agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni87Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2013, 03:58   #61
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn yunusx,

Bu sayfada üzerine konuştuğumuz sistemle, sizin tavsiye ettiğiniz ayrı kulvarlarda .

Diyelim ki uzaktan kontrolle 3 günde bir bahçenizi suluyorsunuz.O hafta da 2 gün üst üste yağmur yağdı ve siz Şehir dışındasınız ve bahçenizin sulamaya ihtiyacı olup olmadığını nasıl tespit edeceksiniz gene 3 günde bir sistemle sulamaya devam ederseniz fazla su bitkilerinize zarar verebilir aynı zamanda israfa sebep olur. Bu sorunu bu cihaz halledebilir mi?

Ama derseniz ki benim sulayacağım arazi çok büyük, her bir vanayı açmak vs çok büyük bir iş gücü gerektiriyor o zaman bu sistem çok fayda sağlar kabul ederim.

Ayrıca bu benim yaptığım amatör bir çalışma, bu teknikle çalışan garantili ürünler mevcut haksızlık etmeyelim.Ürünü ortaya koyarken avantaj ve dezavantajları daha gerçekçi belirtilmeli.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 14:35   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Ben de sayın smnvrl'ye katılıyorum.

Cep telefonu ile kontrol yerine nem ölçerden gelen veriye ve yağış durumuna göre sulama yapması daha mantıklı.

Düşünün ki bir yere gitmeniz gerekti ama bahçeye uğramadınız. Şarteli 3 numaralı konuma getirmediğiniz için sistem çalışmadı. Fazladan bir cep telefonu almayı gerektirmesi, uyarı sisteminin bip bipler üzerine kurulması, sadece dalgıç pompa kullanması (örneğin suyu çeşmeden alıyor olabiliriz benim görebildiğim eksiklikler.

Ayrıca donanım ve yazılım olara açık kaynak uygulamaları tercih etmekte fayda var. Böylelikle aldığınız sistemde bazı geliştirmeler, ihtiyacınıza göre değişiklikler yapabilirsiniz.

Bu arada sayın smnvrl,

Hazırladığınız sistem gittikçe daha güzel oluyor.

Ben özellikle vana kısmını nasıl yaptığınızı ve devre şemasını merak ettim.

Ben şimdilik otomatik sulama projesine ara verdim. Onun yerine daha önceden yapmak istediğim basit bir iklim istasyonunun yazılım kısmı üzerinde çalışıyorum.

https://github.com/erdemoncel/arduin...art/veriyaz.cc

Ne yaptığına gelince örneğin 01 Ocak 2014 tarihinden itibaren sıcaklık verilerini kaydetmeye başlayacak. Belki 6 - 7 ay kadar bir süre kaydedecek. Bu süre zarfında günlük en yüksek, en düşük ve etkili sıcaklıklar toplamını kaydetmesini istiyoruz.

Growing-degree day - Wikipedia, the free encyclopedia

Etkili sıcaklığı da şu şekilde hesaplıyoruz.

EtkiliSıcaklık = [(SıcaklıkEnYüksek + SıcaklıkEnDüşük) / 2] - SıcaklıkTaban

Burada taban sıcaklık değerimiz 10 °C.

Örneğin bir gün içinde en yüksek sıcaklık 23 °C ve en düşük sıcaklık 12 °C ise etkili sıcaklık katkısı 7.5 derece/gün olacak.

ES = [(23 - 12) / 2] - 10 = 7.5

Amacımız bu etkili sıcaklıklar toplamı 250 derece/gün olduğunda bir uyarı vermek. 800 derece/gün olduğunda bir ikinci uyarı vermek.

Ayrıca eğer devre şemasını merak eden arkadaşlar olursa paylaşabilirim. Devrede bir tane LCD ekran, DS1307 gerçek zamanlı saat, SD kart, LM35DZ sıcaklık ölçer ve Arduino kullanılıyor.

İleriki aşamalarda enerji problemi çözülebilir. Burada Arduino'nun nasıl güneş enerjisiyle besleneceği anlatılıyor.

Solar powered arduino on the back of a playing card

Hatta isterseniz mandalla da cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz

Five minute solar phone charger

smnvrl beğendi.
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 13:35   #63
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Ayarlanabilir güç kaynağı

Daha önceleri 7805 ile voltaj regülatörünü paylaşmıştım, Pratik Devre Şemaları

Şimdi Lm2576 ile yapılmış daha iyi bir voltaj regülatörü paylaşacağım. Giriş voltajı 7-40 volt arasında verildiğinde çıkışında 1.23-37 volt arasında 3A çıkış verebiliyor.

LM2576 nın 3.3 , 5 , 12, 15 gibi sabit çıkış voltajlı olanları mevcuttur. Ben çıkış voltajını kendim ayarlamak istediğim için LM2576 nın ADJ modelini kullandım . Aşağıdaki resimlerden 3. resim sabit güç kaynakları için geçerlidir.

Not: LM2576 nın HV modelleri daha yüksek voltajlarda (60v) çalışabilir .

Eklenen Resimler

Erdem ve TaşevliBahçe beğendi.
Eski 20-08-2013, 14:15   #64
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Erdem,

Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Lm35 (sıcaklık sensörü) li sıcaklık algılama devresi de bu paylaşımların arasında çok güzel duracaktır. İlerleyen süreçte güneş paneli , şarj regülatörü ve aküden oluşan bir sistem tasarlayıp paylaşmakta güzel olacaktır Cd oynatıcının mekanizmasından yaptığım basit vanayı da yakında paylaşacağım. Verdiğiniz linkleri tek tek inceleyeceğim teşekkürler.

Eski 21-08-2013, 13:07   #65
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Otomatik sulama sistemi

Yaptığım otomatik sulama sisteminin devre şeması, yapmak isteyenler için.

Eklenen Resimler

Eski 21-08-2013, 13:54   #66
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Erdem,

CD okuyucunun mekanizmasını kullanarak yaptığım küçük vana düzeneğinin devre şeması aşağıdaki gibidir.

Eklenen Resimler

Eski 22-09-2013, 20:28   #67
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Otomatik sulama sistemi

Merhaba,

Yaptığım devereyi kart üzerinde topladım avuç içi kadar bir şey oldu. En son mesajı yazdığımdan beri balkonumda ki saksılarımı sulamakta. basit ve kullanışlı bir çalışma oldu. Yaz ayının bitmesiyle bu proje daha geniş alanda denenmek için önümüzdeki yılı bekleyecek.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 22-09-2013, 23:40   #68
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Otomatik sulama sistemi

Otomatik sulama sistemine bağlı olan saksıda yetişen karpuzlarım.

Eklenen Resimler

ykaya194 ve abay54 beğendi.
Eski 11-01-2014, 15:08   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2013
çok güzel olmuş ellerine sağlık.

smnvrl beğendi.
izmirpeyzaj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 09:36   #70
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Havalar ısınmaya başladı, Gecen yaz üzerinde uğraştığım devreyi yenileyip yeni versiyonunu sunma zamanı geldi.

Gen yaz yaptığım devre %80 gibi bir kararlılıkla çalışmıştı. Bu kararlılığındaki azalmanın sebebi topraktaki nem değerini ölçerken DC gerilim kullanmış olmamdı. Araştırdıkça insan öğreniyor ki , DC gerilim uygulandığında okunulan değer sürekli değişiyordu bunun sebebi de toprağın içindeki probe üzerinde kutuplaşma meydana getirmemizdi.

Yeni tasarlanacak devrede AC gerilim uygulanacak ve Alınan ölçümlerin örneklenmesi , ortalama değer hesabı gibi ölçüm değerindeki hata azaltılmaya çalışılacak. Bir aksilik yaşanmaz ise yaza bahçede çalışır vaziyette paylaşımlarını yapacağım.

(Pasif geçirdiğim süre için kusura bakmayın, Daha aktif paylaşımlarla döneceğim)
Saygılarımla.

Eski 08-07-2014, 09:53   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Otomatik sulama sistemi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Havalar ısınmaya başladı, Gecen yaz üzerinde uğraştığım devreyi yenileyip yeni versiyonunu sunma zamanı geldi.

Gen yaz yaptığım devre %80 gibi bir kararlılıkla çalışmıştı. Bu kararlılığındaki azalmanın sebebi topraktaki nem değerini ölçerken DC gerilim kullanmış olmamdı. Araştırdıkça insan öğreniyor ki , DC gerilim uygulandığında okunulan değer sürekli değişiyordu bunun sebebi de toprağın içindeki probe üzerinde kutuplaşma meydana getirmemizdi.

Yeni tasarlanacak devrede AC gerilim uygulanacak ve Alınan ölçümlerin örneklenmesi , ortalama değer hesabı gibi ölçüm değerindeki hata azaltılmaya çalışılacak. Bir aksilik yaşanmaz ise yaza bahçede çalışır vaziyette paylaşımlarını yapacağım.

(Pasif geçirdiğim süre için kusura bakmayın, Daha aktif paylaşımlarla döneceğim)
Saygılarımla.

sayın smnvrl hocam,

çoktan beri yazmıyorsunuz buraya,

yeni projeniz ne durumda paylaşımını'zı bekliyorum sabırsızlıkla...

saygılar....

abay54 beğendi.
volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2014, 16:34   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
aynen bekliyoruz osman kardeşim...

smnvrl beğendi.
abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 10:13   #73
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Abay54,

Paylaşımlarıma devam etmeyi düşünürken araya başka bir hobi uğraşım girdi. 2-3 ay kadar TUBİTAK ın üniversiteler için düzenlemiş olduğu yarışla meşguldüm.

Elektromobil (Elektrikle çalışan şehir trafiğine çıkabilecek araçların katıldığı verimlilik yarışı)
Hidromobil (Hidrojenle çalışan araçların katıldığı yarış)
Formula-G (Elektrikli çalışan araçların katıldığı sürat yarışı)

Elektromobil kısmında Celal Bayar Ünv. e danışmanlık yaptım. Yaptığımız çalışmalar yorucu ve yoğun olsa da yaptığımız 2 aracın yarışı tamamladığını görmek beni mutlu etti.

(Resimlerde 1. resimdeki yarıştaki beyaz araç ve 2. resimdeki araç )

Şu an için elimde başka bir hobi uğraşı yok sulama sistemine kaldığı yerden devam edeceğiz ***..

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2014, 21:10   #74
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Çalışmalara başladım.

İlk etapta kare dalga üretmek için H-Bridge diye tabir edilen bir devre yapacağız.

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2014, 21:21   #75
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Daha önceki yaptığım sistemde probe üzerine DC gerilim verdiğimde ölçtüğüm değerin sürekli değiştiğini kararlı olmadığını gördüm. Bunun sebebini de probe 'un bir teli (+) ve diğer teli (-) olduğu için iyonların tellerin etrafında kümelenmesi olduğunu düşündüm. Bu sorunu gidermek için, probe üzerinde değişken gerilim (kare dalga) uygulayacağım.

Eski 29-08-2014, 00:07   #76
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Dc ile Kare dalga arasındaki farklılık.

Eklenen Resimler

Eski 30-08-2014, 01:07   #77
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Çalışmaya devam ........

Mikrodenetleyici ile H-bridge i birbirine bağlayıp 1 KHz lik kare dalga çalışması yapıldı.

Eklenen Resimler

SAGEN ve herd beğendi.
Eski 31-08-2014, 15:30   #78
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Süpersin Osman ellerine yüreğine sağlık...
Otomobil yarışmasını da ayrıca tebrik ederim...

smnvrl beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 16:27   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Başarılar kardeşim çoktandır siteye giremedim ama yaptıklarını tebrik ediyorum... Vana tayinim çıktı bazen girmediğim oluyor ....Vanda tek başımayım..

smnvrl beğendi.
abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024