agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2010, 20:25   #1
Ağaçsever

Simbiyotek's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Smile Sim Derma Granül

Sevgili Arkadaşlar,
Önce çok geç de olsa Tekirdağ, Tarla Günleri Fuarında bizi ziyaret eden ve böylece tanıştığımız Uzak Bahçecilere teşekkür ederim. Tekirdağ’da verdiğimiz söz üzerine bundan böyle daha aktif olmaya çalışacağız.
‘Biyoteknoloji ile Tarımda Daha İleri’ konu başlığı altında çeşitli uygulama örnekleri vermeyi düşünüyorum. Bu örnekler ağırlıklı olarak kendi ürünlerimizle ilgili olacak, çünkü en iyi kendi yaptıklarımızı biliyoruz.
Sizlerin de bizim Sim Derma isimli ve Trichoderma içeren mikrobiyal gübremizi kullandığınızı biliyorum. Trichoderma sadece bitki köklerinde yaşayabilen bir küf. Trichoderma bitkiye ev kirası olarak bazı iyiliklerde bulunuyor ve en evvel oturduğu yeri bitkiye büyüttürüyor. Kısacası bitki aldığı sinyallerle daha fazla saçak kök yapıyor ve bunun neticesinde daha iyi beslenip gelişiyor.
Ekte kiraz fidanı ve kökü resimleri var. Biz bu fidanları 17 Aralık 2009 tarihinde Karaevlideki parselimize diktik. Dikim esnasında köklerin dibine Sim Derma Granülü serptik. Fuardan sonra (Haziran ilk hafta 2010) fidanları söktük, kökleri topraktan arındırıp resimlerini çektik. Sonuçlar gerçekten çarpıcı: Sim Derma saçak kökleri geliştirmiş, fidan da daha güçlü.
İşte Biyoteknolojiyi, yani mikroorganizmaları, kullanarak tamamen doğal ve ekonomik bir yöntemle fidanlarınızı güçlendirebilir, veriminizi artırabilirsiniz.
Bir sonraki iletide elma fidanları ve diğer tarla bitkilerinden örnekler vereceğim.
Sağlıcakla kalın
Şems

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve kamkat38 beğendi.
Simbiyotek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2010, 21:34   #2
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Sayın Simbiyotek,

Üç yıldır ürünlerinizi kullanıyorum. Viyollerde satınaldığım, domates, biber ve patlıcan fidelerini dikmek için açtığım çukurlara, birinci resimde gösterdiğiniz gibi Sim Derma Granül'ü serpiştiriyorum. Faydası olur mu bilmem ama, en azından zararının dokunmayacağını tahmin ettiğim için Sim Derma Granül'e ilaveten bir miktar da Sim Derma Toz ilave ediyorum. Sebzelerimi 20-25 günde bir 1/200 oranında sulandırdığım Sim Organik ile de besliyorum.

2008 yılında bu şekilde diktiğim patlıcanlar 2.5 metre kadar boylanmışlardı ve mevsim sonunda patlıcanları sökmekte çok zorlanmıştım.

Aynı şekilde bu yıl diktiğim domates, biber ve patlıcanların keyfi yerinde. İnanıyorum ki aynı performansı bu yıl da yakalayacağım. Tabii sizin ürünlerinizin yanında başka ürünler de kullanıyorum ama, Sim Derma ve Sim Organik'in bu gelişmelerdeki katkısı yadsınamaz.

Ayazkızı beğendi.
indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2010, 22:43   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Bu zeytin ağaçlarıda verticillium (solgunluk) hastalığı mı var?

Name:  kuruyan2.jpg
Views: 3704
Size:  72.4 KB

Bazı dallar solmuş gibi tamamen cansız.

Hemen yanında ki dal yeşil ve üzerinde zeytinler var ve oldukca sağlıklı.

Name:  kuruyan (2).jpg
Views: 3369
Size:  72.3 KB

50 den fazla ağaçtan sadece 2 sinde bu durum bu yıl, birden ortaya. çıktı.

Kız kardeşime ait bir tarla. Derin sürüm yapılıyordu. İki şeye uyarmıştım.

Derin sürümde (saban) ağacın kökleri kesiliyor ve oralardan Patojen mantarlar içeri giriyor.

Tarlaya her budakcı sokulmamalı. Adam bilmem nerede hastalıklı ağaçları buduyor sonra geliyor senin ağaçlarını buduyor.

Budama aletlerini dezenfekte etmiyor _ki çok kolay, çamaşır suyuna batıracak_ hastalığı senin ağaçlarına bulaştırıyor.

Şimdi diğer ağaçları kurtarmaya çalışacağız.
Bu hastalığın solgunluk olduğunu söylediler.

Sim derma/granür ün patojen mantarların kökler girmesini önlediğini okumuştum.

Uygulama biçimini de Ayhan Kaptan ( Zeytinlibahce) tarif etmişti.

Ama, bir de Sim derma'nın Solgunluk Hastalığına karşı nasıl uygulanacağını uzmanından duymak iyi olacak.

Sim Derma/ Granür, bir Mikrobiyal gübre ve dikeceğim zeytin ağaçlarında kullanmak için almıştım.

Sim derma' yı ve daha sonra kökten (damlama ya da dökme) ile EMA uygulayacağım.

Bu durumda solgunluk hastalığının önüne geçebilir miyim?

Saygılar

Ayazkızı beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 08:22   #4
Ağaçsever

Simbiyotek's Avatar

sebzelerde Sim Derma ve Sim organic

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi indomie Mesajı Göster
Sayın Simbiyotek,

Üç yıldır ürünlerinizi kullanıyorum. Viyollerde satınaldığım, domates, biber ve patlıcan fidelerini dikmek için açtığım çukurlara, birinci resimde gösterdiğiniz gibi Sim Derma Granül'ü serpiştiriyorum. Faydası olur mu bilmem ama, en azından zararının dokunmayacağını tahmin ettiğim için Sim Derma Granül'e ilaveten bir miktar da Sim Derma Toz ilave ediyorum. Sebzelerimi 20-25 günde bir 1/200 oranında sulandırdığım Sim Organik ile de besliyorum.

2008 yılında bu şekilde diktiğim patlıcanlar 2.5 metre kadar boylanmışlardı ve mevsim sonunda patlıcanları sökmekte çok zorlanmıştım.

Aynı şekilde bu yıl diktiğim domates, biber ve patlıcanların keyfi yerinde. İnanıyorum ki aynı performansı bu yıl da yakalayacağım. Tabii sizin ürünlerinizin yanında başka ürünler de kullanıyorum ama, Sim Derma ve Sim Organik'in bu gelişmelerdeki katkısı yadsınamaz.
Sayın İndomie,
sizin de teşhis ettiğiniz gibi Sim Derma ve Sim organic sebzelerde çok iyi sonuçlar veriyor. Emin olun bitkinin gelişmesi ve sökmekte zorlanmanız Sim Dermanın kökleri geliştirmesi sebebi ile olmuştur. Tabii diğer kullandığınız ürünler bitkileri beslemek için veya börtü böcekten korumak için gerekli.
Aslında ilk dikimde sadece tarif ettiğiniz gibi Sim Derma Granül kullanmanız yeterli olur. Sim Derma Tozu tohumlarda kuru olarak ve fide bandırmada sulandırarak kullandırıyoruz. Tabii yanında Sim Derma Tozu kullanmanızın bir zararı yok ama sizi boşuna masrafa sokmak istemeyiz.

Saygılarımla
Şems

Ayazkızı beğendi.
Eski 15-06-2010, 08:44   #5
Ağaçsever

Simbiyotek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Bu zeytin ağaçlarıda verticillium (solgunluk) hastalığı mı var?

Eklenti 152885

Bazı dallar solmuş gibi tamamen cansız.

Hemen yanında ki dal yeşil ve üzerinde zeytinler var ve oldukca sağlıklı.

Eklenti 152886

50 den fazla ağaçtan sadece 2 sinde bu durum bu yıl, birden ortaya. çıktı.

Kız kardeşime ait bir tarla. Derin sürüm yapılıyordu. İki şeye uyarmıştım.

Derin sürümde (saban) ağacın kökleri kesiliyor ve oralardan Patojen mantarlar içeri giriyor.

Tarlaya her budakcı sokulmamalı. Adam bilmem nerede hastalıklı ağaçları buduyor sonra geliyor senin ağaçlarını buduyor.

Budama aletlerini dezenfekte etmiyor _ki çok kolay, çamaşır suyuna batıracak_ hastalığı senin ağaçlarına bulaştırıyor.

Şimdi diğer ağaçları kurtarmaya çalışacağız.
Bu hastalığın solgunluk olduğunu söylediler.

Sim derma/granür ün patojen mantarların kökler girmesini önlediğini okumuştum.

Uygulama biçimini de Ayhan Kaptan ( Zeytinlibahce) tarif etmişti.

Ama, bir de Sim derma'nın Solgunluk Hastalığına karşı nasıl uygulanacağını uzmanından duymak iyi olacak.

Sim Derma/ Granür, bir Mikrobiyal gübre ve dikeceğim zeytin ağaçlarında kullanmak için almıştım.

Sim derma' yı ve daha sonra kökten (damlama ya da dökme) ile EMA uygulayacağım.

Bu durumda solgunluk hastalığının önüne geçebilir miyim?

Saygılar

Sayın Halil Önen,
resimlerden görüldüğü kadar ağaçlarda solgunluk hastalığı var. Dallar uçlardan başlayarak kurumuş ve ağacın bir bölümünde kuruma var ki bu da Verticillium küfünün ağacın bu bölgesinin bağlı olduğu köklere yerleştiğini gösteriyor. Teşhisleriniz de doğru, derin sürüm gerçeklten sakıncalı.

Yeni dikeceğiniz fidanlarda uygulama kolay, dikim çukuruna tam da dikeceğiniz fidenin altına 1-2 çay kaşığı Sim Derma Granül serpeceksiniz. Yetişkin ağaçlarda ise taç iz düşümüne 2 karış derine inen, çapı 3 cm olan bir kazıkla delik açılmalı. Ağacın yaşına göre (10 yaşında ağaca, 10 g = 10 - 12 çay kaşığı, açılan 5-6 deliğe paylaştırılarak dökülür, deliklere çeyrek çay bardağı su dökülüp toprakla kapatılır. Bu anlattıklarımı web sitemizdeki videolarda da görebilirsiniz: www.simbiyotek.com.
Bahçedeki bazı ağaçlar hastalanmışsa sağlıklı olanlara bir an evvel uygulama yapmanız gerekli. Hastalananlara da aynı uygulamayı daha yüksek dozda yapıp, hasta dalları iyice dipten kesip bahçe toprağına değdimeden ortadan kaldırın. 1-2 sene sonra hasta ağaçlar tekrar kendine gelir.
Sim Derma uygulamasından sonra EMA uygulamak isterseniz bir süre yani en az 6-7 ay beklemeniz gerekir. Sonuçta her iki ürün de mikroorganizma içeriyor. Sim Derma içindeki Trichoderma, kökleri verticilliuma karşı korur ancak bunun için köklere yerleşip iyice kaplaması gerekli. Bunun için de zamana ihtiyaç var. Sim Dermanın olumlu etkilerini uygulamadan 2-4 ay sonra yeşil aksamda görebilirsiniz. Tam koruma için ise bir o kadar daha süreye gereksinim var. EMA ise birçok değişik mikroorganizma içeriyor, bunlardan bazılarının Trichodermaya zarar vermesi durumunda uygulamanız işe yaramaz olur.
Sonuç olarak sorunuzun cevabı evet, solgunluk hastalığını Sim Derma kullanarak önleyebilirsiniz.

Teknik sorularınız olursa memnuniyetle yardımcı oluruz.
Saygılarımla
Şems

Ayazkızı ve kamkat38 beğendi.

Düzenleyen Simbiyotek : 15-06-2010 saat 10:10
Eski 15-06-2010, 11:03   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Şems,
Sizi yeniden aktif halde görmek ne güzel. Simbiyotek konusu öksüz kalmış bir konu idi.
Fuarda da konuştuğumuz gibi buraya daha fazla zaman ayırmanız gerektiğine inananlardanım.
Saygılar.

Ayazkızı beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 08:48   #7
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Şems bey selamlar

Öncelikle Tekirdağ tarla günlerinde bizlere gösterdiğiniz yakın ilgiden dolayı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Bacillus subtilis içerikli yeni ürününüzün hayırlı olmasını dilerim, ürünün tanıtımını burada yapabilirmisiniz?

saygılarımla

Ayazkızı beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 09:41   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sim organiği bauhaus gibi marketlerde bulmak mümkün ama sim dermayı nereden bulacağız.

Web sitenizde bayiler vs.yok , bu ürün nerelerde satılıyor?

Ayazkızı beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 09:53   #9
Ağaçsever

Simbiyotek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sim organiği bauhaus gibi marketlerde bulmak mümkün ama sim dermayı nereden bulacağız.

Web sitenizde bayiler vs.yok , bu ürün nerelerde satılıyor?
Sayın Denizakvaryumu,
Sim Derma'yı doğrudan bizden satınalabilirsiniz. Web sayfamızdaki iletişim sayfasında verilen banka hesaplarına ücreti ödendikten sonra ertesi gün Yurtiçi Kargo ile elinize ulaşır. Fiyat açıklamanın bu sitenin yayın politikasına uygun olup olmadığını bilmiyorum. Bu nedenle simbiyotek@simbiyotek.com adresine bir e posta gönderirseniz size derhal bildiririm.
Saygılarımla
şems

Ayazkızı beğendi.
Eski 24-06-2010, 10:04   #10
Ağaçsever

Simbiyotek's Avatar

Smile Sim Derma ve Elma fidanları

Değerli Arkadaşlar,

İlk iletide bahsettiğim gibi bu iletide elma fidanlarını görebilirsiniz (ekte elma fidanı ve kökü resimleri var). Biz elma fidanlarını 17 Aralık 2009 tarihinde Karaevli'deki parselimize diktik. Dikim esnasında köklerin dibine 1-2 g Sim Derma Granül serptik. Tarla Günleri Fuarından sonra (30 Mayıs 2010) fidanları söktük, kökleri topraktan arındırıp resimlerini çektik: Sim Derma aynı kirazlarda olduğu gibi saçak kökleri geliştirmiş, fidan da daha güçlü.
Parsele dikilen 12 Kiraz ve Elma fidanlarının gövde çevrelerini ölçüp ortalamalarını aldık:

Fidanların gövde çevresi
Kiraz, Sim Derma: 8,2 cm
Kiraz, Kontrol: 6,8 cm
Elma, Sim Derma: 7,8 cm
Elma, Kontrol : 6,2 cm

Tabloda gördüğünüz gibi Sim Derma uygulanan fidanların gövde çevresi yaklaşık % 20 daha fazla.

Saçak kökleri ağacın kendisi oluşturduğu için bu kök gelişmesi geri dönüşü olmayan bir süreç. Biz 5 yıl önce uygulama yaptığımız ağaç köklerinde de Trchoderma’nın yaşadığını saptayabliyoruz. Sim Derma tek uygulama ile uzun süreli kök geliştirme ve koruma etkisi sağlıyor.

Saygılarımla
şems

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen Simbiyotek : 25-06-2010 saat 11:44 Neden: tabo kaymış
Eski 24-06-2010, 10:12   #11
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Simbiyotek Mesajı Göster
Sayın Halil Önen,
resimlerden görüldüğü kadar ağaçlarda solgunluk hastalığı var. Dallar uçlardan başlayarak kurumuş ve ağacın bir bölümünde kuruma var ki bu da Verticillium küfünün ağacın bu bölgesinin bağlı olduğu köklere yerleştiğini gösteriyor. Teşhisleriniz de doğru, derin sürüm gerçeklten sakıncalı.

Yeni dikeceğiniz fidanlarda uygulama kolay, dikim çukuruna tam da dikeceğiniz fidenin altına 1-2 çay kaşığı Sim Derma Granül serpeceksiniz. Yetişkin ağaçlarda ise taç iz düşümüne 2 karış derine inen, çapı 3 cm olan bir kazıkla delik açılmalı. Ağacın yaşına göre (10 yaşında ağaca, 10 g = 10 - 12 çay kaşığı, açılan 5-6 deliğe paylaştırılarak dökülür, deliklere çeyrek çay bardağı su dökülüp toprakla kapatılır. Bu anlattıklarımı web sitemizdeki videolarda da görebilirsiniz: www.simbiyotek.com.
Bahçedeki bazı ağaçlar hastalanmışsa sağlıklı olanlara bir an evvel uygulama yapmanız gerekli. Hastalananlara da aynı uygulamayı daha yüksek dozda yapıp, hasta dalları iyice dipten kesip bahçe toprağına değdimeden ortadan kaldırın. 1-2 sene sonra hasta ağaçlar tekrar kendine gelir.
Sim Derma uygulamasından sonra EMA uygulamak isterseniz bir süre yani en az 6-7 ay beklemeniz gerekir. Sonuçta her iki ürün de mikroorganizma içeriyor. Sim Derma içindeki Trichoderma, kökleri verticilliuma karşı korur ancak bunun için köklere yerleşip iyice kaplaması gerekli. Bunun için de zamana ihtiyaç var. Sim Dermanın olumlu etkilerini uygulamadan 2-4 ay sonra yeşil aksamda görebilirsiniz. Tam koruma için ise bir o kadar daha süreye gereksinim var. EMA ise birçok değişik mikroorganizma içeriyor, bunlardan bazılarının Trichodermaya zarar vermesi durumunda uygulamanız işe yaramaz olur.
Sonuç olarak sorunuzun cevabı evet, solgunluk hastalığını Sim Derma kullanarak önleyebilirsiniz.

Saygılarımla
Şems
Yukardan alıntı:

"EMA ise birçok değişik mikroorganizma içeriyor, bunlardan bazılarının Trichodermaya zarar vermesi durumunda uygulamanız işe yaramaz olur."

Sn Simbiyotek

EMA'nın Trichodermaya zarar vereceğini zannetmiyorum. Her ikisi de yararlı mikroorganizma sınıfındadır ve birbirlerini destekleyeceklerini sanıyorum. Halil Bey'in önerdiği deneme hiç uygulanmadığı için doğal olarak kesin sonucunu bilmiyoruz. Benim ki sadece tahmin. Ancak ben böyle durumlarda, en kötü senaryonun ne olabileceğine göre hareket etme taraftarıyım. Diyelim ki, EMA, Trichodermaya zarar verdi. Yine merak edecek bir konu yok. Zaten EMA'nın etkisiyle vertisilyum solgunluğu önlenecektir. O yüzden, merak edecek bir şey olduğunu zannetmiyorum. Saygılarımla iyi çalışmalar dilerim.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 10:18   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Web sayfamızdaki iletişim sayfasında verilen banka hesaplarına ücreti ödendikten sonra ertesi gün Yurtiçi Kargo ile elinize ulaşır.
Sn.Şems

posta çeki hesabı da açtırabilirseniz çok iyi olur.

PTT bank son gelişmelerle para transferinde devamlı kullanılan bir kuruluş oldu.

Eski 24-06-2010, 12:59   #13
Ağaçsever

Simbiyotek's Avatar

Sayın Denizakvaryumu,
öneriniz için teşekkürler, posta çeki hesabını dikkate alacağız.

Eski 24-06-2010, 14:48   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
... Diyelim ki, EMA, Trichodermaya zarar verdi. Yine merak edecek bir konu yok. Zaten EMA'nın etkisiyle vertisilyum solgunluğu önlenecektir. O yüzden, merak edecek bir şey olduğunu zannetmiyorum.
Gerek EMA gerek Sim Derma granül

vertisilyum solgunluğuna ruhsatlı mıdır yoksa deneme sonuçlarına göre mi tavsiye edilmektedir ?

Eski 27-06-2010, 01:33   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yeni dikeceğiniz fidanlarda uygulama kolay, dikim çukuruna tam da dikeceğiniz fidenin altına 1-2 çay kaşığı Sim Derma Granül serpeceksiniz..

Saygılarımla
Şems
Sn. Şems bey,

zeytin fidanları _bir elin avucu kadar_ viyollerin içinde, kargo ile geldiği için çok yıpranmış durumda. Ancak kök sistemleri güzel. Boyları yarım metre kadar.

Viyollerin içine, kök bölgesine ve altına, bir çay kaşığı Sim Derma /granür koydum.

Viyollere takviye olarak;

coco peat + torf + orman toprağı karışımı ilave ettim.

Bu işlemi çok yıpranmış 20 tanesine uyguladım. Ayhan kaptan ile bu karara varmıştık.

Eğer bu yaptığım doğru ise viyollerdeki tüm fidanlara bunu uygulayabilir miyim?

Sim Dermalı fidanları _viyollerde_ sonbahara kadar bekletebilir miyim? Yoksa hemen dikmem mi gerek?

Fidanları diktikten 6 ay sonra bir kaç defa EMA ile ve daha sonra Bukaşi Kovalarından elde ettiğim sıvı gübre _ çöpten enzim_ ile devamlı ve seyrelterek sulamak istiyorum.

(Bu iki canlının birbirine etkisi teçrübe edilmeli)

Geriye sadece kök kurdu_ kadı lokması değil_ ile mücadele kalıyor.

Saygılar

Ayazkızı beğendi.
Eski 29-06-2010, 09:44   #16
Ağaç Dostu

Şems bey;

gübrenin hızına yetişemiyor olabilir mi?

Eski 29-06-2010, 13:06   #17
Ağaçsever

Simbiyotek's Avatar

zeytin fidanlarında Sim Derma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. Şems bey,

zeytin fidanları _bir elin avucu kadar_ viyollerin içinde, kargo ile geldiği için çok yıpranmış durumda. Ancak kök sistemleri güzel. Boyları yarım metre kadar.

Viyollerin içine, kök bölgesine ve altına, bir çay kaşığı Sim Derma /granür koydum.

Viyollere takviye olarak;

coco peat + torf + orman toprağı karışımı ilave ettim.

Bu işlemi çok yıpranmış 20 tanesine uyguladım. Ayhan kaptan ile bu karara varmıştık.

Eğer bu yaptığım doğru ise viyollerdeki tüm fidanlara bunu uygulayabilir miyim?

Sim Dermalı fidanları _viyollerde_ sonbahara kadar bekletebilir miyim? Yoksa hemen dikmem mi gerek?

Fidanları diktikten 6 ay sonra bir kaç defa EMA ile ve daha sonra Bukaşi Kovalarından elde ettiğim sıvı gübre _ çöpten enzim_ ile devamlı ve seyrelterek sulamak istiyorum.

(Bu iki canlının birbirine etkisi teçrübe edilmeli)

Geriye sadece kök kurdu_ kadı lokması değil_ ile mücadele kalıyor.

Saygılar

Sayın Halil Önen,
uygulama yönteminiz uygun, diğer viollere de uygulayabilirsiniz. Sim Derna ile fidanlarınız kısa sürede neşelenecklerdir. Zeytin fidanlarının dikim mevsimi benim de bildiğim kadarı ile sonbaharda, dolayısı ile dikimi sonbaharda yapmanız uygun olur. Sim Derma dikime kadar geçen sürede fidanların köklerine yerleşerek saçak kökleri artıracaktır. Ancak bitki kökleri violle sınırlandığı için gelişimdeki asıl farkı toprağa diktiğinizde fark edeceksiniz.

Saygılarımla
şems

Ayazkızı beğendi.
Eski 29-06-2010, 13:08   #18
Ağaç Dostu

omrfrk's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2010
Galeri: 8
Sağolun.
SAYGILAR.

omrfrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 13:52   #19
Ağaçsever

Simbiyotek's Avatar

Alıntı:
Gerek EMA gerek Sim Derma granül

vertisilyum solgunluğuna ruhsatlı mıdır yoksa deneme sonuçlarına göre mi tavsiye edilmektedir ?
Sayın Denizakvaryumu,
Sim Derma mikrobiyal gübre olarak ruhsatlı. AB ülkelerinde uygulanan yönetmeliklerine göre de bitki güçlendirici ruhsatımız var. Bu sınıflardaki ürünler spesifik olarak herhangi bir hastalık için ruhsatlı olmuyor.
Sim Derma içeriğindeki Trichoderma harzianum kökleri bir eldiven gibi kapladığı için Verticillium dahliae'nin saldırılarına karşı koruma sağlıyor. Ayrıca kök yapısı da güçlendiği için yapraklardaki yeşil, çiçek ve meyvede artışa sebep oluyor. 2005 yılından başlayarak sürdürdüğümüz çalışmaların sonucuna göre tek bir uygulama ile Sim Derma Verticillium solgunluğuna karşı kalıcı bir koruma sağlıyor.

Saygılarımla
şems

Ayazkızı beğendi.
Eski 29-06-2010, 14:51   #20
Ağaç Dostu

Teşekkürler.

Sim Derma kök kanseri için de etkilimi dir ?

Benim bildiğim sadece nogall adlı ilaç bu konuda etki sağlıyor.

Eski 30-06-2010, 09:27   #21
Ağaçsever

Simbiyotek's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler.

Sim Derma kök kanseri için de etkilimi dir ?

Benim bildiğim sadece nogall adlı ilaç bu konuda etki sağlıyor.

Sert çekirdekli meyve ağaçlarında kök kanseri hastalığına bir bakteri sebep oluyor. Doğrudur, Nogall bu hastalığa karşı ruhsatlı ve etkili. Sim Derma ise faydalı bir küf içeriyor ve zararlı küflere karşı koruma sağlıyor. Bu teorik bilginin ve bizim tecrübelerimizin bir özeti.

Bunun yanında Yalova bölgesinde 2-3 yıl önce bazı üreticiler bilinçli olarak Nogall kullanmadan ve Sim Derma kullanarak fidan dikimleri yaptılar; sonuçtan memnun kaldılar. Ağaçlarda hastalık görülmedi gövde kalınlığı, yan dallar vs gibi parametrelerde çok iyi bir gelişme gözlemlediler.

Bana sorarsanız, kök kanseri görülen bölgelerde ve şüpheli fidanlarda Nogall kullanılmasını tavsiye ederim. Nogall yanında Sim Derma kök gelişimini teşvik etmek ve diğer mantar hastalıklarından korunmak için uygulanabilir.

Saygılarımla
şems

Ayazkızı beğendi.
Eski 03-10-2010, 00:34   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Sayın Simbiyotek, Sim Derma'nın ot ilacı ile etkileşimi nasıl acaba? Narenciyeye kullansam, ot ilacı kullandığımda sonuç ne olur?

bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 20:43   #23
Ağaç Dostu

Sn. Bozon,

Sim derma 25-30 cm derine kök bölgesine veriliyor. Bu yüzden herbisit ile etkileşime girmez diye düşünüyorum. Ancak kullanacağınız herbisit toprağın yüzey horizonlarında bulunan ve bir kısmı Trcihoderma harzianum kadar yararlı diğer mikroorganizmaları öldürecektir. Bu yüzden ot ilacından vazgeçin derim.

Ayazkızı beğendi.
Eski 03-10-2010, 21:59   #24
Ağaç Dostu

Sayın Acemi Çaylak, teşekkür ederim. Dediklerinizde çok haklısınız. Ama, 17 dönüm bahçenin otlarını temizlemek, bu devirde çok pahalıya geliyor. Herkes, ot ilacı ile maliyeti çok düşürürken, benim ot ilacı vermemem, kendi zararıma çalışmak gibi bir şey oluyor. Çok direndim, bu yıl vermedim, ama otlar aldı başını gitti. Çaresizlikten ot ilacı vereceğim, gelecek yıla. Başka bir çaresi olsa...

Eski 04-10-2010, 20:19   #25
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozon Mesajı Göster
Sayın Acemi Çaylak, teşekkür ederim. Dediklerinizde çok haklısınız. Ama, 17 dönüm bahçenin otlarını temizlemek, bu devirde çok pahalıya geliyor. Herkes, ot ilacı ile maliyeti çok düşürürken, benim ot ilacı vermemem, kendi zararıma çalışmak gibi bir şey oluyor. Çok direndim, bu yıl vermedim, ama otlar aldı başını gitti. Çaresizlikten ot ilacı vereceğim, gelecek yıla. Başka bir çaresi olsa...
Toprağa en çok zarar veren ot ilaçlarıdır. 17 dönüm bahçe çok korkutucu bir alan değil. Siz ve aileniz elde çapa hakkından gelebilirsiniz. Hatta tek başınıza...

Sizi, sağlıklı bir kişi olarak var sayıyorum. Yok tersi ise af ola.

Kolay gelsin.

Ayazkızı beğendi.
bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 01:09   #26
Ağaç Dostu

Sayın Bayındırmevki, beni bir şey saymanız önemli değil, canınız sağolsun. Eğer doğrudan tarımın içinde olsanız çıldırırsınız. İlaçlamada, gübrelemede, sulamada bu kadar yanlışlar nasıl yapılır? İnsanın aklı almıyor. Bazı yanlışları söylüyorsunuz; kimse tınmıyor. Üstelik, abuk sabuk bir kişi olarak bakıyor size. Bir de dedikodunu yapıp küçümsüyor, kötülüyor. Tüm Türkiye'de tarım böyle yapılıyor. Ben, bunların arasındaki çaresizliğimi anlatıyorum. Bir de, unutmayın; üretici olarak yakın zamanda ürünlerimizi değer fiyattan satamadık. Maliyeti arttıran her şeyden kaçınmaya çalışıyor herkes. Gene de direnmeye çalışacağım. Sağolun.

Ayazkızı beğendi.
Eski 05-10-2010, 22:38   #27
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Sayın bozon,

Sizi sağlıklı bir kişi var saymaktan kastım. Elde capa bahçeye girişmenizi önermemdendir. Belki yaşlı veya hastasınızdır diye, tersi ise af ola dedim. Sanırsam tam anlaşılamadım. Neyse önemli değil.

Uzak Bahçeler ana başlığı altında şahsıma ait açmış olduğum konuyu bir inceleyin. Çiftçi belgesine sahip kayıtlı bir üreticiyim. Saydığınız dertlerin-gözlemlerin hepsini yaşıyorum. Ve bunları bir engel olarak görmüyorum. Tavsiyem ot ilaçı kullanmayın. Eğer sağlıklı iseniz ve ailenizde uygun ise beraberce bahçeye girip gerek elle yolma gerekse çapa ile belleme yapın. Sulama sonrası yaparsanız gevşemiş toprakta daha kolay olur. Kendi el emeğinizin maliyeti olmaz.

Başka çareler de elbette var. En az maliyetlisi kendi el emeğiniz.

Saygılar.

Ayazkızı beğendi.
bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 03:51   #28
Ağaç Dostu

Sayın Bayındırmevki
Moral bozuk olunca alınganlık artıyor galiba. Hoşgörün.
Uzak Bahçeler konusunu baştan sona okudum. Biraz da sizin bölüme baktım. Yıllardır üzerinde düşünüp de hiç bir şey yapamadığım konu. Sizleri kutluyorum. Benim de katkıda bulunabileceğim bir konu. Ama, girişimin en son durumunu anlayamadım.
Saygılar.

Ayazkızı beğendi.
Eski 07-10-2010, 07:57   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bozon
Ama, girişimin en son durumunu anlayamadım.
Sayın Bozon,

Sim Derma başlığında bunu tartışmak yerine uzak bahçelerde konuşalım cavabını orada verdim. Linki aşağıdadır.

UBYİ

Tarımla içli dışlı olan sizide uzak bahçeler üyeleri arasında görmekten memnunluk duyarız.

Eski 07-10-2010, 10:41   #30
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
sayın simbiyotek ben geçen sene ağaç fidanları ekerken her fidan çukuruna 4-5 gram sim derma toz kullandım. Acaba yanlış mı yaptım bundan sonra ki fidan ekimlerinde sim derma granül kullanman daha mı doğru olur ? siz galiba fidan ekimlerinde granül olarak kullanıyorsunuz

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
biyolojik, kiraz, organik tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024