agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen oghuzz01

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2021, 12:14   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2016
Ceviz sulama sistemleri için sorular

Merhabalar herkese, bu yıl ceviz bahçem için toprak hazırlama yılı, yaklaşık bir dönüm arazinün üzerinde deneme ve öğrenme amaçlı bir ceviz serivenim başlayacak. Bunun için öncelikle ağaçların dikilecek yerlerini belirleyip 2m*2m şeklinde kepçe ile kazdıracağım. Arazi yaklaşık 30-40 yıldır hiç ekilmedi. Bu nedenle tabanın çok sert olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle çukurları açtıktan sonra hemen kapatmayacağım. Tabandan başlayarak hayvan gübresi+toprak karışımını yavaş yavaş ekleyip su ile doldurum bir ay bekleyeceğim. Bir ay sonra gene aynı işlemi tekrar tekrar yapıp açıtğım çukurları kışa kadar dolduracağım. Buradaki amacım taşlaşmış alt yüzeyi aşındırmak ve kök oluşumunun rahatlamasını sağlamak. Öte yandan burada sormak istediğim esas soru ağaçların sulanması ile ilgili.

Resimlerde de görüldüğü gibi çukuları kapatmadan önce her bir çukura 80-100 cm lik bir pvc boru koymayı ve bu borunun toprağa değen kısımında itibaren 40-50 cm yukarısına kadar delikler açıp, doğurdan kök sulaması yapmak istiyorum. Bu sayede daha az sulama ile daha gelişmiş ağaç kökleri elde edeceğimi varsayıyorum. Ağaç su stresine girmeden kökden sulanacak bu sayede.

Bu noktada sizlerden varsa tecrübeleriniz ve önerileriniz benimle paylaşmanızı rica ediyorum.

Eklenen Resimler

oghuzz01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2021, 22:12   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Arkadaşım internetten şurdan burdan gördüğünüz bazı görseli güzel ama uygulanabilirliği ve faydası olmayan şeylere heves etmemeni tavsiye ederim.
Bir ağacın köklerinin suyu en iyi alabilmesi kök ucu kılcal köklerle olur. Bu da ağaç taç izdüşümüne denk gelir. Ve bu taç izdüşümü de sürekli büyüyen hele de ceviz gibi ağaçlarda belli bir yaşa kadar her yıl değişir. Sizin oraya koyacağınız o boru hiçbir işe yaramaz ve kökler zaten onu patlatır. Unutmayın ceviz dikiyorsunuz saksıya çiçek dikmeye benzemez.

30-40 yıldır sürülmeyen kullanılmayan toprak emin olun heryıl sürülenden daha yumuşak daha verimli ve canlı bir topraktır. Önceden çukur açtırmanız, içini hayvan gübresi ile hazırlamanız güzel ancak çok abartmaya gerek yok. Sadece kendinize gereksiz çok fazla işgücü ve masraf çıkartırsınız. Yapacağınız işlemleri toprak analizi yaptırıp ona göre belirleyin. Toprak derinliği yeterli ise dikimden 1 ay önce 1x1 metre kazdırmak ve öyle bekletmek yeterlidir. Dibi havalanmış ve güneş görmüş olur. Hayvan gübresi gibi işlemleri dikim öncesi yapmanız daha uygun olur tabi yanmış gübre olması şartı ile.

Kolay gelsin..

Denizli 2020 beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2021, 07:13   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Damlama sulama tercih etmelisiniz.
Ancak bu şekilde değil.
Dikilen ağacın bir metre etrafından halka içine alacak şekilde bir sistem olmalı.
Her sene de bu mesafe biraz daha geri çekilmesi gerekir.
Gübre ve su her zaman ağaç taç izdüşümüne verilmelidir.
Gövdenin hemen dibine yapılan gübreleme ve sulama emin olun size fayda sağlamayacaktır.
Hatta bir sürü sorunla karşı karşıya kalacağınızı düşünüyorum.
Kolay gelsin....

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2021, 09:45   #4
Yeni Üye

öncelikle değerli düşünceleriniz için teşekkür ediyorum.

"Bir ağacın köklerinin suyu en iyi alabilmesi kök ucu kılcal köklerle olur. Bu da ağaç taç izdüşümüne denk gelir. Ve bu taç izdüşümü de sürekli büyüyen hele de ceviz gibi ağaçlarda belli bir yaşa kadar her yıl değişir. Sizin oraya koyacağınız o boru hiçbir işe yaramaz ve kökler zaten onu patlatır. Unutmayın ceviz dikiyorsunuz saksıya çiçek dikmeye benzemez." ifadesi derin kök sulamasına karşı bakış açımı çk değiştirdi. Burada sabit bir sulama sistemi yapılamayacağı aşikar.
Bunun yanı sıra "Dikilen ağacın bir metre etrafından halka içine alacak şekilde bir sistem olmalı.
Her sene de bu mesafe biraz daha geri çekilmesi gerekir.
Gübre ve su her zaman ağaç taç izdüşümüne verilmelidir." ifadeleri de son derece doğru ve uygulanması gereken bir süreç.
Her ikinize de çok teşekkür ediyorum. Burası hakikaten değerli bir alan.
Bahçe de yaptıklarımı da burada parça parça payalaşacağım inşallah.
Yorumlarınız çok değerli. Çok teşekkür ederim.

Eski 20-03-2021, 12:03   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Her zaman dilimiz döndüğünce, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız inşallah.

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2021, 12:54   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Arkadaşım internetten şurdan burdan gördüğünüz bazı görseli güzel ama uygulanabilirliği ve faydası olmayan şeylere heves etmemeni tavsiye ederim.
Bir ağacın köklerinin suyu en iyi alabilmesi kök ucu kılcal köklerle olur. Bu da ağaç taç izdüşümüne denk gelir. Ve bu taç izdüşümü de sürekli büyüyen hele de ceviz gibi ağaçlarda belli bir yaşa kadar her yıl değişir. Sizin oraya koyacağınız o boru hiçbir işe yaramaz ve kökler zaten onu patlatır. Unutmayın ceviz dikiyorsunuz saksıya çiçek dikmeye benzemez.

30-40 yıldır sürülmeyen kullanılmayan toprak emin olun heryıl sürülenden daha yumuşak daha verimli ve canlı bir topraktır. Önceden çukur açtırmanız, içini hayvan gübresi ile hazırlamanız güzel ancak çok abartmaya gerek yok. Sadece kendinize gereksiz çok fazla işgücü ve masraf çıkartırsınız. Yapacağınız işlemleri toprak analizi yaptırıp ona göre belirleyin. Toprak derinliği yeterli ise dikimden 1 ay önce 1x1 metre kazdırmak ve öyle bekletmek yeterlidir. Dibi havalanmış ve güneş görmüş olur. Hayvan gübresi gibi işlemleri dikim öncesi yapmanız daha uygun olur tabi yanmış gübre olması şartı ile.

Kolay gelsin..
üstad, bir şey daha soracağım, bu boruların her yıl yerlerlerini değiştirsem, her yıl bir 10-15 santim (tacın izdüşümüne denk gelecek şekilde) yerlerini değiştirsem o zaman olabilir mi?

Saygılarımla

Eski 30-03-2021, 07:07   #7
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oghuzz01 Mesajı Göster
üstad, bir şey daha soracağım, bu boruların her yıl yerlerlerini değiştirsem, her yıl bir 10-15 santim (tacın izdüşümüne denk gelecek şekilde) yerlerini değiştirsem o zaman olabilir mi?

Saygılarımla
Yani her yıl borularınız köklerin arasında kalmasına karşın oraları kazacaksınız. Bu arada kökler ya yerinden oynayacak ya zarar görecek. Siz bu arada köklerin hangi derinliğe ulaştığını da gözlemleyeceksiniz ve ona göre yeni delikli borular edineceksiniz. Ağacın çapı büyüdükçe çevre genişlediği için daha fazla boru ve bu borulara da su taşıma gerekecek. Her boruya eşit miktarda su vermeyi de sağlayacaksınız. Hatta toprağın drenaj hızını ölçüp, toprağı çamur durumuna getirmeyecek su verme hızını ayarlayacaksınız ki kökler çürümesin. Vb. Vb.
Okuduğunuz konu deneysel çalışma olabilir, çok iyi ama uygulanamıyor olabilir. İyice süzmek gerek. Patlıcan tarlasında ve çok kurak bir bölgede, yetersiz su kaynağınızla üretim yapıyorsanız kullanmak maliyeti kurtarır mı tartışılabilir.
Not : Ağaç yetiştiricisi değilim.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2021, 09:48   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Yani her yıl borularınız köklerin arasında kalmasına karşın oraları kazacaksınız. Bu arada kökler ya yerinden oynayacak ya zarar görecek. Siz bu arada köklerin hangi derinliğe ulaştığını da gözlemleyeceksiniz ve ona göre yeni delikli borular edineceksiniz. Ağacın çapı büyüdükçe çevre genişlediği için daha fazla boru ve bu borulara da su taşıma gerekecek. Her boruya eşit miktarda su vermeyi de sağlayacaksınız. Hatta toprağın drenaj hızını ölçüp, toprağı çamur durumuna getirmeyecek su verme hızını ayarlayacaksınız ki kökler çürümesin. Vb. Vb.
Okuduğunuz konu deneysel çalışma olabilir, çok iyi ama uygulanamıyor olabilir. İyice süzmek gerek. Patlıcan tarlasında ve çok kurak bir bölgede, yetersiz su kaynağınızla üretim yapıyorsanız kullanmak maliyeti kurtarır mı tartışılabilir.
Not : Ağaç yetiştiricisi değilim.
çok teşekkür ederim hocam verdiğiniz değerli bilgiler için ben bu kadar ayrıntılı düşünmemiştim.

saygılar

Eski 01-04-2021, 21:46   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:

Saygılarımla
Arkadaşım yanlış anlama da toprağa boru sokmak kadar gereksiz, hatta köklerin hava almasından dolayı zararlı olabilecek ve bir o kadar da meşakkatli bir işi yapmayı neden bu kadar yapmak istediğini anlayamıyorum. Yapılacak olan şey çok basit ve en yaralı yöntem olarak diğer arkadaşın da dediği gibi taç izdüşümüne göre damlama borunu toprağın üzerine ağacın etrafını saracak şekilde serecen. Dip köklere su vermekle uğraşma. Yukardan verilen su gerek difüzyonla gerekse yerçekimi kuvveti ile zaten diplere gider. Ve diplerden de hemen buharlaşmayacağı için yeterli su olacaktır. Ayrıca ne kadar ceviz kazık kök olsa da yine en çok suyu ve gübreyi yüzeye yakın üst köklerden alacaktır.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2021, 11:36   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Arkadaşım yanlış anlama da toprağa boru sokmak kadar gereksiz, hatta köklerin hava almasından dolayı zararlı olabilecek ve bir o kadar da meşakkatli bir işi yapmayı neden bu kadar yapmak istediğini anlayamıyorum. Yapılacak olan şey çok basit ve en yaralı yöntem olarak diğer arkadaşın da dediği gibi taç izdüşümüne göre damlama borunu toprağın üzerine ağacın etrafını saracak şekilde serecen. Dip köklere su vermekle uğraşma. Yukardan verilen su gerek difüzyonla gerekse yerçekimi kuvveti ile zaten diplere gider. Ve diplerden de hemen buharlaşmayacağı için yeterli su olacaktır. Ayrıca ne kadar ceviz kazık kök olsa da yine en çok suyu ve gübreyi yüzeye yakın üst köklerden alacaktır.
üstad, sadece çok değişik bir fikir gibi geldiği için bu şekilde ayrıntılı sordum. başka bir amacım yoktur.

Bu arada şunu da sorayım, damla sulama da ağacın iki tarafından hat çekmek mi yoksa her yıl genişleyecek bir daire oluşturmak mı daha doğrudur? bu iki yöntem arasında ciddi bir fark var mıdır?

Eski 03-04-2021, 06:49   #11
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
üstad, sadece çok değişik bir fikir gibi geldiği için bu şekilde ayrıntılı sordum. başka bir amacım yoktur.

Bu arada şunu da sorayım, damla sulama da ağacın iki tarafından hat çekmek mi yoksa her yıl genişleyecek bir daire oluşturmak mı daha doğrudur? bu iki yöntem arasında ciddi bir fark var mıdır?
Soru net değil ama genel düşünceyi açıklayayım.
Ağacın dönemsel olarak değişen su gereksinimi olur. Bu gereksinimi karşılamak için sulama yapılır. Toprağa aktarılan suyun bir bölümü buharlaşır (ki bunu azaltmak için damlama sulama önerilir.), bir bölümü drenaj (geçirgenlik) nedeni ile kökten daha alt katmanlara gider. (Geçirgenlik olmasa alt bölümdeki köklere su ulaştıramazdık. Hem iyi hem kötü.)
Toprağın geçirgenliğinden biraz daha fazla miktarda suyu istediğimiz bölgeye akıtırsak verimli sulama yapmış oluruz.
Dengeyi tutturmak için damlama debisi, damlama sayısı ile çarpılarak bulunan debiyi kullanırız. Bulduğumuz debiyi belirli süre sağlarsak toprak istenilen nem oranına gelir. (Az süre ya da az debi nemlenmemiş toprak, tersi çamur.)
Üreticiler deneysel olarak bu dengeyi buluyorlar. Sonuç olarak ağaç için sarmal gerekli.
Ölçmek isterseniz bir öneri. Kökün dışında kalacak alana doğru ya da boş bir alanda benzerini oluşturun. Bir nem ölçer kullanarak katman katman nemi ölçün.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2021, 09:09   #12
Yeni Üye

teşekkür ederim görüşleriniz için...

Etiketler
deep root waterin, kök sulama, sulama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024