agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 5 Gönderen m_akif
  • 1 Gönderen Selahattin Yılmaz
  • 1 Gönderen Aziz Fayda
  • 1 Gönderen fidan aşığı
  • 1 Gönderen fidan aşığı
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 1 Gönderen Manifesto
  • 2 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 2 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2013, 15:52   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Toprak pH Ölçümü

Toprak pH ölçümü sadece bu işlem için özel üretilmiş pH metreler ya da genel kullanım amaçlı sıvıların ph ölçümünde kullanılan pH metreler ile yapılabilir. Buradaki önemli nokta toprak pH ölçümü için üretilen cihazların toprağa saplanarak kullanılabilmeleridir. Bu cihazlardan hariç tüm sıvılar için üretilen pH metre çeşitleri kesinlikle toprağa saplanmamalıdır, bu durum kullandığınız pH metrenin ölçüm yapan problarına zarar verecek ve cihazınız kullanılamaz hale gelecektir.
Piyasada bu tür cihazlar ile toprak pH’ı ölçtüğünü öne süren firmalar bunu bir pazarlama stratejisi olarak benimsemiştir. Bu sayede probunun değişmesi ile övündükleri cihazları için sürekli yeni prob müşterisi bulabilmektedir.

Aşağıdaki anlatımda markası, modeli ne olursa olsun sıvıların pH değerini ölçmek için üretimiş bir pH Metre ile toprağın pH seviyesini nasıl ölçebileceğinizi anlatacağız.

Toprak pH Ölçümü ve Ön Hazırlıklar

Name:  toprak-ph-ölçümü-1-1024x768.jpg
Views: 18573
Size:  44.2 KB
Temiz bir su bardağı ya da kabın yarısına kadar toprak numunemizi dolduruyoruz.
Toprak numunemizi alırken yüzeyin 15-20cm derininden almak daha doğru bir sonuç çıkartacaktır.

Name:  toprak-ph-ölçümü-2-300x225.jpg
Views: 18380
Size:  23.0 KB
Numunemizin üzerine toprak miktarı kadar saf su ekliyoruz.

Name:  toprak-ph-ölçümü-4-300x225.jpg
Views: 18643
Size:  20.4 KB
Saf su eklediğimiz karışımı 1-2 dakika karıştırarak dinlenmeye bırakın ve toprağın
dibe çökmesini bekleyin.
Dibe çökme işlemi toprak cinsine göre 10 dakika ile 1-2 saatlik sürede gerçekleşebilir.

Name:  toprak-ph-ölçümü-5-768x1024.jpg
Views: 19661
Size:  59.8 KB
Hazırladığımız karışım yukarıda görüldüğü üzere ölçüme hazırdır.

pH Metremizi probu sadece yukarıda kalan suya girecek şekilde numune kabına batırarak ölçüm işlemini yapabilirsiniz.
Resimde görüldüğü üzere numune aldığımız toprağımızın pH derecesi 6.6 çıkmıştır.
Bu anlatımda yapılan ölçüm şekli toprak pH ölçümünde en doğru sonucu alabileceğiniz yöntemlerden biridir.
Bu anlatımda yer alan ph metre de dahil olmak üzere markası ne olursa olsun bu sınıfdaki hiç bir sıvı ölçümü için imal edilmiş ph metre direk toprağa batırılarak pH ölçümü yapmamaktadır.

m_akif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 08:42   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Olayı daha netleştirmek ve anlamadığım kısımları netleştirmek için soruyorum: Su kullanırken saf su yerine normal kullandığımız sulama suyu (Çeşme veya kuyu suyu) kullansak daha gerçekçi rakamlar elde etmezmiyiz, üstelik suyunda bir pH'sı var ve toprakla birleştiğinde oluşan çamurun ortalama bir değeri oluşuyor diye düşünüyorum. Bitki sulama suyu ve toprak pH sı arasındaki değerdeki suyla karşılaştığından pH nın bu şekilde bize bir değer oluşturması daha mantıksal değil midir?

Manifesto beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 09:50   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Olayı daha netleştirmek ve anlamadığım kısımları netleştirmek için soruyorum: Su kullanırken saf su yerine normal kullandığımız sulama suyu (Çeşme veya kuyu suyu) kullansak daha gerçekçi rakamlar elde etmezmiyiz, üstelik suyunda bir pH'sı var ve toprakla birleştiğinde oluşan çamurun ortalama bir değeri oluşuyor diye düşünüyorum. Bitki sulama suyu ve toprak pH sı arasındaki değerdeki suyla karşılaştığından pH nın bu şekilde bize bir değer oluşturması daha mantıksal değil midir?
selamlar aslında mantığınız doğru. Fakat ben kimyacı olmadığım için net ve doğru bilgi veremeyeceğim. fakat ph değerini ben hem suda hem toprakta ayarlamaya çalışıyorum. çünkü bitkinin kökleri besini emebilmesi için sıvının yani suyun ph dereceside önemli diye düşünüyorum. burda saf su kullanmakdaki amaç toprağın ph degerini net olarak ölçebilmektir. ,
menekşemize her zaman aynı miktarda su veremeyeceğimiz için ph değeri de sürekli değişken olacaktır. oysa toprak ph atıyorum 6,2 ise ve biz sulama suyumuzu 6,5 ph değerinde verirsek çok az bir değişim olcaktır bitki için. fakat murluk suyu ph değeri 8 civarında ve toprağımızın ph 6 civarında ise verilen sıvı miktarına göre değişim aralığı çok büyüyecektir.

Düzenleyen m_akif : 02-08-2013 saat 13:40
m_akif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 22:01   #4
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Merhaba,

Saf su kullanımındaki amaç, saf suyun PH'ı 7 olması yani nötr olması. Numune toprağınız ile karıştırılırken toprağınızın PH değerine etki etmemesi için nötr su kullanılır. Siz elinizdeki PH metre ile herhangi bir suyun PH'ını 7 yaptıktan sonra bu suyu da çözeltinizde ya da ölçümünüzde kullanabilirsiniz. Akredite kurumlarda da ölçüm yöntemi budur. Daldırma yöntemiyle PH ölçülmez, ölçen cihazların doğruluğuna da şahit olmadım.

Herhangi bir suyun PH'ını nötr (yani 7 ) yapmak için eğer asidik ise kireçli su damlatarak yükseltebilir, alakali yani kireçli ise sulandırılmış limontozu eriği damlatarak PH'ı düşürebilir,
nötr ( PH 7) suyunuzu elde edebilirsiniz.

selamlar

m_akif beğendi.
Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2014, 06:21   #5
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2009
PH Metrenin kullanımı hakkında bilgi..

Resmini verdiğim PH metreyi önce kılavuzunda dediği gibi çamursu toprağa saplıyarak ölçüm yapmak istedim,daha sonra bardakta yarı toprak yarı suda denedim,en sonda sadece suyun içinde denedim.Değeri devamlı 7 gösterdi.Sadece suya az limon tuzu kattığımda 5,2 gibi bir değer verdi.Bu deneyleri birer kere yaptığımdan hemen bozulabileceğini tahmin etmiyorum.Nasıl kullanacağım konusunda bilgi veren olursa çok sevinirim.

Name:  ph metre.jpg
Views: 18584
Size:  52.1 KB

redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 15:29   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-02-2014
Arkadaşlar. ..özellikle terasta veya balkonda çeşitli bitki yetiştiriciliği yapanlar...topraktaki ph ve mineral olcumlerinizi nasil yapıyorsunuz. ...

Resimdeki cihazı siparis verdim ...umarım istediğim bilgiye en doğru şekilde ulaşırım...

Eklenen Resimler

tanerege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2015, 23:27   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Bende bütür bir cihaz bakıyorum kendime ama güvenilirlikleri konusunda endişelerim var.
tanerege arkadaşım senin aldığın Çin malı, görüşlerini merak ediyorum.
Redbullah seninki nere malı, fiyatı neydi?

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2015, 21:24   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-02-2014
Sn estikey...cihaz elime ulaştı. ..ölçümleri gayet güzel. ..bende birde manuel kullanim olanida var...terasimdaki agaclarimin farkli ph isteklerinden dolayi kullanıyorum simdilik memnunum...

tanerege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2015, 14:29   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2015
Wink

*** forma yeni üye olduğum için tam olarak kullanmayı öğrenemedim konu açmayı henüz çözemedim bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.portatif toprak ph ölçüm cihazı almayı düşünüyorum.Acaba kullanan tavsiye eden ya da konu ile ilgili bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

ibrahimokms51 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 22:42   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2017
Merhabalar!
Değerli arkadaşlar, ben de Adwa 12 ph metreyi aldım. Hemen ölçülere başladım fakat kafamda birçok soru oluştu. Bir tanesi ; ben de Selahattin Bey gibi toprağı sulandirdiğimiz saf sunun ölüme etkide bulunup yanılgıya sebep olacağını düşünüyorum. Çünkü saf sunun ph değeri 7 olunca toprak 4 olsa onu 6 ölçtürü. Bizzat denedim ķükürtlu suyu ölçtüm 4 çıktı ama az saf su ilave edince 6.5 lere yükseldi.

Manifesto beğendi.
fidan aşığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2017, 12:31   #11
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fidan aşığı Mesajı Göster
Merhabalar!
Değerli arkadaşlar, ben de Adwa 12 ph metreyi aldım. Hemen ölçülere başladım fakat kafamda birçok soru oluştu. Bir tanesi ; ben de Selahattin Bey gibi toprağı sulandirdiğimiz saf sunun ölüme etkide bulunup yanılgıya sebep olacağını düşünüyorum. Çünkü saf sunun ph değeri 7 olunca toprak 4 olsa onu 6 ölçtürü. Bizzat denedim ķükürtlu suyu ölçtüm 4 çıktı ama az saf su ilave edince 6.5 lere yükseldi.

Ben bu işten pek anlamam sadece mantık yürütebiliyorum. Örneğin bir nesnenin ağırlığını ölçmek için ağırlığını bildiğimiz bir nesne ya da ağırlık kullanırız. 1 kilo şekeri ölçmek için 1 kiloluk sabit ağırlık gerekir. Ph ölçmek içinde ph nı bildiğimiz bir nesne gerekir. Saf suyun ph'ı 7 ise, toprak ile karıştırdığımızda yapacağımız ölçümü buna göre değerlendirebiliriz.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2017, 15:29   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2017
Bunu şöyle örneklendirsek; yemek tuzlu olunca şu ilave ederseniz tuzluluğu azalır. Ölçeceğimiz toprak asitli yani 4.00 olsun siz bu toprağı 7 derecelik ph sahip bir su ile sulandirirsaniz alacağınız ölçüm sonucu 5 veya 6 olacak nede mi? O toprağın asiltliğine kireç ilave etmiş gibi olacaksınız da ondan. Üşenmeyin deneyin. Yarim bardak Limon suyunun ph sini ölçün cihaz sonuca ulaşınca cihazi kabdan çikarmadan ph 7 olan saf su ilave edin sonucu görünce bana hak verirsiniz

Manifesto beğendi.
fidan aşığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2018, 23:29   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Bence de mantıksal olanı bu.
Bitkimizi hangi suyla sulayacak isek toprağın Ph veya Ec değerini ölçmek için o suyu kullanmamız gerekir.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2018, 15:02   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Bence de mantıksal olanı bu.
Bitkimizi hangi suyla sulayacak isek toprağın Ph veya Ec değerini ölçmek için o suyu kullanmamız gerekir.
pH ölçümünde saturasyon çamuru hazırlarken saf su kullanılmasının nedeni, temel olarak hiç bir madde içermeyen saf suyun toprağın gerçek pH değerini vermesi olarak açıklanabilir. Sulama suyu, bir havuza alınıp pH değeri istenilen değere fosforikasit/potasyum hidroksit veya nitrik asit/Potasyum hidroksitle ayarlanıp sonrasında kullanılabilir.

Emine Akman beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2018, 16:50   #15
Ağaç Dostu

Seranın çeşitli bölgelerinden (yüzeyden,15 cm ve 30 cm derinliklerinden) aldığım toprak örnekleri saf suyla (Ph 7.1) 1/1 oranında sulandırıp toprak çöktükten sonra yaptığım ölçumde Ph 5.0;
Kuyu suyu ile (sulama suyu,Ph 7.4 )yaptığım ölçümde Ph 7.3 çıkıyor.
Hangisini baz almalıyım?

Kozanli beğendi.
Eski 18-08-2018, 18:19   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Seranın çeşitli bölgelerinden (yüzeyden,15 cm ve 30 cm derinliklerinden) aldığım toprak örnekleri saf suyla (Ph 7.1) 1/1 oranında sulandırıp toprak çöktükten sonra yaptığım ölçumde Ph 5.0;
Kuyu suyu ile (sulama suyu,Ph 7.4 )yaptığım ölçümde Ph 7.3 çıkıyor.
Hangisini baz almalıyım?
Ölçüm tarzınız hatalı. Saturasyon çamuru hazırlamanız gerekli. Aldığınız toprağı suyla doyuracaksınız (hacim olarak %50 toprak. Kaşık veya spatül üzerinde sulu macun kıvamında olacak. Elektrodu bu doygun (sature) çamur içerisine daldırıp ölçüm yapmanız gerekiyor. Diğer türlü, toprağın tamponlama yeteneği göz ardı edilmiş olur ki ölçtüğünüz değer doğru olmaz.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 18-08-2018 saat 18:20 Neden: ilave...
Eski 18-08-2018, 20:04   #17
Ağaç Dostu

Saturasyon çamurunda ölçüm için tavsiye edebileceğiniz bir cihaz varmıdır

Eski 19-08-2018, 15:14   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Saturasyon çamurunda ölçüm için tavsiye edebileceğiniz bir cihaz varmıdır
Hepsi pahalı. Aliexpres'ten şu ürün alınabilir. Dikkatli kullanmak gerekiyor elektrodun uç kısmında koruması yok:
https://www.aliexpress.com/store/pro...ceBeautifyAB=0

Eski 20-08-2018, 17:01   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Hepsi pahalı. Aliexpres'ten şu ürün alınabilir. Dikkatli kullanmak gerekiyor elektrodun uç kısmında koruması yok:
https://www.aliexpress.com/store/pro...ceBeautifyAB=0

Teşekķürler.Çok sağ olun

Asit veya kükürt ekleyerek ph ını nötr yaptığımız sıvıyı cihaz kalibrasyonunda veya toz iba çözmede kullanabilirmiyiz,
Ya da kaynatma yoluyla elde ettiğimiz sıvı dahamı sağlıklı olur?

Eski 21-08-2018, 16:57   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekķürler.Çok sağ olun

Asit veya kükürt ekleyerek ph ını nötr yaptığımız sıvıyı cihaz kalibrasyonunda veya toz iba çözmede kullanabilirmiyiz,
Ya da kaynatma yoluyla elde ettiğimiz sıvı dahamı sağlıklı olur?
Cihaz kalibrasyonunda kullanmanız doğru olmaz. Kalibrasyon çözeltisi kullanmanız önerilir: KALİBRASYON ÇÖZELTİSİ pH7 20ml - pH ÖLÇÜM CİHAZLARI
KALİBRASYON ÇÖZELTİSİ pH4 20ml - pH ÖLÇÜM CİHAZLARI
Toz IBA çözmek için kullanılabilir. IBA'yı çözmek için, gereken miktar IBA tartılır bir cam kap içerisine konur. Üzerine kullanacağınız miktarın yarısı kadar su ilave edilir (mesela hazırlayacağınız çözelti miktarı bir litre ise, yarım litre su ilave edilir). Cam bir baget ile karıştırırken içerisine potasyum hidroksit (KOH) granülleri ilave edilir. KOH etkisiyle IBA su içerisinde çözünmeye başlar. Çözünme durduğu zaman azar azar KOH ilave edilir. Tamamen çözündüğünde bir litreye tamamlanır. pH metre elektrodu çözeltiye daldırılır. Fosforik asit ilavesi ile ph değeri 7,2-7,4 arasına getirilir. Çözelti kullanılmaya hazırdır. Kullandıktan sonra pH elektrodu yıkayıp ucunu saklama çözeltisi içerisinde tutmanız gereklidir.
Elektrodu korumak için potasyum klorür çözeltisi hazırlamak amaçlı saf suya ihtiyacınız olur. 55,91 gram potasyum klorür tartılır bir cam kap içerisine konur. Üzerine 100ml saf su ilave edilir. Karıştırılıp eritilir. Bu çözelti 250ml'lik deceli silindir içerisine dökülür. Üzeri saf su ile 250ml'ye tamamlanır. Bu hazırlanan çözelti 3molarlık bir çözeltidir ve pH metre elektrodu içerisindeki çözeltiyle aynı miktarda potasyum klorür içerir ve bundan dolayı da elektrod stabil halde bu sıvı içerisinde saklanabilir.

Manifesto beğendi.
Eski 20-10-2018, 23:39   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-09-2018
çinden 10 tlye alıdığım striple ph nasıl bakılır onu anlatayım

BU KONUDA HİÇBİR KAYNAK BULAMADIM KENDİ TECRÜBELERİMLE BİŞEYLER KARALAMAK İSTEDİM...
BİLİMSEL YÖNTEMİ DEĞİLDİR...

striple toprak ph sı bakarken de ben 4-9 arası ph ölçen bir strip kulandım
saf su elinizde yoksa youtubede videoda anlatılıyor o şekilde elde edebilirsiniz...
-toprağınızı kurutup ince elekten geçirin
-temiz bir plastik kabı saf suyla önce bir çalkalayın (temizliğinden emin olun)
-1 ölçek toprak koymuşsanız 1,5 ölçek su koyun 2- 3 defa çalkalayın iyice karıssın ..
-bir gece bekletin üstte kalan berrak su kısmına stribi daldırıp çamura mümkün olduğunca temas ettirmeden 5-10 saniye bekleyin
-çıkarınca üzerindeki fazla suyu renklerin karışmaması için yere doğru silkeleyin -1-1,5 dk kadar bekleyin okuma yapın..en doğru sonuç bu şekilde çıkıyor...
eger renkler birbirine karışmışsa yeni bir çubukla deneyin..yanıltıcı olabilir..

NOT: %100 sonuç vermese de bir fikriniz olsun dostlar
yanlışım eksiğim varsa düzeltin lütfen ...

fraktur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024