agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2014, 22:19   #31
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Bu sorun apartmanda yaşayan her bitki delisinin sorunu bence Ben çareyi internetteki bir siteden 40 lt lik fidan harcı almakta buldum. Gerçi kargoyu getiren eleman hep aynı olduğundan, daha ikinci siparişte sinirlenmeye ve meraklanmaya başladı Hakkımda ihbar ya da şikayette bulunması yakındır gibime geliyor

maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 07:31   #32
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maya Mesajı Göster
Bu sorun apartmanda yaşayan her bitki delisinin sorunu bence Ben çareyi internetteki bir siteden 40 lt lik fidan harcı almakta buldum. Gerçi kargoyu getiren eleman hep aynı olduğundan, daha ikinci siparişte sinirlenmeye ve meraklanmaya başladı Hakkımda ihbar ya da şikayette bulunması yakındır gibime geliyor
evet maya hakikaten bu toprak eksikliği kanayan yaramız..

habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 09:56   #33
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Evet, yıllardır bu problemle boğuşup duruyoruz ama yapabileceğimiz bir şey malesef yok. Toprağı bulsak bile, kat kat apartman dairelerine çıkartmak, bizleri çok zorluyor.

Sonucunda mutlu oluyoruz ama emek vermeden yemek olmuyor

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 23:03   #34
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Komşunun bir akrabası çevre koruma müdürü.. Ne zamandır kendisinden toprak bekliyorduk, o da güzel bi toprak bulduğunda yollayacağını söylüyordu, bugün sözünü tuttu ve toprağımız geldi. Tabiri caizse helva gibi çok güzel bir toprak. Yarısını attık bahçeye, diğer yarısı sokakta kaldı yarın devam... Çok mutlu ve yorgunum

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 23:41   #35
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Uludağ toprağı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Tabiri caizse helva gibi çok güzel bir toprak...
çok güldüm bu yoruma ))

Benim bir sorum olacak, cevap gelir mi merak ediyorum.. Geçtiğimiz hafta sonu Uludağ eteklerinde 2000 metre rakımda kamp yaptım, ertesi sabah ayrılmadan önce üzerinde menekşeleri, kardelenleri, kekikleri görünce toprak almak istedim, zemini biraz eşeleyip üzerinde bitki olmayan bir kısımdan bir poşet dolusu toprak aldım. toprağın rengi oldukça açık ve inceydi. Bu toprağı özellikle sukulent, kaktüs ve sardunya, yaprak güzeli gibi çiçeklerimde biraz yanmış gübre ve pomza karışımıyla kullansam verim alır mıyım diye merak ediyorum..

Biraz uzun oldu ama umarım cevap yazan bir bitki delisi olur ve faydalanırım

hira beğendi.
yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 18:01   #36
xxz
Ağaçsever

xxz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2014
Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habiş Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba genelde balkon ve terasta toprak bulma sıkıntısı yaşıyoruz sizler nasıl temin ediyorsunuz? alternatifleriniz nelerdir birbirimize önerilerle toprak sıkıntımızı gidermeye çalışalım ben toprağı satın alıyorum ama artık satın almakta bi yere kadar artık yetmiyor en azından fiyatı uygun ve kaliteli bahçe toprağı (torf değil) nasıl temin edebiliriz önerileriniz varmı dır.. Saygılarımla
Mutlaka etrafınızda kazı yapabileceginz bir alan vardır. Ben evimin yanındaki inşaattan toprak almıştım.

xxz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 21:24   #37
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Ben pikniğe gittiğim yerlerden özellikle orman toprağı temin ediyorum.Gittikçe azar azar almak yeterli oluyor.Bir de tarlalarda köstebek toprağı hoşuma gidiyor.Temiz oluyor, taş felan olmuyor.Karıştırıyorum güzel bir toprak elde ediyorum ve kullanıyorum.

vetman996 ve zekiabbas beğendi.
sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 21:44   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva Mesajı Göster
Ben pikniğe gittiğim yerlerden özellikle orman toprağı temin ediyorum.Gittikçe azar azar almak yeterli oluyor.Bir de tarlalarda köstebek toprağı hoşuma gidiyor.Temiz oluyor, taş felan olmuyor.Karıştırıyorum güzel bir toprak elde ediyorum ve kullanıyorum.
köyümüzde geçen yaz yangın çıktı meşelik alanlarda inanır mısınız köstebeklerin istiflediği toprak yığınları sayesinde yangınla başa çıkabildik.toprak ihtiyacı önemli ama köstebek topraklarıda yangına müdahale yeri.

vetman996 beğendi.

Düzenleyen zekiabbas : 25-05-2014 saat 11:38
zekiabbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 07:54   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Merhaba Arkadaşlar benimde bir sorum olacak bizim evin ön tarafında tarlada 3 kamyon adamın biri kırmızı toprak koydurmuş tarlaya bende oradan dama taşidim biraz acaba siyah toprak ile kırmızı topraği birleştirsek bir zararı olurmu arkadaşın köyündede yanmış elenmiş hayvan gübresi aldim. domates ve salatalık biber ekmeyi düşünüyorum şuan evin damında ektim domatesler biberler tuttu.salatalıkları daha yeni ektim vede en cok istediğim kavun çekirdek aldım tohumcudan viyollere ektim siyah topra ve az gübre ile kavunların arası ve salatalıkların arası ne kadar olmalı sizce?

asilturk1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 12:53   #40
Yeni Üye

fatmaözdemir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2014
merhabalar,
Terasımda bolca toprağa ihtiyacım oluyor. Ankara da bahçe toprağı temin edebileceğim bir yer bilen var mı acaba? İnternet üzerinden birçok yer buldum ama hemen hemen hepsi kocaeli civarında kargosu toprağın fiyatından fazlaya geliyor ... birde havuçlarım için dere kumuna ihtiyacım var temin edebileceğim yerleri söylerseniz sevinirim ....

fatmaözdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 19:56   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatmaözdemir Mesajı Göster
Ankara da bahçe toprağı temin edebileceğim bir yer bilen var mı acaba? birde havuçlarım için dere kumuna ihtiyacım var temin edebileceğim yerleri söylerseniz sevinirim ....
Kaşıyaka mezarlığının karşısındaki çiçekçilerin çoğunda toprak satılıyor. İnşaat malzemesi olarak çimento, kum, kireç tuğla, kiremit satan ardiyelerden temin edebilirsiniz.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 16:41   #42
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Thumbs down Bahçe İçin Topraklandırma

Sorun şu ki bahçede neredeyse toprak kalmamış.Yeniden topraklandırma yapmak gerekiyor.Bahçe kel kalmış gibi ve bu yüzden bahçeye birşey dikmek de,düzenlemek de imkansız görünüyor...Meyve-sebze diker miyiz bilemiyorum ama çiçekli ağaçları seviyorum ve dikmek istiyorum.

Küçük bir bahçe.Minimum kaç litre toprak alsam yeterli olacaktır? Tavsiye edeceğiniz toprak nedir? Sihirli toprak diye birşey duydum.Tavsiye eder misiniz? En çok verim alacağım toprak hangisidir ve piyasada ne olarak geçiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 01:00   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GothiCat Mesajı Göster
Sorun şu ki bahçede neredeyse toprak kalmamış.Yeniden topraklandırma yapmak gerekiyor.Bahçe kel kalmış gibi ve bu yüzden bahçeye birşey dikmek de,düzenlemek de imkansız görünüyor...Meyve-sebze diker miyiz bilemiyorum ama çiçekli ağaçları seviyorum ve dikmek istiyorum.

Küçük bir bahçe.Minimum kaç litre toprak alsam yeterli olacaktır? Tavsiye edeceğiniz toprak nedir? Sihirli toprak diye birşey duydum.Tavsiye eder misiniz? En çok verim alacağım toprak hangisidir ve piyasada ne olarak geçiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Küçük bir bahçede ağaç dikmek için toprak ilavesi ve takviye yapılması gerektiğini düşünmüyorum. Toprağınızı belleyip kabartın yeter gibime geliyor.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 18:37   #44
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Küçük bir bahçede ağaç dikmek için toprak ilavesi ve takviye yapılması gerektiğini düşünmüyorum. Toprağınızı belleyip kabartın yeter gibime geliyor.
Toprak ilavesi yapılması gerektiğini söylediler apartmandakiler.Gerçekten de bahçede şuan bulunan toprak çok az,ekip biçmeye uygun görünmedi bana da...

Eski 17-03-2015, 23:38   #45
pLn
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Ormandaki çam ağacının dibinden alınan toprak

Arkadaşlar merhaba,
Ormandaki bir çam ağacının dibinden toprak aldım. Evde çimlendirdiğim domates fidelerimi dikmek için saksıda kulanacağım. Hatta 2 fideyi diktim. Ama internette bir yazı okudum. Çam ağacının reçine salgıladığı ve bu yüzden dibinde ot bitmediği yazıyordu. Şimdi içim içimi yiyor. Diğer fideleride dikeceğim ama acaba yanlış toprakmı kullandım. Başka ağaçlarda vardı ama, çamın dibineki toprağı simsiyah görünce ona yöneldim. Bildiğimden değil tamamen içgüdüsel bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

pLn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2015, 10:25   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Öncelikle yaptığınız iş yasak ormandan ibre, kozalak, toprak vs. malzeme toplayıp kullanamassınız.
Ama aldığınız toprak muhtemelen organik yönden zengin topraktır.
Sıkıntı yaşamassınız.
Ama bence bir daha almayın

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2015, 11:36   #47
pLn
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
Öncelikle yaptığınız iş yasak ormandan ibre, kozalak, toprak vs. malzeme toplayıp kullanamassınız.
Ama aldığınız toprak muhtemelen organik yönden zengin topraktır.
Sıkıntı yaşamassınız.
Ama bence bir daha almayın
Yasak olduğuyla ilgili bilgim yoktu. Orada ağaçları budayan görevliler vardı zaten. Onlara sorup öyle aldım. Teşekkürler.

pLn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 16:05   #48
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Çok şükür bizim apartman yönetimi ve dolayısıyla bahçevan değişti,yıllardır süregelen topraksızlık sorunundan kurtulduk Yardım etmeye çabalayan herkese çok teşekkür ederim.Darısı apartman hayatı yüzünden "doğadan kopma sendromu" yaşayan nicelerinin başına :P

Eski 02-05-2016, 05:47   #49
Ağaçsever

mclog's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2014
Merhabalar,
İstanbul B. Belediyesinin fidanlığından sihirli toprak diye bir toprak aldım. Fakat bu toprağı ıslatmak çok zor. Alttan su almıyor, üstten dökülen su ise önce yüzeyde birikiyor sonra zar zor alt katmanlara iniyor. Daha önce kullanan olmuş mudur, tavsiyeniz olur mu?

Besin değeri yüksek olduğu yazıyor üzerinde. Dolayısı ile su kapasitesi yüksek bir ortam ile karıştırarak kullanmayı planlıyorum. Ya da 20lt torfu atacağım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

mclog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2019, 22:08   #50
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Herkese merhaba, sitedeki hangi konuya yazsam kimseden yanıt alamadım. umarım bu sefer yanıt gelir. 40 litre fidancı toprağı alarak evde sedir çamı dikmeyi planlıyorum. bana biraz sarı kükürt biraz kahve biraz tarçın biraz leonardit ve hafif çakıl taşı eklememi söylediler. sizlerin önerisi nedir ?

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkonda toprak, terasta toprak, toprak, toprak sıkıntısı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024