agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen İzmirİzmir
  • 1 Gönderen selis
  • 1 Gönderen İzmirİzmir
  • 1 Gönderen İzmirİzmir
  • 1 Gönderen selis

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-08-2012, 16:45   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2012
Tek Saksıda Birden Çok Fidan

Arkadaşlar merhaba ,
forumda yeniyim. Konuyu umarım yanlış yere açmamışımdır .

Kafama takılan bir kaç konu hakkında siz uzmanlara danışmak istiyorum.

+5 lt lik su bidonunu kesip içine saksı toprağı koydum (mixflor marka)
acemiliğime geldi ve içine birden çok tohum attım ve tohumlar filizlendi .
Sorum şudur , toprak ilerde bu filizler için yetersiz gelir mi ...Her filizi ayrı saksıya almalımıyım?
+ İzmir'de yaşıyorum ve bitki vitamini satan pek bir yer bulamadım bu konuda önerebileceğiniz , konusunda uzmanlaşmış bir dükkan varmıdır ?
+Diğer sorum bitkilerin ışık alması konusunda ...Şunu anlamadım ...Güneş ışığı almasından kasıt direk güneş ışığının vurması mı yoksa normal odalardaki güneş ışığı bunlar için yeterlimidir?
Teşekkürler.

selis beğendi.
İzmirİzmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 16:56   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Sn. İzmirizmir öncelikle hoş geldiniz..
Saksıya neler diktiğinizden bahsederseniz daha net bilgi alırsınız.
Ayrıca fotoğraf ekleyebilirseniz ışık ihtiyacı hakkında da yorumlar gelebilir.. .)

zafokeko beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 17:01   #3
Yeni Üye

Biber domates türünden şeyler . Fotoğraf makinem olmadığı için çekemiyorum şu an : )
Sizde bornova'dasınız sanırım. Malum çarpık yapılaşma , binaların birbirine çok yakın olması evlerde güneşe olan ihtiyacı arttırıyor...

selis beğendi.
Eski 04-08-2012, 17:15   #4
Ağaç Dostu

Evet Bornova'lıyım.. Şanslıyım ki benim bahçem var

Madem ki, bahsettiğimiz bitkiler saksıda yetişecek olan domates, biber vs. Balkon Bahçeciliği - agaclar.net sayfasına bir göz atın.. Orada saksı sebzeciliği üzerine verilmiş doyurucu bilgiler var..

Bildiğim kadarıyla da size yanıt vereyim..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İZMİRİZMİR Mesajı Göster
+5 lt lik su bidonunu kesip içine saksı toprağı koydum.... Her filizi ayrı saksıya almalımıyım?
Bazen tek bir domates fidanı için bile 5 lt. saksı çok az gelebiliyor.. Tüm fideleri ayrı ayrı saksılara şaşırtmanız gerekir..

Alıntı:
+ İzmir'de yaşıyorum ve bitki vitamini satan pek bir yer bulamadım bu konuda önerebileceğiniz , konusunda uzmanlaşmış bir dükkan varmıdır ?
Bornova' pazar yerinden Pehlivanoğlu'na giderken bir dükkan var.. Hattâ tam karşısında meyve ve süs bitkileri satılıyor.. Zaten ikisi de aynı kişinin.. Bir uğrayın isterseniz.. Oraya yakın bir tane daha var ama şu an nasıl tarif edeceğimi bimiyorum

Alıntı:
+Güneş ışığı almasından kasıt direk güneş ışığının vurması mı yoksa normal odalardaki güneş ışığı bunlar için yeterlimidir?
Direk güneş ışığı sebzeler için daha mantıklı sanırım. Zaten fidanlarınız ince uzun büyüyorsa ışık çok az demektir..

Eski 04-08-2012, 17:30   #5
Yeni Üye

Evet kesinlikle fidanlar ince uzun gidiyor ... Sanırım bu bir problem ...
yönlendirme için teşekkürler Balkon Bahçeciliği - agaclar.net bölümüne göz atacağım ...
Tarif ettiğiniz yeri biliyorum sanırım bana çok yakın ...Bornova stadının orda oturuyorum bende ve hatta şimdi çıkıyorum bahsettiğiniz yere bakmaya ...
Önümüzdeki haftalarda da tatile çıkıyorum ...Yalnız yaşadığım için bitkilerin sulanması için serum damlalığı ile sistem kurmak üzereyim...Umarım işe yarar ...Döndüğümde tekrar bilgi veririm . Teşekkürler

selis beğendi.
Eski 04-08-2012, 17:37   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:

Evet kesinlikle fidanlar ince uzun gidiyor ... Balkon Bahçeciliği - agaclar.net bölümüne göz atacağım ...
Buraya da göz atabilirseniz eminim epey faydalı olacaktır. Mutlaka şaşırtma yapmanız gerekeceği için faydalanmanız gereken bölüm olarak yine bu sayfalar içinde pek çok faydalı bilgi ve öneri ile karşılaşacaksınız.

Kolay gelsin.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 17:41   #7
Ağaç Dostu

Evet, çok yakınmışız

Serum sistemini kurmadan önce mutlaka deneme yapın.. Bir günde ne kadar su akıyor bakın.. İlk defa bu sene kullandığım için aşırı sulamadan dolayı bir çok bitkiyi kaybettim..
Şişeyi ters çevirme yöntemi de riskli.. Bazen suyu bir anda bırakıp bitkiyi çürütüyor..

İyi tatilller..

Eski 04-08-2012, 20:12   #8
Yeni Üye

@ kelebek çalısı teşekkürler bilgilendirme için ...
Şaşırtmayı ne zaman yapmalıyım sizce ? Şu an çok sık ama sağlıklı görünüyorlar.

@selis tarif ettiğiniz yeri bulamadım : )) otoparkın alt katında Organik ürünler satan pazar yerinin hemen karşısındaki Pehlivanoğlundan mı bahsettiniz ...Eğer öyleyse sağına soluna bakındım ama göremedim ...
Teşekkürler
-Şu an 3 adet damlalık aldım ..Bir tanesini denedim evde ...Yaklaşık 12 saatte bir kahve fincanını doldurdu ... Sizce bu miktar fazlamıdır ?
Teşekkürler

Eski 05-08-2012, 00:06   #9
Ağaç Dostu

Sn. İzmirizmir aynı yerden bahsediyoruz.. Pazar yerinden markete gidiş yolunun tam ortasında.. Cadde üzerinde yani.. Görmemeniz imkansızdı, yarın pazara giderken bakayım.. Yoksa kapandı mı ki ))

Şaşırtmayı 3. yaprağı çıktıktan sonra yapabilirsiniz.. Ki tahminimce sizin fideler daha büyük..

Sizce bir gün için 2 kahve fincanı su az mı çok mu? 5 litrelik saksıya haftada bir yarım litre su verdiğinizi düşünürseniz çok gibi geldi bana..

İzmirİzmir beğendi.
Eski 09-08-2012, 19:41   #10
Yeni Üye

Teşekkürler bilgilendirme için.

Eski 24-08-2012, 10:28   #11
Yeni Üye

Peki önerebileceğiniz başka bir yer varmıdır acaba? bahsettiğiniz yer dışında Bitki vitamini için ?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024