agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 3 Gönderen denizakvaryumu
  • 2 Gönderen denizakvaryumu
  • 5 Gönderen pria
  • 3 Gönderen kelebek çalısı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2012, 14:27   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Yapraktan gübreleme

Son zamanlarda en çok uygulaması yapılan gübrelemelerden biri de yapraktan gübre uygulaması...

Hatta artık üre bile yapraktan veriliyor.

Bu konuda

http://www.marim.gov.tr/bilgi_kaynagi/yaprakgubre.pdf

yararlı bir çalışmayı linkte bulabilirsiniz.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 14:50   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Yapraktan gübreleme benim hep kafamı kurcalıyor
acaba tüm gübreyi bitki alabiliyor mu...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 15:03   #3
Ağaç Dostu

Yukardaki linkte de görüleceği üzere ;

yaprak gübrelemesinde, yapraklar alttan gübrelenmelidir.

Çoğu kimse bu bilgiyi bilmediğinden yaprakları üstten gübreliyor.

pria ve miralay beğendi.
Eski 09-08-2012, 15:04   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
Yapraktan gübreleme benim hep kafamı kurcalıyor
acaba tüm gübreyi bitki alabiliyor mu...
Linke göre yapraktan gübreleme tamamlayıcı olarak uygulanıyor.

Eski 09-08-2012, 16:12   #5
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Linke göre yapraktan gübreleme tamamlayıcı olarak uygulanıyor.
...gelelim çok eleştirilen zinhar kabul edilmeyen YAPRAKTAN GÜBRELEMEYE:kitaplar hiçbir bitkinin yalnız yapraktan beslenmesinin mümkün olmadığını,toprağa muhakkak gübre verilmesini aksi halde yeterli verimin alınamıyacağını söyler.doğrumudur;doğrudur.katılıyorum.ancak zeytin ağacı başka.nasılmı;şehriçlerindeki kaldırımlarda büyüyen zeytinlere gübremi veriliyor?birçok yerdeki kayaların içinde ulaşılması dahi çok zor olan yerlerde yetişen zeytinlere hiç gübre verilmeden nasıl mahsül veriyorlar.işte yaşadıklarımdan örnekler:”mühendis bey ben 10 senedir toprağa hiçbirşey atmadım,hersene yapraktan gübreleme yapıyorum.azotumu,potasımı yapraktan veriyorum.her senede var yok olmadan zeytin alıyorum.masrafımda,toprağa atılanın 1/3 ü kadar.ilacın içine zamanı geldiğinde gübremi koyup atıyorum.”bir başka çiftçi”topraktan gübreyi mahsülü görmeden atıyoruz.doğal bir afet olursa hiç mahsül alamıyacak duruma düşersek atılan gübreyi geri alamayızki” bir başkası,”ben bir miktar topraktanda gübre veriyorum,ancak mahsülün miktarına,tutuşuna göre,ağırlığı yapraktan gübrelemeye veriyorum”.bu görüşleri çeşitlendirmek mümkün.söylenenler doğru.peki;kullanılan gübreler hangileri:yapraktan atılan azotlu gübre triozon azotu içeren gübreler.potas olarakta,KTS kullanılıyor.zaten ister topraktan ister yapraktan gübreleme olsun her halikarda iz elementleri(demir,bor,çinko, …. Vb.)yapraktan kullanmak durumundayız.bir uyarı : piyasada çok,çok fazla kalitesiz gübre var,dikkatli olunmalı.ayrıca son zamanlarda teknik geliştikce mahsül tutumunu artıran,kaliteyi iyleştiren,kararmayı erkene alan …. Birçok olumlu sonuçlar veren adına” bitki gelişim düzenleyicileri”denen,ürünlerden kaliteli olanları kullanmanın büyük faydalarınıda gördük.tavsiyede edilir.son zamanlarda teknikteki hızlı gelişme sadece teknolojide olmuyor elbette tarımdada yeni yeni ürünler bulunuyor.faydalanmak lazım.yapraktan gübrelem yapanların yanıldıkları konulardan biri;topraktan atılan gübreleride yapraktan uygulamak yanılgısına düşmeleri.yaprağa her atılan yapraktan alınmaz. Kendinizi aldatıp para ve ürün kaybına uğramayın.örnek:kendinize demir noksanlığına dayalı kansızlık varsa ve siz demirli praparatlar yerine demir bilya yutarsanız olurmu.olur sonucunu sabahleyin tuvalette görürsünüz.damlama sulamayla beraber gübrelemeyide çok faydalı buluyorum.hayvan gübresi veya yeşil gübre yapamıyorsanız;piyasada toprağın yapısını güzelleştiren birçok “hümik asitli”gübre var bunlarıda kullanabilirsiniz.
Erdek Tarım: ZEYTİNDE GÜBRELEME

Bu aktardığım yazı da, 35 yıllık aynı zamanda çiftçilikte yapan emekli bir ziraat mühendisinin tecrübeleri..

Gerçekten, kırda bayırda hiçbir gübreleme yapılmayan, fakat sağlıklı, iri taneler yapan zeytinlere sizde tanık olmuşsunuzdur belki..

Ben sadece yapraktan gübreleme ilede iyi mahsul alınabileceğine inanıyorum..
Bu yol daha ekonomik..

Bitki, toprağın yapısı bozuksa her topraktan verilen gübreyi alamaz..ama yapraktan alma olanağı daha yüksek bence..

Toprakta aslında, atıl durumda, fakat bitkinin alamadığı çoğu madde var..
Bunların alımını sağlamak için leonardit ve humik asit takviyesi yaparak topraktaki zaten mevcut besinlerin bitki, tarafından alınabilirliğini arttırmak gerek..

Bilmiyorum..Ben iki yıldan beri hem leonardit hemde humik asit verdim topraktan..birde 3x15 gübre az miktarda..

Ayrıca çiçeklenme öncesinden başlayarak dördüncü defa DoktorTarsa'nın Proton denizyosununu verdim yapraktan..

Bu yıl, toprağım çok çok fakir olmasına rağmen ilk defa zeytinlerim kuraklığa daha dayanıklı, daha gürbüz, daha bir acı yeşil oldular..
Meyve tutumu çok çok arttı..karabiber dökümü dahil, tane dökümü çok çok azaldı..

Seneye topraktan suni gübre hiç vermeyeceğim..Hasat sonunda başlayacağım denizyosununu yapraktan vermeye..
Ayrıca, kışa girerken, yine Doktor Tarsa'nın toz humik asitini 25 kiloluk nemli leonardit çuvalına 150-200 gram karıştırarak topraktan vereceğim..
Dekara 50 kilo borlu ve çinkolu leonardit+ dekara 300-400 gram toz humik asit vermiş olacağım..
Bu leonardit ve humik asitin toprağın betonlaşmasını ve kistik yapısını bozduğunu gözlemliyorum bu yıl..

Birde, yapabilirsem sonbaharda acı bakla, fiğ, çavdar, yulaf gibi bitki tohumlarını serpip diskaro ile karıştıracağım toprağa..
Bunlarıda baharda motorlu tırpanımla biçeceğim..Çok çabuk kuraksıyan aşırı kumlu toprağın malçlanması için iyi olur gibime geliyor..
Ayrıca azot takviyesi için yeter gibime geliyor bu..

Düzenleyen pria : 14-08-2012 saat 00:37
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 14:46   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Üç-dört sene önce evimin bahçesini yeni oluştururken yapraktan besin verme işlemini bir yıl boyunca çiçekçimin bana önerdiği ürünler ile denemiştim.

Bahçemde süs bitkileri mevcut, bu bitkileri sulandırdığım bu toz besin karışımı ile spreyleyerek tepeden aşağı, aşağıdan da yukarı yıkama yaparcasına uygulayarak kullanmıştım. Hatta geçen gün bahçe kulubemi karıştırırken rastladım hala paketinde bir miktar bayatlamış, artık ürün kalmış, kullanmadığım.

İçeriği değişen ürünler mevcut, ben genel amaçlı besin kullanmıştım. Demir yoğunluklu olarak besinler veya azot yoğunluklu besinler gibi ihtiyaca göre çeşitli ürünler mevcut.

Aslında uygulamaya devam etmem gerekir çünkü yararına gerçekten deneyerek ve görerek inandığım bir yöntem oldu. Bence de bitkiler için uygulaması çok pratik ve sonuçta da etkili olan bir yol.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 15:42   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Yapraktan npk vermek ?

toz halinde eurosol 20-20-20 genel npk gübrem var. domates biber ve hıyara spreyle yapraklardan vermek istiyorum uygun mudur nasıl yapmalıyım ? meyvesine geçer mi ?

elsequito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 11:11   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Humik asit yapraktan uygulanabilir mi?

mdfd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 11:51   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mdfd Mesajı Göster
Humik asit yapraktan uygulanabilir mi?
Humik asit yapraktan ve topraktan uygulanabilir.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2022, 20:53   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2019
Yaprak Gübresinde Bitkilere Göre verilme zamanı

Yaprak Gübresi Çeşitleri Ve Fiyatları Bitkilerin Kökten Alamadıkları Toz Ve Sıvı Bitki Besin Gübrelerini, Bitkiye Yapraktan Pülverizatör Yardımı İle Uygulanır.

Bu Konuda Her Bitkiye Göre Flora-x Yaprak Gübresi nin Verilmesi Anlatıyor. Link https://hepsibahcemden.com/flora-x-y...i-ve-etkileri/

hepsibahcemden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024