agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 1 Gönderen aepia
  • 1 Gönderen Manifesto
  • 1 Gönderen Manifesto
  • 1 Gönderen Manifesto
  • 4 Gönderen Manifesto
  • 3 Gönderen Cumhur Tonba
  • 1 Gönderen devrann

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2014, 21:48   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
Azot fazlalığı hakkında

Öncelikle herkese iyi akşamlar. Evimin geniş bir bahçesi ve bu bahçede 60 civarı meyve ağacı var.. Bu ağaçların çoğu fidan (yaklaşık 5 yaşında). Yaklaşık 25 gün önce %26 azot gübresi ile gübreleme yapıp ağaçlarımı sulamıştım. Babam benim gübreleme yaptığımdan habersiz tekrardan gübreleme yapıp sulamış Özellikle zeytinlerde sürgün yaprakları kıvrılmaya başladı, sanırım azot çok fazla geldi Ağaçlara daha fazla zarar gelmemesi için ne yapmamı önerirsiniz? Yapılabilecek en doğru şey nedir?

YeniBON beğendi.
aepia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 21:51   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Derince çapalayıp, bol bol sulayacaksınız.

aepia beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 21:57   #3
Yeni Üye

Ağaçlar normale döner mi peki?

Eski 13-04-2014, 21:59   #4
Ağaç Dostu

Zaman gösterecek.

aepia beğendi.
Eski 13-04-2014, 22:13   #5
Ağaç Dostu

Azot fazlalığı bitkilerinizin kılcal köklerinde yanmalara sebep olacak ve beslenmeyi engelleyecektir.Sonuç olarak azot fazlalığına bağlı olarak sürgünlerden başlayarak geriye doğru kurumalar gözlemlenir.

Dediğim gibi bol bol sulayarak fazla azotu kök bölgesinden uzaklaştırmak zorundasınız.Bitkileriniz 4-5 yaşındaymış sürgünlerde kuruma olur ama geri toparlarlar kendilerini.Mümkünse humic asit vererek toprağın dengesini tekrar sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.

aepia beğendi.
Eski 13-04-2014, 22:25   #6
Yeni Üye

Yardımınız için teşekkür ederim. Yarın ilk işim ağaçları bolca sulamak olacak..Humic asit bu konuda nasıl yardımcı olur? yani etki mekanizması nasıl çalışır? Temel mantığı anlamak açısından soruyorum..

Eski 13-04-2014, 22:51   #7
Ağaç Dostu

Azot fazlağından dolayı bitkilerinizin kök bölgesinde aşırı bir besin artışı oluşur.Yani EC yükselir.(EC ;Kök bölgesindeki besin miktarıdır diyelim.) Kök bölgesinde EC nin yüksek olması

elektiriksel iletkenliğin kökten dallara besin taşınmasını tersine çevirir.Besin maddelerinin bitki bünyesinden emilip toprağa çekilmesine sebep olur.(Ters ozmoz)

Fazla sulama yöntemi, kök bölgesindeki besin miktarını çözerek azaltma ve ters ozmozu normale çevirme çalışmasıdır.

Humic asit takviyesi toprağınızın organik madde miktarını yükseltecek ve ters ozmoz olayının normale dönme sürecini hızlandıracaktır.

Eski 13-04-2014, 23:03   #8
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bir de yanlış yaptığımız bir şey var. Gübre Ağacın taç iz düşümüne verilmeli. Ağaç ne kadar taç yapıyorsa, kökler de toprak altında o kadar gelişir. Kılcal köklerde Taç iz düşümünde bulunur.

Gül Batur, aepia ve g.c. beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2018, 21:25   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2018
Konuyu hortlatmak istemezdim ama azot fazlalığı sorunu bende de var saksıda yetiştirdiğim domateslere sıvı azotlu gübre vermiştim ayarı biraz kacirmisim yapraklarda kıvrılma başladı meyveler yeterli iriliğe ulaşmasına rağmen haftalardır yeşil bekliyor azot fazlalığı dolayısı ile geç olgunlaşma olabilir miş. Bol bol suluyorum fakat bu değişiklik yok bu sorun için yapılabilecek birşey varmı acaba

Uğur zahteroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 08:18   #10
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Yaprak budaması yapıp potasyumlu gübreleme yapın. Aşırı sularsanız bitki azotla birlikte çok boylanma yapar.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 09:57   #11
Yeni Üye

Yaprak budama işlemini kıvrılma olanla dallarda mi yapmam gerekiyor yoksa genel bı budama ma mi. Bide potasyum gübresi demiş siniz sülfat olan mi yoksa nitrat olanı mı tercih etmemiz gerekiyor

Eski 10-07-2018, 13:32   #12
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
İrileşen meyve salkımının üzerindeki ilk yaprağı alırsanız o salkım kızarmaya başlar. Meyve direk güneşte kalmayacak şekilde diğer yapraklarda alabilirsiniz. Sülfat formunda vermeniz daha iyi olur, veya melasta verebilirsiniz. Hem doğal hemde ucuz bir ürün.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 16:29   #13
Yeni Üye

Sayin İsmail Kuzucu İlginize teşekkür ediyorum melas bulduğum zaman deneyip sonuca bakalım. Son olarak kaç günde etki etmeye başlar acaba ve kullanımı nasıl yapılır bunun bilginiz varmı acaba

Eski 10-07-2018, 18:00   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uğur zahteroğlu Mesajı Göster
Konuyu hortlatmak istemezdim ama azot fazlalığı sorunu bende de var saksıda yetiştirdiğim domateslere sıvı azotlu gübre vermiştim ayarı biraz kacirmisim yapraklarda kıvrılma başladı meyveler yeterli iriliğe ulaşmasına rağmen haftalardır yeşil bekliyor azot fazlalığı dolayısı ile geç olgunlaşma olabilir miş. Bol bol suluyorum fakat bu değişiklik yok bu sorun için yapılabilecek birşey varmı acaba
Saksıda ise sorun yok. Saksıdan (büyüklüğüne göre) 2-10 litre su geçirin, saksıdan çıkan (drene olan) olan suyu atın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 18:03   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uğur zahteroğlu Mesajı Göster
Sayin İsmail Kuzucu İlginize teşekkür ediyorum melas bulduğum zaman deneyip sonuca bakalım. Son olarak kaç günde etki etmeye başlar acaba ve kullanımı nasıl yapılır bunun bilginiz varmı acaba
Melas + azotlu gübre toprakta kızışmaya neden olur. Kompost yaparken kullanılırdı melas ve azotlu gübre. Bakteri faaliyeti o denli artar ki sıcaklık 80°C kadar çıkar.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 20:10   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Melas + azotlu gübre toprakta kızışmaya neden olur. Kompost yaparken kullanılırdı melas ve azotlu gübre. Bakteri faaliyeti o denli artar ki sıcaklık 80°C kadar çıkar.
Anladım hocam vermiş olduğunuz değerli bilgiler içi teşekkür ederim. Aldığım bilgiler doğrultusunda sanırım en iyisi benim için sulama işlemine devam etmek yaklaşık 5 gündür bolca suluyordum. Toprağı yıkamak faydalı olur diye eve şimdi geldim sulamak için dama çıktım baktım ki kizarmaya başlamış bir tanesi domatesin. Ayrıca yaprak budaması da yaptım dalların üç yapraklarını bazılarını ise kökünden kestim faydalı olur umarım

Eski 09-06-2019, 04:04   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2019
Benim bitkilerinde tavuk gubresi fazlalığı var hep buyuyorlar çiçeklenme az ne yapmalıyım saygılarımla

Mahmut dede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 13:16   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut dede Mesajı Göster
Benim bitkilerinde tavuk gubresi fazlalığı var hep buyuyorlar çiçeklenme az ne yapmalıyım saygılarımla
Susuz bırakın yapraklar büzüşsün tam kuruyacaklarında su verin. bunu 2-3 kere uygulayın, sonra az ama düzenli sulayın çiçeklenme olacaktır.

Yukarıdaki yöntem işe yarar ama olurda işe yaramazsa yakınlardaki bir zirai bayiden fosforlu gübre satın alıp kullanın bu kesin işe yarayacaktır.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 17:05   #19
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Susuz bırakın yapraklar büzüşsün tam kuruyacaklarında su verin. bunu 2-3 kere uygulayın, sonra az ama düzenli sulayın çiçeklenme olacaktır.

Yukarıdaki yöntem işe yarar ama olurda işe yaramazsa yakınlardaki bir zirai bayiden fosforlu gübre satın alıp kullanın bu kesin işe yarayacaktır.
Bence bu tarzda bir uygulama bitkiyi sıkıntıya sokabilir,sebebi ise bitki köklerinin bu tarzda bir uygulamada tavuk gübresi içindeki fazla tuz ve azotun etkisiyle yanması ve bir süre sonra gövdede boşluklar ve fusarium tarzında bir hastalık birlikte seyredebilir.Fosfor uygulaması ise bu durumda yangına körükle gitmek gibi olacaktır çünkü fosfor gövdenin kalınlaşmasına sebep olacaktır bu da azot ve yüksek ec’nin etkisiyle sorunu dahada ileri bir seviyeye taşır.Burada yapılması gereken fazla azotun etkisini kırmak için potas uygulaması ve tuzun kötü etkisini azaltmak için kalsiyum uygulaması yapmak.Bu iki uygulama aynı anda yapılabilir.
Tabi söylediklerim profesyonel yetiştiricilikte saksıda filan o miktarlarda potas ve kalsiyum içerikli gübreler temin etmek zor olabilir.
Arkadaşın bahsettiği şekilde suyu azaltıp çiçeklenme teşvik edilmesi yapılan bir uygulamadır ama tavuk gübresi yüksek ec ve fazla azot durumu değiştiriyor.

TCM beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024