agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni87Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2013, 09:54   #1
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Otomatik Sulama Sistemi Projesi

Bu projede toprağın nem durumu algılanıp, mikrodenetleyici yardımıyla sulama sistemi aktif/pasif edilerek, insan kontrolünden bağımsız olarak sulama işlemi gerçekleştirilecektir.

* Forum içerisinde bu konu işlenmiş olup, bu değerli kaynaklardan yararlanılacaktır.
* Değerli forum üyelerinin bu projenin gelişimi için olumlu/olumsuz görüşlerini beklemekteyim.

Projenin başlangıcı için Çin den aşağıdaki resimde görüleceği üzere toprak nemini ölçtüğü belirtilen basit cihaz alınmıştır. Proje ilerledikçe paylaşımlara devam edeceğim.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

SAGEN, attar, abay54 ve 3 kişi beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 10:20   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Takipteyim.
Hali hazırda otomatik sulama,gübreleme sistemleri piyasada mevcut.Sizin çalışmanız ekonomik açıdan daha ucuza mal edilebilirmi hep birlikte bakalım.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 11:09   #3
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
ilginç bir yöntem, görelim

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 11:39   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Bende takipteyim

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 10:39   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler sisleme ile ilgili bir köşe bulamayınca ben de otomatik sulama ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım almak istedim. Basit bir sisleme yapabilmek için acaba damlama hortumarıyla ve sisleme uçları yeterli olur mu mutlaka basınç için motor gerekir mi bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirlerse çok teşekkür ederim.

smnvrl beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 10:57   #6
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
İyi günler sisleme ile ilgili bir köşe bulamayınca ben de otomatik sulama ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım almak istedim. Basit bir sisleme yapabilmek için acaba damlama hortumarıyla ve sisleme uçları yeterli olur mu mutlaka basınç için motor gerekir mi bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirlerse çok teşekkür ederim.
Sn Mmaneger;

Sisleme konusunda edindiğim bir kaç bilgiyi sizle paylaşmak isterim. Sisleme yüksek basınç altında yapılıyor sistemin basıncı 70-100 bar civarındadır. Evlerde kullandığımız suyun basıncı 1-2 bar civarında olduğundan dolayı şehir şebekesi ile pulverizasyonu sağlamak zordur. Basınç yapacak bir ekipmana ihtiyacınız var . 10 bar civarına çıkarsanız küçük alanda sisleme yapılabilir. Sn SAGEN in evinde orkideler için kurduğu TERRARİUM u incelemenizi tavsiye ederim .Orada sisleme çalışması mevcut.

Saygılarımla.

SAGEN beğendi.
Eski 06-04-2013, 11:08   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Ben de sizlerle birlikte takipteyim.

Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 11:52   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:

Sislemeyi hangi bitkilerde,ne amaçla ve kaç adet bitkide düşünüyorsunuz?

Eski 06-04-2013, 13:12   #9
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

çin malı problemi

İlk paylaştığım resimdeki cihaz, toprağın nemini iki prob arasında oluşan direnç durumuna göre saptamaktadır. Bu direnç değeri devre üzerinden ayarlanan referans değerini aştığında çıkış vermektedir.

Buraya kadar her şey güzeldi ama Çinden sipariş verdiğim yukarıdaki cihaz ne yazık ki çalışmadı.

Burada iş başa düştü. Kendi devremi kendim yapacağım.

Eski 06-04-2013, 13:13   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Sislemeyi hangi bitkilerde,ne amaçla ve kaç adet bitkide düşünüyorsunuz?
100 kadar çiçek için düşünüyorum .Epifiptik çiçekler için atlas çiçeği yılbaşı çiçeği rihipsalis gibi fazla suyu sevmeyen nemli ortamdan hoşlanan,sisli yağmur ormanları doğal yaşam koşullarında yaşayan çiçekler için istiyorum.Bu nemi her gün fıs fısla sağlamaya çalışıyorum fakat miktarı gitgide artınca zor olmaya başladı bu sebeple.Mesela yeni ekildiği zaman çiçekler fazla sulanmak istemiyor fakat nemli bir ortam istiyor bu ortamı sağlamazsam ya fazla sulamaktan ölüyor ya da susuzluktan kuruyor.Evimde bir balkonda üst üste rafların üzerinde drmaktalar .Sislemenin aynı zamanda ortam ısısını azaltmakta faydası olduğunu da okumuştum.Motor kullanmak gereklimidir şehir suyuna damlama sulama hortumlarına sisleme uçları takılırsa bu işlem halledilebilir mi..3 tane sisleme ucu bile olsa yeterli diye düşünüyorum..Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler .

Eski 06-04-2013, 13:23   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
100 kadar çiçek için düşünüyorum .Epifiptik çiçekler için atlas çiçeği yılbaşı çiçeği rihipsalis gibi fazla suyu sevmeyen nemli ortamdan hoşlanan,sisli yağmur ormanları doğal yaşam koşullarında yaşayan çiçekler için istiyorum.Bu nemi her gün fıs fısla sağlamaya çalışıyorum fakat miktarı gitgide artınca zor olmaya başladı bu sebeple.Mesela yeni ekildiği zaman çiçekler fazla sulanmak istemiyor fakat nemli bir ortam istiyor bu ortamı sağlamazsam ya fazla sulamaktan ölüyor ya da susuzluktan kuruyor.Evimde bir balkonda üst üste rafların üzerinde drmaktalar .Sislemenin aynı zamanda ortam ısısını azaltmakta faydası olduğunu da okumuştum.Motor kullanmak gereklimidir şehir suyuna damlama sulama hortumlarına sisleme uçları takılırsa bu işlem halledilebilir mi....Teşekkürler
Bitkilerinizin nem ihtiyacını sislemeyle yapmayın.Adana ikliminde hastalıklara davetiye çıkarırsınız.Kökten ahtapot sulama ekipmanlarıyla sulayıp,üstten gölgeleme yaparsanız probleminiz çözülür.

100 bitkiye bu sistemde 50 tl civarı bir maliyet çıkar.

Eski 06-04-2013, 13:24   #12
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum toprağın nemini ölçmek için bir kaç farklı yöntem mevcut. Ben bu yöntemlerden toprağın direncini ölçerek ilerlemeye çalışacağım. Araştırmalarım sonucu bu yöntemin toprağın özelliğine göre hatalı sonuçlar verebileceği yönünde ama uygulamadaki basitliği açısından öncelikle bu yöntem üzerine çalışacağım.

Aşağıda da görüleceği üzere nikel prob u saksı toprağının içine soktuğumda ölçtüğüm direnç 42 K ohm civarındadır.

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2013, 13:31   #13
Ağaç Dostu

Aslında bir marketin manav reyonunda görmüştüm ara sıra sebzelere su fışkırtıyordu benim de aklıma böyle bir fikir geldi.Hafif hafif su sıkan bir sistem de olabilir aslında.Fakt kat kat sepetli raflar üzerinde oldukları için alat raflardakile daha az ıslanacak üst raflardakiler de daha falza nemlenecektir.Bir de şöyle bir sakınca var çiçekler güneş alırken yaprakları ıslatıldığında yapraklarında lekeler oluşuyor sislemede böyle bir sorun yaşanır mı o konuda endişe duyuyorum.....

Eski 06-04-2013, 14:30   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bitkilerinizin nem ihtiyacını sislemeyle yapmayın.Adana ikliminde hastalıklara davetiye çıkarırsınız.Kökten ahtapot sulama ekipmanlarıyla sulayıp,üstten gölgeleme yaparsanız probleminiz çözülür.

100 bitkiye bu sistemde 50 tl civarı bir maliyet çıkar.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim zaten gölgeleme bir zorunluluk oldu kaktüs bile olsa bazıları gölge yerde yaşamak istiyor.Sizin bahsettiğiniz ahtapot sulama sistemi hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz.Saksıların hepsi aynı boyda olmadığından çiçeğin su ihtiyacı da az olacaktır çiçeğin ihtiyacına göre ayrı ayrı ayarlama yapılabilir mi.Teşekkürler...

Eski 06-04-2013, 15:17   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim zaten gölgeleme bir zorunluluk oldu kaktüs bile olsa bazıları gölge yerde yaşamak istiyor.Sizin bahsettiğiniz ahtapot sulama sistemi hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz.Saksıların hepsi aynı boyda olmadığından çiçeğin su ihtiyacı da az olacaktır çiçeğin ihtiyacına göre ayrı ayrı ayarlama yapılabilir mi.Teşekkürler...
Ayarlı ve ayarsız ahtapot sistemleri var sulama ihtiyacınıza göre kısar veya açarsınız.Nereden alacağınızı bilmiyorsanız benimle irtibata geçin.

Buyrun:

Eklenen Resimler

smnvrl beğendi.
Eski 06-04-2013, 15:19   #16
Ağaç Dostu

Konuyu böldüğümüz için Sn smnvrl'linin hoş görüsüne sığınıyorum.

Eski 06-04-2013, 15:23   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum toprağın nemini ölçmek için bir kaç farklı yöntem mevcut. Ben bu yöntemlerden toprağın direncini ölçerek ilerlemeye çalışacağım. Araştırmalarım sonucu bu yöntemin toprağın özelliğine göre hatalı sonuçlar verebileceği yönünde ama uygulamadaki basitliği açısından öncelikle bu yöntem üzerine çalışacağım.

Aşağıda da görüleceği üzere nikel prob u saksı toprağının içine soktuğumda ölçtüğüm direnç 42 K ohm civarındadır.
Bilmediğim için soruyorum.Toprağın direnci su oranına göre değişiyor ve Siz bu mantıklamı hareket ediyorsunuz.

Eski 06-04-2013, 15:36   #18
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Bilmediğim için soruyorum.Toprağın direnci su oranına göre değişiyor ve Siz bu mantıklamı hareket ediyorsunuz.
Sn manifesto konuyu bölmüyorsunuz, yukarıda verdiğiniz sulama örnekleri bu projenin devamında konu içerisinde bilgi isteyeceğim şeyler.Bana daha da faydası oluyor. Harmanlayıp güzel bir şey çıkar inşallah ortaya.

Evet. İçerdiği suya göre prob dan ölçülen direnç değeri değişiyor.(Bir üst yazımda belirttiğim gibi toprağın yapısı da direnç değerini etkileyebiliyor.).İlk olarak farklı nem değerlerinde ki toprakların direnç değerlerini gözlemleyip bu değerlere göre toprağın sulama ihtiyacının olup olmaması durumunu tespit etmeye çalışacağım.

Çinden aldığım ve çalışmayan devrede bu mantıkla çalışıyordu.

Eski 08-04-2013, 10:34   #19
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Hafta sonu köyümde yaptığım testleri paylaşmak istedim. 3 farklı nem değerinde toprakta yaptığım toprak direnci ölçümleri aşağıdaki gibidir.

Voltmetrede okunan değerler, probun topraktan ölçtüğü direnç ile doğru orantılıdır.

Çinden aldığım çalışmayan devrenin benzerini kendim yaptım.Resimlerde o devrede gözükmektedir.

1. Resim normal nem değerinde
2. Resim ıslak toprak
3. Resim nem değeri az toprak

Eklenen Resimler

SAGEN ve Manifesto beğendi.
Eski 08-04-2013, 10:53   #20
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Direnç değerlerini hesapladığımda,

Orta nemli toprak direnci = 10 kohm
Islak toprak direnci = 5.5 kohm
Az nemli toprak direnci = 26 kohm

SAGEN beğendi.
Eski 08-04-2013, 12:34   #21
Ağaç Dostu

Geliştirmeyi düşündüğünüz otomatik sulama sistemi saksıda bitki yetiştiriciliğinde sulamada büyük kolaylık sağlıyacaktır ama sistem bittiğinde maliyetleride değerlendirmek gerekecek.

Fikir olması açısından yukarıda paylaştığım ahtapot sulama sistemine nem ölçer sensörlerin adaptasyonu kanaatimce pratik bir uygulama olurdu.

Sulama kazığının ucuna nem sensörleri monte edilebilrmi?

smnvrl beğendi.
Eski 08-04-2013, 13:02   #22
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Geliştirmeyi düşündüğünüz otomatik sulama sistemi saksıda bitki yetiştiriciliğinde sulamada büyük kolaylık sağlıyacaktır ama sistem bittiğinde maliyetleride değerlendirmek gerekecek.

Fikir olması açısından yukarıda paylaştığım ahtapot sulama sistemine nem ölçer sensörlerin adaptasyonu kanaatimce pratik bir uygulama olurdu.

Sulama kazığının ucuna nem sensörleri monte edilebilrmi?
Sn Manifesto,

Her şeyin başındayım, bir yolda ilerliyorum fakat yeni bilgi ve deneyler ışığında bu yollar değişebilir.

Şu ana kadar 2 farklı ölçüm metodu olduğunu buldum.

1. Direnç ölçümü => benim uyguladığım
2. Kapasitans ölçümü

Ahtapot sulama sistemi için şu şekilde olabilir, 3 adet probu, 3 farklı saksı/bölge ye koyarak, 3 farklı direnç değeri alarak bu değerlerin ortalamasına göre işlem yapar isek daha doğru sonuçlar alabiliriz.

Saygılarımla.

Eski 19-06-2013, 13:37   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Sayın smnvrl,

Çalışmanızda gelişme var mı acaba.

Burada Arduino kullanarak otomatik çiçek sulama sistemi yapmışlar.

http://www.hobievi.com/arduino-uno-m...lama-a-48.html

Benim amacım da 24 V sarmal vana (soloneid) kullanarak bir otomatik sulama sistemi yapmak.

Ray's Hobby Projects: June 2010

Minty Water Valve Controller - YouTube

Ancak buradaki sorun kullandığı vananın artık bulanamıyor olması.

Amazon.com: Orbit 62035 Extra Valve for Yard Watering System: Patio, Lawn & Garden

Sanırım 434 Mhz alıcı ve verici de artık satılmıyor.

Bu 24V sarmal vanaları (solenoid) nereden temin edebileceğimizi ve bunların çalışma mantığını bilen var mı acaba. Ayrıca bu vanaların çalışma prensibi teknik olarak bobin gibi mi.

Benim daha önce Arduino ile deneyimim olmadığı için bir tane Arduino Pro Mini 5V/16 Mhz ve 12V sarmal vana alıp ilkönce bunların çalışma mantığını anlamak için basit denemeler yapayım diyorum. Ne dersiniz.

Ayrıca bu sayfayı hazırlayan arkadaş yaptığı tasarımı çok geliştirip internet üzerinden sulamaya imkan veren bir sulama sistemi yapmış.

OpenSprinkler — Open-Source Internet-based Sprinkler / Irrigation Timer « Rayshobby

smnvrl beğendi.

Düzenleyen Erdem : 03-07-2013 saat 18:25
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 16:17   #24
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn erdem,

Sulama sistemi üzerinde çalışmalarıma devam ediyorum, Bittiğinde sizlerle paylaşacağım.

Ben şu an daha çok bu sulama siteminde toprağın nem değerinin algılanması ve yorumlanması aşamalarına yoğunlaştım.

sizin sorunlarınıza gelince ,
- Vanlar konusunda fazla bilgim yok ama çoğunluğunun selenoid bobinli vana olduğunu biliyorum. Ben kendi sistemimde kolay bulunacağı gerekçesiyle Çamaşır/bulaşık makinesi ventili (220v) kullanmayı düşündüm. Fiyatlarıda makul. Olmadı siz yurt dışından getirebilir siniz veya mekanik yönünüz iyi ise çekme/itme selenoid bobin alaraktan aç/kapa musluğa adapte edebilirsiniz. 12 ve 24 voltluk olanları mevcut.

-Öncelikle kullanacağınız sistemin parçalarını alarak basit testler ile ilerlemek her zaman için iyidir. Arduino da açık kaynak kodu ve bir çok örnek devre/yazılım olması Amerika yı yeniden keşfetmeden istediğinizi yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Eklenen Resimler

Erdem beğendi.
Eski 29-06-2013, 21:29   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Sayın smnvrl,

Benim anlamaya çalıştığım devre bu. Burada anladığım kadarıyla LT1303'le 3,6 voltu 24 ve -24 volta çekerek sarmal vananın açılıp kapanmasını sağlıyor.

Aynen bahsettiğiniz gibi ben de ilkönce planı daha ufak parçalara bölerek sarmal vanaların ve Arduino'nun çalışma mantığını anlamaya karar verdim.

İlkönce bir 5v/16Mhz Arduino Pro Mini aldım. Ama gerekli programlayıcı Türkiye'de bulunmadığı için Arduino Uno aldım.

Şimdilik ilk programımı yaptım ve Arduino ile ufak denemeler yapıyorum. Burada çok ilginç örnekler var.

Tutorial 15 for Arduino: GPS Tracking - YouTube

Jeremy Blum - YouTube

Bahsettiğiniz sarmal bobinli vanaların 12 Volt olanlarından bir tane aldım.

Ama anladığım kadarıyla çalışması için tazyikli su gerekiyormuş.

Yardımlar için çok teşekkürler

smnvrl beğendi.
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 21:54   #26
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Erdem,

Epey yol almışsınız ,projenizin bitmesine az kalmış. Arduino ile çalışmadığım için size yararlı olabilecek bir şey diyemiyorum. Fakat Linear Technology firmasının ürünleri türkiye de zor temin ediliyor diye biliyorum siz lt1303 ü bulabildiniz mi?

12 voltluk bir vana siparişi verdi iseniz o zaman aküden sisteminizi direk besleyebilir yukarıdaki devreye gerek duymazsınız .Bunu derken de aklıma hemen şu geliyor,

"vananın açık olması için selenoid bobine sürekli enerji vermek gerekir bu durumda da akümüz erken bitecektir. "

saygılarımla.

Eski 02-07-2013, 13:33   #27
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

basit nem sensörü

Çalışmalarım devam ederken biraz da paylaşımda bulunayım

Best DIY cheap soil moisture sensor - The Cheap Vegetable Gardener

sitesinden faydalanarak deneme yapacağım nem sensörünü yaptım. Şimdi üzerinde toprak nemine göre mantıklı direnç değerleri okumayı ümit ediyorum. Yaptığım çalışmanın resimleri aşağıda yer almakta.

Eklenen Resimler

Reytabu, SAGEN ve Erdem beğendi.
Eski 02-07-2013, 13:38   #28
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

*Galvanizli tellerden eşit boyda iki çubuk kestim.
*Kestiğim çubuklara lehim ile kabloları bağladım.
*Silindir şeklindeki tüpün içine alçı doldurdum.
*Probları alcının içine yerleştirip alçı kuruduktan sonra tüpü kesip çıkarttım .

Böylece nem sensörüm hazırlanmış oldu

Eski 02-07-2013, 14:23   #29
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Sayın MMANAGER;

Bahsettiğiniz otomatik sislemeyle ilgili benim çalışmalarım var ve çok ta kullanışlı olarak düzenli çalışmakta. Bu konuda size gerekli ekipman ve teknik konuda bilgim mahiyetinde yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.
Tam olarak ne istediğinizi ve ne amaçla kullanacağınızı anlatırsanız yardımcı olmaya çalışacağım size.

SAYGILARIMLA...

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2013, 14:30   #30
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Çalışmalarım devam ederken biraz da paylaşımda bulunayım

Best DIY cheap soil moisture sensor - The Cheap Vegetable Gardener

sitesinden faydalanarak deneme yapacağım nem sensörünü yaptım. Şimdi üzerinde toprak nemine göre mantıklı direnç değerleri okumayı ümit ediyorum. Yaptığım çalışmanın resimleri aşağıda yer almakta.
Osman süpersin...

smnvrl ve abay54 beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024