agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen ilksenozturk
  • 1 Gönderen cliepy
  • 1 Gönderen x_coder

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2013, 14:21   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2009
Torfun tekrar kullanımı

Forumdaki tüm üyelere saygılar sunarım.Benim elimde 400 litre kadar bahçe toprağı torf karışımı var.Terasımda ektiğim geçen sezonki sebzeleri ve sezonluk bitkileri söktükten sonra elimde kalan torfu atmayıp kapalı bir depoda büyük saksılar içerisinde muhafaza etmiş bulunmaktayım.Elimde bulunan bu torfu yeni sezonda kullanabilirmiyim yoksa yenilemelimiyim.Saygılar.

Bartunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 15:08   #2
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
eğer torf çok fazla tuzlanmadıysa (yani ağır miktarda kimyasal gübre kullanmadıysanız) kullanılabilir diye düşünüyorum.,
ben bitkilerimde gübre kullanmadığım için onlardan artan torf sadece zayıflamış olur, biraz güçlendirmek gerekir,
hastalığı olmayan bitkilerimin torfunu çıkarır, biraz doğal gübreli bahçe toprağı ile karıştırıp tekrar kullanırım.
bazen de bu torfları bir kapta biriktirerek içine sebze atıklarını ve çay posasını karıştırır, hafifletir ve yeniden bitkilerde kullanırım.

ipektuğçe ve Sudenur beğendi.
ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 23:43   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Kapalı değil açıkta bekletsw idiniz tereddütsuz kullanın derdim. Şimdi elinizi daldirip nemlimi bakın. 2. Seferde torf problemidir her ihtimale karşı güneşe serip kurutun ardından bulunduğunuz bölge toprağından taze bir karışım yapin.

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 19:46   #4
Ağaç Dostu

sertug guray's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009

sertug guray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 19:55   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
Sn Bartunç,
Kullanılan torf genellikle su tarafından (sulama yapıldıkça) tuzlanır-kireçlenir ve içinde besin de yok denecek kadar az olduğu için tamamen tükenir. Ben çay posalarımı torfa katıp yukarıda başka bir uyenin de bahsettiği gibi hafiflettikten sonra gübre de katıp besin ilavesi yapmış oluyorum. Böylelikle hem su tutma kapasitesi artıyor (çay posasının göz ardı edilemeyecek faydası) hemde gübre ile besin depoladığı için gönül rahatlığıyla tekrar kullanılıyor. Bu arada gübre yanmış olmalı bunu da belirtmeden geçmeyelim.
Saygılar

ilksenozturk beğendi.
cliepy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 19:56   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2012
böyle bir durumda torfu atıyorum 1lt kadarını alıp tülbent ile sarıp yıkamak mantıklı olurmu acaba?

belki fikir verebilir..

Mustafa_cmbz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 11:13   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Arkadaşlar saksılarımızdan çıkan eski toprağı atmayıp gelecek yıl tekrar kullanabiliriz.Bunun için eski toprağı evdeki bitkisel atıklarla karıştırıp sulamak gerekir.Sanki evde kompost yapar gibi bu toprağa biktisel atıklarını yumurta kabuklarını küçülterek büyük delikli bir kaba ya da bir saksıya koyabilirsiniz.Üzerine de yanmamış da olabilir hayvan gübresi de ekleyerek ara sıra sulayarak bu toprağı gelecek yıl kullanılabilir hale getirmemiz mümkün.Ben bu iş için büyük bir saksı kullanıyorum.Önce eski topraktan bir kat sonra evsel atıklar öyle üst üste ekleniyor ve ara sıra da sulanıyor.Daha sonra bu saksı dolunca karıştırarak çftlik gübresi de eklenince çok verimli bir toprak elde etmiş olacağım.Tuzsuz olmak şartıyla fındık kabukları ,çekirdek kabukları,çay posası çok etkili olur zaten taneleri küçük olduğu için küçük parçalara ayırmaya uğraşmazsınız.Sulayarak sulayarak toprağın tuzluluğunu azaltmış ve karıştırdığınız hayvan gübresinin yakıcı özelliğini ortadan kaldırabilirsiniz....Bunun yanında evde kompost yaparken ortaya çıkan kötü kokular da ortaya yayılmamış olur....

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 08:04   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Merhabalar,
Ben evdeki saksı değişimlerinden çıkan torflu toprak karışımlarını içine uygun organik çöpler atarak (1/1 oranında) karanlık ve nemli kaplarda 1,5 yıl beklettim.
Bazılarında çok küçük kurtçuklar görüyorum. Ayrıca mantar olmasından da endişeliyim.
Benim sorum; bunu nasıl sterilize edebilirim? Mümkün ise doğal ama gerekli ise kimyasal kullanabilirim.
Fırınlamayı denedim ancak torfun kendisi de yanıp kömürleştiğinden iyi olmadı.

HakanG beğendi.
x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 09:08   #9
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Çay posasının nasıl faydaları var arkadaşlar?Bütün salon bitkilerine kullanılabilir mi
?

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024