agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-07-2013, 07:25   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-06-2013
Galeri: 4
Şebeke suyu analizinde sertlik ve tuzluluk

İstanbul, Ortaköy Mahallesi'nde ikamet ediyorum. Üç hafta kadar evvel bu linkte yer alan şebeke suyu analizlerinde belirtilen sertlik(CaCO3), kalsiyum ve magnezyum değerlerini göz önünde bulundurarak kendi kendime bu suyun sulamada kullanılabileceğine karar vermiştim.

Üç gün önce Kumkuat fidelerimden resimde önde gördüğünüz ikisinin yaprakları yer yer renklerini kaybetmeye başladı, an itibariyle de gitgide beyazlaşıyor, sararıyorlar. Aynı saksıda bulunan öbür fideler ise aynı suyla sulanan tüm diğer bitkilerim gibi sağlıklı görünüyorlar.

Eğer buna sebep olan özel bir hastalık/zararlı yok ise bu durum su sertliğine bağlı demir eksikliğine benziyor, veya olayın süratli gerçekleşmesinden ötürü asıl sebep tuzluluk da olabilir. Sizce hangisidir?
Verilerdeki sertlik ve tuzluluk oranı üzerine yorumunuz nedir?

Ayrıca, analizlerde iletkenlik değeri belirtilmediğinden; ölçüm yapmadan, analizdeki diğer verilerden iletkenlik hesaplamak mümkün mü?

Son olarak da fidelerim için ne yapmamı önerirsiniz? Dün akşam toprağı içme suyuyla biraz yıkadım ve tabii ki şebeke suyu kullanmaktan vazgeçtim.
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

fcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024