agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni219Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2014, 00:28   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2014
sayın vetman inşallah çalışmalarınızdan olumlu sonuçlar alırsınız çok samimiyim en az sizin kadar sonuçlarınızı heyecanla bekliyorum lütfen çok bekletmeyin kolay gelsin

elizz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 09:25   #92
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemalerd Mesajı Göster
Sn.Vetman996,
Öncelikle bu başarı hikayeniz için sizi kutluyorum.Madrasol.com adlı sitenizi de inceledim bir veteriner hekim olarak daha once de hem büyükbaş hemde küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştirme deneyimlerinizden sonar bu Solucan işine başlayarak bu konuda herkese çok büyük destek olacağınıza inanıyorum.

Ben size çok kısa bir şey soracağım,Katı Solucan Gübresi 1-2,5 TL arasında gezerken Sıvı Solucan Gübresi gördüğüm kadarıyla 50-80 TL arasında litre fiyatıyla satılıyor,Sıvı Gübrenin üretim aşamaları ve bekleme süresi hakkında bilgi alabilirmiyim?

Teşekkürler,
Sayın Cemalerd merhaba.

Solucan ve gübresini ülkemizin geleceği için önemsiyoruz. Bunun için de elimizden geldiğince çalışmalarımızı ve deneyimlerimizi paylaşacağız. Bizim büyükbaş çiftliğimiz ve broiler üretim çiftliğimizde üretimimiz devam ediyor ama solucan gübresine ülkemiz topraklarının geleceği için ayrı bir önem veriyoruz.

Sıvı solucan gübresinin fiyatının yüksekliği ile ilgili şunları söyleyebilirim.

- Sıvı solucan gübresinin 50-80 tl gibi bir fiyatlara satılması "pahalı olan değerlidir" düşüncesiyle oluşturulmuş fiyat politikası olduğunu düşünüyorum ama bizce yanlıştır.

- Sıvı solucan gübresi katı solucan gübresi ile elde edilir ama içine bazı katkılar ve işçilik gerekmektedir. Ama bunlar fiyatı bu kadar yükseltecek giderler değildir.

- Sıvı solucan gübresi fiyatları her kesimin alıp kullanabileceği fiyatlara çekilmesi gerekiyor. Biz fiyatımızı belirlerken bu hususu göz önünde bulunduracağız ama ucuz olunca da kalitesiz zannediliriz korkusunu da taşıyoruz inanın.

Burada vetman996/Solucan Gübresi Üretim Tesisi yazdığımız gibi katı solucan gübresi 24.90 tl gibi bir fiyata satılabiliyorsa sıvı solucan gübresinin 50-80 tl gibi bir fiyata satılması da normal bence

Biz dünyaca ünlü bir hocamızın danışmanlığında sıvı solucan gübresi üretimine başladık. Kendileri orgonamineral bir solucan gübresine Türkiyenin ihtiyacı var dediler. İlkönce sıvı solucan gübresini elde edip analiz sonucu eksik elementleri tespit edip içine de enzimatik yöntemle elde edilmiş (NPK ve iz elementler içeren) sıvı gübre ilavesiyle mükemmel olduğunu düşündüğümüz bir gübre ortaya çıktı. Şuan analizlerimizi yaptırıyoruz. Sonuçları çok merak ediyorum doğrusu.

Sırada burada vetman996/Solucan Gübresi Üretim Tesisi paylaştığım gibi yapacak gübrelerimiz var. Allah yardımcımız olsun.

Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 09:31   #93
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Bu sayfa bir hazineymiş.
Çok faydalı ve güzel bilgiler var. Paylaşanlara, bilgilere teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Sayın Cumhur Hocam merhaba.

İlginize teşekkür ediyorum. Şu yoğunluğu atlatalım, kahveye çay içmeye geleceğim. Hem çay içer hem muhabbet ederiz. Sizin özlü sözlerinizi özledim doğrusu.

Selamlar... Saygılar...

Eski 29-04-2014, 09:41   #94
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elizz Mesajı Göster
sayın vetman inşallah çalışmalarınızdan olumlu sonuçlar alırsınız çok samimiyim en az sizin kadar sonuçlarınızı heyecanla bekliyorum lütfen çok bekletmeyin kolay gelsin
Sayın Elizz Hanım merhaba.

İlginiz için çok teşekkür ediyorum. Dostlarımızın heyecanı bizi ayrı bir mutlu ediyor. Çalışmalarımızdan olumlu sonuçlar alacağımızdan eminiz. Çünkü konusunda uzman kişilerden danışmanlık alıyoruz. Ne yapılması gerekiyorsa yapıyor ve masraftan kaçmıyoruz. Bu kadar emeğin sonucunda güzel meyveler çıkacaktır inşallah.

İyi temennileriniz için teşekkürler... Selamlar... Saygılar...

Eski 30-04-2014, 02:33   #95
Yeni Üye

sayın vetman bizler yola bile çıkamadık sizlerin çalışmalarınız ve iyi sonuçlarınız bize destek oluyor anladığım kadarıyla siz topraksız tarım üzerinde yoğunsunuz. ben bu sene hayatımda ilk defa sebze ekicem (küçük bir arka bahçede her çeşitten sadece bir sıra buna ekmek denirse) solucan gübresinin sonuçlarını görebilmek için yanlız çilek fidelerim kurumuş ( susuzluktan) sizce çilekte hangi çeşit ekmeliyim cuma **** cumartesi sizden fide alıcam sizin tavsiyeniz hangisidir ben şu kocaman çileklerden olsun istemiyorum reçele daha uygun olsun istiyorum tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

çalışmalarınızda başarılar iyi günleriniz olsun.

vetman996 beğendi.
Eski 30-04-2014, 12:53   #96
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın vetman çalışmalarınız olumlu sonuçlanması beni son derece sevindirdi
aranızda olmadığım için üzgünüm ,yakında hep berağber olacağız şimdilik hoşçakalın iyi çalışmalar.idris şenol)

vetman996 beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 22:11   #97
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
sayın vetman bizler yola bile çıkamadık sizlerin çalışmalarınız ve iyi sonuçlarınız bize destek oluyor anladığım kadarıyla siz topraksız tarım üzerinde yoğunsunuz. ben bu sene hayatımda ilk defa sebze ekicem (küçük bir arka bahçede her çeşitten sadece bir sıra buna ekmek denirse) solucan gübresinin sonuçlarını görebilmek için yanlız çilek fidelerim kurumuş ( susuzluktan) sizce çilekte hangi çeşit ekmeliyim cuma **** cumartesi sizden fide alıcam sizin tavsiyeniz hangisidir ben şu kocaman çileklerden olsun istemiyorum reçele daha uygun olsun istiyorum tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

çalışmalarınızda başarılar iyi günleriniz olsun.
Sayın Elizz Hanım merhaba.

Bizim agaclar.net maceramız topraksız tarım ile başladı. Kimyasal gübreleri daha yakından tanıyınca doğala yakınlaşmak için solucan gübresi ortaya çıktı. Aslında bizim topraklı tarımda çalışmalarımız da var. Şimdiden sonra topraklı tarım çalışmalarımız daha da yoğunlaşacak gibi görünüyor.

Çilek fideleri için Albion tavsiye ederim ama bizim elimizde kalmadı. Albiondan sonra ise Camarosa geliyor tavsiye sırasında. Camarosa elimizde var ve Manisa'da çok iyi sonuç alınıyor.

Biz deneme üretimi yaptığımız katkılı sıvı solucan gübresini çileklerde denettik. Sonuçlar çok muhteşem çıktı. Bu işi bilenler gözlerine inanamadılar. Bu formülle ton bazında sıvı solucan gübremizi ürettik. analiz sonuçlarını bekliyoruz. Ortaya muhteşem bir sıvı gübre çıktığından eminiz. Denemek isteyen bir kaç dostumuza hediye göndereceğiz. Çilek fidesi siparişinizde bir miktar bu gübremizden hediye gönderebiliriz.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

Ayazkızı ve YeniBON beğendi.
Eski 30-04-2014, 22:21   #98
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sayın vetman çalışmalarınız olumlu sonuçlanması beni son derece sevindirdi
aranızda olmadığım için üzgünüm ,yakında hep berağber olacağız şimdilik hoşçakalın iyi çalışmalar.idris şenol)
Değerli İdris Bey Kardeşim merhaba.

İlginiz için teşekkür ederim. Nerelerdesiniz merak ettim doğrusu. Neyse, yakında yine beraber olacaksak sorun yok demektir. Selamlar.. Saygılar...

Eski 01-05-2014, 00:22   #99
Yeni Üye

sayın vetman

inceliğiniz için çok teşekkür ederim denemek istemezmiyim hiç toprak galiba bir aşk gibi bağlıyor kendine insanı emekliliğime 3 yıl kaldı galiba 20 yıl çok zevk alarak yaptığım tekstil işinden bile biran önce sıyrılmak istiyorum çalışanlarımı nasıl dağıtıcam diye kara kara düşünüyorum cumartesi günü mutlaka fide siparişi vericem umarım geç kalmamışımdır ekmek için

iyigünleriniz olsun

Eski 05-05-2014, 13:43   #100
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Üretiminiz sonucu dağıtımına başlayacağınız solucan gübresinin ilk 100 kilosunu satın alarak müşteriniz olmaya talibim
Sayın Meyvelitepe Üstadım merhaba.

Siparişiniz olan Solucan gübremizi bugün kargoya vereceğiz. Siz dün gece adres ve iletişim bilgilerinizi agaclar.net üzerinden göndermiştiniz ama site database arızası verdiği için bilgilerinize ulaşamıyoruz. Mail adresimize destek@madrasol.com adres bilgilerinizi tekrar gönderebilirseniz memnun olacağız.

Ayazkızı ve YeniBON beğendi.
Eski 14-05-2014, 17:26   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2014
Sayin Vetman;

Bu degerli bilgiler icin tesekkur ederim.
En kisa zamanda sizi ve isletmenizi ziyaret etmek isterim.

vetman996 beğendi.
yaramazca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 01:05   #102
Yeni Üye

sayın vetman

çalışmalarınız kolay gelsin. sizden aldığım sıvı solucan gübresini kullandım ve sevdiklerimede verdim mayıs 10 da diktiğim bütün sebzeler mayıs sonunda çiçeklendi salatalık ve fasulyeler ilk ürünlerinide gösterdi. size sormak istediğim kendi üretip aldığım gübrenin içinde kokon kalmadı gibi hergün yavruları alıp havuza ekledik bu arada canlı olarak kokondan çıkan yavrularıda seyretme şansım oldu sormak istediğm bu gübreyi ne zaman kullanabilirim nemini muhafaza etmeye çalışıyorum.şimdiden teşekkür ederim.

çalışmalarınızda başarılar. mehmet beye ve fatih beye selamlar

Ayazkızı beğendi.
Eski 06-06-2014, 11:18   #103
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
sayın vetman

çalışmalarınız kolay gelsin. sizden aldığım sıvı solucan gübresini kullandım ve sevdiklerimede verdim mayıs 10 da diktiğim bütün sebzeler mayıs sonunda çiçeklendi salatalık ve fasulyeler ilk ürünlerinide gösterdi. size sormak istediğim kendi üretip aldığım gübrenin içinde kokon kalmadı gibi hergün yavruları alıp havuza ekledik bu arada canlı olarak kokondan çıkan yavrularıda seyretme şansım oldu sormak istediğm bu gübreyi ne zaman kullanabilirim nemini muhafaza etmeye çalışıyorum.şimdiden teşekkür ederim.

çalışmalarınızda başarılar. mehmet beye ve fatih beye selamlar
Sayın Elizz Hanım Merhaba.

Elde ettiğiniz gübreyi hemen kullanabilirsiniz. Kullanmak için beklemenize gerek yok. Fakat elde edilen gübre bekledikçe kalitesi de artmaktadır.

Ürettiğiniz sebzelerin lezzetini tadınca ne kadar doğru bir işe yöneldiğinizi daha iyi anlayacaksınızdır. Mehmet Bey'e ve Fatih Bey'e selamlarınızı ileteceğim.

Eski 09-06-2014, 11:58   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Benim merak ettiğim diye ki sizden 1000 adet
kırmızı kalifornia solucanı almak istedim. 1000 adet solucanı tek tek sayıyormusunuz?
yoksa göz kararı bir miktar alıp öyle mi gönderiyorsunuz?

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 17:10   #105
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 Mesajı Göster
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Benim merak ettiğim diye ki sizden 1000 adet
kırmızı kalifornia solucanı almak istedim. 1000 adet solucanı tek tek sayıyormusunuz?
yoksa göz kararı bir miktar alıp öyle mi gönderiyorsunuz?
Değerli Sercan Bey merhaba.

Biz solucanlarımızı teslim etmeden önce teker teker saymaktayız. Satın alınan sayının altında değil ama biraz üstünde teslim ediyoruz. Kul hakkının ne olduğunu çok iyi bilmekteyiz.

Yeri gelmişken biz solucanlarımızı satın alırken bu konu hakkında başımızdan geçenleri yazmayı isterdim. Biz farklı farklı firmalardan solucan aldık. Firmanın biri 100.000 solucan diye bize 20.000 solucan verdi, bir diğeri 10.000 solucan diye 3.000 solucan verdi. Biz aldığımız her solucanı saydığımız gibi satarken de de sayıyoruz. Çünkü yaşadığımız hayal kırıklığını kimseye yaşatmak istemiyoruz.

Bizden alış veriş yapan dostların dürüst bir firmadan alış veriş yaptığını bilmelerini isteriz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 09-06-2014, 18:45   #106
Ağaç Dostu

Bu soruyu sormamdaki sebep size güvenmemem değil ******...
Sadece bu işin pratik bir yöntemi var mı yok mu sadece onu merak ettim.
Mesela solucan üretini yıllardan beri yapan çok tecrübeli ülkeler var. Bu ülkelerde uygulanan yöntem nedir? Hiç araştırmanız oldu mu? Bana siparişlerin çok yoğun olduğu bir firmada yoğun emek gücü gerektirir gibi geliyor.....?????

Not: 1 yıl önce bende bir firmadan 500 adet solucan satın aldım. Daha doğrusu öyle olduğunu sanıyordum. İçinden 200 adet zor çıktı... Sanırım bu firma, bizler iğreniriz tek tek saymaya üşeniriz diye biraz yediği yemle karıştırarak göz kararı göndermiş. Tabi bu işin haram helal yönü var, ****** ben eksik geldiği için hakkımı helal etmiyorum o firmaya..

Ayazkızı beğendi.
Eski 09-06-2014, 18:55   #107
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Fiyat nedir ve en az ne kadar alabiliyoruz? Bir alt limitiniz varmı?

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 20:28   #108
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Bu soruyu sormamdaki sebep size güvenmemem değil ******...
Sadece bu işin pratik bir yöntemi var mı yok mu sadece onu merak ettim.
Mesela solucan üretini yıllardan beri yapan çok tecrübeli ülkeler var. Bu ülkelerde uygulanan yöntem nedir? Hiç araştırmanız oldu mu? Bana siparişlerin çok yoğun olduğu bir firmada yoğun emek gücü gerektirir gibi geliyor.....?????

Not: 1 yıl önce bende bir firmadan 500 adet solucan satın aldım. Daha doğrusu öyle olduğunu sanıyordum. İçinden 200 adet zor çıktı... Sanırım bu firma, bizler iğreniriz tek tek saymaya üşeniriz diye biraz yediği yemle karıştırarak göz kararı göndermiş. Tabi bu işin haram helal yönü var, ****** ben eksik geldiği için hakkımı helal etmiyorum o firmaya..
Sayın Sercan Bey, tecrübeli ülkelerde bu iş tartılarak yapılıyor. Ama tartı esnasında solucanların birbirlerini boğma olayı olabiliyor. Sayma işlemi için kullanılan aletler de kullanılabiliyor. Alet kullanılmadan bir kişi günde 20.000 solucan çok rahat sayabiliyor.

Solucan satın almak isteyen tüm dostların aldıkları solucanı saymalarını tavsiye ediyoruz. Kul hakkından korkmayan veya helal haram bilmeyen firmalar olabildiği gibi solucanı saymadan göz kararı ile gönderenler de olabiliyor.

Selamlar... Saygılar...

Ayazkızı beğendi.
Eski 09-06-2014, 20:49   #109
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seccomann01 Mesajı Göster
Fiyat nedir ve en az ne kadar alabiliyoruz? Bir alt limitiniz varmı?
Sayın Seccomann01 merhaba.

Biz solucan ve gübresini çok kar elde etmekten ziyade ülkemize yararlı olan bu işi tanıtalım düşüncesiyle yapıyoruz. Şu an için bir nevi tohum ekiyoruz. Zamanı gelince tohumlarımızı hasad ederiz İnşallah.

Solucan satışımızda her hangi bir alt limitimiz yok. Bir milyon civarında olduğunu bildiğimiz solucanlarımızı en fazla 100.000 adet olarak verebiliyoruz.

Satın almak isteyen dostlarımız aşağıdaki siteleri kullanarak alış veriş yapabilir.

solucan Gübresi satışı : madrasol.com veya http://dukkanlar.gittigidiyor.com/madratarim/

Selamlar... Saygılar...

Eski 09-06-2014, 21:20   #110
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Tesekkur ederim bilgileiniz icin

HUAWEI U9510E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

vetman996 beğendi.
seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 12:55   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Solucan gübre nasıl ayırılır.

Merhaba

Konuyu araştırırken bu siteyi buldum.

Solucan gübresini bahçem için kullanmayı düşünüyorum ve bu iş içinde ufak bir üretim ve deneme yapmak istiyorum.

Sorum şu solucanları aldık, uygun yatakta besledik bir müddet sonra gübre oluştu.
Bundan sonra solucanla gübreyi nasıl ayıracağız.

Tek tek solucanları toplayacakmıyım yoksa bir elekle elesem iş görür mü ?

Elekle elediğimde gübrenin içinde kalacak olan koza ve yumurtalar gübrelenecek alana gitmiş olmayacak mı, burada solucanlar tekrar üremeye devam edebilir mi ?

Basitce bir bahçe için nasıl bir yöntem uygulamam gerekli ?

Not: Bahçem 600 - 700 metrekare

Teşekkür ederim...

Ayazkızı beğendi.
megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 16:32   #112
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Merhaba

Konuyu araştırırken bu siteyi buldum.

Solucan gübresini bahçem için kullanmayı düşünüyorum ve bu iş içinde ufak bir üretim ve deneme yapmak istiyorum.

Sorum şu solucanları aldık, uygun yatakta besledik bir müddet sonra gübre oluştu.
Bundan sonra solucanla gübreyi nasıl ayıracağız.

Tek tek solucanları toplayacakmıyım yoksa bir elekle elesem iş görür mü ?

Elekle elediğimde gübrenin içinde kalacak olan koza ve yumurtalar gübrelenecek alana gitmiş olmayacak mı, burada solucanlar tekrar üremeye devam edebilir mi ?

Basitce bir bahçe için nasıl bir yöntem uygulamam gerekli ?

Not: Bahçem 600 - 700 metrekare

Teşekkür ederim...
Sayın Megbilgi Bey merhaba.

Bizim öncelikli hedef kitlemiz içinde sizler gibi kendi bahçesinde kendi gübresini üreterek kullanmak isteyen dostlara yardımcı olmak yer alıyor.

Diğer bir hedef kitlemiz ise kendi evinin balkonunda, tersasında vs. kendi bitkisini yetiştirmek isteyen dostlara en sağlıklı şekilde üretim yapmalarına yardımcı olabilmek.

Bu konularda ar-ge çalışmalarımız, deneme üretimlerimiz vs. son hızla sürüyor. Bazen mesajlara cevap yazmakta gecikiyoruz, bazen paylaşımlarda bulunamıyoruz ama sürekli yeni değerler katma derdindeyiz.

Kimyasal gübrelerin zararlarını paylaşacak değilim. Ne zaman bu konuda paylaşımlarda bulunsam tartışmaların fitilini ateşlemiş oluyorum sanki. (Topraksız tarım hakkında endişeler) Kısır tartışmaların kimseye bir şey kazandırmadığını bildiğim için olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum.

Sizin solucan gübresi üretiminiz hobi amaçlı üretime giriyor. Yani siz ticari amaçlı solucan gübresi üretimi düşünmüyorsunuz. Hobi amaçlı üretimde plastik kasa-konteyner içinde üretim en pratik üretim şeklidir. Kasa ile ilgili resim ekliyorum..

Bu kasalar 3-4 katlı olarak dizayn edilir. En alt kattaki (1. Kat diyelim) kasa içinde sıvı toplanır. Bu kasanın yabanı delikli değildir fakat diğer kasların tabanı solucanlar geçebilecek şekilde deliklidir. Bu konu anlaşılmaz ise daha detaylı resimler paylaşılabilir.

2. kattaki kasanın tabanı deliklidir fazla su 1. kat kasa içine sızar. İkinci katta solucanlar yer alır. Solucanlara yemek artıkları, gübre vs.den elde edilmiş solucan maması sürekli ilave edilir kasa dolduğunda 3. kata yeni solucan maması konulduğunda solucanlar ikinci kattan üçüncü kata (kasa altındaki deliklerden) geçer. İkinci kattaki Solucanların tamamı üçüncü kata geçince 2. kat kasa içindeki gübreyi siz kullanabilirsiniz. Eğer ikinci katta hala solucan bulunursa dördüncü katı dizayn edersiniz ve solucanlar 3. kattan 4. kata geçinceye kadar ikinci katta solucan kalmaz. Böylece ikinci kat kasa içindeki solucan gübresi gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Her şey gönlünüzce olsun.

Selamlar... Saygılar...

Eklenen Resimler

Ayazkızı, YeniBON ve guppy beğendi.
Eski 14-06-2014, 22:39   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Teşekkür ederim
Konuyu daha net anladım sanırım, solucanlar ortamı doğal yollardan terk etmiş oluyorlar

vetman996 beğendi.
megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2014, 11:46   #114
Ağaç Dostu

Sn vetman996 bahçemdeki sebzeler için elimdeki solucanları çoğaltmaya çalışıyorum. Şu an tahmini sayıları 5000 civarı...Solucanlarım için ideal bir ortam oluşturduğumu düşünüyorum. Yem olarak yanmış süt ineği gübresi kullanıyorum. Yalnız solucanlarla beraber yaşayan çok küçük ve beyaz renkli karıncanın belkide 1/20 si büyüklüğünde misafirlerimm var. Bu canlıların gözlemlediğim kadarıyla solucanlarla hehangi bir zararı yok.
Sizin üretim alanınızda buna benzer canlılar var mı? Bu beyaz böceklerin yararı **** zararı hakkında herhangi bir bilginiz var mı?

Eski 16-06-2014, 13:07   #115
Ağaç Dostu

Bahsettiğiniz böcekler Collembola takımına ait olup; İngilizce isimleri "Springtail", Türkçe isimleri ise "Kuyruklasıçrayanlar" dır.
Genellikle 1-2 mm olan saksılardaki topraklarda ve su birikintilerinin yüzeyinde görülebilen böceklerdir. Daha çok % 100 nemli topraklarda ve özellikle orman topraklarının içinde büyük sayılarda yaşarlar (metrekarede 100.000 birey).
Toprak biyolojisinde özellikle parçalanmalara katıldığı için indikatör olarak ve humus oluşumunu sağladığı ve toprağı bitkilerin yararlanacağı şekle soktuğu için büyük öneme sahiptirler.
Besinlerini çürümekte olan bitki ve hayvan artıkları ve ayrıca mantar, alg, bakteri, birhücreliler ve polenler oluşturur.
Oda sıcaklığında nem yoksa birkaç dakikada ölürler.
Kaynak : Prof. Dr. Ali Demirsoy (1992), Yaşamın Temel Kuralları (Entomoloji) Cilt 2- Kısım 2

Not: Sn vetman996 ağaçlar nette böyle bir bilgiye ulaştım. Ancak fotoğraf olmadığından benim bahsettiğim böcekler mi emin değilim...

Ayazkızı beğendi.
Eski 17-06-2014, 08:44   #116
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Sn vetman996 bahçemdeki sebzeler için elimdeki solucanları çoğaltmaya çalışıyorum. Şu an tahmini sayıları 5000 civarı...Solucanlarım için ideal bir ortam oluşturduğumu düşünüyorum. Yem olarak yanmış süt ineği gübresi kullanıyorum. Yalnız solucanlarla beraber yaşayan çok küçük ve beyaz renkli karıncanın belkide 1/20 si büyüklüğünde misafirlerimm var. Bu canlıların gözlemlediğim kadarıyla solucanlarla hehangi bir zararı yok.
Sizin üretim alanınızda buna benzer canlılar var mı? Bu beyaz böceklerin yararı **** zararı hakkında herhangi bir bilginiz var mı?
Sayın Sercan1969 Bey merhaba.

Gübrelerin içinde fermentasyona yardımcı bir takım böcekler bulunabiliyor. Bunlar solucanlara zarar vermediği gibi gübreyi işleyerek yararlı da olabiliyor. Bizim yığınlarda bu tür böcekler çok az sayıda var. Solucanlara her hangi bir zararı olmadığı için de problem görmüyoruz.

Bazı yığınlar içinde çok küçük solucanlar da olabiliyor. Bunların rengi beyaz ve kokondan çıkmış solucan yavrusundan daha küçüktür. Bu tür solucanların bulunduğu ortamda Ph düşmüştür. Bu solucanların da zararı yok ama Ph için önlem almanız gerektiğini size haber verir.

Size kolaylıklar diliyorum. Selamlar... Saygılar...

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-06-2014, 08:22   #117
Ağaç Dostu

Sn vetman996 PH'yı yükseltmek için siz ne gibi bir uygulama önerirsiniz. Ya da uyguladığınız bir yöntem var mı?

Eski 26-06-2014, 15:27   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sn vetman996 size mesaj gönderemiyorum. mesaj kutusu dolu diyor.
madrasol a yazdım, oradan da ses yok.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2014, 16:53   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Sevgili vetman996, çalışmalarınızda kuvvet ve başarı diliyorum. Sizden aldığım ürünlerden gercekten memnunum. Yanlız şu var. Ben sıvı solucan gübresini alirken. Sizin plastik şişelerin daha etiketleri hazirlanmamıştı. O yüzden bana beyaz düz bir ürün geldi. Arkadaşlar bu konuda bilgilendirip gondermislerdi. Yaninda da ürün hakkında gerekli bilgileri içeren bir dökümanla geldi sıvı gübrem. Sorun şu ki burada ki bilgiler büyük ölçekli kullanımlar için hazırlanmış. Ben sıvı nsolucan gubresini bonsailerimde kullanıyorum. Bu yüzden ölçeklendirmede sorun oluyor. Mesela 20 litre sulama suyuna kaç cc **** mg sıvı gübre koymalıyım. Yardımcı olur musunuz. Bu arada köklerde problem olan bir bonsai ağacım için almıştım, bir kaç dal kuruması sonrası ağacı kurtardım. Sıvı gübrenizinde çok nfaydası oldu.

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ayazkızı beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2014, 14:58   #120
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
Sevgili vetman996, çalışmalarınızda kuvvet ve başarı diliyorum. Sizden aldığım ürünlerden gercekten memnunum. Yanlız şu var. Ben sıvı solucan gübresini alirken. Sizin plastik şişelerin daha etiketleri hazirlanmamıştı. O yüzden bana beyaz düz bir ürün geldi. Arkadaşlar bu konuda bilgilendirip gondermislerdi. Yaninda da ürün hakkında gerekli bilgileri içeren bir dökümanla geldi sıvı gübrem. Sorun şu ki burada ki bilgiler büyük ölçekli kullanımlar için hazırlanmış. Ben sıvı nsolucan gubresini bonsailerimde kullanıyorum. Bu yüzden ölçeklendirmede sorun oluyor. Mesela 20 litre sulama suyuna kaç cc **** mg sıvı gübre koymalıyım. Yardımcı olur musunuz. Bu arada köklerde problem olan bir bonsai ağacım için almıştım, bir kaç dal kuruması sonrası ağacı kurtardım. Sıvı gübrenizinde çok nfaydası oldu.

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Saksı bitkileri için, 1 ölçü sıvı gübre 50 ölçü suyla karıştırılıp kök gübresi olarak ayda 2 defa saksıya dökülür, yaprak gübresi olarak haftada 1 defa yapraklara spreyle püskürtülür diyor.

Saksı bitkilerine 1 e 50 sulandırma olduğuna göre 20 lt ye 400 ml olması gerek. Ben bu şekilde kullanıyorum.

murat doğan beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024