agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni219Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-10-2013, 19:35   #31
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Üretiminiz sonucu dağıtımına başlayacağınız solucan gübresinin ilk 100 kilosunu satın alarak müşteriniz olmaya talibim

vetman996 beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 20:06   #32
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Vetman996 yaptığınız çalışmalardan dolayı sizi tebrik ederim. Çalışmalrınızı sürekli takip ediyorum. Sayın Vetman996 solucan gübresini kendi üretiminiz olan Vetman996/ Topraksız Tarımda Arpa Çimlendirme- ÇİMMATİK'te deniyormusunuz? Bunu öğrenebilir miyim?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 23:43   #33
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Üretiminiz sonucu dağıtımına başlayacağınız solucan gübresinin ilk 100 kilosunu satın alarak müşteriniz olmaya talibim
Sayın Üstadım çok teşekkür ederim. Bu isteğiniz bana ayrı bir heyecan ve mutluluk kattı.

Sizin bloğunuzdaki paylaşımlarınızı okudukça sizi yakından tanımak, sizin yanınızda olmak istedim hep.

Bürokrasiyi geçebilirsek yıl sonuna kadar ruhsat almış olacağız. GSM ruhsatı için çok az bir evrak kaldı.

Programımız Şubat ayı içinde gübreyi hazır edip Mart ayı içinde dağıtımını yapmak.

Sizin gübreyi kullanma takviminiz belli mi acaba? Eğer program uymuyorsa revizyona gidebiliriz.

Solucan gübresinin zeytin ağaçlarında kullanımında 15 gün erkencilik sağladığını ve bunun da çok işe yaradığını duydum. Bu konuda herhangi bir kaynak bulamadım. Siz kullanırken bu durumu da gözlemleyip paylaşabilirseniz çok makbule geçer hocam.

Her şey için tekrar teşekkürler. Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 00:01   #34
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Sayın Vetman996 yaptığınız çalışmalardan dolayı sizi tebrik ederim. Çalışmalrınızı sürekli takip ediyorum. Sayın Vetman996 solucan gübresini kendi üretiminiz olan Vetman996/ Topraksız Tarımda Arpa Çimlendirme- ÇİMMATİK'te deniyormusunuz? Bunu öğrenebilir miyim?
Sayın Seaa Merhaba.

Solucan gübresini ÇİMMATİK'te deneme fırsatı bulamadık henüz. Bizim sıvı solucan gübresi üretimimiz de başlamadı. Ama bunu denemek için sıvı gübremiz hazır. Fırsat bulduğumuzda bunu deneyeceğiz.

Çimmatikte arpaları sabah su dolu bidonun içinde ıslamaya bırakıyoruz ve akşam bu arpaları kasalara koyup çimmatiğe yerleştiriyoruz. Arpaları ısladığımız bu suyun içine 1/20 oranında sıvı solucan gübresini kullanmamızı önerdiler. Hatta kardeş bir firmadan sıvı solucan gübresi de aldık deneyelim görelim diye ama özellikle kurban telaşı, bakıcıların izne ayrılması, seraya fidan dikilmesi, büyükbaş hayvanlar için mısır silajı yapımı, solucan gübresi üretim tesisinin dizaynı, ruhsatı vs. derken denemeye zaman bulamadık malesef.

Sitede paylaşmak için fotoğraflar çektik ama bunları bile paylaşamadık. Zaman içinde sıvı solucan gübresini çimmatikte deneyeceğim ve sizin için paylaşımda bulunacağımdan emin olabilirsiniz.

Selamlar... Saygılar...

Eski 22-10-2013, 00:03   #35
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Manisa'ya ağaçlar için geldiğimde tesisinizi ziyaret etmek isterim açıkçası sayın vetman996 teşekkür ederim. Saygılarımla Nezih

Eski 22-10-2013, 00:06   #36
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Manisa'ya ağaçlar için geldiğimde tesisinizi ziyaret etmek isterim açıkçası sayın vetman996 teşekkür ederim. Saygılarımla Nezih
Ben teşekkür ederim Sayın Nezih Bey. Her zaman bekleriz sizi ve diğer dostlarımızı..

Saygılar bizden...

Eski 22-10-2013, 00:41   #37
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Değerli Dostlar Merhaba.

Başka bir sitede sorulan soruya verdiğim cevabı alıntıladım. Bir kaç kez bu şekildeki soruya muhatap olunca paylaşmak istedim.

Solucan gübresi faydalı olduğu bilinen bir gübrenin solucanlara yedirilerek elde edildiği için kaliteli olacağı zaten gün gibi aşikar. Yararlı olması dileğiyle:

"Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - sule68
Sayın Vetman, bazı sorular var kafamda vakit bulduğunuzda cevaplarsanız sevinirim. Solucan besini olarak kullanılacak olan büyükbaş hayvan gübresi zaten bitkiler için faydalı ve kullanılabilir bir malzeme. Yanmış ahır gübresiyle solucan gübresi arasındaki fark nedir? Karşılaştırmalı laboratuar analiz değerleri mevcut mu elinizde? Ahır gübresi de organik tarımda kullanılıyor, uygulamada karşılaştırma yapılmış örnekler var mı? Anladığım kadarıyla solucanlara da yanmış gübre besin olarak veriliyor. Zaten birkaç ayda uygun ortamda bekleterek yakacağımız gübreyi solucanlara vererek yine gübre elde etmek bize ne kazandıracak merak ettiklerim. Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler, kolay gelsin...

Değerli Kardeş Merhaba.

Sorunuz aslında çok güzel bir soru. Size cevap verirken bazı örneklerle anlatacağım ama anlaşılır şekilde anlatabilirmiyim bilemiyorum.

Sığır gübresinin içinde bitki için çok yararlı bileşikler var. Bu gübreyi taze olarak tarlaya attığınızda ise tarlaya yarardan çok zarar veriyor.

Çünkü içeriğindeki hayvan için yararlı olan enzimleri içeriyor ama bu enzimler bitkiye zarar veriyor.

Taze sığır gübresi yabancı tohum bitkileri de içerir ve tarlaya attığınızda yabancı ottan kurtulamazsınız.

Taze sığır gübresini tarlaya attığınızda bir takım parazit ve böcek larvaları içerir.

Taze sığır gübresinin tuz oranı yüksektir. Toprağa zarar verir.

Taze sığır gübresi bazı kimyasallar hatta hayvana kullanılan antibiyotiği bile içerir. Bu yüzden taze sığır gübresi kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sığır gübresinin kullanılabilmesi için en az 4-6 ay süresince fermente edilmesi gerekmektedir. Bu fermente esnasında ise bitki için yararlı içeriğin en az yarısının inhibe olduğu yani yok olduğu tespit edilmiştir. Özellikle gübrenin sızıntı suyunda çok faydalı elementler mevcuttur. Bu su ise direk bitkiye ulaştığında bitkiye zarar verirken toprak içinde bitkiye ulaşırsa yarar sağlamaktadır.

Sığır gübresini fermente ettiğini zanneden bazı çiftçiler ise gübreyi yanlış istifleyerek için için gübrenin yanmasına neden olurlar. Bu gübreyi elinize aldığınızda çok hafif olduğunu hissedersiniz. İşte bu gübre kendi içindeki tüm değerli bileşikleri kaybetmiştir ve yararsız bir yığın haline dönüşmüştür.

Solucan gübresinde ise durum çok farklıdır. Sığır gübresinin içinde yaralı bileşikler gübre içinde yitirilmeden ve 4-6 ay beklemeye gerek kalmadan, yapılan bir işlemden sonra solucanlara yedirilir. yararlı olduğu bilinen sığır gübresine solucanlardaki yararlı mikroorganizmalar, doğal büyütme hormonları, enzimler, doğal antibiyotikler, Humik asit, Fulvik asit vs. bitki için yararlı tüm bileşikler bu gübreye geçer ve gübrenin değerini kat kat artırır.

Sığır gübresi ile solucan gübresinin analizini karşılaştırdığınızda solucan gübresinin daha değerli olduğu ortada olmakla birlikte; solucan gübresinde önemli olanın bitki için yararlı elementlerin bitkinin tam alabileceği formda hazırlanmış olmasıdır.

Örneğin şekerin elde edildiği pancarda da glikoz vardır ama çay içerken çaya pancar parçasını batırmıyoruz. Pancardan elde edilen şekeri kullanıyoruz. Tabiri caizse sığır gübresi pancar ise solucan gübresi kesme şekerdir. Solucan gübresindeki elementler bitkinin köklerinden bitkiye geçebilecek formdadır yani.

Solucan gübresini değerli kılan unsurların içinde içindeki organik madde miktarı ve özellikle yararlı mikroorganizmaların varlığıdır. İnsanlardaki diyabet, obezite vs. hastalıkların nedeninin insan vücudundaki yararlı mikroorganizma eksikliğinden kaynaklandığı tespit edilmiş bu konuda bu linkte makale mevcut: vetman996/Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Solucan gübresi ince tuz kadar küçülür. Bekledikçe kalitesi artar. Solucan gübresiyle sığır gübresinin içeriğinin karşılaştırmalı tablosu var ama bunu başka bir zamanda paylaşacağım.

Selamlar...."

Eski 22-10-2013, 00:43   #38
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster

Sizin gübreyi kullanma takviminiz belli mi acaba? Eğer program uymuyorsa revizyona gidebiliriz.

Solucan gübresinin zeytin ağaçlarında kullanımında 15 gün erkencilik sağladığını ve bunun da çok işe yaradığını duydum. Bu konuda herhangi bir kaynak bulamadım. Siz kullanırken bu durumu da gözlemleyip paylaşabilirseniz çok makbule geçer hocam.

Her şey için tekrar teşekkürler. Selamlar... Saygılar...
Ruhsat filan benim için önemli değil Kendi üretiminiz solucan gübresi sevkiyata hazır olduğunda ödemesini yapıp satın almak isterim. Faydalı bir ürünü, dürüst bir şekilde ilk kez piyasaya sunanların ilk müşterisi olmayı hep sevmişimdir

Solucan gübresini zeytinde kullanmak kuşkusuz faydalı olur ama zeytinde kullanmak için sanki biraz fazla değerli bir gübre gibi Yavaş salınımlı ve yüksek mikrobiyal içeriğinden dolayı sebze adalarında kullanmaya öncelik vermeyi düşünüyorum. Ulaştırdığınızda da ilk yapacağım şeylerden biri gübre çayı yapıp mikrobiyal içeriğin mikroskop altında resimlerini çekip burada yayınlamak olur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 16:53   #39
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın meyvelitepe selam
geçen yıl benimde solcanlar üzerine çalışmalarım oldu konuyu takip edenler bilir
velakin solcan gübresinin mukayesisine birtürlü yapamadım
solcan gübresi ile uğraşan arkadaşlarımız bile şahit parsel oluşturup bizlere bir türlü sunum maalesef yapamadı ,hep kılasik laflarda kaldı dünyada birçok makaleler sayısız araştırmalar yanılmış olamaz diye benim içimde hep ukte kaldı
sayın meyveli tepe af buyurun benide yanlış anlamayın sizde sayın vetman ,
uygun olduğnuzda!!!
bu solcan gübresi ile yetişen ürün...bu hayvan gübresi ile yetişen ürün,, işte buda suni gübre ile yetişen ürün,,, son olarak bu sadece toprakta yetşen ürün diyebileceğimiz Allah için bu iş için taşın altına elini sokacak birisine binlerce teşekkürlerimi sunarım,,beni yanlış anlamayan tüm dostlarıma şimdiden teşekkür ediyorum
unutmadan bu denemyi bende yapıcam fakat ancak 6 yıl sonra)

Ayazkızı ve Garga beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 18:04   #40
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sayın meyvelitepe selam
geçen yıl benimde solcanlar üzerine çalışmalarım oldu konuyu takip edenler bilir
velakin solcan gübresinin mukayesisine birtürlü yapamadım
solcan gübresi ile uğraşan arkadaşlarımız bile şahit parsel oluşturup bizlere bir türlü sunum maalesef yapamadı ,hep kılasik laflarda kaldı dünyada birçok makaleler sayısız araştırmalar yanılmış olamaz diye benim içimde hep ukte kaldı
sayın meyveli tepe af buyurun benide yanlış anlamayın sizde sayın vetman ,
uygun olduğnuzda!!!
bu solcan gübresi ile yetişen ürün...bu hayvan gübresi ile yetişen ürün,, işte buda suni gübre ile yetişen ürün,,, son olarak bu sadece toprakta yetşen ürün diyebileceğimiz Allah için bu iş için taşın altına elini sokacak birisine binlerce teşekkürlerimi sunarım,,beni yanlış anlamayan tüm dostlarıma şimdiden teşekkür ediyorum
unutmadan bu denemyi bende yapıcam fakat ancak 6 yıl sonra)
Değerli İdris Şenol kardeşim merhaba.

Ben solucan gübresini bitkilerde verim artışını kıyaslamak için kullanmadım. Ama solucan gübresiyle yetiştirdiğimiz domates ve biberdeki lezzeti tadınca bu işe karar verdim.

Bazı makalelerde ürün artışının %50-%70 olduğunu söylüyor. Kardeşim bunları bir kenara koyalım.%100 doğal ürün olduğundan eminim. Lezzeti, aromayı artırdığına adım gibi eminim.

İnsanın domates canı çeker mi yahu. Şu an yazıyı yazarken solucan gübresiyle yetiştirerek yediğim domateslerden canım çekiyor.

Ayrıca İdris Bey kardeşim. Niçin bu denemeleri kendiniz yapmıyorsunuz ki. Deneme yapmak için size bir paket solucan gübresini ücretsiz göndereyim ve siz deneyin. Ama hemen şimdi istemeyin lütfen. Elimizde yeterli solucan gübresi olduğunda gönderelim size. Çileklerinizdeki lezzeti tadınca nasıl olsa çuval çuval istersiniz

Selamlar... Saygılar...

Eski 24-10-2013, 16:33   #41
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
İdris bey,

unutulan bir nokta var. Gübre demek toprak demek değildir. Toprakta eksik olanın tamamlayan katkı malzemesidir esasen gübre. Bir gübre düşünün ki, herhangi bir toprağa verildiğinde o toprağın eksik olan her türlü ihtiyacını tek seferde karşılayabilsin. Böyle bir şey yoktur. Kimyasal gübreler bile binlerce farklı formasyonda satılmaktadır. Bu açıdan bakarsak vermikompost, yani vermi-kompost aslen solucan gübresi ile kompostun bileşimidir. Sadece ve sadece solucan dışkısı olursa adına vermikest denir. Esasen bu çok daha değerlidir ama temini arı kovanında balın yanısıra arısütü elde etmek gibidir. Balın kilosu en iyisi atıyorum 75 tl iken arısütünün kilosu yaklaşık 300-400 arası değişmektedir.

Neticede elde edilecek olan ürün üster vermikest ister vermikompost olsun, bu ürünün uygulandığı toprağın önceki durumunu bilmek gerek. Birincisi, toprak daha önce kimyasallarla ve ilaçlar oldukça fazla kirlenmişse vermikompostu ilk uygulamada sonuç alamamanız normal. Çünkü vermikompostta yer alan yararlı mikoorganizmalar yaşam şansı bulamayacaklar.

Diğer bir konu, toprağın yorgunluğu meselesidir. Örneğin yanı toprakğa üst üste iki yıl domates ekerseniz verim alamasınız. İsterseniz vermikompost kullanın veya kullanmayın. Burada gübrenin kerametinden ziyade toprağın yasasını ve doğanın kanunlarını bilmek şart.

Bir diğer konuda topraktaki münumum yasasısıdır.Bir toprakta bulunan elementlerden en az miktarda olan hangisi ise bitki diğer elementleri en az olan elementin miktarını baz alarak alır. Mesele diyelim ki 1 gr demir var, 10 gram fosfat, 10 gram azot vs. Bitki fosfatı da azotu da demire göre 1 gram olarak alacaktır. Geriye kalan toprakta kalarak yıkanacak veya tuzlanmaya neden olacaktır. Burada solucan gübresi kullansanız da faydasınıtam olarak göremeyeceksiniz.

Bu nedenle unutulmamaıs gereken ilk konu, toprak analizi konusudur. Açık yüreklilikle söyleyelim, belki bazı koşullarda belli bir zaman kadar vermikompostu kimyasal gübrelerle beraber kullanmak gerekebilir.

Unutmadan son noktaya da değinelim. Vermikompost esasen bakteriyel bir gübredir. Uygulandığı toprağın nemini düzneli olarak korumak, yani sulama rejimi oldukça önemlidir. Yararlı bakteriler bir kez öldükten sonra gübre yarı yarıya değer kaybetmiş olur.

Son dedik ama bir son bilgi daha geldi aklıma. Kompost ürünlerinin mesela 12 aydan fazla bekletilmeden kullanılması gerek. Aksi halde besin değeri kaybına uğrar. Dolayısyla kullandığınız gübrenin üretim zamanı da burada önem arzetmektedir.

Saygılarımla.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 17:59   #42
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Savaş Bey merhaba.

Katkılarınız için çok teşekkür ediyorum. Biraz önce de özel mail gönderdim size. Ben solucan gübresinin beklediğinde daha değerli olduğunu biliyordum. Hatta bekletildiğinde vermikest haline dönüştüğünü biliyordum.

Bana yanlış aktarmış olabilirler. Bu konuyu biraz detaylandırabilir misiniz.

Selamlar... Saygılar...

Eski 26-10-2013, 00:53   #43
Yeni Üye

bok böcegi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2013
Merhaba vetman996
Bende Turgutlu da yaşayan ve bağcılıkla uğraşan biri olarak solucan gübresinin bağlarda çok faydalı olabileceğini düşünmekteyim siz ne dersiniz.
kolay gelsin

bok böcegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2013, 23:31   #44
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bok böcegi Mesajı Göster
Merhaba vetman996
Bende Turgutlu da yaşayan ve bağcılıkla uğraşan biri olarak solucan gübresinin bağlarda çok faydalı olabileceğini düşünmekteyim siz ne dersiniz.
kolay gelsin
Değerli Kardeşim ve hemşehrim merhaba.

Bulgaristan'da bağlarda solucan gübresi kullanımı denenmiş ve çok iyi sonuçlar alınmış. Ülkemizde bununla ilgili herhangi bir çalışma bulamadım. İlk çalışmaları siz yapabilirsiniz.

Gübre bizden, çalışma sizden yani. Ben çok iyi sonuçlar alınacağını düşünmekteyim. Deneyelim ve görelim.

Selamlar... Saygılar...

Eski 28-10-2013, 12:09   #45
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
hayvan gübresi ile vermikompost işin tabiyatına en uygun kantindeyim
birkaç firma evsel atık ve hayvangübresi vermikompst yapımı devam ediyor
aslına bakarsanız mukayese yapıp doğruyu bulmak en güzeli,

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 22:12   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Galeri: 1
Sayın vetman966,
Solucanları beslediğiniz gübreyi sağladığınız sığırlarda antibiyotik veya üreme için hormonlar kullanıyor musunuz?

tkorkunckaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 15:29   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2013
Sayın Vetman,
Solucan gübresi ile ilgini paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.
Gaziantepte kurulu 300 başlık inek çiftliğimizde süt üretimi yapmaktayız.
Hayvanlarımızdan elde ettiğimiz dışkılar ile solucan gübresi üretmek istiyoruz. Fakat nereden ve hangi sistemle başlamalı bilmiyoruz.
Bildiğim kadarıyla siz de çiftliğinizden elde ettiğiniz dışkılar ile solucanlara yem hazırlıyorsunuz.
300 başlık çiftliğimizin dışkısını kullanmak için ne kadar solucan ile hangi sistemle başlamamız gerekiyor?
Telefon numaranız varsa sizi aramak isterim.
Teşekkürler.
Bora

oxonbora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2013, 16:00   #48
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tkorkunckaya Mesajı Göster
Sayın vetman966,
Solucanları beslediğiniz gübreyi sağladığınız sığırlarda antibiyotik veya üreme için hormonlar kullanıyor musunuz?
Sayın Tkorkunckaya merhaba.

Biz büyükbaş çiftliğimizde damızlık gebe düve yetiştirmekteyiz. Gebe düve yetiştiriciliğinde dengeli besleme yaptığınızda ne üreme hormonu ne de antibiyotik kullanmazsınız ki, biz de kullanmıyoruz. Gerekli olduğu durumlar için ise revir bölümü adını verdiğimiz bir bölüm ayırdık; Rahatsız olan hayvanlar bu bölümde bulundurulup gerekli işlemlerin burada yapılabilmesi için. Eğer antibiyotik kullanmak zorunda kalırsak hayvanı revire alınacağız ve revir bölümünde biriken gübreleri de solucan beslemesinde kullanmayacağız.

Hayvanlarımıza Çimmatikten elde ettiğimiz hasıl arpaları yedirmeye başladıktan sonra düvelerimizde çok olumlu gelişmeler gözlemledik. Biz de kendi arpamızı kendimiz elde edelim düşüncesiyle katı solucan gübresiyle arpa ekimi yaptık.
Gelişmeleri paylaşacağım.

Selamlar... Saygılar...

Eski 30-10-2013, 16:32   #49
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oxonbora Mesajı Göster
Sayın Vetman,
Solucan gübresi ile ilgini paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.
Gaziantepte kurulu 300 başlık inek çiftliğimizde süt üretimi yapmaktayız.
Hayvanlarımızdan elde ettiğimiz dışkılar ile solucan gübresi üretmek istiyoruz. Fakat nereden ve hangi sistemle başlamalı bilmiyoruz.
Bildiğim kadarıyla siz de çiftliğinizden elde ettiğiniz dışkılar ile solucanlara yem hazırlıyorsunuz.
300 başlık çiftliğimizin dışkısını kullanmak için ne kadar solucan ile hangi sistemle başlamamız gerekiyor?
Telefon numaranız varsa sizi aramak isterim.
Teşekkürler.
Bora
Sayın Bora Bey merhaba,

Solucan gübresini tanıdıktan sonra süt inekçiliğini ikinci planda bırakabilirsiniz ama hem solucan gübresi üretin hem de süt inekçiliğine devam edin derim.

Solucan gübresi üretimini açık, yarı açık veya kapalı ortamlarda yapabilirsiniz ama ben size kapalı ortamlarda yapmanızı öneririm.

Solucan yetiştirme yöntemi ise;

Zemin üzerine yığın yaparak (Özellikle Rus'ların kullandığı sistem),

Havuz sistemi (Bir çok ülkede kullanılan sistem),

Alttan kesmeli (Özellikle ABD'de kullanılan sistem) kullanılabilmektedir.

Her yöntemin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Alttan kesmeli sistem daha modern ve işçiliğin az olduğu bir sistem olmakla birlikte ilk yatırım maliyetleri yüksektir.

Biz her üç sistemi de kullanma düşüncesindeyiz. Şu an çiftliğimizde havuz sistemini ve zeminde yığın sistemini kullanıyoruz. Alttan kesmeli sistemi ise yakın bir zamanda kullanmaya başlayacağız.

Sayın Bora, kış aylarında kapalı ortamda bulunmayan solucanların gübre ve yavru verimi düşüyor. Kapalı ortamınız yoksa ilkbahar başlangıcında solucan satın alarak bu işe girmenizi tavsiye ederim.

Eğer kapalı ortamınız varsa hemen solucan alarak bu işe girebilirsiniz. Bu işe girerken de çok solucan satın almak yerine kendinizin solucanları çoğaltmasını tavsiye ederim.

Solucan gübresi üretiminde solucan kalitesi çok önemli. Biz bu işe girerken çeşitli solucanlar denedik ve kalitesini gördüğümüz solucanlardan da satın alarak işe başladık. Şu an için hem gübre üretiyoruz ve hem de solucanlarımızı çoğaltıyoruz.

Bu arada yerli solucanlardan da denemeler yaptık, solucana para vermeyelim düşüncesindeydik ama gördük ki bu iş yerli solucanlarla yapılacak bir iş değil. Satın alma yoluyla solucanlarımızı elde ettik.

Sayın Bora. Sizin de elinizde sığır gübresi bulunduğuna göre bu işe girmelisiniz bence. Ülke topraklarını kimyasalda kurtarmak için bu iyi bir fırsattır. Ben size her türlü desteği vereceğimden (Solucan temini dahil) emin olabilirsiniz.

Selamlar... Saygılar...

Eski 31-10-2013, 15:31   #50
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Değerli dostlar merhaba.

Biz yolun başındayız henüz. Dünyada solucan gübresi üreten bir çok firma var. Onların paylaşımlarını imrenerek izlemekteyim. Biz bu konuda da geride kalmışız ama onları yakalamak çok da zor değil düşüncesindeyim.

İşte Almanya'daki solucan gübresi üreten bir firma ve paylaştığı video:

The advanced vermicomposting facility VERMIC 3.2 - worm composting - YouTube

Selamlar... Saygılar....

Eski 01-11-2013, 15:23   #51
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Sayın vetman996 size özel mesaj atmıştım size ulaşabileceğim bir telefon numarası varsa alabilir miyim? gerçekten çok sevinirim. Saygılarımla Nezih

Eski 05-11-2013, 16:12   #52
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Merhaba Değerli Dostlar.

Solucan gübresiyle ilgili deneme çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Özellikle fidan üretiminde solucan gübresinin çok işe yaradığını söylemeliyim.

Çimmatikte kullanmış olduğumuz arpayı kendimiz yetiştirelim düşüncesiyle 8 dönüm araziye arpa ekimi gerçekleştirdik.

Arpa ekiminde ise hiç kimyasal gübre kullanmadan sadece katı solucan gübresi kullandık.

Arpa ekilmeden önce %5lik sıvı solucan gübresinde 12 saat bekletmemiz ve daha sonra da hafif kurutup mibzerle ekmemiz önerilmişti ama iş yoğunluğu nedeniyle biz bunu yapamadık. Sadece mibzere katı solucan gübresi koyup arpa ekimini gerçekleştirdik. Umuyorum başarı oluruz. Sonuçları paylaşabilmek dileğiyle...

Selamlar... Saygılar...

Eklenen Resimler

Eski 26-11-2013, 02:49   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2013
mrh.bilgileriniz için teşekürler.sizi ziyaret etmek istiyorum ve tanışmak,Bana tlf.gönderirsen sevinirim.saygılar..

6445 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2013, 01:26   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2013
sn.vetman996 yeriniz salihlinin neresinde nasıl bulurum.kim diye sorayım ki ziyaret edelim.saygılar

6445 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2013, 21:21   #55
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
bu konuda savaş beyin anlattıkları çok doğru.bu işte profesyonel olan bir firmanın açıklamalarıyla tam olarak örtüşüyor.firma solucan gübresi kulanmadan önce mutlak ka toprak tahlili yaptırılmasını öneriyor.birde toprağın durumuna göre etkili olabilmesi için 2 yıl gerektiğini söylüyor.yani bu işi deneyip görmek lazım.

ben şöyle bir deney yapacağım.ceviz bahçemde aynı yaşta aynı kalınlıkta ve aynı sürgün büyüklüğünde 4 adet ceviz ağacı seçeceğim.bunların 2 adetini normal gübreleme proğramına göre diğerlerinide solucan gübresini taç izdüşümlerine karıştırıp normal gübreleme proğramınıda ekleyip gözlemleyeceğim.toprak tahlilim var ve bana neyi ne zaman vermem gerektiğini belirttiler.eylül sonunda ağaçları ölçmeye başlayacağım.karşılaştıracım noktalar şunlar olacak.
1-gövde kalınlaşmasında fark varmı
2-sürgün uzunlukları,kalınlıkları ve odunlaşma oranları arasında farklılık varmı
3-meyve tutum ve meyvenin içini doldurma oranları
tabi bunu iki sene boyuncA yapacağım.ve her sene ölçümlerini gerçekleştireceğim.

sonuç ne olur deneyip görmek lazım.ayrıca bu solucan gübresini humik asidin etkilerine çok benziyor.

Ayazkızı beğendi.
gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2013, 23:31   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Galeri: 1
Sayın gecekorsanı,

Oyunbozanlık ediyor olmak istemem, ancak yapacağınız deney, subjektif sonuç doğuracaktır. Deney, kontrol grubu, nşa vb temel noktaları bir kenara bırakırsak eğer, elde edeceğiniz sonucun bilimsel olarak genelleştirilebilmesi için istatistiksel olarak yeterli örneklem kümesini içermiyor oluşu dahi, benim bunu rahatlıkla söyleyebilmemi sağlıyor. Diyelim ki bazı farlılıklar ortaya çıktı bu farkın istatistiksel olarak gerçekten bir fark olup olmadığını test ettiğimiz, z-test, t-test gibi en basit istatistiksel testlerde dahi örneklem büyüklüğü en az 30 civarındadır.

Bu tür "ispat" çalışmalarını üniversitelere bilimsel kurumlara bırakalım. Ben Sayın Vetman'ın çalışmalarını uzaktan da olsa yakınen takip ediyorum. Buna karşın, vermikompost konusunda karar vermek için sayın Vetman'ın çalışmaları da, örneğin yukarıdaki arpa denemesi de benim için bir anlam ifade etmiyor. Bu söylediklerimi saygısızlık olarak almayınız lütfen, bilimsel çalışmalara bakıp karar vermeliyiz demek istiyorum.

Tüm bu söylediklerimin ötesinde, Vermikompost konusunda bugüne kadar .edu uzantılı bulduğum araştırmalardan çıkarttığım bazı sonuçlar oldu elbette. Bazı ama'lara sahip olmakla birlikte, solucan gübresinin diğer birçok gübreye olan üstünlüğünü kabul etmiş durumdayım.

Ayazkızı beğendi.
tkorkunckaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 14:38   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2010
Sayın vetman996 merhaba acaba solucan gübresi ile yaptığınız ekimlerin şuanda ki durumlarını gösteren resim leri varmı dır acaba

Düzenleyen ryilmaz65 : 12-03-2014 saat 15:14
ryilmaz65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 20:29   #58
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ryilmaz65 Mesajı Göster
Sayın vetman996 merhaba acaba solucan gübresi ile yaptığınız ekimlerin şuanda ki durumlarını gösteren resimlerine gösteren resim leri varmı dır acaba
Sayın Ryilmaz kardeş merhaba.

Ekim yaptığımız tarlada şuan için gözle görülebilir bir fark henüz yok. Gözle görülebilir farkın sıvı solucan gübresi kullandıktan sonra oluşacağını ve asıl farkın da hasat döneminde olacağını düşünmekteyiz.

Biz solucan gübresini sadece tarlada değil, fide-fidan yetiştiriciliğinde de denemekteyiz. Gördüğümüz kadarıyla çeliklemede solucan gübresi çok iyi çalışıyor. Gelişmeleri fırsat buldukça paylaşacağız.

Şuan biz solucanlarımızı çoğaltmakla meşgulüz. Gübre hasatına henüz başlamadık. Çok kısa sürede başlayacağız.

Solucanlarımızı sayalım dedik. Yöntemine göre sayım yaptık ve sayımızın 1.000.000 civarında olduğunu gördük ve Solucan satışına başladık. Anasayfa : madrasol.com

Sitemizin alt yapısı tamamlandıktan sonra agaclar.net üzerinden de reklam faaliyetlerine başlayacağız İnşallah.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

Eski 12-03-2014, 15:11   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2010
Cevabınız için teşekkür ederim sayın vetman996 bir farkın olmaması bile benim anladığıma göre fark tır şöyle ki siz ekim yaparken taban gübresi kullanmadınız bildiğim kadarı ile

ryilmaz65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 23:14   #60
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Merhaba hocam,
sitenizdeki kilo ile gübre satışı bitti mi acaba?

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024