agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2008, 01:03   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2006
Don önleyici cihaz

DON ÖNLEYİCİ bir cihaz var mı, sensör gibi? Yalnız haber verici değil önleyici.
Örneğin sıcaklık belli bir değere düştüğünde devreye girip, havaya su vermesi gibi.

Herkese saygılar.

Düzenleyen Todor : 24-05-2008 saat 02:44 Neden: İmla hataları düzeltildi, noktalama işaretleri eklendi.
musaduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 16:12   #2
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. Musa Bey ,
İstediğiniz gibi hazırda bir cihaz bulmanız zor , fakat piyasada sıcaklık kontrol cihazları var , onlardan faydalanarak , sorununuzu çözebilirsiniz. Konuyu biraz daha açarak istediğiniz foksiyonları ve parametreleri belirtebilirseniz , size buradan yardımcı olabileceğimi düşünüyorum. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 08:29   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2008
musaduman syıldıran arkadasımın dedıgı gıbı sıcaklık kontrol cıhazları car hava su vermesısıne gelınce yasadıgın yerdekı donolaylarını ıncelersenız o aralıklarda aksamdan yagmurlama sulamayı acarsanız bıtkılerınız zarar gormeyecektir

shaitan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 23:47   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Isı Termostatı var mesela ben yapıcam.Seranın içine 100 adet 100 W 'lık ampuller koyucam termostat belli bi dereceye indimi otomatik çalısacak birde seraların üstüne monte edilen Su fiskiyeleri var Öncelikle kışın don aylarında ister otomatik ister manuel su motoruna baglı su fiskiyeleri seranın üstünü ıslatıp donu yok ediyor .

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 07:53   #5
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Sn. TropikSera ,
Eğer normal elektromekanik termostat kullanmayı düşünüyorsanız , histerezis (alt üst sıcaklık farkı) değerini bilemiyeceğiniz ve genelde değişik değerler olduğu için , histerezis değerini ayarlama imkanı veren dijital bir sıcaklık kontrol cihazı kullanmanızın daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Ayrıca seranızın içerisinde 100 adet 100 W. lık ampul koyarak ısıtma yapacağınızdan bahsediyorsunuz , ampuller elektrik enerjisini bir miktar ısıya ama genelde ışığa çeviren elemanlardır , kabaca bir hesap yaparsak 100 adet 100 W. gücündeki ampullerin toplam gücü 10000 W = 10 kW. tır. 100 tane ampulu bahsettiğiniz şekilde kullanırsanız alabileceğiniz ısı gücü 10 kW. ın çok altında olacaktır. Onun yerine elektrik enerjisinin tamamını ısıya çevirmek için piyasada satılan ısıtıcılardan faydalanmanız , ama ısıda homojenlik sağlamak için küçük güçlü olmalarına dikkat etmeniz ve sera içerisinde dengeli bir dağılım yapmanız uygun olacaktır. Selamlar . . .

Eski 18-07-2008, 08:29   #6
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Sn. Tropik Sera ,
Yukarıdaki mesajı yazdıktan sonra , bir konuda eksik bilgi verdiğimi hatırladım. Serada kullanabileceğiniz ısıtıcılar (Marka belirtmek istemiyorum) , piyasada bolca reklamı yapılan, ısı ışını dediğimiz direkt enfrared ışın yayan ısıtıcılardan olmamalıdır , bu tip ısıtıcılar yönlendirilmiş direkt enfrared ışın yaydıkları için seradaki bitkilerinize zarar vereceklerdir. Sera içindeki ısıtmayı ısıtıcı-fan kombinasyonlu dolaylı ısıtma sağlayan ısıtıcılar ile yapmanız daha iyi olacaktır. Düzeltme için özür dilerim. Selamlar . .

Eski 19-07-2008, 01:12   #7
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Don olayı varken birde su vermek bana pek mantıklı gelmiyor, sonucta suyumuzda epey bir soguk olnayacak mı bu esnada!

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 12:03   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Normal şartlarda bir suyu asla -1 C derece ve 101 C derece yapamazsınız. Su 0 C derecede buz formuna, 100 C derecede buhar formuna geçer. Aynı şekilde 1 derece buznuzda olamaz. Bu dediklerim 1 atmosfer basınç altında. Düdüklü tencere gibi yüksek basınçlarda veya deniz seviyesinden çok yükseklerde bunlar değişir.

Dolayısı ile siz don olan gecelerde ağaçlarınızı yağmurlama ilse sularsanız ısıtmış olursunuz. Çünkü hava isterse - 20 derece olsun, sizin suyunuz ancak 1 C derece olabilir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 13:28   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Don olayında kullanılmak üzere, hem gübre hem de koruma niteliğinde bir sıvı var. Türkiyede üretiliyor fakatTürkiyede ruhsatı verilmemiş, ithal olarak getirtiliyor. Ben içeriğini okudum, içerisinde bir takım besin elementleri ve bir tür bakteri ismi geçiyor. Yanlış hatırlamıyorsam ticari ismi DİMES gibi bir şeydi. Bu konuda herhangi bir araştırma ve bilgisi olan var mı?

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 20:20   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Aktaş Mesajı Göster
Don olayında kullanılmak üzere, hem gübre hem de koruma niteliğinde bir sıvı var. Türkiyede üretiliyor fakatTürkiyede ruhsatı verilmemiş, ithal olarak getirtiliyor. Ben içeriğini okudum, içerisinde bir takım besin elementleri ve bir tür bakteri ismi geçiyor. Yanlış hatırlamıyorsam ticari ismi DİMES gibi bir şeydi. Bu konuda herhangi bir araştırma ve bilgisi olan var mı?
Sayın Emine Hanım ;
Benim arşivimde kayıtlı Profesörlerin yaptığı araştırma yayın haline getirilmiş ve bir bakterinin dona karşı faydalı olduğu tesbit edilmiştir .Ayrıca bu profesörlerden biri de türk oluşu grur verici ama gene sonuç biolojik mücadeleye dayanıyor lütfen bu konuya eğilelim isteyenlere yayını yollayabilirim.

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 20:23   #11
Ağaç Dostu

Bu arada don ile mücadelede sera veya topal tünellerin naylonlarının üzerinden sürekli su akıtabilirseniz su akıtmaya başladığınız anda tünelin veya seranın içerisindeki dereceyi sabit tutabilirsiniz.Benim daha önce uyguladığım bir yöntemdi.

Eski 23-12-2008, 21:58   #12
Ağaç Dostu

Oğuz bey, o bakterinin ismini verebilir misiniz? Aynı bakteriden mi bahsediyoruz. Evet, mucidi Prof bir türk.

Eski 23-12-2008, 22:02   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Aktaş Mesajı Göster
Oğuz bey, o bakterinin ismini verebilir misiniz? Aynı bakteriden mi bahsediyoruz. Evet, mucidi Prof bir türk.
Emine Hanım;
aynen yayından kopyalıyorum bakterinin adını Frost-Preventing Bacteria: Pseudomonas fluorescens A506 (006438); Pseudomonas fluorescens 1629RS (006439); Pseudomonas syringae 742RS (006411) Fact Sheet

Eski 23-12-2008, 22:05   #14
Ağaç Dostu

pseudomanas fluorescens TR 2000 olarakta Türkiye de tesvcillenmiş

Eski 23-12-2008, 22:09   #15
Ağaç Dostu

Aynı bakteri ayrıca ateş yanıklığı, kara leke gibi hatta nematod ve yumurtasına karşı etkili olduğu bilimsel olarak yayınlanmış durumda bence çok başarılı.

Eski 23-12-2008, 22:13   #16
Ağaç Dostu

Bu arada biberde kök boğazı yanıklığına karşı organik fungucide ruhsatı alan tek ürün bulgaristan ruhsatlandırmış.Zaten kimyasal bir ilacının da olduğunu sanmıyoruım bu hastalığa karşı!

Eski 25-12-2008, 09:29   #17
Ağaç Dostu

Oğuz bey, Benim bahsettiğim üründe, Thiobacillus spp (T. Ferrooxdant, T. Thiooxidant ve diğerleri var.http://www.bimastarim.com/?d=icerik&cid=10 ayrıntılı bilgileri var. .

Eski 27-02-2009, 13:05   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-02-2009
yapacağınız cihazda ısınan hava yukarı çıkar faktörünü göze alıyormusunuz.Bence toprak altından su boruları dolaştırıp buna sıcak su verme yoluna gidebilirmiyiz.

selamlar

nazmikoc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 12:45   #19
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sera tabanına sıcak su boruları döşemek (bir nevi yerden ısıtmalı kalorifer gibi) ısıtmalı seraya girer. Elbette ki iyi bir çözüm, ancak maliyeti çok yüksek olacaktır.

Öte yandan, ampul ile ısıtmak da enerjinin çok verimsiz kullanımı olur. Onun yerine pratik, verimli ve göreceli olarak ucuz, havadan havaya ısı pompaları olabilir. Yani bildiğimiz klimaların olabildiğince verimli olanları. Uygun yerlere konumlandırıldığında, belki bir kaç fan takviyesiyle de iyi bir hava sirkülasyonu sağlayarak sera içi ısıyı homojenize edebilirler. İhtiyaç zaten donmayı önlemek olduğundan enerji kullanımı çok hesaplı olacaktır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 23:15   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2009
http://www.boymad.com.tr/urun04.html
arkadaslar bu urunu bu sene angelino erik agacında gozler tomurcuk oldugunda cıcek acmak uzere ıken kullandım dısarı sıcaklıgı o aksam -3 dereceyı gordu su anda hıc bır problem yok gayet guzel erıkler var. yan bahcede kullanılmayan erık agaclarında ıse sımdı erık yok denecek kadar az.

255turbo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 20:56   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2013
255turbo merhaba
Her bitki sıcaklığa ilgi duyduğu gibi soğuklanma isteği de vardır. Belki bitki soğuklanma isteğini karşıladığı için o gün dona karşı strese girmemiş de olabilir.

kuzen38;
Bu biraz kimyasal bir olaydır. Suyu yağmurlama ile verdiğimiz zaman, su sıvıdan katıya geçerken dışarıya 80 kalorilik bir enerji dışarıya veriyor. Aynı şekilde soğurulan soğuk hava sıvı veya katıya geçerek dışarıya ortalama 739-740 Kalorilik bir enerji dışarıya veriyor ve bu durumda hava yumuşuyor. Olayın mantığı bu.

Faslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 21:06   #22
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
aşağıdaki plc kontrol sistemi nem kontrol, ısı kontrol ve havalandırma sistemlerini çalıştırır.
ben hem serada hemde, mantar işletmem 'de kullanıyorum. çok fonksiyonlu cihaz.
tüm isteklerinizi karşılar

KT-4 Kuluçka Makinası Kontrol Paneli

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 22:59   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
aşağıdaki plc kontrol sistemi nem kontrol, ısı kontrol ve havalandırma sistemlerini çalıştırır.
ben hem serada hemde, mantar işletmem 'de kullanıyorum. çok fonksiyonlu cihaz.
tüm isteklerinizi karşılar

KT-4 Kuluçka Makinası Kontrol Paneli
50tlye satılanlardan bir farkı varmı acaba?

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 23:01   #24
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
sadece ısı olçümü yapıyor. kombine makinalar seralarda ısı, nem, havalandırma gibi birçok ekipmana kumanda eder. kt-4 örnek olsun diye yazdım bu tip bir çok markanın makinaları piyasada var.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024