agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2014, 19:18   #1
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Toprak sıkıntısı

Arkadaşlar merhaba genelde balkon ve terasta toprak bulma sıkıntısı yaşıyoruz sizler nasıl temin ediyorsunuz? alternatifleriniz nelerdir birbirimize önerilerle toprak sıkıntımızı gidermeye çalışalım ben toprağı satın alıyorum ama artık satın almakta bi yere kadar artık yetmiyor en azından fiyatı uygun ve kaliteli bahçe toprağı (torf değil) nasıl temin edebiliriz önerileriniz varmı dır.. Saygılarımla

habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 20:34   #2
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Aynı sıkıntı bende de var. Arada yakındaki bir seradan "funda toprağı" alıyorum -ne demekse-. Fakat çok pahalıya geliyor, küçücük torbalar 5 tl. Arabam olmadığı için daha uzak, daha büyük seralardan daha çok toprak alma olanağım yok. Ben de geçen seneden boşalan saksılarıma mutfak artıkları ve karton parçalarını gömüp kompost yapıyorum. Bahara kadar çürüyüp saksılardaki toprağın kalitesini arttıracaklarını umuyorum...

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinin "balkon bahçeciliği" haftasonu kursuna katılmış. Hoca bahçe toprağı deyip duruyordu, bahçemiz olsa balkon bahçeciliği kursunda ne işimiz var nerden buluruz bahçe toprağını diye ısrarla sorunca "hiç mi pikniğe gitmiyorsunuz?" dedi. Sanırım kazma kürekleri sırtlanıp İstanbul yakınlarında hala yeşil kalabilmiş yerlere toprak aşırmaya gitmek lazım. ki bu da benim sorunumu çözmüyor arabasızlık yüzünden...

Bu başlığa gelecek cevapları merakla bekliyorum.

pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 21:05   #3
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Sayın pomodoro bende kompost yapıyorum ama balkonda kovaya doldurmaktan ileri gidemiyorum daire içinde kokacağından oda kış olduğu için Ankara şartlarında balkonda don kalıyor yani seneye benimde kompostum olacak inşallah.

Toprağı başka yerlerden gidip getirmek içinde araba şart galiba bi ara varken iki büyük saksı doldurdum ama hiç verimli olmadı gübreyle takviye yapıyorum bakalım ustalar belki alternatif çözümler sunar çünkü bulmaca çözer gibi her geçen gün yeni birşey öğreniyoruz.

Eski 01-02-2014, 22:44   #4
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

o kadar çok tohum çiçek ve bitki ekip dikmek istiyorum ki kepçeyle indirtsemmi diye düşünmüyorum değil zira 3. kata toprak taşıması kendimce çok zor oluyor eşiminde çalışma saatlerinden dolayı yardımı olmuyor ne yapsam bilmiyorum bahar yaklaştı kara kara düşünüyorum

Eski 01-02-2014, 23:11   #5
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Dışarıdan toprak bulsanız dahi onu torf, kompost, gübre,dişli dere kumu gibi diğer materyallerle karıştırmanız lazım ki verimli olsun. Bu açıdan şanslı olduğum için şükrettim şimdi. Sağım solum orman, taşıması zor olsa da en azından toprak bulabiliyorum. Ben her gün azar azar taşımıştım geçen sene.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 01:04   #6
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

sevgili yağmur haklısın geçen sene toprağı sade inşaat yanında ki bi araziden almıştım toprak bi tuhaf kil gibiydi gübrede versem yaramadı güllere dediğin gibi karıştırmak gerekiyor diğerleri ile evime yakın toprak arazisi vs olsa taşımaya da razıyım oda yok satın alsam dahi aynı durumdayım.. El arabası bulabilirsem düşünüyorum ama Ankara merkezde de el arabası bulmak ve toprak taşımak millet deli diyecek bana

Düzenleyen habiş : 02-02-2014 saat 09:51 Neden: yanlış kelime
Eski 25-02-2014, 11:00   #7
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Perliti muhakkak ekleyin. Biraz iyi yanmış gübre toprağın rengini ve kalitesini arttırırken perlit de gevşemesine yardımcı oluyor. Su tutma oranı da artar. Dere kumu ve alüvyal topraklar (mil) nematod olduğundan pek önerilmez.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 17:31   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2014
ayazagından gecen gün bir az toprak getirdim ama icinde hic bir şey yetismedi bir sürü tohumum cope gıtti

emrebadem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 20:30   #9
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
habiş ben torf + bahçe toprağı + biraz da yanmış gübre karışımını kullanıyorum özellikle fidanlarda çok iyi oluyor

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 20:37   #10
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

bende fidanlara fidancının tavsiyesi ile normal bahçe toprağı ve gübreyi karıştırarak kullandım saksının üzerini de torfla kapattım fidancı öyle demişti İnşallah verimsiz olmaz

YeniGine beğendi.
Eski 25-02-2014, 21:22   #11
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
toprağın içine de biraz torf karıştırınca daha iyi oluyor toprak çok sıkışmadığı için kökleri daha rahat gelişiyo

YeniGine beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 01:29   #12
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili habiş gönlünüze sağlık gayet güzel bir konuya değinmişsiniz. Aslında ağaçlar.net te kesin bu konuda bilgiler vardır. Ama sitemiz maşallah dipsiz bir kuyu. Fakat böyle bir başlıkta ustalarımızın da yardımı ile toparlanabilirse gerçekten çok güzel olur.
Mesela Sayın pomodoro "funda toprağı" alıyorum -ne demekse- demiş. Ve ben de yine sitemizde birkaç gecedir funda toprağı sözüne denk geliyorum ve ben de bilmiyorum. Ve bildiğim kadarı ile her toprak her bitkiye uygun olmuyor.
Ben de; bahçe toprak dolu ama işte sadece bahçe toprağı ile olmuyor ki yok gübresi, yok perlit, yok torf, yok funda toprağı, yok dişli dere kumu (hele hem kum hem bir de üstüne dişlisi) o ne?
Ama bana göre uygulayabileceğim, en aklıma yatan da Sayın Kayahann'ın izahı oldu, ama kendisi de özellikle fidanlarda çok iyi oluyor deyivermiş, yine aklım karıştı işte.

Semace beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 02:03   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-10-2013
çay atıklarınıda sert kötü toprağa karıştırıp toprağınızı yumşatabilirsiniz

ocak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 02:55   #14
Ağaçsever

t.tuncel's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
arkadaşlar yukarıda da değinilmiş dişli kum nasıl oluyor birisi anlayabileceğimiz şekilde aydınlatabilir mi?

YeniGine beğendi.
t.tuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 03:09   #15
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın t.tuncel zaten en başta da dedik kesinlikle bu konuda yorumlar, bilgiler vardır sitemizde, ama hani bir başlıkta toparlayabilir isek, bir bilenimiz, ustamız bize yardım eder ise.
Ben de sizin gibi merak ederim dişli kum nedir, nerede bulunur, alınır mı, satılır mı?
İnşallah bir bilen yardımcı olacaktır.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 07:54   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Sevgili Habiş Ankara-Kalecik'te bahçem var toprağım biraz killi ama gübreli ve verimli size toprak verebilirim.
Eğer isterseniz sizi misafir ederim kalecikte beğendiğiniz yerin toprağından istediğiniz kadar alabiliriz.

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 15:44   #17
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Ben sonbahar başında hırdavat dükkanından, çuvalı 3 tl olan dere kumu almıştım. İçinde ufak tefek taşlar, kırıklar vs. oluyor. Deniz kumu gibi pürüzsüz, incecik değil.

Cymbelina ve habiş beğendi.
Eski 26-02-2014, 20:26   #18
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili habiş gönlünüze sağlık gayet güzel bir konuya değinmişsiniz. Aslında ağaçlar.net te kesin bu konuda bilgiler vardır. Ama sitemiz maşallah dipsiz bir kuyu. Fakat böyle bir başlıkta ustalarımızın da yardımı ile toparlanabilirse gerçekten çok güzel olur.
Mesela Sayın pomodoro "funda toprağı" alıyorum -ne demekse- demiş. Ve ben de yine sitemizde birkaç gecedir funda toprağı sözüne denk geliyorum ve ben de bilmiyorum. Ve bildiğim kadarı ile her toprak her bitkiye uygun olmuyor.
Ben de; bahçe toprak dolu ama işte sadece bahçe toprağı ile olmuyor ki yok gübresi, yok perlit, yok torf, yok funda toprağı, yok dişli dere kumu (hele hem kum hem bir de üstüne dişlisi) o ne?
Ama bana göre uygulayabileceğim, en aklıma yatan da Sayın Kayahann'ın izahı oldu, ama kendisi de özellikle fidanlarda çok iyi oluyor deyivermiş, yine aklım karıştı işte.
Sevgili YeniGine bilmukabele teşekkürler ben baş edemiyorum artık toprak sıkıntısı ile geçenlerde 4 gün üst üste pazar çantası ile eve 3-4 dk lık mesafeden bahçe toprağı çektim ama 3.kata çıkarması hayli zor oldu. Belim çok ağrıyor çevremdekiler bu gidişle bel fıtığı olacaksın diyor bilmiyorum başka da çare yok ki..
Sn Kayahan aslında en basit ve doğru olanını yapıyor gübre bahçe toprağı ve torf karışımı çok sıkı olmayan bir toprak oluyor bende fidanlar için fidancının tavsiyesi ile bahçe toprağını ve gübre ile karıştırdım üzerlerinide torfla kapadım..bahsettiğimiz bu toprağı sebzelerde de kullanmayı düşünüyorum.. bi kaç çiçekte deneyeceğim zararı olmazsa çiçeklerdede kullanacağım..

Eski 27-02-2014, 19:13   #19
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi t.tuncel Mesajı Göster
arkadaşlar yukarıda da değinilmiş dişli kum nasıl oluyor birisi anlayabileceğimiz şekilde aydınlatabilir mi?
Açılın, kum mevzusu var dediler, koştum geldim açılın ben doktorum Aman ne doktoru, sadece kum mütehasısıyım

Dişli kum iri taneli kum demek. Gerçi sevgili Yağmur zaten açıklamış sanırım, dişli kum Yağmur'un da dediği gibi ince taneli, deniz kumu gibi, yani tuz gibi olmamalı.

İri taneli olması kumun, her daim daha makbul çünkü böylece hem drenaj daha iyi oluyor hem de bitkinin kökleri sıkışmıyor. Öbür türlü kum çok ince taneli olursa toprağa karıştırmanın pek bir manası olmuyor, saksıyı sulayınca o da toprakla birlikte çöküyor, kökler daha çok sıkışıyor.

Sayın habiş, mesajlarınızda bir şey dikkatimi çekti. Yaptıgınız karışımı saksıya koyduktan sonra en üste bir torf tabakası eklediğinizi yazmışsınız, yani karıştırmadan. Yanlış mı anladım bilemiyorum ama eğer böyleyse alttaki toprağın nemli olup olmadığını nasıl anlayacağız?

Saksılarda sadece torf kullanmayın demelerinin sebeplerinden biri nemi - sulamayı kontrol etmek güçleşiyor torf olduğunda. Üst kısım kurumuş gibi görünüyor ama dip kısım nemli kalabiliyor.

Bu yazdığınız dikkatimi çekti, ben de çok uzman değilim neticede ama isterseniz sizin bu uygulamanızı bilen arkadaşlara bir danışın, forumda hakikaten çok tecrübeli dostlar var, bir fikir alın isterseniz. Siz bilirsiniz gene de elbette.

Ayrıca, sizin toprak taşıma gayretinizi de takdir ediyorum, ben de az toprak ve kum taşımadım, hem de 3. kat da ne ki, kaçıncı kata Konuyla ilgili makalelerimden istifade etmek isterseniz sizi Bitki Delileri başlığına bekleriz Sizde de bir cevher gördüm şahsen

Not: Sayın habiş, bir sonraki mesajımda verdiğim linklerden birinde sizin uygulamanıza benzer bir şey var sanırım, Toprak-saksı harçları başlığında 258 no.lu mesaj. Özellikle belirtmek istedim, kimseyi yanlış yönlendirmiş olmak istemem. Demek ki bu uygulama da yapılıyormuş.

t.tuncel ve habiş beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 19:18   #20
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ocak Mesajı Göster
çay atıklarınıda sert kötü toprağa karıştırıp toprağınızı yumşatabilirsiniz
Çok doğru, bunu pek çok kişi yapıyor esasen.

Ancak forumda verilen bilgilere göre, toprağa çay posası karıştırıldığında toprağın ph dengesi değişmekte, toprak daha asidik hale gelmekte. Yani ph'ı daha düşük, asidik toprak isteyen bitkiler için gayet uygun bir uygulama.

Ayrıca, faydası olur düşüncesiyle, konu ile ilgili diğer başlıklar şöyle:

Toprak PH seviyesi düzenleme

Saksı harçları hakkında bilgiler ve bitkileri göre reçeteler

Toprak, Saksı Harçları

bashak, ocak ve habiş beğendi.

Düzenleyen Cymbelina : 27-02-2014 saat 20:22 Neden: ilave
Eski 27-02-2014, 20:33   #21
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Sn Cymbelina teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Ben şahsen bilerek saksıların üzerini torfla kaplamadım fidan satan peyzajcı öyle önerdi aşırı sıcak yaz aylarında nemi tutsun diye. Zararlı ise saksıların üzerindeki torfları boşaltırım tabi.. Verdiğiniz linklerede baktım gayet faydalı ayrıca bütün uygulamalar için farklı karışımlar mevcut imkanı olan uygulayabilse ne güzel olur.. teşekkürler

Cymbelina beğendi.
Eski 27-02-2014, 21:51   #22
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Ben yanlış bir uygulama demedim özellikle, ne olur ne olmaz, o kadar kat'i, kesin konuşamam. Yani saksıların üstündeki torfu boşaltmayın hemen Gene de hani tecrübeli kişilere sorup danışabilirsiniz, özel mesajla da sorabilirsiniz belki. Fidancının söylediği faydalı, doğru birşeydir belki.

Birşeyin kesin doğru veya kesin yanlış olduğu konunun uzmanlarınca teyit edilmeden "bu böyle" diye aktarılmasını ben şahsen doğru bulmuyorum. O yüzden özellikle yanlış yönlendirmiş olmak istemem diye de belirttim. Çünkü başka konularda da misal tam net bilmeden,etmeden "bu böyle, bunu şöyle yapın" denildiğinde sinir oluyorum, her kafadan başka ses çıkıyor

Fidancının tarifi dediğiniz gibi nemi muhafaza etmeye yönelik bir şey sanırım.

habiş beğendi.
Eski 03-03-2014, 22:06   #23
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Sayın habiş;

Ben eskiden çiçeklerimi sadece torfa dikerdim(cahillik işte) sonra bu siteyle tanıştım çiçeklerin hayata bakışı değişti Evde enzim yapıyorum hem mutfak atıkları değerleniyor, hem suyunu seyreltip gübre gibi kullanıyorum. Hem de katı kısmını toprağa veya torfa karıştırıp daha yararlı ve kaliteli bir toprak elde ediyorum.

Ama şu bir gerçek ki bitki varsa toprak arayışı bitmez. 10. katta da otursak taşıyoruz ne yapalım bitki aşkına.

Eski 04-03-2014, 01:07   #24
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

sevgili yağmur evet bende öyle çok şey öğreniyorum bu siteden mutfak atıklarını değerlendirmeye de daha bu sene başladım bir sene beklemeleri gerekecek onun haricinde kaynattığım sebze sularını çiçeklere veriyorum arada sırada.. dünde kestane suyunu verdim şimdide kara kara düşünüyorum İnşallah aksi tesir yapmaz diye toprak ihtiyacım bitmedi şu an belim ağrıdığı için ara verdim ama tohum ekme zamanı geldi yavaş yavaş taşımaya başlasam iyi olacak bu sefer kova kova değilde 3 kilo kadar taşıyayım diyorum iş dönüşü

Eski 04-03-2014, 08:57   #25
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Neden bir sene beklemeleri gerekiyor? Enzim yapınca o kadar beklenmesi gerekmiyor. Yazın 1 ay beklettiğim enzimi süzüp 1 ayda toprakta çözünmesini beklemiştim 2 ayda işlem tamamdı. Bende belden muzdarip olduğumdan az az taşıyorum.

Eski 04-03-2014, 19:40   #26
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Neden bir sene beklemeleri gerekiyor? Enzim yapınca o kadar beklenmesi gerekmiyor. Yazın 1 ay beklettiğim enzimi süzüp 1 ayda toprakta çözünmesini beklemiştim 2 ayda işlem tamamdı. Bende belden muzdarip olduğumdan az az taşıyorum.
ben kompost yapıyorum kompost iyice yanınca bitkiler açısından daha sağlıklı oluyormuş tam yanmasıda bir seneyi alıyor enzimi hiç denemedim mantar bakteri üretmiyormu o şekilde.. bilmediğim için

Orhank beğendi.
Eski 01-04-2014, 20:35   #27
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

bugün yine evime yakın bir yerden 3. kata toprak taşıdım ve günü bel ağrısı ile kapattım ama yinede çok güzeldi toprakla haşır neşir olmak
torf+toprak+gübreyi karıştırdım ama yine sıkı bi toprak elde edemedim sanki. toprak gevşek olduğu zaman ben sulama problemi yaşııyorum geçen sene ağırlıklı olarak torf olduğu için su çok çabuk tüketiliyordu aslında aksine torf suyu tutar diyorlar hiç de öyle olmadı

Eski 01-04-2014, 21:58   #28
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Ah o nasıl bir problemdir ki yakar kavurur ortalığı saksı değişimine
başladım ve bir yerlerden temin etmiş olduğum toprağı da dün bitirdim.
gübre ve kumdan yana sıkıntı yokta, toprak diyince kalakaldım öylece
yolda yürürken gözüm etrafta, toprağı bir bulabilsem eve koşup, pazar arabasını kaptığım gibi o noktada kazı çalışmalarına başlayacağım

Tabi bu arada etrafta beni o an meraklı insanlar izleyip, hakkımda fısıltıyla konuşacaklar birbirlerine

Deli mi?

hira mı?

yoo..

gözlerinizi patlatıp hiç bakmayın öyle etraftaki meraklı insanlar . Ben değil, asıl siz çiçekten böcekten anlamayan sizlersiniz deli

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 21:22   #29
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Evime çokta uzak olmayan yerde, iş makinaları çalışma yapmış. Çıkan toprak o kadar güzelki anlatamam. Arsanın yanındaki evin kapısını tıklattım, bir teyze çıktı "arsa sizinse toprak almama izin veriyorsanız çok mutlu olurum" dedim. Al kızım, istedigin kadar dedi taşıyabildigim kadar 2 posta taşıdım ama hava karardı. Sabahı bekliyorum inşallah yarın çalışmaz adamlar

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 22:53   #30
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Evime çokta uzak olmayan yerde, iş makinaları çalışma yapmış. Çıkan toprak o kadar güzelki anlatamam. Arsanın yanındaki evin kapısını tıklattım, bir teyze çıktı "arsa sizinse toprak almama izin veriyorsanız çok mutlu olurum" dedim. Al kızım, istedigin kadar dedi taşıyabildigim kadar 2 posta taşıdım ama hava karardı. Sabahı bekliyorum inşallah yarın çalışmaz adamlar
Sevgili Hira iyi yapmışsın bende de bu toprak taşıma olayı komşularıma bile dert olmuş demek ki o kadar çok toprak taşımışım ki, şu aralar evi de taşıyacağımdan komşular o saksıları da götürmeyeceksin değil mi diyorlar.
olur mu öyle şey dedim onlar Can tabi ki de götüreceğim tabiri caizse hakikaten delinin dilinden deli anlıyor
çok garip bakıyorlar bu olaya belki de ben abartıyorum ama bahçem yok ne yapayım ki başka

hira, yağmur ve maya beğendi.

Düzenleyen habiş : 30-04-2014 saat 22:54 Neden: ta bi ki de yanlış yazımı:)

Etiketler
balkonda toprak, terasta toprak, toprak, toprak sıkıntısı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024