agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni87Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2013, 20:02   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Fakat Linear Technology firmasının ürünleri türkiye de zor temin ediliyor diye biliyorum siz lt1303 ü bulabildiniz mi?
Maalesef. Hatta yukarıda bağlantısını paylaştığım derslerin de dördüncüsüne kadar gelebildim. Dersler çok ilginç olmasına rağmen parçaları yurt içinden tedarik etme imkanı yok sanıyorum.

O yüzden ben de başka bir siteden devam etmeye karar verdim.

Bakalım biraz Arduino'ya aşinalık kazanayım sonra o devrenin sağ kısmının ne yaptığını anlamaya çalışacağım.

MOS'lar için de biraz kitap karıştırmam gerekecek. Tamamen unutmuşum

smnvrl beğendi.
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2013, 21:09   #32
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Erdem,

Parçaları bulamazsanız E bay veya aliexpress üzerinden satın alabilirsiniz ama projeniz 1 ay ertelenecektir. Yurt içinde bulunabilecek malzemelerden yapmak isterseniz beraber üzerine kafa yorabiliriz. Tabi avantaj dezavantaj değerlendirmeleri epey zorlu olabilir. İsterseniz neler yapmaya çalıştığınızı ve bulduğunuz ekipmanları paylaşırsanız üzerine düşünelim.

Saygılarımla.

Erdem beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 18:07   #33
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yurt içinde bulunabilecek malzemelerden yapmak isterseniz beraber üzerine kafa yorabiliriz. Tabi avantaj dezavantaj değerlendirmeleri epey zorlu olabilir.
Tabi çok iyi olur. Hem de öğrenmiş olurum.

O zaman anladığım kadarıyla 12 voltluk vanalar için açık konumda tutabilmek için sürekli 12 volt vermemiz gerekiyor.

Şemasını paylaştığım devrede ise 24 volt ve -24 volt gerilimle açık kapalı duruma geliyor anladığım kadarıyla. O zaman sadece bir kere 24 volt verip açık hale getirdikten sonra sulamayı bitirene kadar tekrar sisteme enerji vermiyoruz. Ayrıca bu vana doğru akımla çalışıyor diye düşünüyorum.

Peki bu devreye uygun 24 volt bir vanayı nasıl bulabilirim. Bu konuda bilginiz var mı acaba.

Bir de benim aldığım 12 volt vana için 12VDC gerilimde 300 mA çekiyor demişler. O zaman bir pil kullandığımızı düşünürsek bir DC-DC çevirici yapmamız gerekecek anladığım kadarıyla.

Kağıt üzerinde 3 voltu, 6 volta çeviren bir çevirici yapmıştım. Ama pratikte çalışır mı bilmiyorum.

smnvrl beğendi.
Eski 03-07-2013, 18:53   #34
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn erdem,

Devreniz mantıksal açıdan doğru . Ama test ederek çıkış gerilimini görmekte fayda var. Daha önce dc-dc çevirici denemem olmadığı için çıkış voltajınızın ne olacağını tam kestiremiyorum. 24 volt beklerken 220 volt olmasın

Peki Erdem bey hazır elinizde 12 volt bir vana varken neden sistemimizi küçük 12 volt akü ile beslemiyorsunuz ? Elektronik devreniz için 7805 ile 12 volt giriş 5 volt çıkış yapmak daha basit olmaz mı ?

sistemi 24 volt olarak isteminizin ve beslemeyi 2 adet pilden verme nedeniniz nedir ?

Saygılarımla.

SAGEN beğendi.
Eski 04-07-2013, 19:14   #35
Ağaç Dostu

Aslında bahsettiğiniz gibi LM7805 gerilim kırıcı da düşünülebilir.

Harici olarak 12 voltluk akü kullandığımızda devrenin taşınılabilirliği biraz azalmaz mı. Günde 4-5 saat sulama yapıyorsak bu süre içerisinde eğer enerji çekecekse, enerji maliyetimiz de artacak.

O yüzden 12 voltluk vanayı sadece deneme amaçlı kullanalım, ama asıl sistemi 24 voltluk vanaya göre yapalım diye düşündüm. Çünkü 24 voltluk vanada +/-24 volt ile sistemi açıp kapatabiyorsak sadece vananın açılıp kapatılması esnasında yüksek bir gerilim çekecek, diğer zamanlarda az bir enerji harcayacak.

Bunlar sesli olarak düşünüyorum ama tabi bu konuda sizin önerilerinizi de merak ediyorum.

Anladığım kadarıyla 24 voltluk örnekte bir tane 3.6 volt pil kullanmış. Anlık olarak gerilimi 24 volta çıkarıyor ve LT1303'ü açıp kapatmak için de Arduino'nun 6 numaralı ucunu kullanıyor.

smnvrl beğendi.
Eski 05-07-2013, 01:59   #36
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Erdem,

Vana tercihi açısından dediklerinize katılıyorum. Sürekli enerji altında olmamalı vana .Sonuçta bir güç kaynağı ile devremize elektrik vereceğimiz için elektrik tüketimi önemli.

Size 12 volt küçük akü önermemin sebebi piyasada kolay bulunur ve uygun fiyatlı olmasından dolayı. Aşağıdaki resimdeki gibi 12 volt ışıldak aküsü kullanılabilir.

Ayrıca 12 voltluk vana çalışma anında 300mA çekiyor ise toplam güçü 3.6 watt güç demektir. Bu gücü 3.6 volt pilden çekecek isek 1 A akım çekileceği manasına gelir bunda DC-DC çeviricinin 1 A e göre ayarlanması lazım. Ama 12 volt akü kullanılırsa o zaman araya elektronik devre kurmadan 1 röle ile aç kapa yapılabilir.

Benim önerdiğim projeyi gerçekleştirmek için basit yol. Ama dc-dc dönüştürücü ile yapılırsa güzel bir çalışma olur. Artık hangisi seçerseniz.İki yolda da yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

SAGEN ve Erdem beğendi.
Eski 05-07-2013, 07:28   #37
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Sn Erdem,

Vana tercihi açısından dediklerinize katılıyorum. Sürekli enerji altında olmamalı vana .Sonuçta bir güç kaynağı ile devremize elektrik vereceğimiz için elektrik tüketimi önemli.

Size 12 volt küçük akü önermemin sebebi piyasada kolay bulunur ve uygun fiyatlı olmasından dolayı. Aşağıdaki resimdeki gibi 12 volt ışıldak aküsü kullanılabilir.

Ayrıca 12 voltluk vana çalışma anında 300mA çekiyor ise toplam güçü 3.6 watt güç demektir. Bu gücü 3.6 volt pilden çekecek isek 1 A akım çekileceği manasına gelir bunda DC-DC çeviricinin 1 A e göre ayarlanması lazım. Ama 12 volt akü kullanılırsa o zaman araya elektronik devre kurmadan 1 röle ile aç kapa yapılabilir.

Benim önerdiğim projeyi gerçekleştirmek için basit yol. Ama dc-dc dönüştürücü ile yapılırsa güzel bir çalışma olur. Artık hangisi seçerseniz.İki yolda da yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılarımla.
Osman bir şey soracağım.
Aküyle besleme fikri güzel de kafama şu takıldı, akü nasıl ve ne şekilde beslenecek.

SAYGILARIMLA.

smnvrl beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 09:25   #38
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Sagen,

Projeyi düşünürken hep şehir elektriğine uzak bir yerde kullanılır diye düşündüm . 12 volt Aküyü 14-15 volt veren bir adaptör ile şarj edebilirsiniz. Ayrıca şarj dolduğunda şarj etmeyi kesecek bir elektronik devrede lazım olur. Ama projeyi yapacağınız yer şehir şebekesine çok yakın bir yerde ise o zaman akü veya pil kullanmadan direk adaptör ile besleyebilir uygulayabilirsiniz.

Not: Akü kullanmanın faydası => taşınabilirlik + voltaj dengesizliğini giderici + elektrik kesintisinden etkilenmeme

Saygılarımla.

SAGEN beğendi.
Eski 05-07-2013, 10:49   #39
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
bende de merak uyandiran bir konu oldu.

Sn smnvrl, konu sadece sulama uzerinemi?
yoksa sulama sistemi oturunca besin olcumu ve ilavesi
ile ilgili bir dusunceniz varmi?

yenerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 10:55   #40
Ağaçsever

yenerr's Avatar

birde merak ettigim konu sistem sebzeler icinmi?
fidan veya meyva agaclari icinmi?
selamlar

Eski 05-07-2013, 11:28   #41
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn yenerr;

Şu an üzerinde çalıştığım konu, Toprağın nem değerinin algılanması ve bu değerin mikrodenetleyici tarafından değerlendirilip sulama sistemin açılıp kapatılması üzerine.

Fidanlar için bir sulama sistemi düşünüyorsanız piyasada zaman ayarlı vanalar var.İsterseniz link paylaşabilirim .

Dedikleriniz ayrı bir proje olarak daha sonra yapılabilir.

Saygılarımla.

Eski 05-07-2013, 13:26   #42
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Sn yenerr;

Şu an üzerinde çalıştığım konu, Toprağın nem değerinin algılanması ve bu değerin mikrodenetleyici tarafından değerlendirilip sulama sistemin açılıp kapatılması üzerine.

Fidanlar için bir sulama sistemi düşünüyorsanız piyasada zaman ayarlı vanalar var.İsterseniz link paylaşabilirim .

Saygılarımla.
Osman benim yeni yaptığım Terrarium'da zeminde mini saksılarda dikili olacak olan küçük bitkilerin her birinin nem düzeyi ayrı ayrı kontrol edilip her birinin kendi isteğine göre (bazıları az su sever bazıları çok mesela) sulamanın otomatik olması sağlanabilir mi bu sistemde...
Maliyet ne olur? Ne gibi ekipman kullanmak gerekir?
SAYGILARIMLA.

Eski 05-07-2013, 14:22   #43
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Yalçın bey,

Her bir saksı için ayrı sensör her sensörün kontrol ettiği ayrı vana vs... şeklinde olması pek uygulanabilir gibi gelmiyor. (maliyet + kablo karmaşası vs...) Teknik açıdan yapılması zor olan bir şey değil yapılır ama astarı yüzünü geçebilir.

Bunun yerine bitkilerin dibine damlama olarak döşenecek boruya, su ihtiyacına göre orantılı damlama yeri bırakmak (su ihtiyacı az olana az, çok olana çok damlama deliği bırakmak) daha uygulanabilir olabilir mi?

Saygılarımla.

SAGEN beğendi.
Eski 05-07-2013, 19:16   #44
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Alıntı:
Sn yenerr;

Saygılarımla.

sn smnvrl,.
yapmis oldugunuz prop her bitki icin uygun olmayabilir.sormamdaki asil amac buydu
uzunluklarina baktigimda sebze ve kokleri kisa bitkiler icin daha
uygun gibi. topragin yuzeyi daha cabuk kuruyacagi icin kok
kismina gore cubuklari ayarlamak gerekebilir diye dusunuyorum.

zaman ayarli sulama linkini gonderirseniz incelerim
saygilar
selamlar

Eski 05-07-2013, 20:05   #45
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn yenerr;

Kesinlikle haklısınız, toprağın nem değeri derinliğine bağlı olarak değişmekte. Hangi tür bitki ortamında kullanılacaksa probe nemi ölçülmek istenen derinliğe yerleştirilmeli. Şunu da baştan ifade etmekte fayda var bu yaptığım probe deneme amaçlı, ölçüm sonuçlarıma göre değiştirilebilir veya başka bir probe şekli seçilebilir. Bu günlerde ölçü aleti ile sürekli probe dan ölçüm alıyorum. yakında bu probun iş yapıp yapmayacağı kesinleşecek.

saygılarımla.

Eski 05-07-2013, 20:26   #46
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Yenerr,

Zaman ayarlı sulama vanasına aşağıdaki örnek olabilir.

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2013, 23:03   #47
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Yalçın bey,

Her bir saksı için ayrı sensör her sensörün kontrol ettiği ayrı vana vs... şeklinde olması pek uygulanabilir gibi gelmiyor. (maliyet + kablo karmaşası vs...) Teknik açıdan yapılması zor olan bir şey değil yapılır ama astarı yüzünü geçebilir.

Bunun yerine bitkilerin dibine damlama olarak döşenecek boruya, su ihtiyacına göre orantılı damlama yeri bırakmak (su ihtiyacı az olana az, çok olana çok damlama deliği bırakmak) daha uygulanabilir olabilir mi?

Saygılarımla.
Alınması gereken alınmıştır Osman... )

smnvrl beğendi.
Eski 05-07-2013, 23:39   #48
Ağaçsever

yenerr's Avatar

osman bey tesekkurler bilginiz icin.
gelismeler icin takipte olucam. umarim hersey yolunda gider.
selamlar.

smnvrl beğendi.
Eski 06-08-2013, 14:44   #49
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Osman konuya baştan sona bir göz attım tekrardan. Gördümki 1 ay gibi bir süredir konuya bir ekleme yapmamışsın. Son ölçümler nedir? Hatırladığım kadarı ile sürekli ölçüm yapıyordun.
Topraktaki nem düzeyi umduğun gibi sonuç veriyormu yoksa ummadığın ya da ekstra sonunlar mı var?
Paylaşırsan sevinirim...

SAYGILARIMLA.

smnvrl beğendi.
Eski 06-08-2013, 20:04   #50
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Yalçın bey,

Ramazanın rehaveti çöktü sanırım biraz üzerime Takip ettiğiniz için çok teşekkür ederim .Sizin gibi dostlarımın olması beni mutlu ediyor.

Şimdi yaptığım devrenin durumunu anlatayım size ...

SAGEN beğendi.
Eski 06-08-2013, 20:16   #51
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Otomatik sulama sistemi

Yaptığım alçı ve galvaniz telden oluşan sensörüm ile belli süre ölçümler yaptım ve tutarlı sonuçlar elde ettim.

Sonrasında bu değerleri yorumlayacak bir devre tasarımı üzerine düşündüm hem basit hem ucuz olmasını istedim. Çünkü bu sistemi öncelikle balkonumda ki saksılarda bulunan bitkiler tatile çıktığımda kurumasınlar diye istiyorum. Devreyi tasarladım board üzerinde kurdum.

Eklenen Resimler

SAGEN ve abay54 beğendi.
Eski 06-08-2013, 20:31   #52
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Otomatik sulama sistemi

Tabi devreyi tasarlamakla olay bitmedi çalıştığını görmek içinde devrenin hükmedeceği bir sulama sistemine ihtiyacım vardı birazda bunun üzerine kafa yordum derken evde bozuk CD-ROM un mekanizmasını söküp dc motor ile çalışan bir basit vana yaptım.

Çalışma mantığı: Dc motor çalıştığında okuyucu gözün olduğu mekanizma ileri yönde hareket etmekte , rayın sonuna geldiğinde limit switch e dokunduğunda sinyal mikrodenetleyici tarafından algılanmakta ve dc motor durmaktadır. Hareket eden kısma bir tıpa ve karşısına su borusunu koyduğum için limit switch e dokunduğunda tıpa boruya kapatmakta su akışı durmaktadır. Aksi işlem uygulandığında su akmaya başlayacaktır.

Eklenen Resimler

SAGEN ve abay54 beğendi.
Eski 06-08-2013, 20:44   #53
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Otomatik sulama sistemi

Yaptığım sistem,nem sensörü üzerinden mikrodenetleyici ile toprağın nem durumunu algılayacak ve suyu açıp kapatarak toprağın sabit bir nem düzeyinde kalmasını sağlayacak. Devre üzerindeki ayar düğmesi ile de nem düzeyinin ne kadar olması gerektiği ayarlanabilecek .

Çalışma testlerinin sonuçlanmasından sonra kutulama yapılıp kullanıma sunulacaktır.

Saygılarımla..

SAGEN beğendi.
Eski 06-08-2013, 21:08   #54
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Bu elektronik meselelerine hiç aklım ermiyor.

Benim takıldığım konu , toprağın nemi ölçülürken
toprağın kaç santim altının nemi ölçülecek , ve bunun kararı verilirken bitki özelliğine göre değişiklikler mi yapılacak .

Yani bazı bitkilerin kökleri çok yüzeyde kalırken , bazılarının kökleri derinlere doğru gider.

toprağın her yeri aynı geçirgenlikte olmayabilir.

Bazı yerlerinde mesela 10 cm altta kil tabakası var diyelim , biraz ileride kil tabakası daha derinlerde olabilir , veya tamamen geçirgen bir tabaka olabilir.

Bu ölçüm gerçekten zor bence.

Topraksız tarım uygulamasında kullanılan katı ortam toprağa göre mütecanis olmasına rağmen ortamın her yerinde nemlilik, geçirgenlik ve drenaj hatalarında aynı olamıyor.

Sistemin bazı yerlerinde drenaj daha iyi olduğu için diğer bir yerinde drenaj kaliteli olmayabiliyor ve nem farklı olabiliyor.
Allah kolaylık versin . İşiniz oldukça zor gibi geliyor bana. Ama bu çabayla mutlaka çözersiniz

SAGEN ve smnvrl beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 21:31   #55
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn İsmail Karagülle,

Dedikleriniz doğru, tarlanın farklı yerlerinde farklı özellikte toprakların bulunması muhtemel. Bu soru benimde aklıma geldi bu problemi çözmek için tarla sulanırken benzer özellikli bölgeler aynı vanaya bağlanmalı birden fazla sensör ve vana kullanarak tarlanın her tarafının eşit sulanması sağlanabilir.

Toprağın nem değeri derinliğe göre değişmekte, burada da ekilecek bitki göz önüne alınarak hangi derinlikteki nem değerinin ölçülmesi gerektiği belirlenmeli ve nem sensörü o derinliğe gömülmelidir.

Yukarıda resimlerde görülen tek sensörlü halidir. Gerektiğinde 8 adet sensörde bağlanıp ölçüm alınıp 8 ayrı vana kontrol edilebilir, yapılması zor değil.

Elektronik kısmı okuyanlar için biraz sıkıcı oluyor farkındayım , ekleyeceğim yeni resimlerle renklendirmeye çalışacağım.

Saygılarımla..

Eski 07-08-2013, 22:58   #56
Ağaçsever

yunusx's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Benimde tavsiye edeceğim bir sistem var ! Cep telefonunuzla sulama sisteminizi uzaktan kontrol edebilirsiniz çok yaygın kullanılan bir sistem istediğiniz zamanda istediğiniz kadar açıp kapayabilirsiniz.
Linki aşşağıda

CSK 2011 Tek Kontak - Tek kl - EKONT Endüstriyel Kontrol PLC Otomasyon ve Biliim Sistemleri

smnvrl beğendi.
yunusx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2013, 00:30   #57
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Yunusx,

Verdiğiniz linki inceledim uzaktan kontrol olayı kullanışlı olmuş ama aklıma şöyle bir soru takıldı,

* Telefonla vanaları açıp kapatmak tarlaya uzak olduğunuz için midir ,örneğin şehir dışında olduğunuz için mi gereklidir ?

* Veya vanaları açıp kapatma bir iş gücü ihtiyacı doğurduğu için bundan mı tasarruf etmek amaçlıdır.

* Uzaktan kumanda ediliyorsa toprağın suya ihtiyacının ne kadar olduğu nasıl tespit edilmektedir.

Sitede bunlara cevap bulamadım. Sizin düşünceniz nedir.

Saygılarımla.

SAGEN beğendi.
Eski 11-08-2013, 16:26   #58
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Otomatik sulama sistemi

Sistem balkonumda çalışmaya devam etmekte, Biraz daha görevini yerine getirdiğini gördükten sonra kutulama aşamasına geçeceğim. Sistemin suladığı bitkilerim ve suyun akış hızını kontrol ettiğim basit düzenek

Eklenen Resimler

aydın beğendi.
Eski 11-08-2013, 17:30   #59
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Sistem balkonumda çalışmaya devam etmekte, Biraz daha görevini yerine getirdiğini gördükten sonra kutulama aşamasına geçeceğim. Sistemin suladığı bitkilerim ve suyun akış hızını kontrol ettiğim basit düzenek
Bu arada el falına bakmasını bilen varsa , bu işin sonu nereye varır ? Bir bakıverse iyi olur .

Ben baktım .Yakın gelecekte (üç vakte kadar ), büyük sevinç ve başarı görünüyor.

smnvrl beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2013, 22:10   #60
Ağaçsever

yunusx's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Alıntı:
Sn Yunusx,

Verdiğiniz linki inceledim uzaktan kontrol olayı kullanışlı olmuş ama aklıma şöyle bir soru takıldı,

* Telefonla vanaları açıp kapatmak tarlaya uzak olduğunuz için midir ,örneğin şehir dışında olduğunuz için mi gereklidir ?

* Veya vanaları açıp kapatma bir iş gücü ihtiyacı doğurduğu için bundan mı tasarruf etmek amaçlıdır.

* Uzaktan kumanda ediliyorsa toprağın suya ihtiyacının ne kadar olduğu nasıl tespit edilmektedir.

Sitede bunlara cevap bulamadım. Sizin düşünceniz nedir.

Saygılarımla.
bu cihazın amacı uzaktan sistemi açmaktır ,kontrol sizde olduğu için istediğiniz an istediğiniz kadar açarsınız toprağın suya ihtiyacını tahmin ederek bulursunuz örneğin bizim bahçemizde ağaçları 3 günde bir suluyoruz toprağın kaç günde kuruduğunu biliyoruz ayrıca bu ürünler kendini kanıtlamış garantili ve komplike ürünler bu cihazı tarlanıza koyar ve unutursunuz akü vs ürünlerler uğraşmayın derim gerçekten çok zahmetli olur ayrıca probları öyle yere gömmelisiniz ki sisteminiz kararlı şekilde çalışabilmeli azıcık tuz görse sistemi açar

smnvrl beğendi.
yunusx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024