agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen bukalemune
  • 1 Gönderen ksantip
  • 4 Gönderen Selahattin Yılmaz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2013, 17:48   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Ceviz ağacının dibinden alınan toprak kullanılır mı?

Kolay gelsin arkadaşlar . Geçen sene balkonda ekmeye başladım (domates , biber , salatalık ,çilek) ama acemi olduğum için toprak taş gibi oldu hiç bir şey alamadım . Bu sene yapacağım bu işi dedim iyi bir toprak buluyum dedim gittim hiç ellenmemiş çok eski bir ceviz ağacının altından aldım 10 çuval toprak koyun gübresi ve ponza ile karıştırdım evede çıkardım sadece çilek ektim başka bir şey ekmedim ama ekeceğim 10 güne kadar domates biber salatalık maydanoz yeni öğrendim ceviz ağacının altındaki toprakta hiç bir şey yetişmezmiş yine mi yanlış yaptım ekeceklerim ölürmü ne yapıyım arkadaşlar lütfen yardım edin....

Düzenleyen s-kaptanoglu : 14-04-2013 saat 20:14
s-kaptanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 19:58   #2
Yeni Üye

bukalemune's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2005
ceviz ağacı salgıladığı juglon nedeniyle altındaki bitkilere zarar veriyormuş. Hatta kökleri bile diğer bitkilerin köklerine değerse zarar veriyor **** öldürüyormuş. Cevizin diğer ağaçlarla uzaklığı en az 20m. olmalıymış. Ben de yeni kuracağım bahçem için araştırıyorum ve ceviz ağacı diksem mi hiç mi dikmesem hala karar veremedim, tüm bahçeyi ceviz işgal edecek çünkü. İyi araştırmak gerek.

nyilmaz beğendi.
bukalemune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 21:58   #3
Ağaçsever

ksantip's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
ilginç

vinne beğendi.
ksantip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 12:06   #4
Yeni Üye

yokmu bu konuda yardım edecek arkadaşlar ne yapıyım bu topragı

Eski 15-04-2013, 12:22   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2013
merhaba ben yeni üyeyim.cevizin zararlı oldüğünü bende duymuştum.ama bizim bahçemiz 150 mt2. 30 yıllık olduğunu bildiğim ceviz ağacı var.ve bahçeye babam eline ne geçerse eker.hemen yanında badem,erik,kiraz kayısı,can eriği,yeşil erik,vişne,üzüm.....vsyani anlayacağınız yok yok ve hepsi meyve veriyor

sabl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 13:59   #7
Yeni Üye

malina ilgin için çok teşekkürler bu yazıyı okumuştum daha önce ama altından aldığım toprakta aynı etkiyi yaparmı acaba

Eski 15-04-2013, 15:55   #8
Ağaçsever

Boska's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Annemin oturduğu apartmanın 140-150 metrekare kadar bahçesi var. Bahçenin hem kuzeyinde hem de batısında 2 tane büyük ceviz dikili. Bahçe kiracıların ektiği 5 parsele bölünmüş. Her biri her sene değişik şeyler ekerler. Ben 7 yıldır, bu güne kadar ürün alınmıyan bahçecik görmedim.

Boska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 17:50   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bahçede evin hemen yanında kendiliğinden bitmiş bir ceviz var. İlk geçen yıl bir kaç tane meyve verdi. Altına dikilen patlıcanlardan tek patlıcan alamadık. Cevizin altına denk gelmeyenlerden (biraz yanında kalan patlıcanlardan) az da olsa ürün aldık. Gene cevizin tam altında kalmayan ama etkisi olabilecek mesafedeki biberler banamısın demedi kış başına kadar biber ürettiler.
Yani herşeye etkili değil ama bazılarına etkisi bayağı fazla bence.

Ben esas evin yanı başında ceviz olmasından rahatsızım. Bu yıl eve yakın dalları kökünden budattım, bir tane kalanı da telle orta dala bağladım ki yana değil yukarıya doğru yol alsın diye. Çok güzel bir ağaç ama, kışın uyuduğunda bahçenin uzak bir köşesine nakledeceğim herhalde.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 18:22   #10
Yeni Üye

benim için önemli olan cevizin altındaki toprağı aldım ben bolkona çıkardım bu topraktadamı ürün alamam

Eski 15-04-2013, 19:03   #11
Ağaçsever

Boska's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Benim kanımca o söz ceviz ağacının toprağında değil de altında bitki yetişmiyeceğini anlatma amacıyla söylenmiştir. Ceviz ağacının altında gerçekten de bitki yetişmez ama bu toprağın yapısından ziyade, cevizin çok iri bir ağaç olması, yaprak ve dallarının çok sık olması ve bu nedenle altına hiç güneş ışığının geçmemesidir. Güneşsiz bir yerde bitki yetişmemesi ya da kötü yetişmesinden doğal bir sonuç olamaz. Ceviz gölgesinde yatmak deyimini duymayan yoktur herhalde. Çok koyu bir gölge olduğu için kavurucu yaz sıcaklarında bir sığınaktır ceviz gölgesi.

Boska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 09:06   #12
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili s-kaptanoğlu,

toprağınıza 10 litre suya 1 su bardağı sirke,
ekşimiş yoğurt ile sularsanız (etkin mikroorganizma bulursanız daha iyidir yine aynı oranda)
o toprakta yetişmeyen herşey yetişir.

Sadece varsa alleopatinin (juglans nedeniyle yetişmeme olayı) kırılmasını bunlarla basitçe sağlarsınız.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 09:18   #13
Yeni Üye

Bildiğim kadarı ile Ceviz diğer bitkilerin tersine gündüz karbondioksit salınımı yapıyor,yanlışta biliyor olabilirim..Bu sebepten yakın çevresinde diğer bitkiler için sıkıntı yaratıyor olabilirmi? Konuya hakim arkadaşlar kesin bilgiyi paylaşacaklardır

Ergün1968 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 09:24   #14
Yeni Üye

Şimdi Google amcadan araştırdım,ceviz sülfür salgılıyormuş,o yüzdende eviz ağacı altında oturulmaz denirmiş,sülfür insanı sersemlettiği için.Ancak altındaki toprakla ilgili bir blgi bulamadım.

Ergün1968 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 10:13   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Sevgili s-kaptanoğlu, toprağınıza 10 litre suya 1 su bardağı sirke, ekşimiş yoğurt ile sularsanız (etkin mikroorganizma bulursanız daha iyidir yine aynı oranda) o toprakta yetişmeyen herşey yetişir. Sadece varsa alleopatinin (juglans nedeniyle yetişmeme olayı) kırılmasını bunlarla basitçe sağlarsınız.
Selahattin Yılmaz bey ilginiz için gerçekten çok teşekkürler .
Hemen dediğinizi yapacağım.

Eski 16-04-2013, 10:42   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Sevgili s-kaptanoğlu, toprağınıza 10 litre suya 1 su bardağı sirke, ekşimiş yoğurt ile sularsanız (etkin mikroorganizma bulursanız daha iyidir yine aynı oranda) o toprakta yetişmeyen herşey yetişir. Sadece varsa alleopatinin (juglans nedeniyle yetişmeme olayı) kırılmasını bunlarla basitçe sağlarsınız.
selahattin bey 1 kaç sorum daha olacak ama .
Sirke ne sirkesi olacak .
Yogurt ne kadar olacak.
Bende 60 lt saksılar var bu karışımı yapıp yeteri kadar hepsine 1 kere dökmem yeterlimi .
Birde salatalık domates ve biber fidelerini ektim 60 lt saksılara bu fidelere bir şey yaparmı bu karışım. Şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen s-kaptanoglu : 23-04-2013 saat 10:43
Eski 24-04-2013, 09:34   #17
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
1-Sirke size lazım değil bakterisi lazım, alternatif olarak ekşitilmiş yoğurt ya da EM demem ondandır.

2-Alleopatik etkiye sahip olduğunu düşündüğünüz bir toprak için size yeteceğini düşündüğüm ideal doz 100 litre suya 1 kg mikro organizma kaynağıdır (sirke, yoğurt vs)

3-Mikroorganizma kaynağı için forumumuzun Mikrobiyoloji ve Toprak ve Enzim başlığını enine boyuna, yatay ve dikey olarak okuyunuzki püf noktalarını ve işinizi görecek her türlü faydasını kaçırmayınız.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2021, 02:13   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2021
Merhaba patlicanlarinizin ürün vermemesi ceviz ağacı ile ilgisi yok patlicanlariniza kırmızı örümcek dadanmis ceviz ağacı sadece gölge yaptığında güneş isteyen bitkiler büyümez biber alaca gölgedede yetişir ama patlıcanlan direk güneş sever toprağı verimli olmalı zararlı böcek olmamalı su dengeli verilmeli kırmızı örümcek olunca çiçekler dökülür meyve vermez bizim bahçede yok ceviz ama patlıcanlar Pek nazlı ürün vermiyor

hanımınçiftliği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2021, 02:15   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2021
Ceviz ağacının altındaki toprağı kullanabilirsin sorun teşkil etmez

hanımınçiftliği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024