkışlı bir hat oldu biz suyun ilk çıktığı noktadan yaklaşık 30 metre yakınına t bağlantı aparatı koyup 3 metrelik bir hortumu ağaça bağladık ilk başta hava yapan sistem şu ana kadar sorunduz geldi işin birkaç püf noktası nı öğrendim suyun ilk başına koyduğumuz depoya bağladığımız hortumun ucuna t bağlantı aparatı ile depo seviyesinin üstüne çıkarsak hava yapmıyormuş denemedim ama mantıklı birde bizim suyumuz az geldiği için suyun son evimizdeki depoya geliş hortumunun uçuna aygaz tüp hortumu taktık suyn geliş akışını azarttık sistemde devamlı su oluyor ve hava yapmıyor

Yilmaz37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2020, 15:48   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2020
İyi günler bende boru cektik kangal boru 90 derece eğimli
Ama alan su bazen hava yapıyor babayı açıp baktıkça
Geri alıyor geri tanıyorum yarin baktığımda
Su
Tekrar kesilmiş oluyor normal kangal boruula çektiğim sü
Acaba
Nasıl
Duzelir

Ahmet1989 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2020, 14:20   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2020
bizde 2km boru var. bazı aralıklarla hava çıkışını ve tazziği arttırmak amaçlı havalandırma borusu var. bildiğin t atıp biraz yukarı kaldırılıyor. suyun fazlasını orda atıyor ona yapcak bi çare yok ama hava problemi olmuyor.

Foxxly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024