agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Karadavut
  • 1 Gönderen mmanager

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2014, 23:03   #1
Ağaçsever

Karadavut's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2010
Vangölü kıyılarındaki pomza taşları kullanılabilir mi?

Merhaba. Tatvan'da yaşıyorum ve bu bölgede heryerde pomza çıkıyor. Vangölünün kıyılarında gezerken küçük taneli kahverengi pomza taşları görüyorum. Sizce Vangölü kıyılarındaki bu pomza taşlarını yıkayarak saksılarda kullanılabilir miyim?

Milla beğendi.
Karadavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 16:42   #2
Ağaçsever

Karadavut's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2010
Kimseden bir fikir çıkmadı. En iyisi bir saksıda kullanıp denemek. Sonucu buradan paylaşırım. Başarılı olursa isteyenlere toplar gönderirim Bahsettiğim taşlar çok çeşitli ebatlarda. Sizce büyüklükleri ne kadar olmalı ve toprağa hangi oranda karıştırmalıyım? (Umarım buna cevap gelir )

Karadavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2014, 07:47   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler pomza taşı kullanılabilir diye düşünüyorum.İki çeşit pomza ya da cürüf vardır.Asidik ve bazaltik olmak üzere.Kullanacağınız yere göre değişir.Mesela ağaçlara toprağı havalandırmak için ise 1cm büyüklüğünde olmalıdır en fazla.Çiçeklerin toprağına karıştırılacaksa 1-2-3 mm büyüklüğünde olmalıdır.Yani pilavlık bulgur tanesi iriliğinde olmalıdır.Van gölü tektonik bir göl olduğu için yani yanardağların lavlarından oluşmuş olduğu için olabilir.Fakat Van Gölü nün suyu sodalı olduğu için fazla balık yaşamadığını biliyorum.Ama mandalar içinde yüzüp ölmediğine göre belki kullanacağınız pomza tanelerini ufalttıktan sonra iyice yıkamanızı hatta bir iki gün suda bekleterek suyunu değiştirmenizi tavsiye ederim.En azından mesela bir bitkide deneyip eğer zarar vermediğini görürseniz diğer bitki ve ağaçlarda kullanabilirsiniz.Aslında Van gölünün sulraı sodalı olduğu için daha iyi bilgi elde edebileceğinizbir yerlere danışmanızda fayda vardır diye düşünüyorum.

Karadavut beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2014, 08:04   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Ürünlerimiz - Agropomza - Pomza, Cüruf, Volkanik Tüf ve Süs Bitkisi Yetiştiriciği bu linke tıklayarak dah geniş bilgi elde edebilirsiniz.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024