agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen kürşad
  • 1 Gönderen Beymen

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2007, 23:33   #1
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Kargı (dayanak olarak kullanmak)

Bizim memlekette "Tire-İzmir" kargı denilen bambuya benzeyen sepetçilerin ve hasırcıların kullandığı bir bitki var.

Salatalık ve domates fidelerim biraz daha büyüdüğünde bir gölet kenarından bunlardan kesip fidelerin bunlara sarılmasını sağlayacağım.

Sorum şudur: yaş veya kurumuş olması dayanım süresini değiştirir mi?
Kestane kazıklarını yanık yağa bulayıp çakıyorlar çit teli çakarken, uzun süre dayansın diye. Bu kargıların ömrü kaç yıl olur ve yukarıda verdiğim örnekteki gibi bir uygulamaya ihtiyaç var mıdır?

50-60 cm de bir tane çakıp en tepelerine de 90 o açı ile yan yana bağlayıp çit görüntüsü vermeyi istiyorum salatalıklar da bunlara sarılıp hem aralarında boşluk kalacak ve güneş ışığı ile hava sirkülasyonu sağlayacak hem de yerde sürünüp yaz sonunda bol sulamadan külleme olma ihtimali azalacak, toplama da yerde dolanmalarından daha kolay olacak.
Kullanan uygulayan bilen var mıdır?

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 00:22   #2
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Bindim traktöre yakın bir köye gittim. Orada tarif edilen dereyi buldum ama parmak kalınlığındaydı bir tane kestim baktım çok zayıf gelecek işe yaramayacak, Başka bir köyü tarif etti orada birisi, o köye gittim.
Kahvelerin önünde birkaç kişiye sordum böyle böyle bir şey lazım biraz, şunda var bunda var derken birisi geldi benim bahçede var istediğin kadar kes dedi.
Neyse gittik bahçeye işe yarayacak ne kadar varsa hepsini kestim aldım. Sahibi hepsini kesip temizlik yapacakmış ikimiz için de iyi oldu.
Derken traktöre bağladım ve bahçeye getirdim gerçi yolda birkaç kere dağıldılar ama en son indiğimde sımsıkı bağladım.
Yeşil yapraklarını tahra ile kestim ve şu an boyları eşitlenip çakılmayı bekliyorlar. Dikilmiş halinin resimlerini daha sonra gönderirim.

Eski 10-06-2007, 22:24   #3
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Kargıları bir demir çubuk ile açtığım deliklere sokarak çardağı kurdum.
Yaklaşık 30 cm kadarı toprağa saplanmış vaziyette.
3 sırada bir de iki sırayı birbirine bağladım sallanmayı azaltmak için.
Esnek olması kırılganlığı da azaltır biraz esnemesinde zarar olmaz sanırım.
Toplaması da kolay olacak.
Bugün bir ziraat mühendisi ile konuştum kargıları yere 60 derecelik bir açı ile saplayıp 2 sini tüfek çatmasına benzer bir şekilde üstte kavuşturup yan yana olan 2 tanesini de en tepeden birbirine ekleyerek bu şekilde yapılanların daha verimli olduğunu söyledi.
Neyse salatalıklar bir çıksın da nasıl toplanacak görelim.
Bu arada her birleşme yerinden balye telini pense ile kıvırıp sabitleme yaptım.
3-4 saatimi aldı. Diğer şekil büyük alanda yetiştiricilik için daha kolay ve az maliyetli görünüyor.

Beymen beğendi.
Eski 11-06-2007, 11:33   #4
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

Çok güzel olmuş elinize sağlık
Ben yan apartmanla terasım arasına bir engel olsun diye bu kargılardan bir perde yaptırmıştım, sonra evde bu perdelere 3 kat yat verniği çektim.5 senedir terasta, yağmur, rüzgar altında, sapasağlam duruyorlar.
İç tarafa bakanlar hemen hemen ilk günkü gibi, yalnız dış tarafa, yağmura bakan kısımların yeni vernik zamanı gelmiş.Ömürleri açısından bir fikir versin diye yazdım.

Selamlar,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 01:19   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Sayın kürşad;
Bu kamışlar bizim buralarda çok var,söke söke bitiremedik.Aynı ayrık otu gibi söktüğün yerden daha da çoğalarak çıkıyor.Siz böyle taze dalları sulak bir yere yerleştirirseniz köklenip her yeri sarma ihtimalleri var.
Bunları kargı olarak bende kullanıyorum,yeşil olarak kullanılırsa zayıf oluyor,kurutup kullandıklarım da kışın dışarıda kalırsa çürüyor.verniklemeyi denemedim.
Özetle;kısa süreli kullanımda dekoratif ve kullanışlı fakat çok dayanıklı değil.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 08:43   #6
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Yerelmasına benzeyen kökleri var. Bunların kök atacağını sanmam.
Köklenmeye kalksa bile kış gelince sökeceğim nasılsa.
Bir de salatalıklar bunlara sarılmıyor sanırım salatalığın dalına ip bağlayıp ipi de çardağa bağlayacağız.

Eski 19-05-2010, 20:44   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Bu kargılardan bitkilere herhangi bir zararlı geçmesi mümkün mü peki? Börtü böcek vs.?

Ben de geçen yaz Kıbrıs' a gittiğimde, babamların avluya domates, biber filan ektiklerini ve epey boylandıklarını görmüştüm. Herhangi bir destek koymadıkları için çoğu dal yerlerde sürünüyordu. Dayanamadım ve yandaki arsaya atılmış ve kuru haldeki bu kargıları dikip dalları bağlamıştım. Çok pratik bir malzeme aslında. Şu an saksıda büyüyen domatlarımı bağlamak için de güzel olur ama İstanbul' da nereden bulayım bu kargıları?

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 21:23   #8
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
İyice kurumadan destek olarak kullanmamanızı tavsiye ederim..tür olarak farklılarmı bilmiyorum fakat rüzgar kıran olarak bahçemin 2 tarafına diktğim.. uzun ve kalın kargılarım var.. fide ve fidanlarımada dayanak olarak kullanıyorum iyice kurumayanları kök salıyorlar .. dayanak olarak kullanacak olanların buna dikkat etmeleri için belirtmek istedim..

h_dogan beğendi.
Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024