agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen cascarino
  • 1 Gönderen Safranlı
  • 1 Gönderen Safranlı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2014, 18:22   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Aşırı killi, şantiye çamurlu toprak nasıl iyileştirilir?

Merhabalar,

Yeni taşındığımız evin bir arka bahçesi var. Bu bahçe 20m2 ve 1 metre derinliğinde bir toprak var. Toprak bir beton havuzunun içinde yani başka bir toprakla bağlantısı yok. Kot farkında dolayı çok da güneş almıyor.

Problemim, araştırmalarım sonucu aşırı killi olduğunu düşündüğüm toprağı kurutamamak ve balçık şeklinde çamur. Toprak biraz su görse yüzeyde su birikiyor ve çamurlaşıyor. Bu toprağı nasıl normalleştirebilirim?

Bugüne kadar ;
*Toprağı iyice belleyip havalandırmaya çalıştım.
*10 çuval kadar organik gübre serdim ve toprağı karıştırdım.
*Toprağın belli alanlarında minik çukurlar açıp içine yaprak, çalı, gübre, canlı çiçek yaprakları, çalı dalları gibi karşışmlardan oluşan enjeksiyonlar yaptım.
*10 adet kadar solucan yakalayıp toprağa bıraktım.

Tüm bunlara rağmen toprak arkadaş bana mısın demedi ve aynı çizgisini koruyor. Leonardit denen malzemeyi bulamadım. İstanbul Maltepe'de oturuyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler,

cascarino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 19:38   #2
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
size tavsiyem toprağı temizleme imkanın varsa üst yirmi santim kısmı temizleyip orman toprağı Veya kilsiz toprak serip organik orman altı yaprak , ahir gübresi verip derince karıştırmak, ve yine imkanınız varsa o beton zemini kırmak sizin için en iyisi olur,

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 20:23   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horanlı.66 Mesajı Göster
size tavsiyem toprağı temizleme imkanın varsa üst yirmi santim kısmı temizleyip orman toprağı Veya kilsiz toprak serip organik orman altı yaprak , ahir gübresi verip derince karıştırmak, ve yine imkanınız varsa o beton zemini kırmak sizin için en iyisi olur,
çok teşekkürler deneyeceğim. ama betonu kırma şansım maalesef yok altı otopark çünkü .

bir de şöyle bir alet keşfettim : Balatlı GD520 Toprak Burgu Makinesi | hızlıal.com

bir ara da bu toprak burgusuyla toprağa mümkün olduğunca derin delikler delip organik gübre enjeksiyonları yapmayı planlıyorum, bilemiyorum ama işe yarar mı? son 1 aydır internette yaptığım araştırmalardan kendimce bunun işe yarayabileceğini düşündüm ama emin değilim.

bu arada bu aleti istanbul'da yaşayanlar günlüğü 45 TL'ye Bauhaus'tan kiralayabiliyorlar bilginiz olsun.

cascarino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 14:25   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
toprak işi aceleye gelmez
bolca organik gübre koyabilirsiniz mutlaka fayda sağlayacaktır
size birde çok basit bir yöntem yazmak isterim
mutfaktan çıkan bol meyve sebze artıklarını kürekle çukur açarak içene doldurunuz
üzerini yine toprakla kapatınız
mutfaktan ne çıkarsa toprağa gömünüz
çok kısa sürede mükemmele yaklaşacaktır
mutfak artıklarını küçültebilirseniz daha iyi olur
uğraşamaz iseniz toprak her şeyi zamanla halledecektir
bulduğunuz yaprak vb. malzemeleride gömebilirsiniz
bu topragı sakın boş bırakmayınız
direk güneş almıyor ise
salatalıkve biber çok güzel olucaktır

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 15:29   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Mil **** 0,3 kum karıştırırsanız geçirgenliği artacaktır arkasından gübreleyin iyi gelececektir

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 15:21   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
forumu açan arkadaşta artık heyecan kalmamı anlaşılan...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 14:10   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cascarino Mesajı Göster
Merhabalar,

Yeni taşındığımız evin bir arka bahçesi var. Bu bahçe 20m2 ve 1 metre derinliğinde bir toprak var. Toprak bir beton havuzunun içinde yani başka bir toprakla bağlantısı yok. Kot farkında dolayı çok da güneş almıyor.

Problemim, araştırmalarım sonucu aşırı killi olduğunu düşündüğüm toprağı kurutamamak ve balçık şeklinde çamur. Toprak biraz su görse yüzeyde su birikiyor ve çamurlaşıyor. Bu toprağı nasıl normalleştirebilirim?

Bugüne kadar ;
*Toprağı iyice belleyip havalandırmaya çalıştım.
*10 çuval kadar organik gübre serdim ve toprağı karıştırdım.
*Toprağın belli alanlarında minik çukurlar açıp içine yaprak, çalı, gübre, canlı çiçek yaprakları, çalı dalları gibi karşışmlardan oluşan enjeksiyonlar yaptım.
*10 adet kadar solucan yakalayıp toprağa bıraktım.

Tüm bunlara rağmen toprak arkadaş bana mısın demedi ve aynı çizgisini koruyor. Leonardit denen malzemeyi bulamadım. İstanbul Maltepe'de oturuyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler,

hata sanırım burada...............
drenaj yok yani.........

ozencan43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2014, 20:49   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Beyaz köpüklerden (strafor) karıştırın topragına çökmesini engeller havadar yapar, pomza taşları var saksılara eklenen onlardan olabilir, kum dere kumu iyidir birkaç kova ekleyin, diatomite var o fazla nemi emer diatomit kedi kumu olacakta satılır ama her kedi kumu degil uzerinde diatomite yazan olacak çukurlar hazırlamıssınız ya o şekilde, hayvan gübresi pek eklemeyin balcıklıgı artar, kırık tuğla parçalarında fazla nemi alır

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2014, 20:56   #9
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cascarino Mesajı Göster
çok teşekkürler deneyeceğim. ama betonu kırma şansım maalesef yok altı otopark çünkü .

bir de şöyle bir alet keşfettim : Balatlı GD520 Toprak Burgu Makinesi | hızlıal.com

bir ara da bu toprak burgusuyla toprağa mümkün olduğunca derin delikler delip organik gübre enjeksiyonları yapmayı planlıyorum, bilemiyorum ama işe yarar mı? son 1 aydır internette yaptığım araştırmalardan kendimce bunun işe yarayabileceğini düşündüm ama emin değilim.

bu arada bu aleti istanbul'da yaşayanlar günlüğü 45 TL'ye Bauhaus'tan kiralayabiliyorlar bilginiz olsun.
Açacağınız o deliklere köpüklerden, perlit, kum gibi mataryellerden eklerseniz iyi olur havadar bir toprak olur

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024