agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen erdem123
  • 1 Gönderen malina

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2014, 13:56   #1
Yeni Üye

erdem123's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Kırık gövde onarımı

10 gün önce Belediyenin gelip oturduğumuz yerin site yönetimi ile konuşmasından sonra tüm düzlük alanlar bitkilerden, çöplerden vs. temizlendi.
Bende rastgele oralarda dolaşırken birden bu zeytin fidanını gördüm.
Aklıma direk kökleyip zeytin bonsai'si yapabileceğim geldi.
Zaten köklerinin yarısı dışarı da olan fidanı alıp bir saksıya ektim.
Şuan iyi durumda 10 gündür aynı seyirin de yerini beğenmese 10 günde solardı diye düşünüyorum.

Asıl konuya gelirsek ben bu kırık olan fakat yan kabuktan halen yetişmeye çalışan zeytin ağacı için ne yapabilirim.
Orayı doldurmalı mıyım ? Çok kırılgan çünkü. Bir de bonsai önerilerinize açığım

http://i.hizliresim.com/ep5GyJ.jpg

Düzenleyen erdem123 : 16-02-2014 saat 13:58 Neden: Metin düzeltme
erdem123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 14:26   #2
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
hocam iş zor gibi yav, çünkü belli süre geçmiş muhtemelen kırık odunlamis, bi yandanda kendini onarmaya çalışıyordur, tavsiyem kırık yerin altından kesin çünkü çok ciddi kırık var, ufak bi rüzgar sarsıntıda tüm gövde ortadan ayrılır, hazır havalar soğuk iken vede tam olarak ağaçlar uyanmamisken en iyisi oranın altindan kesmek, bu sayfada kabuktan yarayi kapatma ile ilgili bilgi vardı, onu inceleyin Öyle kesim yapin , birde çok uzun bonsaiye uygun olmaz tahminimce, Allah kolaylik versin

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 14:31   #3
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

yalnız inceleyince bu ağaç değil sadece fidan, ikinci Foto'da kısa olduğu gölgeden belli olmuş, o yüzden fazla risk yok, zaten kısa olduğu için kesmek can sıkıntısı yapmaz hatta aşı bile yapılabir, elimde olsa bu fidan çok düşünce çıkiyoda fazlada kılavye gevezeligi etmek istemiyorum, tavsiyem kesmeden kırık yerden alt kısma iki üç tane aşı yapmanız

Eski 16-02-2014, 14:37   #4
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Zeytin çabuk köklenen bir bitkidir. Bonsai bölümünde dalda köklendirme konusu vardı. Onu inceleyip üst kısımdan köklenmesini sağlayabilirsiniz..

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 14:51   #5
Yeni Üye

erdem123's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horanlı.66 Mesajı Göster
hocam iş zor gibi yav, çünkü belli süre geçmiş muhtemelen kırık odunlamis, bi yandanda kendini onarmaya çalışıyordur, tavsiyem kırık yerin altından kesin çünkü çok ciddi kırık var, ufak bi rüzgar sarsıntıda tüm gövde ortadan ayrılır, hazır havalar soğuk iken vede tam olarak ağaçlar uyanmamisken en iyisi oranın altindan kesmek, bu sayfada kabuktan yarayi kapatma ile ilgili bilgi vardı, onu inceleyin Öyle kesim yapin , birde çok uzun bonsaiye uygun olmaz tahminimce, Allah kolaylik versin
Yok klavye gevezeliği işime yarar açıkçası Aynen 2 karış anca var zaten tam olarak çektim fidanı. Bir şey ile doldurmak geldi aklıma ilk önce. Böyle çam ağacı reçinesi gibi bir şeyle ama sonra dedim ortaya kozalaklı bir zeytin ağacı çıkar filan boşverdim. Şu dediğin çelik yapma olayını biraz anlatır mısın yani o kısım tamamen odunlaştı. Neresine yapabilirim ki

Eski 16-02-2014, 15:22   #6
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

hocam aşı ile ilgili bi çok çeşit var , ama zeytinle ilgili hangisi iyi tutar biliniyorum, ve zeytinin arsız bi bitki olduğunu bildiğim için eğer aşı yapmayı bilmiyorsanız tavsiyem şimdilik Öyle bırakın alttan yeni gözler patlayınca kırık yerin kellesini uçurursunuz, ağaçlar neti biraz incelerseniz kabukla yara kapatma vardı , nasıl oluyor ayrıntıli anlatmış tavsiye ederim bonsai düşünüyorsaniz .

Eski 16-02-2014, 15:23   #7
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

yalnız kırık yere dikkat edin uzun sağlam bi çubukla destek yapinki aşağıya kadar ortadan yapılabilir

Eski 16-02-2014, 15:36   #8
Yeni Üye

erdem123's Avatar

Çok teşekkürler. İnceledim de daldan köklendirmeye baktım onu da bir önceki tecrübelerimden iyi biliyorum; olmuyor veya ben beceremiyorum. En iyisi sizin dediğiniz yöntemler çıkarsa dibinden uçururum kellesini. Şu kabukla yara kapatma konusunu da bulayım . -Bırakın kanasın, Bırakın yaram kanasın buna dayanmaya gücüm yok sevmişim ama sevenim yok

horanlı.66 beğendi.
Eski 16-02-2014, 15:42   #9
Yeni Üye

erdem123's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Zeytin çabuk köklenen bir bitkidir. Bonsai bölümünde dalda köklendirme konusu vardı. Onu inceleyip üst kısımdan köklenmesini sağlayabilirsiniz..
Tekniklerin hepsi yara kapatma yani belli bir alanın (ufak) aldığı yarayı yan bölgelerden üst üste getirerek kapatma işlemi anlatılmış ama bende bir bölge yok olmuş yani yara kapatma değil yara doldurma gibi bir şey olmalı. Yine de teşekkürler ilginiz için

Eski 16-02-2014, 16:14   #10
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

kesim yaptıktan sonraki süreç için kabukla yara kapatma işinize yarayabilir.
Bide hocam google "kabukla yara kapatma Ağaçlar.net" yazarsanız o sizin yerinize şıp diye buluyor

Eski 17-02-2014, 13:47   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Van Meer Tekniği (Kabuk Doku ile Yara Kapama)

Not: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz

horanlı.66 beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 14:27   #12
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

teşekkürler malina hızır gibisiniz vesselam

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024