agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni280Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2020, 23:05   #121
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
https://www.youtube.com/watch?v=NCXttIrLc3U

Burdaki videoda bokashi ve LAB hakkında detaylı anlatım var.

...]
Çok kötü ve saygısız bir anlatım. Kendisini tanırım, defalarca elinde kağıt kalem bize gidip geldi. Adamcağız dediği Gil Carandang'ı da ben söyledim kendisine. Dr.Higa hakkında söyledikleri de doğru değil.

isil.e beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2020, 08:09   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Serumları yapıp süzüp kaldırdıktan sonra, önce aktifleştirilmiş lactobacillus sıvısı yapacaksınız. Bunun için, 1 litre melas, 1 litre serum ve 18 litre suyu iyice karıştırıp bir kaba dolduracaksınız. Ağzı kapalı ama gazı boşaltacak bir düzene ihtiyacınız var. Hava kilidi iyi iş görür. Karanlık ve ılık bir yerde 15 gün bekleyecek. Bu sıvıyı sulama suyuna 1:50 - 1:100 aralığında bir oran ile kullanabilirsiniz.

Bu sıvı ile aynı zamanda bokashi de yapabilirsiniz, ki mutfak artıklarının değerlendirilmesinde çok iyidir. Bokashi'yi ister toprağa gömün, ister solucanlara yedirin, ki muhteşem vermicompost elde edersiniz.
Sn.Meyvelitepe,

Hazırladığımız serumu 1/50 veya 1/100 oranında kümes hayvanlarına faydalı olması anlamında vermemizde bir sakınca olurmu acaba.

Resulgur beğendi.
Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2020, 12:15   #123
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamfıstığı Mesajı Göster
Sn.Meyvelitepe,

Hazırladığımız serumu 1/50 veya 1/100 oranında kümes hayvanlarına faydalı olması anlamında vermemizde bir sakınca olurmu acaba.
Verebilirsiniz. Aktifleştirerek de henüz tazeyken 1:20 civarında sulandırarak verebilirsiniz.

Eski 04-10-2020, 13:55   #124
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Alıntı:
SBu sıvı ile aynı zamanda bokashi de yapabilirsiniz, ki mutfak artıklarının değerlendirilmesinde çok iyidir. Bokashi'yi ister toprağa gömün, ister solucanlara yedirin, ki muhteşem vermicompost elde edersiniz.
Sayın MeyveliTepe ben evde kompost yapıyorum ve yaparken sadece yoğurt suyu kullanıyorum. Bu serumu kullansam komposta ekstra ne katkısı olur.

Birde Indigenous Microorganisms (yerel faydalı mikroorganizmalar) ilgili bir çalışma yapacağınızdan bahsetmişsiniz böyle bir çalışma yaptınız mı site göremedim.

Düzenleyen köpük_bahçesi : 04-10-2020 saat 13:56 Neden: imla
köpük_bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2020, 22:00   #125
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2011
Alıntı:
Bu sıvı ile aynı zamanda bokashi de yapabilirsiniz, ki mutfak artıklarının değerlendirilmesinde çok iyidir. Bokashi'yi ister toprağa gömün, ister solucanlara yedirin, ki muhteşem vermicompost elde edersiniz.
Önceki yazılarınızdan yola çıkarak bokashi kovasını evin bir haftalık organik çöpüyle doldurduğumuzu ve fermentasyonun 2-4 haftalık süreçte tamamlanacağını varsayarsak, bokashi'yi solucanlara vermeden önce fermentasyonun tamamlanması için atıkları poşete alıp birkaç hafta bekletmek mi gerekir? Tabi bu sırada kova tekrar dolacak ve yeni bir poşet daha beklemeye alınacak. Böylece her hafta bir poşet fermente solucan besini elde etmiş olacağız. Bahçem için planladığım bu akışta bir yanlışlık var mı danışmak istedim.

Özge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2020, 00:25   #126
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, olabilir. Ayrıca poşette bekletmeden de solucanlara verebilirsiniz. Solucanlar için c:n oranı daha önemli. Organik çöpleri biriktirirken aralara kağıt karton kırpıntıları da eklerseniz karbonu yükselterek c:n oranını ayarlamış olursunuz.

Eski 27-11-2020, 05:57   #127
Ağaçsever

Evet, anlattığınız gibi kağıt kırpıntısı ekleyip laktik asit bakteri sıvısı fısfıslayarak yapacağım. Sonuçta c:n oranını göz kararı ayarlamış olacağım. Peki, solucan kabını gözlemleyerek optimum c:n oranını tutturup tutturamadığımı anlayabilir miyim? Örneğin, çöpler önce biter kağıtlar tüketilmeden kalırsa karbonu çok koymuşum gibi bir çıkarım yapmak mantıklı mı?

Eski 18-12-2020, 09:58   #128
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
İlk serum çalışmam maalesef çöp oldu. Pirinç suyuna süt eklemeden önce süzmemiz mi gerekiyor?

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2020, 10:25   #129
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
İlk serum çalışmam maalesef çöp oldu. Pirinç suyuna süt eklemeden önce süzmemiz mi gerekiyor?
Şart değil.

ezo beğendi.
Eski 20-12-2020, 05:43   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2020
Sayın Gökhans ve Sayin Meyvelitepe, yanıtlarınız için teşekkürler ediyorum. Tavsiyenize uyarak ikinci denememi yaptım, başarılı oldu. Tüm aşamaları tamamladım. Kendime göre şöyle pratik bir yontem de kullanmaya başladım. 5 litrelik pet su bidonlarinin tabanlarinı kesip , başaşağı olacak şekilde kapağın olduğu yere birkaç parça et ,peynir vs için marketlerden verilen köpük tabak kırpıntısı yerleştiriyorum.
Bu sayede çıkacak suyla çöpün temasını kesiyorum. Açtığım taban kısmından dolduruyorum malzemeyi.Tabani takrar yerine yerleştirip ek yerine streç film sarıp yine başaşağı olarak muhafaza ediyorum 15 gün. Suyu almak için kapağı hızlıca açıp tekrar kapatıyorum
Boylece musluk ve bidon zahmetinden kurtulmuş oldum.

halilunay beğendi.
dürriye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2021, 23:13   #131
Yeni Üye

peyker's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sofii Mesajı Göster
Merhaba, Benim denemem biraz değişik sonuçlandı. Pirinç suyunu karanlık bir mutfak dolabında bekletmiştim. Yaklaşık 1,5 bardak kadar pirinç suyuna 2 litre UHT süt ekledim, kavanozun ağzını hava alacak şekilde örtüp balkonda beklettim. Havadan bakteri toplama meselesini yanlış anlamışım sanırım, şimdi tekrar okuyunca karanlık bir yerde ve 20-25 derece gibi bir sıcaklıkta beklemesi gerektiğini anlıyorum. Karışım kefir gibi bir kıvamda. Kötü koku yok, hatta merak edip tadına baktım, tadı da tatlımsı kefir gibi. Market yoğurdu ile yoğurt mayalayınca sünen bir kıvamda yoğurt olur ya hani, kıvamı öyle. Fotoğraflardaki gibi sıvının altta kalması gibi bir durum olmadı. Tamamı homojen, bildiğiniz kefir Tülbentten geçireyim belki sıvı kısmı ayrışır dedim, bütün karışım tülbentten geçti. PH ölçtüm, 4 çıktı. Böyle bir durumla karşılaştınız mı acaba? Gereksiz tüketim konusuna kafayı takmış biri olarak o iki kutu (UHT de olsa) sütün boşa gitmesine gönlüm el vermiyor.
- Kavanoza alıp bu kez karanlık ve ılık bir yerde biraz daha mı bekletsem diye düşünüyorum ama bilemedim.
- Üstte kalan tortunun hayvanların sindirim sistemi için iyi olduğunu okumuştum, denemek için köpeğime tattırdım, bayıla bayıla yaladı. Bu karışım işe yaramayacaksa köpüşe yedirsem mi?
- Enzim yapmaya başladım, bu karışımı enzimde kullanabilir miyim?
- Meyvelitepe'nin bloğundan okuduğum apartmanda kolay komposto yapımı ile ilgili yazısından yararlanarak bir nevi bokashi yapıyorum. Gazete kağıdı, yumurta viyolü gibi kağıtları parçalıyorum; ekşi maya, melas, su karışımı ile kağıtları ıslatıyorum, 2 hafta hava almayacak şekilde bekletip sonra kurutuyorum. Bunu da evden çıkan organik atıklarla karıştırıp hava almayacak şekilde bekletiyorum. En son toprağa gidiyorlar. Klasik bokashi sürecini serum yerine ekşi maya ile yapıyorum diye özetlenebilir. Bu işte şu anda elde ettiğim karışımı kullanabilir miyim?
Merhaba.
Yaklaşık 1 sene olmuş alıntıladığım yukarıdaki post gireli. Ama benim bokashi kompost serüvenim yeni başlıyor ve laktoserumumu yapma aşamasındayım. Acaba daha kolay yolu yok mu diye düşünürken; bu yazıda "süreci ekşi maya ile götürme" bölümünü gördüm ve gözlerim parladı. Olabilir mi ve nasıl?
Ayrıca laktoserum oldu diyelim. Bunu çoğaltamaz mıyız, tekrar tekrar baştan mı almak gerekli süreci?
Okumalarım devam ediyor ama burada olup sorumu gören ve yardımcı olmak isteyen olursa mutlu olurum.
Teşekkür ederim şimdiden.

Düzeltme1: Ek bir soru;
Kombucha çayını bokashi serumu olarak kullanabilir miyiz?
Bir ara çok fazla miktarda kombucha üretimi yapıyor ve sevdiklerimle paylaşıyordum. Bir süre sonra ilgi azaldı ve elimde yaklaşık 2 ay mayalanmış kombucha sıvısı kaldı ve eminin kilerindeki buzdolabında belki 3-4 senedir kavanozlarda duruyor. Durdukça faydasının arttığını okumuştum. Mesela onları seyreltip (hangi oranda?) bokashi serumu olarak kullanabilir miyim?
Ve diğer sorumu yenileyeyim; ekşi mayayı kullanabileceğimizi okudum yukarıda; nasıl? Lütfen bilen izah edebilir mi?
Not: Pirinç suyumu kontrol ettim. Bugün 6. gün ama üzerinde minicik de olsa bir küf noktası gördüm. Çöp oldu. Yeniden deneyeceğim.

Düzenleyen peyker : 06-02-2021 saat 22:02 Neden: Ek
peyker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2021, 16:04   #132
Yeni Üye

peyker's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe ben evde kompost yapıyorum ve yaparken sadece yoğurt suyu kullanıyorum. Bu serumu kullansam komposta ekstra ne katkısı olur.

Birde Indigenous Microorganisms (yerel faydalı mikroorganizmalar) ilgili bir çalışma yapacağınızdan bahsetmişsiniz böyle bir çalışma yaptınız mı site göremedim.
Yoğurt suyu da oluyor mu bokashi sıvısı olarak?
Başka alternatifler var mı?
Peyniraltı suyu?

Bilgisi olan cevap yazabilir mi?

Peşpeşe attığım postlardan da anlaşılacağı üzere; bir an önce çöp turşusuna başlamak istiyorum ve pratik bir serum/sıvı arayışındayım.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

peyker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 19:31   #133
Ağaçsever

Benim serum denememde bir şeyler ters gitti gibi. Sütü ekleyeli 10 gün oldu. Süt kalıntıları ve serum tam olarak ayrışmadı. Ayrıca serum üstte birikti ve miktar olarak çok az. Beklemeye devam etmeli miyim sizce?

Name:  IMG_20210209_100358.jpg
Views: 480
Size:  29.4 KB
Name:  IMG_20210209_100916.jpg
Views: 473
Size:  31.9 KB
Name:  IMG_20210219_200125.jpg
Views: 486
Size:  31.1 KB

Eski 21-03-2021, 10:25   #134
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Daha önce pirincin soğuk yıkama suyu ile hazırladığımız laktik asiti, 4 bardak arıtma suyu ve 1 bardak üzüm pekmezi, bardağın %75 i kadar aktik asit karışımımızı karanlı 20derece odaya bıraktım. Yalnız resim çekerken şarap yapan biri olarak sayımn @meyvelitepe ye sorum şarap yaparken maya olarak laktik asit kullanabilirmiyiz?
Bu resimde gazını almayı unutmaya önlem olarak serum öğnesini şişeye taktık, hortumun içi su dolu, böylece gaz çıkarken içeri oksijen girmeyecek bir nevi şarap yapmış olacağız, Peki bu doğrumu sn Meyvelitepe, yksa arada bir oksijen alması daha mı iyi?
Başka bir soru aklıma geldi Sn meyvelitepe, mesela pekmez yerine, bal polen karışımı koysak laktik aside ne gibi artı eksi olur?

Eklenen Resimler

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2021, 14:04   #135
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Şarap sürecine laktik asit bakterisi karışırsa şarap bozulur.

Şarap (ve sirke) sürecinde mayalar çalışır. Ortama laktik asit bakterisi girdiğinde süreç başka bir şeye evrilir.

Bal gibi değeri yüksek bir şeker koymanın bir anlamı yok. Aksine balda antibakteriyel bileşiklerin bulunduğu söylenir.

chelik26 beğendi.
Eski 21-03-2021, 15:04   #136
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Şarap sürecine laktik asit bakterisi karışırsa şarap bozulur.

Şarap (ve sirke) sürecinde mayalar çalışır. Ortama laktik asit bakterisi girdiğinde süreç başka bir şeye evrilir.

Bal gibi değeri yüksek bir şeker koymanın bir anlamı yok. Aksine balda antibakteriyel bileşiklerin bulunduğu söylenir.
Teşekkür ederim açıklama için.

Eski 03-04-2021, 18:23   #137
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Sn Meyvelitepe, laktik asite pekmez karıştırarak elde ettiğim karışım değerleri resimdeki gibi, ama su katmayı unuttum, sadece laktik asit ve pekmez karışımı, bu karışımı yine 1:1 1:05 mi karıştırmalıyım. 1 Karışım, 1 ve 05 su **** tam tersi mi?
Bir başka sorum ise,
Pirinç suyunu 10 gün beklettikten sonra sütle bekletmeden direk daha önce yaptığım laktik asite karıştırdım, sonra aklıma geldi, bu sefer tüm karışıma süt ekledim Acaba sonuç değişik olurmu, Zaten süt hemen alta çökmüş.

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2021, 20:09   #138
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Sn Meyvelitepe, laktik asite pekmez karıştırarak elde ettiğim karışım değerleri resimdeki gibi, ama su katmayı unuttum, sadece laktik asit ve pekmez karışımı, bu karışımı yine 1:1 1:05 mi karıştırmalıyım. 1 Karışım, 1 ve 05 su **** tam tersi mi?
Bir başka sorum ise,
Pirinç suyunu 10 gün beklettikten sonra sütle bekletmeden direk daha önce yaptığım laktik asite karıştırdım, sonra aklıma geldi, bu sefer tüm karışıma süt ekledim Acaba sonuç değişik olurmu, Zaten süt hemen alta çökmüş.
Anlattığınızı pek anlayamadım.

Laktik asite pekmezi niye karıştırdınız? Laktik asit ve lactobacillus serumu aynı şey değil. Lactobacillus serumuna mı pekmez karıştırdınız? Öyle ise, su ilave etmediğiniz için bakterilerin üreyebilecekleri yeterli hacimi oluşturmadınız demektir. Bu ortamda bakteriler pekmezi tüketirler ama popülasyon çok artmaz, çünkü yerleri yok. Üstünden çok zaman geçmediyse var olan karışımın 5 misli kadar klorsuz su ekleyin.

Pirinç yıkama suyunu fermente ettikten sonra süte eklemenin sebebi, karışımdaki lactobaciilus dışındaki organizmaların ölüp sadece laktozdan beslenen lactobacillus'un kalmasını sağlamak. Sonradan süt eklediğinizde, arada geçen zaman çok değil ise sürecin yine çalışması lazım.

Eski 26-05-2022, 09:07   #139
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Eklenti 370494

Pirinç yıkama suyunu temiz bir şişeye koyup ağzını bir bez ile bağlıyoruz. Dışarıda güneş almayan bir yerde 5-6 gün durdu. Arada bir koklayıp ekşi kokunun oluşup oluşmadığını kontrol ediyoruz.

Eklenti 370495
Üzerine süt ilave edip aynı şekilde ağzını bağlayarak bodruma koyuyorum. Burada amaç, pirinç suyunda toplanan pek çok bakteriden sadece laktik asit bakterilerinin kalması sağlamak.

Eklenti 370496

Yine bir hafta sonra tarif edildiği üzere şişenin alt tarafında laktik asit bakterileri bir serum şeklinde birikiyor.

Eklenti 370497

Serumu temiz cam şişelere alıp dolaba kaldırıyorum. Melas ile çoğaltma işini sonra lazım olduğunda yapacağım.

Not: Bu yöntem Filipinli doğal tarım ustası Gil Carandang'a aittir.
Sayın Meyvelitepe, market sütü de olur mu?
(3 gündür sütçüyü kaçırıyorum. Pirinç suyu artık yoldan çıkacak)

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2022, 11:39   #140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Bilgi sahibi olmadan fikir yürütmeye çalışırsam market sütü daha bile iyi olabilir, nihayetinde sürecin önemli bir ayrıntısı da diğer mikroorganizmalardan kurtulmak.

MeyveliTepe ve halcur beğendi.
gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2022, 14:45   #141
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Olur tabii.

Ortalıkta "çiğ süt" diye anlatanlar açıkçası bilgiç görünmek adına uyduruyorlar. En ucuzundan uht süt gayet güzel olur, ben hep öyle yapıyorum.

halcur beğendi.
Eski 28-05-2022, 14:39   #142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Sağım hijyenine uyan çiftçi hiç görmedim. Çiğ süt kullanılacaksa önceden kaynatılmalı. Sütün mikrobiyolojik içeriği de ayrı biz dezavantaj. Bunda ısrar edenler başarıyla LAB izole edebiliyorlar mı ki?

Ek not: Büyük şirketler, köy kooperatiflerinden köylülerden toplanan sütleri, günde 2 kere tankerlerle topluyor. Tanker şöförü, sütü almadan önce hazır kitlerle bazı testler uyguluyor. Su katılımı veya antibiyotik gibi. Eğer pozitif sonuç alınırsa sütü almadan gidiyor.

Bu sütleri köylüler birilerine satıyor. O kişiler yarı fiyata aldığı bu sütleri piyasaya "mis gibi doğal organik taze inek sütü" diye satıyorlar.

Tüketim için Ülker, Pınar, Tire Süt, Carrefour organik sütleri tercih ediyorum.

cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2022, 16:19   #143
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Arkadaşlar,
Ben de denemek istedim bu çalışmayı.
Anlattığınız işlem basamaklarını aynen yaptım ama (fotoğrafta da görüyorsunuz) serum kısmı az oldu gibi. Ayrıca yoğurdumsu kısım sarı/pembeleşti. Ağır kokuyor. Fazla mayanmış peynir gibi.
Ne dersiniz?
Name:  20220530_161249.jpg
Views: 229
Size:  45.8 KB

Name:  20220530_161252.jpg
Views: 235
Size:  40.0 KB

MeyveliTepe beğendi.
Eski 31-05-2022, 15:44   #144
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Az süt kullandıysanız böyle olur. Bence olmuş

halcur beğendi.
Eski 31-05-2022, 18:02   #145
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Son durum bu fotoğraftaki gibi. Süzdüm. 1 lt'den az fazla çıktı. Şişeye koyup buzdolabına kaldırdım.

Süzerken ellerim de seruma çokça temas etti, sorun olur mu, bilmiyorum.

Alıntı:
(Etkinlik Özeti: 1 bardak pirinci 2 bardak suyla çalkalayıp elde ettiğim suyu 6-7 gün ağzı açık/bezle örtük cam kavanozda beklettikten sonra, temiz bir cam kavanozun içine 3 lt süt koyup, bu pirinç suyu ile karıştırıp, ağzını bezle örtüp, karanlık bir yerde beklettim.7 gün sonra süzdüm.)
Name:  20220531_102451.jpg
Views: 236
Size:  43.5 KB

Eski 31-05-2022, 21:15   #146
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

pH ölçebiliyor musunuz?

Eski 31-05-2022, 22:05   #147
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
pH ölçebiliyor musunuz?
PH Ölçer yok ama planlarımda var.

Eski 19-06-2022, 13:05   #148
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Name:  20220618_091925.jpg
Views: 206
Size:  62.9 KB

Name:  20220618_091929.jpg
Views: 216
Size:  64.5 KB

11 gün oldu. 15 gün demişti Sayın Meyvelitepe, yanlış hatırlamıyorsam. Olup olmadığını nasıl anlarız acaba. Fikir verecek ver mı? Aygıt yok.
Burası Adana. Çok sıcak. Çok geç kalmak da istemiyorum.

Alıntı:
Sayın Meyvelitepe:

pH en önemli indikatör. Hiç bir şey yoksa koku.

Eski 19-06-2022, 13:07   #149
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Mesaj Sahibi MeyveliTepe
pH en önemli indikatör. Hiç bir şey yoksa koku.
"koku" nasıl olmalı sorusunu da sorayım.
Örnek;
sirke gibi...
peynir gibi...vs

Cevap:
Mesaj Sahibi MeyveliTepe: Turşu kokusuna benzer bir koku olmalı ve çöp kokusunu andırır ağırlaşmış bir koku olmamalı.

Düzenleyen halcur : 19-06-2022 saat 22:54
Eski 19-06-2022, 19:47   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2022
Teşekkürler bilgi için

Tayfun03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024